پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار اقشار مختلف مردم

حضرت آيةالله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي صبح امروز در ديدار اقشار مختلف امت حزب الله با ايشان طي بيانات مبسوطي ضمن تشريح علل از هم پاشيدگي و اضمحلال نظام هاي كمونيستي در اروپاي شرقي، دولت امريكا را به خاطر تجاوز نظامي به كشور كوچك پاناما مورد حمله قرار دادند و با بيان خصوصيات استكبار و نظام سلطه حاكم بر جهان، سازش ناپذيري انقلاب اسلامي ايران در برابر زورگوئي هاي آمريكا را مورد تأكيد قرار دادند.
بنا بر همين گزارش رهبر مستضعفين جهان در اين ديدار با اشاره به ندامت و عذرخواهي قدرت هاي بلوك شرق از تجاوزات گذشته خود به كشورهاي ديگر فرمودند: آيا سردمداران امروز آمريكا مي توانند ادعا كنند كه ملت آمريكا تا چند وقت ديگر به عذرخواهي از ملت هاي پاناما، گرانادا، ايران، فلسطين اشغالي و ده ها ملت ديگري كه از آمريكا زخم برداشته اند مجبور نخواهد شد؟
رهبر معظم انقلاب اسلامي با تأكيد بر اين مطلب كه ملت مسلمان و انقلابي ايران در مبارزه با استكبار جهاني به سركردگي آمريكا راه درستي را انتخاب كرده است، افزودند: ما در مبارزه خود به پيروزي خواهيم رسيد و سرانجام شاخ و دندان آمريكاي متجاوز را در هم خواهيم شكست.
حضرت آيةالله خامنه اي به بيان ضرورت اتحاد، همدلي، همكاري و حسن ظن ميان مردم و مسؤولين پرداختند و با اشاره به لزوم تلاش همه جانبه در صحنه هاي داخلي و خارجي براي بازسازي، رفع مشكلات مردم و نيز مقابله ي هوشمندانه با سياست و تبليغات زهرآگين دشمن، جنجال آفريني و بهانه جوئي از مسؤولان ديپلماسي كشور را مورد نكوهش و سرزنش قرار دادند.
در اين ديدار كه با ابراز علاقه و احساسات پرشور ديدار كنندگان نسبت به مقام معظم رهبري و شعارهائي در تبعيت و پيروي از فرامين رهبر انقلاب اسلامي توأم بود حضرت آيةالله خامنه اي در تشريح روند تحولات در كشورهاي اروپاي شرقي به تلاش هاي گسترده اي كه طي ده ها سال گذشته براي پي ريزي و حفظ نظام هاي كمونيستي بكار رفته بود اشاره كردند و افزودند: ما از اسلام عزيز و امام حكيم و بزرگوارمان آموخته ايم، هر نظامي كه بر پايه ي اراده و خواست مردم پايه گذاري نشده باشد، ماندني نيست و اين مردم هستند كه مي توانند نظامي را علي رغم مخالفت قدرت هاي استكباري حفظ و يا سرنگون كنند و در كشورهاي اروپاي شرقي رژيم هائي كه برخلاف فكر و اعتقادات ديني مردم و با استفاده از پول زور و دخالت قدرت هاي خارجي به وجود آمده بودند به خاطر بنيان سست و لرزان آنها يكي پس از ديگري فرو ريخته و از بين رفتند.
ايشان سرنوشت سران كشورهائي مانند روماني را درس عبرتي براي مستبدين، ديكتاتورها و كساني كه با زور شمشير و تازيانه بر ملت ها حكومت مي كنند دانستند و فرمودند: كساني كه پنجه در پنجه ي دين و ايمان مردم مي اندازند بايد بدانند و عبرت بگيرند كه سرانجام اعتقادات و ايمان ديني مردم سر برآورده و خود را بر آنها تحميل خواهد كرد.
ولي امر مسلمين در بخش ديگري از بيانات مهم خود به تجاوز نظامي آمريكا به كشور كوچك پاناما اشاره كردند و در تبيين مفهوم استكبار فرمودند: معناي استكبار اين است كه يك دولت و حكومتي با تكيه بر قدرت خود در هر جائي كه بخواهد راه را براي عمال زور باز ببيند و به هر ملتي كه اراده كند ضربه بزند و با دخالت درامور ديگر كشورها زشت ترين اعمال نظير تجاوز، دزدي و آدم كشي را مرتكب شود و چنين دولتي از نظر ما مستكبر است.
رهبر انقلاب اسلامي دولت هائي نظير دولت انگليس را به خاطر حمايت از تجاوز وحشيانه آمريكا به پاناما مورد حمله قرار دادند و با اشاره به حاكميت نظام سلطه بر جهان فرمودند: رئيس جمهوري فعلي آمريكا علي رغم چهره ي ملايمي كه در اول كار به خود گرفته بود و تظاهر به مخالفت با سياست هاي ريگان مي كرد نشان داد كه طبيعت هر دو مستكبر يكي است و نمي تواند به گونه اي ديگر باشد و اين هم برادر اوست. ريگان در آغاز رياست جمهوري خود با حمله به گرانادا حكومت آن كشور را ساقط كرد و رئيس جمهوري فعلي آمريكا نيز امروز همان راه را مي رود.
رهبر مسلمين جهان از نظام سلطه به عنوان يك بيماري خطرناكتر از وبا و طاعون براي مردم دنيا نام بردند و افزودند: نظام سلطه بزرگترين بلاهاي جهان و خطرناكترين بيماري براي ملت هائي است كه در كشور و خانه ي خود نيز بي اختيار هستند و حكومت ها نيز در مقابل چنين جنايت بزرگ و آفت عظيم بشري سكوت را در پيش گرفته اند.
حضرت آيةالله خامنه اي در ادامه بياناتشان به ضربه شديدي كه آمريكا طي 11 سال گذشته از انقلاب اسلامي و ملت بزرگ ايران خورده است اشاره كردند و با تأكيد بر شكست استكبار در مقابل انقلاب اسلامي و نظام مردمي جمهوري اسلامي ايران اظهار داشتند: ما با آمريكا به عنوان شيطان بزرگ حتي يك لحظه هم كنار نيامديم و اين راه درستي است كه انتخاب كرده ايم. طبيعت دشمن ما بر زورگوئي، تجاوز و تعرض استوار است و ما با توكل بر خدا و تكيه بر استحكام و همبستگي ملت و انقلابمان در آينده نيز با آمريكا و زورگوئي هاي او كنار نخواهيم آمد.
رهبر انقلاب اسلامي سپس با يادآوري تجاوز شوروي و هم پيمانان او به كشور چكسلواكي در بيست سال قبل و عذرخواهي اين كشورها از ملت چكسلواكي به خاطر تجاوزات گذشته خود خطاب به سردمداران آمريكا فرمودند: امروز كساني كه سياست آمريكا را در چنگ خود دارند و با تكيه برقدرت خود همانند دزدهاي سرگردنه عمل مي كنند آيا مطمئن هستند كه چند سال ديگر ملت آمريكا عليه نام و گور آنها لعنت نخواهد فرستاد؟ بدون ترديد آنچه پيش خواهد رفت اراده ملت هاست و بيني قدرت ظالم و زورگو سرانجام به خاك ماليده خواهد شد. ولي امر مسلمين صف آرائي ملت ايران در برابر استكبار جهاني را موجب پيشگامي و پيشوائي ملت ايران براي ديگر ملل آزاديخواه جهان دانستند و فرمودند: ملت ها از انقلاب اسلامي ايران درس گرفته اند و آنچه را كه امروز در دنيا شاهد آن هستيم همان چيزي است كه در ايران تحقق يافت. حضور مردم با دست خالي در خيابان ها و مقابله ي ايمان با قدرت هاي حاكم نسخه انقلاب ايران است و چنين كاري در دنيا سابقه نداشته است.
رهبر مسلمين جهان با تأكيد بر حفظ وحدت گفتند: ملت ما امروز بايد به دو نكته توجه كند يكي وحدت كلمه است و ديگري تلاش براي ساختن كشور، كه نبايد اين دو نكته را فراموش كنيم.
مقام معظم ولي فقيه افزودند: مبادا در گوشه و كنار كساني يادشان برود كه امروز دنيا در چه شرايطي قرار دارد و ملت ما كيست و كجاست و باز شروع كنند و همان حرف ها و حركت هاي تفرقه آفرين را كه در چند سال قبل معمول بود، دوباره به صحنه بياورند.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: من شاهدم و مي بينم كه دستگاه هاي دولتي تلاش خوبي دارند و امروز ما در همه صحنه ها به تلاش احتياج داريم و براي بازسازي كشور، براي رفع مشكلات مردم، براي زنده كردن ثروت خفته اين ملت بايد تلاش كنيم.
ولي امر مسلمين جهان با اشاره به تلاش هاي وزارت امور خارجه در مقابله ي هوشمندانه با سياست ها و تبليغات زهرآگين دشمن فرمودند: مقابله هوشمندانه با سياست ها و تبليغات زهرآگين دشمن كار بسيار حساس و ظريفي است و بحمدالله اين كار را هم خوب انجام مي دهند.
رهبر مستضعفين جهان، افرادي را كه با بهانه جوئي ها و جنجال آفريني هاي گوناگون مسؤولان ديپلماسي كشور را مورد تهاجم قرار مي دهند نكوهش كردند و فرمودند: بعضي در گوشه و كنار به اندك بهانه اي جنجال راه مي اندازند و ايراد گرفتن را شروع مي كنند. آن كسي كه در ميدان عمل است بايد تأييد شود تا بتواند درست عمل كند و اگر اشتباهي و يا نقصي هم هست را بر طرف كند.
رهبر انقلاب اسلامي فرمودند: بنده به تبعيت از امام بزرگوارمان به شدت با تضعيف دستگاه هائي كه كارهاي حساسي را بر دوش دارند، از جمله دستگاه امور خارجه و كساني كه در خط مقدم برخورد با سياست هاي خارجي قرار دارند، مخالفم. اين چه عادت زشتي است كه بعضي افراد از نظر سياسي يا مطبوعاتي نقاط مثبت را اصلاً نمي‌بينند وتا نقطه ي منفي اي مشاهده مي كنند از هر طرف صدائي بلند مي كنند.
ولي امر مسلمين افزودند: مگر مي شود در دوراني كه با همه سياست هاي استكباري و متجاوز روبرو هستيم اجازه دهيم مسؤولان ديپلماسي كشور مورد تهاجم افراد بي مسؤوليت قرار بگيرند. مگر ما مي گذاريم. جمهوري اسلامي ايران بايد مقابله با سياست هاي جهاني قدرت را با ظرافت و هوشياري همراه كند.
برخي از مسؤولين ما در خط مقدم ديپلماسي تلاش مي كنند و قوي و خوب هم تلاش مي كنند. در بسياري از ميدان ها پيروز مي شوند و فتح مي كنند دريك جا هم طبيعتاً نقصي به مقتضاي طبيعت بشر پيدا مي شود.
چند نفر آدم بي مسؤوليت تا اين نقص را ديدند صدا بلند كردند غافل از اينكه ما در حال جنگيم و سرباز خط مقدم نبايد مورد تهاجم قرار گيرد. چرا بعضي افراد اين حرف را نمي فهمند!؟
رهبرانقلاب اسلامي در پايان سخنان خود با تأكيد بر وحدت خطاب به مردم گفتند: مردم بايد دستگاه ها را كمك كنند امروز پرچم اسلام دست شماست. ملت و دولت بايد اين پرچم را حفظ كنند و هيچ گاه با تنازع و كشمكش اين پرچم حفظ نخواهد شد.
بنا بر همين گزارش در اين ديدار حجةالاسلام والمسلمين محسن قرائتي نماينده ولي فقيه و سرپرست نهضت سواد آموزي طي سخنان كوتاهي به معرفي ديداركنندگان پرداخت و با اشاره به تلاش هاي به ‌علم آمده در جهت با سواد كردن افراد بي سواد كشورمان اظهار اميدواري كرد كه اين تلاش ها هر چه بهتر و موفق تر به نتيجه برسد.
در اين ديدار امام جمعه، روحانيون، مسؤولان، جانبازان، فرهنگيان، جهادگران و نيز گروهي از طبقات مختلف مردم شهرهاي دامغان، رفسنجان، بندر گز، شهريار و زاهدان، همچنين مديران عامل، مسؤولين، مهندسين، خلبانان و كادر پروازي و كاركنان هواپيمائي جمهوري اسلامي (هما)، هواپيمائي كشوري، سازمان هليكوپترسازي، هواپيمائي آسمان و سازمان هواشناسي به همراه وزير راه و ترابري، مسؤولين و پرسنل سازمان حفاظت اطلاعات ارتش جمهوري اسلامي ايران از سراسر كشور، نماينده ولي فقيه، سرپرست، مسؤولين، مربيان و سواد آموزان نهضت سواد آموزي از نقاط مختلف كشور حضور داشتند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /