پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دریافت:

آرشيو استفتائات جديد

 • احکام تقليد
 • احکام طهارت
 • احکام نماز
 • احکام روزه
 • احکام خمس
 • احکام زکات
 • احکام حج و عمره
 • احکام معاملات
  • خرید و فروش
  • اجاره
   چاپ  ;  PDF
    
   اجاره
    
   اجاره دادن طلا
   س. آیا می شود یک کیلو طلا یا شمش طلا یا سکه طلا را اجاره داد و ماهیانه مثلا دو میلیون دریافت کرد و آخر سال یا آخر قرارداد یک کیلو را پس گرفت؟
   جواب: اجاره دادن طلا در صورتی صحیح است که در مدت قرارداد عین طلا باقی بماند ـ یعنی مورد معامله واقع نشود ـ و از منافع آن (مثل استفاده در مجالس عروسی و مانند آن) استفاده شود، در غیر این صورت اجاره صحیح نیست.
    
   واگذاری روزه و نماز استیجاری به دیگری
   س. اگر کسی برای نماز و روزه شخصی اجیر شده باشد و به هر دلیلی نتواند آن روزه و نماز را بجا آورد و به شخص اجیر کننده نیز دسترسی نداشته باشد، آیا می‌تواند آن را به شخص دیگری واگذار کند؟
   ج. اگر احراز شود که اجاره بر اصل انجام عمل واقع شده هر چند توسط غیر شخص اجیر صورت گیرد، واگذاری آن به دیگری مانع، ولی نباید به کمتر از آنچه اجاره شده واگذار نماید، مگر این که مقداری از عمل را خودش انجام دهد.

    

   فسخ اجاره از جانب اجیر  
   س. چند سال پیش بابت انجام 15 سال نماز و روزه قضای متوفی، مبلغ پانزده میلیون ریال به شخصی پرداخت کردیم؛ حال پس از گذشت هفت سال ایشان مراجعه و اعلام نموده که مقداری از آن را بجا آورده و مابقی را انجام نمی‌دهد و می‌خواهد اصل پول را به ما برگرداند، لیکن بنا به استعلام صورت گرفته برای انجام باقی مانده‌ی نماز و روزه‌ی متوفی، بایستی مبلغ چهل میلیون ریال پرداخت نماییم. تکلیف شرعی ایشان و ما را اعلام فرمایید.
   ج. در فرض سوال شخص اجیر نمی تواند عقد اجاره را به هم بزند مگر آنکه صاحبان پول به این امر راضی باشند که در این صورت نسبت به تفاوت ارزش پول مصالحه انجام گیرد .
    
   قرارداد اجاره به شرط تملیک
   س. اجاره به شرط تملیک چه نوع قراردادی است؟ آیا این قرارداد مشروعیت فقهی دارد؟ جایگاه فقهی حقوقی آن چیست؟
   ج. اجاره به شرط تملیک عبارت است از واگذاری ملکی به اجاره ماهانه به مبلغ معیّنی تا مدّت مثلاً ده سال یا بیست سال یا کمتر یا بیشتر با شرط ضمنی تملیک آن به مستأجر در پایان مدّت اجاره مجاناً یا با دریافت مبلغ مختصری که در ضمنِ شرط آن مبلغ را تعیین نمایند، چنین معامله‌ای عبارت است از عقد اجاره به شرط تملیکِ عینِ مستاجره در پایان مدت اجاره به مستأجر و شرعاً صحیح و بی‌اشکال است و مستأجر حق مطالبه تملیک عین مستأجره به خود را در پایان مدّت اجاره دارد و اجاره دهنده شرعاً مکلّف به عمل به چنین شرطی است.  
    
   سوار کردن مسافر مست
   س. من راننده تاکسی هستم. آیا می‌توانم مسافرانی را که مست هستند، سوار کنم؟
   ج. در قرارداد اجاره و تعیین اجرت باید طرفین قرارداد عاقل، بالغ و ملتفت باشند و شخص مست که مشاعرش کار نمی‌کند، صلاحیّت پرداخت اجرت به شما را ندارد.
    
   اجاره به شرط قرض
   س. در بین عموم رایج است که در هنگام اجاره منزل مقداری مبلغ تحت عنوان رهن به صاحب خانه می‌پردازند و همچنین مقداری به صورت اجاره پرداخت می‌کنند و یا منزل را به صورت رهن کامل اجاره می کنند.
   اولاً: حکم شرعی این دو نوع معامله را بیان نمائید.
   ثانیاً: در صورت عدم صحت این عمل روش صحیح برای اجاره کردن منزل را بیان نمائید.
   ثالثاً: حکم وضو و نماز در منزلی که به یکی از دو روش فوق معامله شده است چیست؟
   ج. بطور کلّی اجاره به شرط قرض صحیح است (مثلاً اگر صاحب خانه به مستأجر بگوید: «خانه‌ام را به این مبلغ معیّن به شما اجاره دادم به شرط اینکه فلان مبلغ معیّن  به من قرض‌الحسنه بدهید» و مستأجر قبول کند، اشکال شرعی ندارد)، مشروط به این که اجاره به اندازه ای کم نباشد که عرفاً اجاره صدق نکند ولی قرض به شرط اجاره ربا بوده و صحیح نیست.
   همچنین اجاره به شرطِ رهنِ کامل (یعنی در قبال دریافت قرض، هیچ مبلغی را از مستأجر طلب نکند) صحیح نمی‌باشد.
   در صورت صحت معامله، وضو و نماز مشکلی ندارد و در صورت بطلان معامله، صحت نماز و وضو متوقف بر اجازه و رضایت ذاتی صاحب‌خانه می‌باشد.

    

   عدم تخلیه ملک پس از پایان اجاره

   س. اگر کسی ملکی را اجاره کرد و پس از مدت تعیین شده تخلیه نکرد، چه حکمی دارد؟

   ج. بدون اجازه مالک، بعد از مدّت اجاره، حکم غصب را دارد.

    

   اجاره به صورت نسیه

   س. به پیشنهاد مستأجر، اجاره یکسال بطور یکجا و در پایان زمان اجاره طی یک چک پرداخت می شود. آیا اگر مبلغ چک، بیش از مجموع اجاره های ماهانه باشد چنین کاری وجاهت شرعی دارد یا نه؟

   ج. اگر از اول وجه اجاره را ـ به ملاحظه اینکه نسیه یکساله است ـ بیشتر از مقدار وجه اجاره نقد، در عقد اجاره تعیین کنند اشکال ندارد ولی افزودن مبلغی بر اجاره قراردادی در عقد اجاره به حساب مدت تأخیر، حرام است.

    

   دریافت اجاره‌بها بصورت یکجا
   س. به پیشنهاد مستأجر، اجاره یکسال بطور یکجا و در پایان زمان اجاره طی یک چک پرداخت می‌شود. آیا اگر مبلغ چک، بیش از مجموع اجاره‌های ماهانه باشد چنین کاری وجاهت شرعی دارد یا نه؟
   ج. اگر از اول وجه اجاره را ـ به ملاحظه اینکه نسیه یکساله است ـ بیشتر از مقدار وجه اجاره نقد، در عقد اجاره تعیین کنند اشکال ندارد ولی افزودن مبلغی بر اجاره قراردادی در عقد اجاره به حساب مدت تأخیر، ربا و حرام است.

    

   واگذاری نماز و روزه استیجاری به دیگری
   س. اگر کسی برای نماز و روزه شخصی اجیر شده باشد و به هر دلیلی نتواند آن روزه و نماز را بجا آورد و به شخص اجیر کننده نیز دسترسی نداشته باشد، آیا می‌تواند آن را به شخص دیگری واگذار کند؟
   ج. اگر احراز شود که اجاره بر اصل انجام عمل واقع شده هر چند توسط غیر شخص اجیر صورت گیرد، واگذاری آن به دیگری مانع ندارد، ولی نباید به کمتر از آنچه اجاره شده واگذار نماید، مگر این که مقداری از عمل را خودش انجام دهد.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
 • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
 • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
 • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
 • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
 • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /