پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار سفرا و كارداران جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور با مقام معظم رهبري

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي پيش از ظهر امروز در ديدار وزير و مسئولان وزارت امورخارجه، سفرا و كارداران جمهوري اسلامي ايران در كشورهاي خارجي با ايشان ضمن ارائه رهنمودهايي به آنان از فراست، ابتكار عمل، پركاري، دقت و پايبندي شديد به اصول و آرمانها به عنوان وظايف عمومي دستگاه ديپلماسي كشور درجهت تطبيق اصول سياست خارجي متكي بر عزت، حكمت و مصلحت با شرايط و اوضاع پيچيده ي امروز جهان ياد كردند.
مقام معظم رهبري در اين ديدار به تشريح سياست موذيانه و خباثت آميز دشمنان اسلام پرداختند و فرمودند: دستگاه سياسي و تبليغاتي دشمنان ما در تلاش است كه با سياستي زيركانه و موذيانه در صحنه هاي گوناگون به ملتهاي مسلمان و جهان سوم اينگونه القاء و تفهيم كند كه جمهوري اسلامي ايران با رفتار،‌ گفتار و منش خود به تخطئه و مخدوش كردن دوران نوراني و پربركت حيات امام پرداخته است.آنها با طرح اين ادعاي دروغين،‌ شخصيتهاي انقلابي را به بازنگري در آرمانهاي انقلاب و امام زدايي متهم كرده و سعي دارند براي افكار عمومي دنيا اثبات كنند كه ايران،‌خود درحال تخطئه دوران گذشته مي باشد. هدف از اين سياست خباثت آلود و تبليغ گسترده آن قانع كردن مخاطبان انقلاب اسلامي به عدم تقليد از راه امام،انقلاب و نظام اسلامي ايران است.
حضرت آيت الله خامنه اي دلبستگي ملتها به سالهاي حيات پرفروغ امام و نيز دستيابي ملت ايران به اوج عزت اسلامي در اين دوران را خاطرنشان ساختند و افزودند‍: الگوي زندگي سياسي، اقتصادي و مشي كلي انقلاب ما منطبق بر همان منش، افكار بلند و رفتار نمونه امام امت «قدس سره »است و امروز ملت ايران و مسئولين نظام همواره با جان و دل بدنبال همان راه حق امام خود هستند و هرگز از آن جدا نخواهند شد.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از بياناتشان لزوم ترميم سريع ضايعات ناشي از جنگ تحميلي و استفاده از تمامي امكانات قابل دسترسي و مجاز براي اين منظور را يادآور شدند و با تأكيد بر اهميت ارتباطات جهاني، داشتنديپلماسي فعال،‌ برخوردهاي حكيمانه در سطح بين المللي و اعلام همكاري در چارچوب ضوابط خاص جهت بازسازي كشور فرمودند: وزارت امور خارجه پيشاهنگ حركت ديپلماسي و ارتباطات لازم سياسي، اقتصادي و فرهنگي است.‌اين امر كه كار بسيار ظريفي است و توان زيادي را نيز مي طلبد براي دوران بازسازي ضرورت دارد. و انجام اين مهم تنها با توكل،‌قدرت ايمان،‌ پايبندي شديد به موازين ديني و انقلابي،‌مراقبت كامل از رفتار،‌ كردار و سخن گفتن، ناظر دانستن خدا در همه حالات و استمداد از او همراه با بكارگيري هوشمنديها و هوشياريها امكانپذير است.
مقام معظم رهبري عزت،‌ حكمت و مصلحت را يك مثلث الزامي براي چارچوب ارتباطات بين المللي جمهوري اسلامي ايران توصيف كردند و در تبيين اين اصول فرمودند: ما بر اساس اعتقاد و ايمان به توحيد كه خاصيت و شاخصه تفكر اسلامي است و نيز بر مبناي دل بستن به خدا و محبت و خدمت به بندگان او براي خود عزت قائل هستيم و ابرقدرتي، تكبر،‌‌ استكبار و فخرفروشي را در روابط بين المللي رد مي كنيم. ملت ما از ذخاير فراوان فرهنگي برخوردار است و پرونده بسيار درخشاني در علم و سياست جهاني و صحنه هاي گوناگون ديگر دارد. اما ما قصد فخرفروشي نداريم و ارتباطاتمان را براساس روابط و علايق انساني،‌ عزت اسلامي و توحيدي و سربلندي ملت ايران بنا مي نهيم.
حضرت آيت الله خامنه اي خطاب به نمايندگان سياسي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور فرمودند: هيچ كس حق ندارد در برخورد با ديگران كمترين اهانت به ملت سرفراز و بزرگ ايران را تحمل كند. ملت ما ذلت پذير نيست و نشان داده كه داراي قدرت حضور در تمامي صحنه هاي مختلف جهاني است.
رهبر انقلاب اسلامي لزوم برخورد منطبق با موازين،‌ منطق و خرد و نيز پرهيز از اظهارات نسنجيده در سياست خارجي و ارتباطات جهاني را مورد تأكيد قرار دادند و افزودند: برخورد حكيمانه در ارتباطات و معاشرتهاي ديپلماسي ضرورت دارد. وزارت امورخارجه از لحاظ نيروي انساني انقلابي و مؤمن يك دستگاه پر ذخيره است و ما به تلاش و تفكر و خردمندي نيروهاي حزب اللهي و عناصر مؤمن و برخوردار از تجربه هاي سياسي در اين وزارتخانه اميدوار هستيم. آنان در تجربه جنگ خليج فارس و قعطنامه 598از خود شخصيت، تدبير و هوشمندي بالايي نشان دادند اما بايد اين باور را داشته باشند كه ضرر ناشي از كار و سخن ناسنجيده در دستگاه ديپلماسي عميق تر،‌ عمومي تر وچشمگيرتر از هر ارگان ديگري است.
مقام معظم رهبري رعايت مصلحت انقلاب را بعنوان يكي از اصول سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران به سفرا و كارداران كشورمان گوشزد كردند و ضمن توصيه به آنان در امساك و پرهيز از تجملات شخصي فرمودند: تلاش، كار و جهاد ما در دنيا براي بوجود آوردن حاكميت خدا در زمين است و هدف آن است كه انسانها نورانيت پيدا كنند و متخلق به اخلاق الهي شوند لذا انتظار داريم نمايندگان سياسي جمهوري اسلامي تحت تأثير ناشي از فضيلت امساك از تجملات و خرجهاي اضافي، در نفس خود نورانيت بوجود آورند و مصلحت انقلاب را بر هر گونه منافع و مصلحت شخصي مقدم بدانند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر لزوم گسترش معلومات و آگاهيهاي سياسي فرمودند: جمهوري اسلامي ايران در زمينه ي مسائل جهاني قادر به انجام ابتكارات سياسي فراواني است. ما مي توانيم در آسيا، خاورميانه، مجموعه كشورهاي اسلامي و ديگر مجموعه هاي جهاني بصورتي فعال حضور داشته باشيم و در هدايت اين مجموعه ها به سمت صحيح و منطقي مؤثر بوده و ايده ها و ابتكارهاي نويني را درمجامع جهاني مطرح كنيم. رهبر انقلاب اسلامي نمايندگان سياسي جمهوري اسلامي ايران را حامل پيام نور و رسالت توحيد خواندند و در پايان سخنانشان لزوم رعايت تقوا،تدين،‌ ورع، ايمان، توكل به خدا را به آنان خاطرنشان ساختند.
بر پايه همين گزارش پيش از سخنان مقام معظم رهبري آقاي دكتر ولايتي وزير امور خارجه كشورمان دراظهارات كوتاهي، رشد و توسعه فعاليتهاي سياسي در وزارت امورخارجه را مرهون نظارت،‌ هدايت و حمايت رهبر انقلاب اسلامي دانست و نقش رئيس جمهوري در پيشرفت سياست خارجي را بسيار با اهميت توصيف كرد.
وي تحولات جهان امروز را در تاريخ معاصر بويژه پس از جنگ دوم جهاني بي سابقه خواند و ضرورت استفاده از رهنمودهاي حكيمانه مقام معظم رهبري در پيشبرد اهداف سياسي جمهوري اسلامي در برخورد با جهان خارج را يادآور شد.

کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /