پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

احکام مناسبتی عید نوروز

 
عید نوروز
س. نظر حضرت‌عالی راجع به عید نوروز چیست؟ آیا همانند عیدهایی که مسلمانان آن‌ها را جدّی می گیرند مثل عید فطر و قربان، از نظر شرعی ثابت شده است، یا این ‌که فقط روز مبارکی محسوب می شود مثل روز جمعه و مناسبت‌های دیگر؟
ج. هرچند نصّ معتبری مبنی بر این‌که عید نوروز از اعیاد دینی یا ایام مبارک شرعی باشد، وارد نشده است، ولی جشن گرفتن و دید و بازدید در آن روز، اشکال ندارد، بلکه از این جهت که صله رحم می باشد مستحسن است.
 
سفره هفت سین
س. استفاده از سفره هفت سین در عید نوروز چه حکمی دارد؟
ج. فی نفسه اشکال ندارد.
 
هدایا و عیدی ارباب رجوع به کارمندان
س. هدایایی که بعضی از افراد یا شرکت ها به کارمندان دولت در زمان عید نوروز به عنوان عیدی می دهند، و هیچ گونه توقّعی در برابر پرداخت آن ندارند، چه حکمی دارد؟
ج. هدیه در محیط کار و از جانب ارباب رجوع، یکی از خطرناک ترین چیزها است، و هر چه بیشتر از آن اجتناب کنید، به صرفه دنیا و آخرت شما، خواهد بود. فقط در یک صورت، دریافت آن جایز است و آن، این است که هدیه دهنده، با اصرار زیاد و با امتناع مأمور از قبول، بالآخره به نحوی آن را اهداء کند. آن هم بعد از انجام کار و بدون مذاکره و حتّی توقّع قبلی.
 
گذاشتن پول عیدی در لای قرآن
س. رسم است که در عید نوروز و مانند آن، پول لای قرآن می گذارند، و عیدی می دهند. آیا این کار اشکال دارد؟
ج. فی نفسه اشکال ندارد.
 
غسل مستحبی عید نوروز
س. آیا روزه وغسل، در روز نوروز مستحب است؟
ج. روزه و غسل، در روز عید نوروز مستحب است.
 
حقوق فرهنگیان
س. با توجّه به این که فرهنگیان به جز ایّام تعطیلات رسمی در ایّامی مانند عید نوروز و تابستان نیز تعطیل می باشند؛ حکم حقوقی که در این ایّام می گیرند چیست؟
ج. دریافت حقوق طبق قوانین و مقررات مربوط، اشکال ندارد.
 
موسیقی و دف
س. استفاده از آلات موسیقی در أیّامی مثل عید نوروز و 22 بهمن چه حکمی دارد؟
ج. بستگی به چگونگی استفاده از آن دارد. اگر نوازندگی به گونه ای باشد که به سبب ویژگی هایی که دارد انسان را از خداوند متعال و معنویات و فضائل اخلاقی دور نموده و به سمت بی بندوباری، بیهودگی و گناه سوق دهد، حرام است.
 
تسلیت به خانواده تازه گذشته
س. رسم است که در برخی اعیاد مانند عید نوروز مردم جهت عرض تسلیت به خانواده مرحومین که اخیراً فوت نمودند، به خانه آنها مراجعه می نمایند، آیا این مسئله اشکال دارد یا خیر؟
ج. حضور در منزل بازماندگان جهت عرض تسلیت فی نفسه اشکال ندارد.
 
پیامکهای افراد نامحرم
س. اگر نامحرم طبق عرف پیامک تبریک عید یا مناسبتهای دیگر که ازنظر اخلاقی متن آن مشکلی ندارد بدهد، آیا جواب دادن به آن از نظر شرعی اشکالی دارد یا خیر؟
ج. به طور کلی ارتباط با نامحرم که مستلزم مفسده بوده و یا خوف ارتکاب گناه در میان باشد، جایز نیست؛ و در غیر این صورت فی نفسه اشکال ندارد.
 
جواب سلام پیامکی
س. حکم پاسخگویی به سلام از طریق نامه، پیامک و ایمیل لازم است؟
ج. در فرض سؤال پاسخ دادن به سلام، مطابق احتیاط است.
 
مصرف اموال غیر مخمس میزبان
س. برخی از اقوام، خمس اموالشان را پرداخت نمی کنند، و امر به معروف هم بر آن ها به دلایل مختلف کارساز نیست. وظیفه این جانب در رفت و آمدها و بازدیدها، از آنچه که از اموال ایشان مصرف می نمایم چیست؟
ج. استفاده ی شما از اموال ایشان اشکال ندارد؛ و در هر صورت، وظیفه شما ـ با وجود شرایط امر به معروف و نهی از منکر ـ امر و نهی زبانی است، و غیر از آن وظیفه ای ندارید.
 
خمس عیدی و هدایا
س. آیا به هدیه هایی که دریافت می کنیم أعم از هدیه های سر عقد و تولّد وعیدی های عید نوروز خمس تعلّق می گیرد؟
ج. هدیه دریافتی خمس ندارد.
 
خمس عیدی و هدایا
س. این جانب کارمند یکی از سازمان های دولتی هستم. آخر سال دولت مبلغی به عنوان عیدی به کارمند ها می دهد، علاوه بر آن خود سازمان مبلغی دیگر به عنوان آجیل عید نوروز به حساب کارمندهای خود واریز می کند. آیا به موارد ذکر شده خمس تعلق می گیرد؟
ج. عیدی و آنچه که در مقابل کار پرداخت نمی شود، خمس ندارد.
 
صله رحم
س. درخانواده ی ما اختلاف بین مادرم با مادر پدرم افتاده است. مادرم به خاطر این اختلاف به من وسه تا برادرم می گوید که در عید نوروز خانه ی مادر بزرگم نرویم، تکلیف ما چیست؟
ج. اگر با رفتن شما مادرتان اذیت می شود سعی کنید به صورتی بروید که مادرتان مطلع نشود.
 
دست دادن با نامحرم
س. در اعیاد و دید و بازدیدهایی مانند عید نوروز، خانمها و آقایان نامحرم با یکدیگر دست می دهند، ومی گویند ما صیغه محرمیّت خواندیم! آیا صیغه محرمیّت برای چنین مواردی مانند دست دادن و.... وجود دارد. اگروجود دارد چگونه است؟
ج. دست دادن با نامحرم جایز نیست. در اسلام چیزی به عنوان محرمیت خواهر و برادری و امثال آن وجود ندارد؛ و تنها راه محرمیت، عقد ازدواج دائم یا موقت با مراعات شرایط شرعی است.

 

محرم و نامحرم
س. زن دایی ای دارم که بی حجاب است، و نگاه به وی تأثیری روی من ندارد، می توانم عید نوروز برای عید دیدنی به مدت کوتاه با زن و بچه ام به منزل ایشان بروم؟
ج. در هر صورت باید در معاشرت و نگاه به نامحرم ضوابط شرعی مراعات شود و اگر از زنانی باشد که اگر او را نهی کنید نمی پذیرد و به آن توجه نمی کند بنا بر احتیاط واجب باید از نگاه عمدی به او خودداری کنید.
توجه داشته باشید، برای صله رحم می توانید با تلفن و امثال آن احوال پرسی کنید و ایام عید را تبریک بگویید.
 
س. اگر هنگام عبور از خیابان یا مجامع عمومی مثل ادارات و بازار، زنانی را ببینیم که حجاب واجب را مراعات نمی کنند، آیا مرتکب گناه شده ایم؟
ج. در فرض مرقوم اگر از زنانی باشند که عادت آن ها بر این است که خود را نمی پوشانند و اگر نهی شوند هم، نمی پذیرند و به آن توجه نمی کنند، در صورتی که ترس افتادن در فتنه نباشد، تردد در این اماکن اشکال ندارد، هر چند بدانید که نگاه شما به آنها می افتد.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /