پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

احکام ویژه دهه مبارکه فجر

1-  نصب تصویر امام خمینى(ره) و شهداى انقلاب اسلامى در مساجد، با توجه به این‌که خود حضرت امام(ره) عدم تمایل خود را نسبت به نصب عکسشان در مساجد ابراز کرده و راجع به کراهت آن هم مطالبى وجود دارد، چه حکمى دارد؟
ج) اشکال ندارد لکن اگر در شبستان باشد بهتر است هنگام نماز، به طریقى روى آن پوشانده شود.

2- آیا مسّ آرم جمهورى اسلامى ایران بدون وضو، حرام است؟
ج) اگر در نظر عرف، اسم جلاله محسوب و خوانده شود، مسّ آن بدون طهارت حرام است و در غیر این صورت اشکال ندارد، اگرچه احوط ترک مس آن بدون طهارت است.

3- عدّه‏اى در برابر دیگران مبادرت به طرح کمبودها و ضعفهایى که در جمهورى اسلامى وجود دارد، مى‏کنند، گوش‌دادن به این سخنان و حکایت‌ها چه حکمى دارد؟
ج) واضح است هر عملى که موجب بدنام شدن چهره جمهورى اسلامى که در برابر کفر و استکبار جهانى ایستاده است، شود به نفع اسلام و مسلمین نیست. بنا بر این، اگر این سخنان موجب تضعیف نظام جمهورى اسلامى باشد جایز نیست.

4- آیا نمایش فیلم‌هاى سینمایى که توسط وزارت ارشاد اسلامى ایران توزیع مى‏شود، در مسجد براى شرکت کنندگان در جلسات قرآنى، اشکال شرعى دارد یا خیر؟
ج) تبدیل مسجد به مکانى براى نمایش فیلم‌هاى سینمایى جایز نیست، ولى نمایش فیلم‌هاى مذهبى و انقلابى داراى محتواى مفید و آموزنده به مناسبت خاصى و بر حسب نیاز و تحت نظارت امام جماعت مسجد اشکال ندارد.

5- آیا خرید تولیدات شرکت‌هاى یهودى یا امریکایى یا کانادایى با وجود این احتمال که شرکت‌هاى مزبور به تقویت رژیم غاصب اسرائیل مى‏پردازند، جایز است؟
ج)اگر خرید و فروش این تولیدات موجب تقویت رژیم حقیر و غاصب اسرائیل شده و یا در راه دشمنى با اسلام و مسلمین به‌کار مى‏روند، خرید و فروش آن‌ها براى هیچ‌کس جایز نیست و الا اشکال ندارد.

6-  آیا شرکت کردن در راهپیمائی های بیست و دوم بهمن و روز قدس واجب است و شرکت نکردن حرام شرعی است؟
ج) شرکت نکردن اگر موجب تضعیف نظام اسلامى شود، حرام است.

7-  با توجه به این که زن جهت شرکت در راهپیمایی می‌بایست از منزل خارج شود آیا واجب است از شوهر اجازه بگیرد و اگر شوهر به همسرش بگوید من به هیچ عنوان راضی به شرکت در راهپیمایی نیستم، تکلیف زن چیست؟
ج) در مواردى که شرکت نکردن در راهپیمائی موجب تضعیف نظام اسلامى شود، منوط به اذن شوهر نیست.

کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /