پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار مسئولان نظام

بمناسبت عيد سعيد غدير و آغاز پانزدهمين قرن اعلام ولايت در غدير خم مجموعه ي مسئولان و مديران بخش هاي اجرايي، قضايي و قانونگذاري كشور صبح امروز به همراه رئيس جمهوري. رئيس قوه قضائيه. اعضاي شوراي نگهبان. جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، اعضاي هيأت دولت، گروهي از فرماندهان و مسئولان نيروهاي نظامي و انتظامي،جمعي از نمايندگان ولي فقيه و ائمه جمعه سراسر كشور در حسينيه امام خميني رضوان الله تعالي عليه بحضور حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي و ولي امر مسلمين جهان رسيدند و با ايشان ديدار كردند.
در اين ديدار كه در محيطي آكنده از صفا و معنويت و عشق به امامت و ولايت برگزار شد،‌حضرت آيت الله خامنه اي طي بيانات مبسوطي از عيد غدير بعنوان يكي از عظيم ترين اعياد اسلامي نام بردند و ضمن تشريح فضيلت هاي اين روز بزرگ فرمودند: حكومت و ولايت، مديريت و حاكميت والاي مردم و جامعه، مهمترين، حساس ترين و تعيين كننده ترين مسأله براي هر ملت است. روزي كه درآن مسأله ولايت و حكومت براي كي ملت حل شود آن هم به شكلي كه در غدير خم حل شد آن روز حقيقتا براي آن ملت عيد است. در روز عيد غدير، ولايت اسلامي بعنوان رشحه اي و پرتوي از ولايت خدا در ميان مردم تجسم يافت. لذا دين كامل شد و نعمت اسلام بر مردم تمام گرديد.
رهبر معظم انقلاب اسلامي با تأكيد بر اين نكته كه سرپرستي جامعه ي اسلامي متعلق به خداوند متعال است، فرمودند كه اداره ي امور انسانها حق خداوند خالق و عالم به مسائل انسانها و مالك امور آنهاست. ولايت امور مسلمين آن گونه كه در مورد امير المؤمنين و ائمه معصومين(ع) تحقق يافت خود ولايت و قدرت الهي است كه از مجاري خاصي بر مردم اعمال مي شود. ولي امر مسلمين بايد مظهر قدرت خدا و عدالت،رحمت و حكمت الهي باشد. كساني كه دست خوش جهالتها، شهوات نفساني، هوي و هوس،سليقه هاي شخصي و متكي به منافع فردي و گروهي باشند حق سرپرستي اداره ي امور زندگي و تعيين سرنوشت مردم را ندارند. حضرت آيت الله خامنه اي ولي امر مسلمين حاكميت دين، تقوي، عدالت، رحمت و علم بر مردم را بعنوان نمونه اي از ولايت الهي بر شمردند و با تصريح اين مطلب كه غدير براي همه ي مسلمانان آموزنده و حاوي درس است، فرمودند: امروز گرفتاريهاي عمده ي ملت ها در دنيا از فساد مديران و گردانندگان جوامع آنها ناشي مي شود. فساد در ميان سران آنان تمامي ارزشها و اصالتهاي انساني را ريشه كن كرده و همين امر موجب ضلالت، بردگي و نوكر صفتي ملتها و در نتيجه تسلط قدرتهاي شيطاني بر سرنوشت مردم مي شود. بلاي بي ايماني، سردرگمي و عدم تكيه ي روحي به يك نقطه ي مطمئن، جوامع غربي را در بر گرفته و همين امر آنان را به نابودي و فنا خواهد كشاند.
حضرت آيت الله خامنه اي حركت تمامي شاخه هاي مديريت در جامعه ي اسلامي به سوي صلاح و سلامت را ضروري خواندند و افزودند: ولايت به معناي پيوند، ارتباط، اتصال و بهم پيوستگي مؤمنين به يكديگر است. در جامعه ي اسلامي بين ولي و مردم يك رابطه ي ولايتي وجود دارد و دستگاه مديريت و حاكميت جامعه متكي بر مردم، جزو مردم و همراه و متصل به مردم است. در نظام اسلامي حاكم و ولي امر دوست، سرپرست، برادر و مرتبط با مردم است. يكي از افتخارات جمهوري اسلامي توفيق در پياده كردن ولايت اسلامي است و اين امر عليرغم طرد، نفي و بغض قدرتهاي جهاني در جامعه ي ما تحقق يافته است.
مقام معظم رهبري مسئولين كشور را به تحقق ولايت اسلامي در شكل پرجاذبه ي آن براي ملتهاي اسلامي موظف دانستند و با بيان اين نكته كه پيروزيهاي بزرگ اسلام، انقلاب و ايران اسلامي مرهون فداكاري پابرهنه ها و طبقات ضعيف و با ايمان مردم است فرمودند: ما نبايد فراموش كنيم كه همين مردم و كساني كه در معيارهاي مادي چيزي به حساب نمي آيند، صاحبان اصلي كشورند. آنان بودند كه اسلام را براي ايران خواستند و با اراده ي خود آن را تحقق بخشيدند. علاقمندي و دلبستگي روز افزون مردم به آرمانهاي انقلاب و نظام اسلامي پس از گذشت دوزاده سال از پيروزي انقلاب مايه ي افتخار و سرافرازي جمهوري اسلامي است.
ايشان به عجز و درماندگي دشمن در برابر اراده و خواست ملت بزرگ و مسلمان ايران اشاره كردند و افزودند: امروز هر چه اسلام در ايران قوي تر و واقعي تر پياده شود مسلمانان در سراسر عالم اميدوارتر مي شوند. جوانان مسلماني كه امروز مظلومانه در فلسطين و بسياري از كشورهاي ديگر با كفر و استكبار مبارزه مي كنند به جمهوري اسلامي دلگرم و اميدوارند. ايستادگي ملت ايران آنان را شاداب نگه داشته و سختي ها را برايشان هموار كرده است.
رهبر انقلاب اسلامي وجود حكام جائر در دنياي اسلام را براي ملتهاي مظلوم و مسلمانان تحت حكومت آنها خطرناكتر از سم كشنده دانستندو با اشاره به فاجعه ي كشته شدن صدها تن از حجاج بيت الله الحرام در تونل منا فرمودند:حادثه تلخ و مصيبت باري كه در منا اتفاق افتاد حادثه مشكوكي است و اظهارات حكام سعودي در مورد علت اين فاجعه به آساني قابل پذيرش نيست. مسلمانان و سران كشورهاي اسلامي بايد در مورد اين حادثه مشكوك كه طي آن صدها تن از حجاج مظلومانه كشته شده اند تحقيق كنند.
حضرت آيت الله خامنه اي اظهارات حكام سعودي در مورد فاجعه ي كشته شدن صدها زائر خانه ي خدا را نشان بي اعتنايي آنان به نفوس و حيات مسلمانان توصيف كردند و فرمودند: اگر در اين حادثه آنچنان كه گفته شده و خلاف آن هنوز ثابت نشده است: عمد و خيانت مؤثر بوده باشد جنايت عظيمي صورت گرفته است و حرفهاي ستايشگرانه ي چند آخوند درباري نيز مسئوليت حكام سعودي را از بين نمي برد. تكرار چنين فجايعي از جمله كشتار زشت و وحشيانه ي حجاج ايراني بعنوان مسائل مهم جهان اسلام بايد پيگيري و براي حل آن چاره انديشي شود.
مقام معظم رهبري در بخش ديگري از بياناتشان انقلاب اسلامي و حركت پربركت ملت مسلمان ايران را مايه ي اميد مسلمانان جهان خواندند و فرمودند: امروز هر كس كه براي عزت و پيشرفت جمهوري اسلامي، اصلاح امور مردم و موفقيت هاي روز افزون اين نظام مقدس تلاش كند براي كل اسلام تلاش و مجاهدت كرده و در حقيقت اسلام را ياري داده است.
مسائل ما، مسائل دنياي اسلام،اصل دين و اهتزاز پرچم و علم اسلام است. لذا هر كس كه در تضعيف نظام جمهوري اسلامي اقدامي بكند دامنه ي كار خلاف او به همه ي ملتهاي مسلمان گسترش مي يابد و اين كارفقط خيانت به ملت ايران نيست بلكه خيانت به اسلام و ملتهاي مسلمان است.
معظم له به بيان بي اثر بودن حمله ي نظامي و فشار اقتصادي براي از بين بردن نظام جمهوري اسلامي ايران پرداختند و با اشاره به اميد داشتن به ايجاد اختلاف و شكاف در ميان مردم و مسئولين فرمودند: دشمنان اسلام. آگاهي مردم ما را طي 12 سال گذشته تجربه كرده اند. تحمل سختي ها و كمبودها از آگاهي مردم ناشي مي شود. آحاد مردم مي دانندكه هدف استكبار از وارد آوردن فشار بر جمهوري اسلامي چيست. اين مردم با تكيه بر نيروي خود، پشتكار، صميميت و همكاري با دولت و مسئولان اجرائي مشكلات را حل خواهند كرد.
رهبر انقلاب اسلامي به تلاش دستگاههاي تبليغاتي استكبار براي اثبات وجود اختلاف در دستگاههاي اصلي نظام اشاره كردند و هدف از آن را مغشوش نشان دادن چهره ي نظام و نااميد كردن مردم ايران و مسلمانان و مستضعفان جهان دانستند. ايشان همچنين حركتهاي اختلاف انگيز و تضعيف كننده ي مسئولين خدمتگزار و دلسوز كشور راخلاف مصالح ملت و بر ضد خواسته هاي امام بزرگوار و فقيدمان توصيف كردند و درپايان سخنانشان فرمودند: در ايران اسلامي وظيفه ي ديني و معنويت حاكم است. خواست اسلام از ما تلاش براي ساختن ايران بر مبناي وحدت و مديريت توأم با عواطف و محبت با مردم است و مطمئنا دست قدرتمند الهي پشتيبان ماست و اراده ي الهي نيز بر پيروزي كلمه ي حق قرار گرفته است.
بر اساس اين گزارش پيش از بيانات مقام معظم رهبري حجت الاسلام والمسلمين هاشيمي رفسنجاني رئيس جمهور طي سخنان كوتاهي عيد سعيد غدير را به امام زمان(عج)، مقام معظم رهبري و امت بزرگ اسلام تبريك و تهنيت گفت و اظهار اميدواري كرد كه شجره ي مقدس انقلاب اسلامي بعنوان ثمره و موهبت ولايت امر جهان را در بر بگيرد. وي از رنجي كه مصيبت ديدگان از زلزله اخير به آن دچار شده اند عميقا ابراز تأسف و تأثر كرد و گفت: آنچه كه در غياب حضرت امام قدس سره مصيبتها توطئه ها و رذالتهاي كفر جهاني نسبت به انقلاب اسلامي را براي تحمل پذير مي سازد و ما را محكم و استوار نگه مي دارد، سرمايه گرانقدر ولايت فقيه است و همين سرمايه ي اسلامي امروز موجب ثبات، آرامش و تداوم حركت انقلاب اسلامي مي باشد. رئيس جمهور در پايان سخنانش گفت امروز پرچم ولايت در دست كسي است كه از اولين لحظات شروع نهضت و در تمامي مراحل انقلاب در صف مقدم و پشت سر و همراه امام بوده و مورد توجه افكار عمومي، نيروهاي مقاوم و مجاهد قرار داشته و بيش از همه رنج انقلاب را متحمل شده است با انتخاب ايشان به مقام ولايت امر مسلمين خداوند نعمت را بر ما تكميل كرد.
اين گزارش حاكيست در اين ديدار رئيس جمهور، رئيس قوه قضائيه، اعضاي شوراي نگهبان. اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، معاونين و مشاورين رئيس جمهور، هيئت دولت، مسئولان قوه قضائيه، مشاورين و معاونين رئيس قوه قضائيه و مسئولان سازمانهاي وابسته به قوه قضائيه، رؤساي ستاد فرماندهي كل قوا،ستاد مشترم ارتش و ستاد كل سپاه و مشاورين نظامي فرماندهي كل قوا و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، فرماندهان و معاونين نيروهاي سه گانه ارتش، فرماندهان نيروهاي انتظامي كميته، شهرباني و ژاندارمري، معاونين وزارتخانه ها و رؤساي سازمانهاي وابسته به وزارتخانه ها و صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، اعضاي شورايعالي انقلاب فرهنگي، جامعه ي مدرسين حوزه علميه قم، نمايندگان ولي فقيه در نهادهاي انقلابي، نمايندگان ولي فقيه در دانشگاهها، جمعي از ائمه جمعه كشور و دبيرخانه مركزي ائمه جمعه، نمايندگان ولي فقيه و مسئولين عقيدتي سياسي نيروهاي مسلح،مسئولين بنياد شهيد انقلاب اسلامي، كميته امداد امام خميني، بنياد جانبازان و مستضعفان، بنياد مسكن، بنياد 15 خرداد، هيئتهاي 7 نفره واگذاري زمين، نهضت سوادآموزي، سازمان تبليغات اسلامي دفتر تبليغات اسلامي قم، شهرداري تهران، جمعي از خانواده هاي معظم شهدا، اسرا و مفقودين و جانبازان، روحانيت و روحانيون مبارز تهران، رؤسا و اساتيد دانشگاهها، جمعي از علماء و جامعه ي وعاظ تهران، حجت الاسلام والمسلمين فلسفي، جمعي از كاركنان دفتر حضرت امام و نهاد رياست جمهوري، مسئولين ستاد برگزاري نماز جمعه. رؤسا و معاونين روزنامه هاي كثير الانتشار و خبرگزاري جمهوري اسلامي و مسئولين اطاق بازرگاني و گروهي از مردم و علماي پاكستان حضور داشتند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /