پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار فرهنگيان و كارگران

به مناسبت روز كارگر و فرا رسيدن سالروز شهادت آيةالله مطهري و روز معلم صبح امروز جمع زيادي از كارگران و معلمان كشور به همراه وزراي آموزش و پرورش و كار و امور اجتماعي در حسينيه امام خميني رضوان الله تعالي عليه با حضرت آيةالله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار كردند.
در اين ديدار كه با ابراز احساسات پرشور حاضرين و سر دادن شعارهائي در تبعيت و اطاعت از رهنمودها و اوامر مقام معظم رهبري توأم بود حضرت آيةالله خامنه اي طي بيانات مبسوطي روزهاي كارگر و معلم را از جمله ايام مهم، آموزنده و پر محتوا در نظام جمهوري اسلامي خواندند و افزودند: كارگران و معلمان دو قشر بسيار مؤثر، زحمت كش و عالي قدر جامعه اسلامي ما هستند و از جمله پايه هاي اصلي انقلاب ما محسوب مي شوند. بوسه زدن نبي مكرم اسلام(ص) بر دست كارگر و بيان امر مؤمنان كه فرمود: هر كس كلمه اي به من بياموزد مرا بنده خودكرده است براي ما درس است. ابتكار، خلاقيت و تلاش كارگراني كه بر اساس وجدان كار و احساس مسئوليت، كار مي كنند ما را به هدفمان كه عدم وابستگي به قدرتهاست خواهد رساند.
رهبر انقلاب از مقام شامخ فيلسوف و عالم بزرگ اسلامي شهيد مطهري تجليل كردند و با بيان اين نكته كه معلمان، مسئوليت تربيت نيروي انساني كار آمد را عهده دار هستند فرمودند: در جمهوري اسلامي هر كس به كار فرهنگي، اقتصادي و ارائه خدمات صحيح و مفيد به جامعه مشغول است بايد بداند كه براي خدا كار مي كند و تلاش او در ديوان الهي ذخيره خواهد شد و به سير تكاملي جامعه كمك كرده است.
حضرت آيةالله خامنه اي به دستاوردهاي ملت بزرگ ايران در مسائل گوناگون داخلي، رشد سياسي و فرهنگي و پيشرفت هاي بدست آمده در احكام اسلام اشاره كردند و با تأكيد بر اين نكته كه انقلاب اسلامي هنوز در ميانه راه و اهداف خود است فرمودند: ملت مسلمان ايران يك ملت زنده و كارآمد است كه آمريكا، شوروي، ناتو و همه ارتجاع را كه در پشت سر صدام ايستاده بودند، شكست داد. در زواياي اين كشور و حتي در اعماق روستاها آحاد مردم با مفاهيم سياسي، فرهنگي و انقلابي همانند واضح ترين مسائل زندگي خود آشنا هستند. اين يك ملت معتقد، مؤمن و متكي بخود است و آنها كه فضا را تاريك جلوه ميدهند و بر خلاف واقع سخن ميگويند يك اشتباه تأسف انگيز را مرتكب ميشوند.
رهبر انقلاب اسلامي خصومت قطعي آمريكا با انقلاب و جمهوري اسلامي ايران را ناشي ازمواضع صريح ملت ايران درقبال مسئله فلسطين، نفي سلطه ظالمانه آمريكا و تمسك نهائي و قوي مردم به اسلام و قرآن دانستند و فرمودند: آمريكا و ديگر دشمنان اسلام عليرغم آنكه از امام عظيم الشأن ما و ملت بزرگ ايران بارها تو دهني خورده اند هنوز به اين اميد كه شايد اين ملت ايمان خود را از دست بدهد در كمين نشسته اند تا ازهمه طرف به او هجوم برند و هنگامي كه با ناتواني خود در جدا كردن اين ملت از ايمان، اسلام، انقلاب و امامش مواجه ميشوند براي تضعيف روحيه ملت ها و مأيوس كردن مسلمانان در دنيا اينگونه منعكس ميكنند كه دولت ايران به غرب متمايل شده است.
حضرت آيةالله خامنه اي به كمك هاي بي دريغ ملت و دولت ايران به آوارگان عراقي اشاره كردند و با طرح اين سؤال كه چرا دستگاه هاي تبليغاتي جهان در برابر جنايات صدام عليه شيعيان جنوب عراق سكوت كرده اند فرمودند: مگر شيعيان نجف، كربلا، ‌بصره، عماره، ناصريه و سماوه مظلوم نيستند و تحت فشار و ظلم صدامِ بدتر از حجاج بن يوسف قرار ندارند؟ مگر صداميان دژخيم مراجع تقليد اين مردم را زنداني، اعتاب مقدسه راتخريب و عواطف اين ملت را جريحه دار نكردند؟ پس چگونه است كه در تبليغات جهاني هيچ اشاره اي به اين مسائل نمي شود و به فكر جامعه علمي نجف، مراجع تقليد، علما، و فضلا و آستانهاي مقدس اميرالمؤمنين (ع) و حسين بن علي(ع) نيستند و به آن بي توجهي ميكنند؟ به اعتقاد ما دليل آن در برافراشته بودن پرچم اسلام، روحانيت و دين است واين همان چيزي است كه آمريكا و سازمان هاي دروغين طرفدار حقوق بشر با آن مخالف هستند زيرا اسلام در خدمت توده هاي مظلوم و استقلال آنهاست و با زور مداران و سلطه آمريكا در ستيز است.
مقام معظم رهبري به بيان ضرورت درس گرفتن از دستاوردهاي گذشته پرداختند و فرمودند: موفقيت ها در سايه مقاومت بدست خواهد آمد. بايد در مقابل استكبار استادگي كنيم زيرا همانند گذشته با مقاومت به همه چيز دست پيدا خواهيم كرد. هر كس تسليم ابرقدرتها بشود ذليل خواهد شد و ما امروز شاهد ذلت ديكتاتور عراق در برابر آمريكا هستيم و اين، آن چيزي است كه صدام را شايسته دريافت مدال ذلت در برابر آمريكا و خونريزي نسبت به مردم مظلوم عراق كرده است.
حضرت آيةالله خامنه اي كار و تلاش كارگران و معلمان كشور بر اساس وجدان كار و احساس مسئوليت را ضربه اي بر پيكر استكبار و خدمتي به اسلام، انقلاب و ايران ذكر كردند و تحقق اهداف عالي ملت بزرگ ايران را در سايه وحدت و يكپارچگي مردم، مسئولين و دولت خدمتگزار ممكن دانستند. مقام معظم رهبري در پايان سخنانشان ضرورت انعكاس مفاهيم صحيح و منطبق بر فرهنگ قرآني و اسلامي در نمايشنامه ها، سينماها و راديو تلويزيون را يادآور شدند و فرمودند: در فرهنگ اسلامي كار به معناي اعم آن اگر درست انجام شده باشد يك حسنه محسوب مي شود و چنين كاري جامعه را به جلو خواهد برد و اگر كسي سي سال درست كار كرد، سي سال در نزد خدا ذخيره دارد و عمرش بيهوده تلف نشده است اما متأسفانه دستگاه رسمي هنري ما هنوز با اعماق تفكر اسلامي آشنا نشده و بعضاً در قالبهاي هنري خطا مي نويسند، غلط حرف مي زنند و بد اجراء مي كنند.منطق اسلام آن است كه معلمان، كارگران، كشاورزان، صنعتگران، محققين، كارمندان و مدافعان حريم امنيتي كشور كه براساس احساس مسئوليت و وجدان كار، وظايف خود راانجام مي دهند در حال عبادت هستند و دستگاه هاي هنري ما بايد اين مفاهيم را منعكس كنند.
بر پايه همين گزارش پيش از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي، ابتدا آقاي حسين كمالي وزير كار و امور اجتماعي طي سخنان كوتاهي نقش كارگران مسلمان ايران را در صحنه هاي كار، توليد و دفاع از ميهن اسلامي تشريح كرد و تصويب قانون جديد كار را به عنوان يكي از مترقي ترين قوانين كار دنيا حائز اهميت خواند. همچنين دكتر نجفي وزير آموزش و پرورش در سخناني كه به مناسبت فرا رسيدن روز معلم ايراد كرد ياد استادشهيد مطهري را گرامي داشت و با اشاره به همت جامعه فرهنگي كشور براي تربيت معنوي و علمي فرزندان ايران اسلامي خاطرنشان ساخت كه در سالهاي اخير فاصله ميان مردم و مدرسه بسيار كاهش پيدا كرده است.
اين گزارش حاكيست در اين ديدار مسئولان وزارت كار و امور اجتماعي و جمعي از كارگران به همراه كارگران نمونه سراسر كشور، مسئولان وزارت آموزش و پرورش و جمعي از معلمان، معلمان فني و حرفه اي تهران، فرهنگيان بندر انزلي، گروهي از محصلين كردستان، امور تربيتي شهرستان آمل، خواهران دانشجوي فارغ التحصيل مركز تربيت معلم نسيبه، دانشجويان مركز تربيت معلم بوشهر، معاونين آموزشي دانشگاه هاي تربيت مدرس سراسر كشور، مسئولين آموزش عقيدتي و دانشجويان مراكز تربيت مربي سپاه پاسداران، شوراي مركزي و اعضاي خانه كارگر و دانش آموزان و اساتيد مدرسه عالي شهيد مطهري حضور داشتند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /