پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دریافت:

راهنماى فتاوا

 • مقدمه
 • تقليد
 • طهارت
 • وضو
 • غسل
 • تيمم
 • احكام اموات
 • قبله
 • وقت نماز
 • لباس نمازگزار
 • مكان نمازگزار
 • احكام مسجد
 • واجبات نماز
 • نماز جماعت
 • نماز جمعه
 • نماز مسافر
 • نماز آيات
 • نماز قضا
 • نافله نماز
 • روزه
 • رؤيت هلال
 • مبطلات روزه
 • مسافرت در ماه رمضان
 • قضا و کفّاره روزه
 • روزه قضاى پدر و مادر
 • كفّاره تخلّف نذر
 • اعتكاف
 • خمس
 • حجّ‏
 • نگاه
 • نکاح
 • مجسمه‌سازی
 • ارث زوجه
 • چند استفتاء از محضر حضرت آيت الله خامنه‌اى (دام ظله)
  چاپ  ;  PDF  چند استفتاء از

  محضر مبارك آية اللّه العظمی خامنه ‌ای (دام ظلّه)

   

  1. س: اگر چند سکّه بهار آزادی داشته باشم که به حدّ نصاب زکات برسد، آيا پرداخت زکات آن واجب است؟ آيا اصلاً سکّه‌ بهار آزادی زکات دارد يا خير؟
  ج: اگر سکّه بهار آزادی در موقعيت کنونی سکّه‌ی رايج معاملی محسوب نمی‌شود، زکات ندارد.
  (استفتا، 5521)
  2. س: منظور از موسيقی لهوی چيست؟ و راه تشخيص موسيقی لهوی از غير آن چيست؟
  ج: موسيقی لهوی آن است که به سبب ويژگی‌هايی که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقی دور نموده و به سمت بی ‌بندوباری و گناه سوق دهد و مرجع تشخيص موضوع عُرف است.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1130)
  3. س: غنا چيست؟ آيا غنا فقط شامل صدای انسان است يا اين‌که شامل صداهای حاصل از آلات موسيقی هم می ‌شود؟
  ج: غنا عبارت است از صدای انسان در صورتی که با ترجيع همراه بوده و مناسب مجالس لهو و گناه باشد که خواندن به اين صورت و گوش‌دادن به آن حرام است.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1133)
  4. س: خواهشمند است حكم آوازخوانی زنان در مجالس عروسی (غنا در شب زفاف) را بيان فرماييد.
  ج: در غنا و موسيقی حرام (كه عبارت است از آواز لهوی مُضلّ عن سبيل الله) فرقی بين عروسی و غير آن نيست.
  (استفتا، 891028)
  5. س: رقص زن در ميان زنان يا محارم و همچنين مرد در ميان مردان يا محارم در عروسی ‌ها چه حكمی دارد؟
  ج: رقص مرد بنا بر احتياط واجب حرام است و رقص زن برای زنان اگر عنوان لهو بر آن صدق کند مثل اينکه جلسه زنانه تبديل به مجلس رقص شود محل اشکال است و احتياط واجب در ترک آن است و در حکم فوق تفاوتی بين مجلس عروسی و غير آن نيست.
  (استفتا، 891028)
  6. س: مراجعه مؤمنين به بعضی از کسانی که از طريق تسخير ارواح و جن اقدام به معالجه می ‌کنند، با توجه به اين‌که يقين دارند که آن‌ها فقط کار خير انجام می ‌دهند چه حکمی دارد؟
  ج: اين کار فی نفسه اشکال ندارد، مشروط بر اين‌که از راه‌هايی که شرعاً حلال هستند، اقدام شود.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1233)
  7. س: آيا هيپنوتيزم جايز است؟
  ج: اگر به منظور غرض عقلايی و با رضايت کسی که می ‌خواهد هيپنوتيزم شود صورت بگيرد و همراه با کار حرامی هم نباشد، اشکال ندارد.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1235)
  8. س: آيا تلقيح نطفه مردی اجنبی به همسر مردی که بچه ‌دار نمی ‌شود، از طريق قراردادن نطفه در رحم او جايز است؟
  ج: تلقيح زن از طريق نطفه مرد اجنبی فی نفسه اشکال ندارد ولی بايد از مقدّمات حرام از قبيل نگاه و لمس حرام و غير آن‌ها اجتناب شود و به هرحال در صورتی که با اين روش کودکی به دنيا بيايد، ملحق به شوهر آن زن نمی ‌شود بلکه ملحق به صاحب نطفه و به زنی است که صاحب رحِم و تخمک است.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1275)
  9. س: اگر جنين تشكيل شده از يك زوج را در رحم زن اجنبی بكارند حكم شرعی آن چه خواهد بود؟ لطفاً احكام وضعی مسأله را هم بيان فرماييد.
  ج: اين عمل فی نفسه اشكال ندارد هرچند بايد از لمس و نظر حرام اجتناب شود و فرزند ملحق به مرد و زن صاحب نطفه است و نسبت به آنان و اقارب آنان محرميّت ثابت می ‌شود و نسبت به زن صاحب رحِم هم بايد احتياط شود؛ البته اگر به مقدار مقرّر شرعی ـ با رعايت شرايط آن ـ به بچه شير دهد، محرميّت حاصل می‌شود.
  (استفتا، 55345)
  10. س: انجام عمل جراحی برای الحاق فرد خنثی به زن يا مرد چه حکمی دارد؟
  ج: اين کار فی نفسه اشکال ندارد، ولی واجب است از مقدّمات حرام پرهيز شود.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1280)
  11. 1. آيا برای زنی که سالم است، جلوگيری از بارداری به‌طور موقت از طريق به‌کارگيری وسايل و موادی که از انعقاد نطفه جلوگيری می‌ کنند، جايز است؟
  2. استفاده از يکی از دستگاه‌های جلوگيری از بارداری که چگونگی جلوگيری از حاملگی توسط آن تا به امروز معلوم نشده، ولی به عنوان وسيله ‌ای برای جلوگيری از بارداری شناخته شده است، چه حکمی دارد؟
  3. آيا جلوگيری دائم از حاملگی برای زنی که از خطر بارداری خوف دارد، جايز است؟
  4. آيا جلوگيری دائمی از بارداری برای زنانی که زمينه مساعدی برای به دنيا آوردن فرزندانی معيوب يا مبتلا به بيماری‌های ارثی جسمی و روانی دارند، جايز است؟
  ج: 1. اگر با موافقت شوهر باشد، اشکال ندارد.
  2. اگر موجب از بين رفتن نطفه بعد از استقرار آن در رحِم شود و يا مستلزم نگاه و لمس حرام باشد، جايز نيست.
  3. جلوگيری از بارداری در فرض مذکور اشکال ندارد بلکه اگر حاملگی برای حيات مادر خطر داشته باشد، باردار شدن به‌طور اختياری جايز نيست.
  4. اگر با يک غرض عقلايی صورت بگيرد و ضرر قابل توجهی هم نداشته باشد و با اجازه شوهر باشد، اشکال ندارد.

  (اجوبة‌الاستفتائات، س1255)
  12. س: بستن لوله‌های منی مرد برای جلوگيری از افزايش جمعيت چه حکمی دارد؟
  ج: اگر اين کار با يک غرض عقلايی صورت بگيرد و ضرر قابل ملاحظه ‌ای هم نداشته باشد، فی نفسه اشکال ندارد.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1256)
  13. س: در مورد ازدواج دختران باكره كه فرموده ‌ايد اذن پدر لازم است آيا اين حكم فتوی است يا احتياط؟
  ج: اذن پدر در ازدواج دختر باكره به احتياط واجب شرط است.
  (استفتا، 55349)
  14. س: دختر بچه يك‌ ساله ‌ای را به فرزندی قبول كردم حال به دنبال راه حلّی هستم كه آن را مَحرم نمايم.
  ج: می‌ توانيد آن دختر را با وجود مصلحت و اذن حاكم شرع به عقد موقت پدر خود درآوريد.
  (استفتا)
  15. س: آيا مهريه زن به نرخ فعلی است؟
  ج: موارد مختلف است، اگر تفاوت قدرت خريد پول زياد باشد بايد تفاوت را بپردازد.
  (استفتا، 62440)
  16. س: بعضی از افراد دچار ضايعات مغزی غير قابل درمان و برگشت می‌ شوند که بر اثر آن، همه فعاليت ‌های مغزی آنان از بين رفته و به حالت اغمای کامل فرو می ‌روند و همچنين فاقد تنفس و پاسخ به محرّکات نوری و فيزيکی می ‌شوند، دراين‌گونه موارد احتمال بازگشت فعاليت های مذکور به وضع طبيعی کاملاً از بين می ‌رود و ضربان خودکار قلب مريض باقی می ‌ماند که موقّت است و به کمک دستگاه تنفس مصنوعی انجام می ‌گيرد و اين حالت به مدّت چند ساعت و يا حداکثر چند روز ادامه پيدا می ‌کند. وضعيت مزبور در علم پزشکی «مرگ مغزی» ناميده می ‌شود که باعث فقدان و از دست رفتن هر نوع شعور و احساس و حرکت ‌های ارادی می ‌گردد و از طرفی بيمارانی وجود دارند که نجات جان آنان منوط به استفاده از اعضای مبتلايان به مرگ مغزی است، بنا بر اين آيا استفاده از اعضای مبتلا به مرگ برای نجات جان بيماران ديگر جايز است؟
  ج: اگر استفاده از اعضای بدن بيمارانی که در سؤال توصيف شده ‌اند برای معالجه بيماران ديگر، باعث تسريع در مرگ و قطع حيات آنان شود جايز نيست، در غير اين صورت اگر عمل مزبور با اذن قبلی وی صورت بگيرد و يا نجات نفس محترمی متوقف بر آن عضو مورد نياز باشد، اشکال ندارد.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1292)
  17. س: علاقمند هستم اعضای خود را هديه کرده و از بدن من بعد از مردنم استفاده شود و تمايل خود را هم به اطلاع مسئولين رسانده ‌ام. آنان نيز از من خواسته ‌اند که آن را در وصيّت‌نامه خود نوشته و ورثه را هم از خواست خود آگاه کنم، آيا چنين حقّی را دارم؟
  ج: استفاده از اعضای ميّت برای پيوند به بدن شخص ديگر برای نجات جان او يا درمان بيماری وی اشکال ندارد و وصيّت به اين مطالب هم مانعی ندارد، مگر در اعضايی که برداشتن آن‌ها از بدن ميّت، موجب صدق عنوان مُثله باشد و يا عرفاً هتک حرمت ميّت محسوب شود.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1293)
  18. س: آيا می‌توان با تشخيص قطعی بيماری‌ در جنين‌هايی که دچار عيوب ژنتيک بوده يا مادر آن‌ها در طی بارداری بر اثر ابتلا به بعضی بيماری‌های عفونی بيمار شده‌اند قبل از دميده شدن روح سقط نمود؟
  لازم به ذکر است اين کودکان از بدو تولد تا پايان عمر دائماً در وضع مشقّت‌باری به‌سر خواهند برد و خانواده و جامعه نيز بهای گزافی را از نظر روانی و مادی بايد به دوش بکشد؛ و امروزه با روش‌های بسيار جديد پزشکی تشخيص دقيق اين بيماری را در ابتدای حاملگی مادر می‌توان داد.
  ج: اگر نگهداری و بزرگ کردن طفل معلول و عقب‌مانده و ناقص‌الخلقه براي والدين دارای زحمت و مشقّت بيش از متعارف باشد، به مقداری که در عسر و حرج واقع می‌شود، اسقاط جنين پيش از دميده شدن روح در او مانعی ندارد.
  (استفتا، 59034)
  19. س: آيا جايز است مؤلفان و مترجمان و صاحبان آثار هنری، مبلغی را در برابر زحماتشان و يا به عنوان حق تأليف در مقابل تلاش و وقت و مالی که برای انجام آن کار صرف کرده اند، تقاضا نمايند؟
  ج: آنان حق دارند در برابر واگذاری نسخه اوّل يا اصلی اثر علمی و هنری خود به ناشر، از وی هر مبلغی می‌ خواهند، دريافت نمايند.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1337)
  20. س: تجديد چاپ کتاب‌ها و مقاله ‌هايی که از خارج وارد شده و يا در داخل جمهوری اسلامی چاپ می ‌شوند، بدون اجازه ناشران آن‌ها چه حکمی دارد؟
  ج: مسأله تجديد چاپ کتاب‌هايی که در خارج از جمهوری اسلامی منتشر شده‌ اند و يا تصويربرداری به طريق افست از آن‌ها، تابع قراردادهايی است که راجع به آن‌ها بين جمهوری اسلامی ايران و آن دولت‌ها منعقد گشته است. و امّا کتاب‌هايی که در داخل چاپ می‌ شوند، احوط اين است که حق ناشر با کسب اجازه از او نسبت به تکرار و تجديد چاپ کتاب رعايت شود.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1336)
  21. س: آيا چاپ کتاب بدون اجازه صاحب آن و با وجود عبارت «حقوق چاپ برای مؤلف محفوظ است»، جايز است؟
  ج: احوط اين است که حقوق مؤلف و ناشر با کسب اجازه از آنان برای تجديد چاپ، رعايت شود.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1341)
  22. س: آيا نسخه ‌برداری از نرم‌افزارهای کامپيوتری جايز است؟ و بر فرض حرمت، آيا اين حکم مختص نرم‌افزارهايی است که در ايران توليد شده يا شامل نرم‌افزارهای خارجی هم می‌ شود؟
  ج: احوط اين است که در نسخه ‌برداری و تکثير نرم‌افزار‌های کامپيوتری که در داخل توليد شده است، حقوق صاحبانشان از طريق کسب اجازه از آنان رعايت شود و در مورد خارج کشور، تابع قرارداد است.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1343)
  23. س: آيا برای مسلمانان خريد کالاهای اسرائيلی که در سرزمين اسلامی به فروش می ‌رسند، جايز است؟
  ج: بر آحاد مسلمين واجب است که از خريد و استفاده از کالاهايی که سود توليد و فروش آن ها عايد صهيونيست ها که با اسلام و مسلمين در حال جنگ هستند، می ‌شود، اجتناب کنند.
  (اجوبة‌الاستفتائات، س1349)
  24. س: آيا در قسامه يك فرد می ‌تواند پنجاه قسم بخورد؟
  ج: در موارد قسامه هرجا كه عدد سوگندخورندگان كمتر از پنجاه نفر باشد (در طرف مدّعی) اجرای حكم به استناد اين قسامه محل اشكال جدّی است.
  (استفتا، 46212)
  25. س: اگر در قتل عمد، همه اوليای دم مقتول، صغير يا مجنون باشند، آيا ولیّ قهری (پدر يا جدّ پدری) يا قيّم انتخابی دادگاه، حق درخواست قصاص يا مطالبه ديه را دارند؟
  ج: از مجموع ادلّه ولايت اوليای صغير و مجنون چنين استفاده می ‌شود كه جعل ولايت برای آنان از طرف شارع مقدّس به‌خاطر حفظ مصلحت مولّی عليه است. بنابراين در مسأله‌ی مورد بحث كه اوليای دم، صغير و مجنون می ‌باشند ولیّ شرعی آنان بايد با ملاحظه غبطه و مصلحت آنان اقدام كند و انتخاب او نسبت به قصاص يا ديه يا عفو مع العوض يا بلاعوض نافذ است. بديهی است كه تشخيص مصلحت صغير و مجنون بايد با ملاحظه همه جوانب و از جمله نزديك يا دور بودن او از سنّ بلوغ صورت گيرد.
  (استفتا، 76385)
  26. س: در بين مردم باب شده که تعدادی از افراد (مثلاً بيست نفر) ماهيانه هر کدام ده هزار تومان طبق قراردادی که همه آن را قبول کرده‌اند روی هم می‌گذارند و هر ماه به يکی از افراد به قيد قرعه کل مبلغ را برای رفع گرفتاری‌های مالی می‌دهند و فردی که پول را می‌گيرد هرماهه همان ده هزار تومان را تا تمام شدن قسط می‌دهد و بقيه نيز به قيد قرعه و نوبت پول را می‌گيرند و هيچ‌گونه سود و يا کارمزد به هيچ‌کسی تعلّق نمی‌گيرد. لطفاً حکم شرعی اين مسأله را بفرماييد.
  ج: مشارکت در قرض‌دادن به اعضای صندوق به شرح فوق‌الذکر اشکال ندارد.
  (استفتا، 1227)
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
 • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
 • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
 • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
 • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
 • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /