پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار مردم كشورمان و ميهمانان كنفرانس وحدت اسلامي

به منظور ايجاد وحدت و انسجام بيش از پيش ميان مسلمانان و نزديك ساختن مذاهب مختلف اسلامي از طريق بحث هاي كلامي و فقهي ميان علماء و انديشمندان جهان اسلامي، جمهوري اسلامي ايران آماده است "دارالتقريب بين المذاهب" را تأسيس و ميزبان شخصيت هاي علمي اسلامي باشد. اين مطلب را حضرت آيةالله خامنه اي رهبر و ولي امر مسلمين جهان صبح امروز در ديدار جمع كثيري از امت حزب الله و نيز ميهمانان كنفرانس وحدت اسلامي با ايشان اعلام داشتند.
در اين ديدار كه با ابراز علاقه پرشور حاضرين نسبت به مقام معظم رهبري و شعارهايي نظير «ولادت پيامبر مبارك است به رهبر» و «ما همه سرباز توأيم خامنه اي - گوش به فرمان توأيم خامنه اي» توأم بود رهبر انقلاب اسلامي ميلاد با سعادت نبي اكرم و رسول اعظم محمد بن عبدالله (ص) و نيز ولادت مروج و مبلغ مكتب اسلام امام جعفر صادق (ع) را تبريك گفتند و با بيان اين مطلب كه وجود مبارك نبي اكرم (ص) مايه ي وحدت در همه ي ادوار اسلامي بوده و خواهد بود، فرمودند: توصيه ي ما به همه ي مسلمانان اين است كه پيرامون آگاهي و معرفي ابعاد شخصيت، زندگي، سيره، اخلاق، تعاليم، روش حكومت و مردمداري، سياست، عبادت و جهاد آن حضرت تلاش نمايند و امروز بزرگترين تبليغ براي اسلام مي تواند اين باشد كه ما چهره پيامبر اسلام را قبل از آنكه دشمن آن را در اذهان بي خبر عالم مخدوش سازد براي بينندگان و جويندگان جهان روشن كنيم و اين كار لازمي است كه مسلمانان هنرمند، مطلع و آشنا به تبليغ و بيان بايد در ارتباط با آن بزرگوار، كار علمي، فرهنگي، هنري و تبليغي انجام دهند.
ولي امر مسلمين به تلاش بي ثمر استكبارجهاني براي كوبيدن انقلاب اسلامي به عنوان مظهر اسلام عملي اشاره كردند و فرمودند: هنگامي كه دشمنان اسلام به بركت انقلاب اسلامي، با رشد معنوي مسلمين جهان مواجه شدند، براي كوبيدن انقلاب و ايران اسلامي در جبهه ي نظامي و اقتصادي تلاش كردند اما از آنجا كه به اهداف خود نرسيدند شياطين دست به تهاجم فرهنگي زده و مزدور شيطان صفت خود را به اهانت به رسول اكرم (ص) واداشتند و آن كتاب شيطاني را نوشتند كه اين اقدام آنها با پاسخ قاطع مسلمانان جهان و در رأس آنان امام فقيد و بزرگوارمان كه حكم اعدام وي را صادر كردند، مواجه شد.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از بياناتشان با تأكيد بر اهميت وحدت در جهان اسلامي فرمودند: اگر وحدت و نزديكي فرق اسلامي در خدمت اسلام و به نفع مسلمين و در جهت عظمت اسلام است يقيناً بايد معتقد باشيم كه از سوي دشمنان اسلام سخت ترين تلاش ها و پيچيده ترين توطئه ها عليه اين وحدت در جريان است. امروز هر چيزي كه براي اسلام نافع تر باشد از نظر دشمنان اسلام مبغوض تر و مورد تهاجم بيشتري قرار مي گيرد و اين يك معادله ي قطعي است.
رهبر مسلمانان جهان با اشاره به دوستي و صميميت موجود ميان استكبار جهاني و برخي از سلاطين حاكم بر كشورهاي مسلمان فرمودند: همان دشمناني كه با تمام وجود از اين سلاطين دفاع كرده و پول، تبليغات و سلاح در اختيار آنها قرار داده اند با همه ي وجود عليه انقلاب و جمهوري اسلامي ايران تلاش مي كنند زيرا پي برده اند كه عظمت اسلام در ايران اسلامي تعقيب خواهد شد.
حضرت آيةالله خامنه اي به بيان اين مطلب كه توطئه دشمنان اسلام براي مخدوش كردن وحدت مسلمين امروز بيش از هر زمان ديگري است پرداختند و با اشاره به تبليغات استكبار جهاني عليه جمهوري اسلامي ايران اظهار داشتند: تمامي دستگاه هاي تبليغاتي استكبار و در رأس آنها آمريكا بسيج شده اند كه ايران اسلامي و ملت مسلمان ايران را بر خلاف آنچه كه هست به جهانيان نشان دهند. پول هاي دستگاه استكباري و ايادي آنها امروز در دنيا و بيش از همه در دنياي اسلام براي تفرقه بين مسلمين و ايجاد اختلاف و فاصله بين ايران اسلامي با مسلمانان عالم خرج مي شود، ولي امر مسلمين و اميد مستضعفان جهان به تلاش تبليغات جهاني براي شعله ور ساختن اختلاف بين شيعه و سني اشاره كردند و فرمودند: امروز وحدت اسلامي حول محور ايران اسلامي است و دلهاي مسلمانان متوجه ام القراي اسلام يعني ايران است زيرا امروز در جهان اسلام جايي كه قرآن در آن رسماً و عملاً حاكميت دارد ايران اسلامي است، در اينجا كساني كه در رأس امور هستند شرط قبول و تحمل مسؤوليت براي آنها ايمان و تقوي است و اين برخلاف برخي از كشورهاي مسلماني است كه عمل سران آنها از اسلام دور و بيگانه است. رهبر انقلاب اسلامي افزودند: در ايران مانند برخي از كشورهاي اسلامي اينطور نيست كه مسؤولان آن محرمات را مرتكب شوند و از حدود الهي تجاوز و تعدي كنند و با خدا و بندگان صالح او دشمن باشند و يا بر مؤمنين و متقين فشار وارد آورند. ايران تنها نقطه اي در عالم اسلام است كه مسؤولان و مديران كشور بايد از نظر مردم به ايمان و تقوي و تعبد شناخته شده باشند. رهبر مسلمانان جهان ضمن نكوهش و تقبيح مدعياني كه در عين ارتكاب به فساد، انحطاط و گناهان كبيره خود را باني و مروج و صاحب اسلام معرفي مي كنند، علماي اسلام را به هشياري در برابر تشكيلات تبليغاتي وابسته به استعمار و استكبار براي از بين بردن وحدت اسلامي فراخواندند و افزودند: علماي اسلام بايد مراقب مذاهب جعلي و دلارهاي نفتي كه براي ايجاد تفرقه به كار مي روند باشند و دست هاي پليد و مزدوري را كه براي از هم گسستن و پاره كردن عروةالوثقي بين مسلمين تلاش مي كنند شناسائي و با آنان برخورد كنند، زيرا اين برخورد لازمه ي علاقه به وحدت اسلامي است.
ولي فقيه حضرت آيةالله خامنه اي در پايان سخنان خود معنا و مفهوم از اتحاد ميان فرق گوناگون اسلامي را همكاري و همفكري و تفاهم مسلمانان براي مقابله با دشمنان دانستند و اظهار داشتند: بسياري از فتاوي علماء و فقهاي اسلام اگر مورد بحث فقهي عالمانه قرار گيرند مي توانند به يكديگر نزديك شوند و ما در صدد هستيم تا دار التقريب بين المذاهب را ايجاد كرده و ميزبان شخصيت هاي عالم از تمام جهان اسلام باشيم تا به اين ترتيب و با كوشش فقها، متكلمين، فلاسفه و علماي اسلام نظرات فرق اسلامي در مجموعه ي واحدي در اختيار همه‌ي مسلمين قرار گيرد.
در اين ديدار ميهمانان ايراني و خارجي شركت كننده دركنفرانس بين المللي امام خميني و وحدت اسلامي، روحانيون، مسؤولان. ائمه جمعه و برادران اهل تسنن و تشيع از استان هاي كردستان و باختران به همراه نماينده ي ولي فقيه و استاندار كردستان، همچنين فرهنگيان و جمعي از مردم قزوين، روحانيون، مسؤولان و اقشار مختلف مردم شهرستان مباركه و سرخه و نيز جمعي از برادران اهل تسنن و تشيع شهرستان خاف حضور داشتند.
بنا بر همين گزارش در اين ديدار ابتدا آيةالله جنتي رئيس سازمان تبليغات اسلامي و نماينده ولي فقيه در اين سازمان طي سخنان كوتاهي به معرفي ديداركنندگان پرداخت و ضمن ارائه گزارش كوتاهي از سومين كنفرانس بين المللي وحدت اسلامي گفت: در اين كنفرانس ابعاد فكري، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي از ديدگاه حضرت امام خميني قدس سره الشريف مطرح شده و تأكيدات پيشواي عظيم الشأن و فقيد اسلام براي نجات فلسطين، افغانستان و سرزمين هاي اسلامي موردتوجه قرار گرفته است.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /