پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار گروهي از روحانيون و ائمه جمعه و استايد حوزه هاي علميه اهل سنت

حضرت آيةالله خامنه اي رهبر مسلمين جهان صبح امروز در ديدار گروهي از روحانيون، ائمه جمعه و اساتيد حوزه هاي علميه اهل سنت استان هاي سيستان و بلوچستان، خراسان و مازندران با ايشان، از وحدت بين مسلمانان پيرو مذاهب مختلف اسلامي به عنوان يك مسأله حياتي براي دنياي اسلام و حائز اهميت براي جمهوري اسلامي ايران نام بردند و بر لزوم افشاي وهابيت به عنوان عامل استكبار و كفر جهاني در ايجاد اختلاف بين مسلمانان و نيز ضرورت تبيين و تشريح بيش از پيش اسلام ناب محمدي(ص) براي مردم تأكيد كردند.
بنا بر همين گزارش در اين ديدار حضرت آيةالله خامنه اي به روند حركت جهان به سمت تشكيل واحدهاي به هم پيوسته براي تأمين نيازهاي خود اشاره كردند و با بيان تمركز تلاش هاي استكبار در جهت تضعيف ملت ها به ويژه ملتهاي مسلمان فرمودند: پس ازپيروزي انقلاب اسلامي در ايران تلاش استعمار و سياست هاي جهاني براي ايجاد اختلاف بين جامعه ي مسلمين شدت يافته است زيرا آنها از حيات مجدد اسلام هراس دارند. قدرت و معنويت اسلام به گونه اي است كه اگر با عمل به شرايط آن، اسلام واقعي پياده شود، حكومت ها و قدرت هاي استكباري را مي لرزاند.
رهبر انقلاب اسلامي، حيات اسلام در ايران و بازگشت مجدد مسلمانان به مباني و احكام اسلامي را موجب ترس و نگراني قدرت هاي مستكبر جهان دانستند و فرمودند: منزوي و جدا كردن انقلاب اسلامي ايران از بقيه مسلمانان غير شيعه جهان و ايجاد اختلاف بين شيعه و سني يكي از راه هاي مبارزه ي دشمنان وحشت زده ي اسلام با اين پديده است. آنها به اين ترتيب تلاش مي كنند تا مسلمانان را از سر دادن شعار به نام اسلام ناب محمدي و يا جمهوري اسلامي بازداشته و يا منحرف كنند. لذا دوستان اسلام بايد هوشيار و آگاه باشند، زيرا از دشمن نبايد انتظار دوستي داشت.
ولي امر مسلمين مسؤوليت سنگين علماي اهل تسنن در تقويت هر چه بيشتر اسلام و نيز حفظ وحدت ميان مسلمانان را خاطر نشان ساختند و فرمودند: اراده ي ملت مسلمان ايران بر بازگشت به شؤون صدر اسلام و توجه به عدالت و قاطعيت در راه دين خدا قرار گرفته است. لذا زندگي در اين كشور كه مي تواند قاعده و نمونه اي براي تجديد حيات اسلام باشد داراي مسؤوليت هاي بسياري است و اهميت دادن به تقويت، تبيين و تشريح بيش از پيش مباني اسلام و تأكيد روز افزون بر وحدت مسلمانان ازجمله ي اين مسؤوليت هاست.
حضرت آيةالله خامنه اي از كساني كه براي جدا كردن دين از سياست تلاش مي كنند به عنوان دشمنان دين و غارتگران ميدان سياست نام بردند و با تأكيد بر لزوم توجه دادن مردم به اصول اسلام، اعتقادات، حكومت، جهاد، تعليم و تربيت و فرهنگ اسلامي و نيز رشد استعدادها در مسلمين فرمودند: برادران اهل تسنن و تشيع بايد گذشته را فراموش كرده و با يكديگر وحدت كلمه، رفاقت و برادري داشته باشند و در اين راستا بايد "دارالتقريب بين المذاهب" بر مبناي هماهنگي، همكاري و همفكري بين علماي شيعه و سني در ايران تأسيس و پايه گذاري شود.
رهبر مسلمين جهان در بخش ديگري از رهنمودهايشان، ضرورت توجه به حركات تفرقه افكنانه و وحدت شكن وهابيت را مورد تأكيد قرار دادند و خطاب به علماي اهل سنت فرمودند: استكبار جهاني از طريق به وجود آوردن وهابيت سعي كرده است در داخل جامعه ي اسلامي، مركز امني را براي خود ايجاد كند و شما بايد به طور صريح و آشكار مردم را نسبت به نقش وهابيون در ضربه زدن به وحدت اسلامي آگاه كنيد. سردمداران وهابيت در بقاع اسلام از تصريح بر وابستگي، رفاقت و طرفداري خود با دشمنان اسلام يعني آمريكا ابائي ندارند و به دوستي خود با دشمنان دين خدا مباهات مي كنند. دوستي وهابيون با دشمنان خدا به معناي همپيماني، وابستگي و حراست از منافع شياطين است.
رهبر انقلاب اسلامي در پايان بياناتشان بر لزوم برخورد قاطعانه با وهابيون به عنوان خائنين به اسلام و مسلمين تأكيد كردند و ضرورت آگاه ساختن مردم نسبت به توطئه هاي شيطاني دشمنان خدا را ياد آور شدند.
در اين ديدار پيش از سخنان مقام معظم رهبري آقاي مولوي اسحاق مدني مشاور رئيس جمهور در امور اهل سنت طي سخنان كوتاهي به معرفي ديدار كنندگان پرداخت و ضمن گرامي داشت ياد رهبر فقيد مسلمين جهان حضرت امام خميني قدس سره گفت: روحانيون و علماء اهل تسنن با رهبر مسلمانان جهان تجديد بيعت كرده و اطاعت از فرامين معظم له در جهت تقويت نظام مقدس اسلامي را بر خود فرض دانسته و براي كمك به تأسيس دارالتقريب بين المذاهب در ايران اسلامي اعلام آمادگي مي كنند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي در پايان اين ديدار يكي از علماي اهل تسنن ضمن محكوم كردن وهابيگري، شناسائي و مجازات عناصري كه از طريق ايجاد اختلاف در ايران اسلامي در جهت اهداف وهابيت تلاش مي كنند را خواستار شد.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /