پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

پيام به مناسبت كنفرانس صلح خاورميانه

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي و ولي امر مسلمين جهان با صدور بيانيه ي بسيار مهم و شديداللحني در ارتباط با كنفرانس آمريكايي صلح خاورميانه،‌ضمن افشاي توطئه هاي آمريكاي جنايتكار و ايادي مزدورش، علماي اسلام،نويسندگان، روشنفكران و دانشجويان كشورهاي اسلامي را به بسيج نيروي عظيم كشورهاي اسلامي براي مقابله با توطئه هاي خباثت آميز آمريكا و اسرائيل فراخواندند.
متن مشروح بيانيه مقام معظم رهبري به اين شرح است:
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم‌
اذن‌للذين‌ يقاتلون‌ بانهم‌ ظلموا و ان‌ الله‌ علي‌ نصرهم‌ لقدير. الذين‌ اخرجوا من‌ديارهم‌ بغير حق‌ الا ان‌ يقولوا ربناالله‌ و لولا دفع‌الله‌ الناس‌ بعضهم‌ ببعض‌ لهدمت‌ صوامع‌ وبيع‌ و صلوات‌ و مساجد يذكر فيها اسم‌الله‌ كثيرا ولينصرن‌ الله‌ من‌ ينصره‌ ان‌ الله‌ لقوي‌ عزيز.
در تاريخ‌ ملتها لحظاتي‌ است‌ كه‌ نوع‌ تصميم‌گيري‌ در آن‌، بر زماني‌ طولاني‌ از عمر آن‌ ملت‌ اثر مي‌گذارد و تلخي‌ و رنج‌ و ذلت‌ و اسارت‌ و يا آزادگي‌ و عزت‌ و شادكامي‌ براي‌ نسل هايي‌ به‌ارمغان‌ مي‌آورد.
اگر آن‌ روزي‌ كه‌ صهيونيستها اولين‌ تيشه‌ها را بر ريشه‌ي ‌عميق‌ مليت‌ فلسطيني‌ مي‌زدند، تا مليتي‌ دروغين‌ و جعلي‌ و بي‌ريشه‌ به‌ جاي‌ آن‌ در خاك‌ متعلق‌ به‌ مسلمين‌ بگذارند، سران‌ مسلمان‌ و عناصر مؤثر و به ‌تبع ‌آنان‌ توده‌هاي‌ مردم‌، حضور و مقاومت‌ جدي‌ و هوشيارانه‌يي‌ از خود نشان ‌مي‌دادند، امروز از اين‌ همه‌ مصيبت‌ و بلايي‌ كه‌ ميوه‌ي‌ زهرآگين‌ شجره‌ي‌ خبيثه‌ي‌ دولت‌ صهيونيستي‌ است‌، در اين‌ منطقه‌ خبري‌ نبود و شايد ملتهاي ‌منطقه‌ و بخصوص‌ ملت‌ مظلوم‌ فلسطين‌ از آنچه‌ در اين‌ چهل ‌و پنج‌ سال‌ كشيده‌است‌ معاف‌ مي‌بود. آن‌ روز سست‌ عنصري‌ بعضي‌ و قدرت‌طلبي‌ بعضي‌ و راحت‌طلبي ‌بعضي‌ و ناهشياري‌ بعضي‌، دست‌ به‌ هم‌ داد و خيانتي‌ عمومي‌ را شكل‌ بخشيد و نتيجه‌ آن‌ شد كه‌ شد: هزاران‌ خون‌ به ‌ناحق ‌ريخته‌، هزاران‌ ناموس‌ هتك ‌شده‌،هزاران‌ خانه‌ي‌ ويران‌شده‌، هزاران‌ سرمايه‌ي‌ بربادرفته‌، هزاران‌ آرزوي‌ دفن‌شده‌، هزاران‌ روز و شب‌ تلخ‌ و مصيبت‌باري‌ كه‌ با گرسنگي‌ و دربه‌دري‌ و بي‌خانماني‌ و اشك‌ و آه‌ يك‌ ملت‌، در اردوگاههاي‌ اردن‌ و لبنان‌ سپري ‌شده يا در وطن‌ اشغالي‌ در زير چكمه‌ و سرنيزه‌ي‌ دشمن‌ به ‌سرآمده‌، هزاران‌ انساني ‌كه‌ بي‌ هيچ‌ جرمي‌ در معرض‌ سخت‌ترين‌ عقوبتهاي‌ زمانه‌ قرار گرفته‌ و هزاران‌ غم‌ ناگفتني‌ ديگر كه‌ جز آنان‌ كه‌ روزهاي‌ جان‌ كندن‌ تدريجي‌ در اردوگاه‌ را در مجاورت‌ خانه‌ي‌ غصب‌شده‌ي‌ خود يا در خانه‌ي‌ زير قيمومت‌ بيگانه‌مي‌گذرانند، كسي‌ ديگر قادر به‌ درك‌ آن‌ نيست‌... همه‌ و همه‌ از آن‌ خيانت ‌بزرگ‌ پديد آمد، و آن‌ خيانت‌، خيانت هاي‌ ديگر را به‌ دنبال‌ آورد، و اين‌ امواج‌ خيانت‌، چه‌ فضيلتها را كه‌ خشكاند و چه‌ روحيه‌ها را كه‌ ميراند و چه ‌شعله‌ها را كه‌ فسرد ...
هر كسي‌ آن‌ روز مي‌توانسته‌ كاري‌ بكند و قدمي‌ در راه‌ دفع‌ اين‌ ظلم‌ بزرگ‌ بردارد، و نكرده‌ و برنداشته‌، محكوم‌ لعن‌ و نفرين ‌اين‌ دو نسل‌ فلسطيني‌ و مشمول‌ قضاوت‌ قاطع‌ و سخت‌ تاريخ‌ معاصر و آينده‌، و مورد عذاب‌ و تقاص‌ الهي‌ در روز جزاست‌، و در اين‌، فرقي‌ ميان‌ رجال‌ سياست‌ و رجال‌ اقتصاد و رجال‌ فرهنگ‌ و ادبيات‌ و رجال‌ جنگ‌ و نبرد نيست‌ ...
امروز يك‌ بار ديگر يكي‌ از آن‌ لحظه‌هاي‌ سرنوشت‌ساز در پيش‌ است‌، و يكي‌ از آن‌امتحان هاي‌ عمومي،‌ آماده‌. مسأله‌ اين‌ است‌ كه‌ امريكا در بحبوحه‌ي‌ آنچه‌ پيروزي هاي‌ پس‌ از پايان‌ «جنگ‌ سرد» ناميده‌ مي‌شود و به‌ بركت‌ سكوت ‌رعب‌آميزي‌ كه‌ بر برخي‌ از كشورهاي‌ اين‌ منطقه‌ حاكم‌ گشته‌، و با تكيه‌ بر حضور نظامي‌ غاصبانه‌ در خليج‌ فارس‌، درصدد است‌ مشكل‌ خود و مشكل‌ صهيونيست هاي‌ غاصب‌ را حل‌ كند، اسرائيل‌ از سوي‌ اعراب‌ به‌ رسميت‌ شناخته‌ شود و داعيه‌ي‌ «فلسطين‌» براي‌ هميشه‌ پايان‌ يابد.
خلاصي‌ اسرائيل‌ از دغدغه‌ي ‌معارضات‌ دولتهاي‌ عربي‌، آن‌ دست‌آموز امريكا را اولاً براي‌ وظيفه‌ي‌ اصليش ‌يعني‌ مبارزه‌ با حركتهاي‌ اسلامي‌ در اين‌ منطقه‌ كه‌ بزرگترين‌ خطر جدي ‌براي‌ امريكاست‌، آماده‌ مي‌سازد، ثانياً نفوذ امريكا را بر كشورهاي‌ اين ‌منطقه‌ي‌ حياتي،‌ قطعي‌ كرده‌، منطقه‌ را به‌ صورت‌ خانه‌ي‌ امن‌ امريكاييان ‌درمي‌آورد و شيطان‌ بزرگ‌، صاحب ‌اختيار بي‌دردسر خاورميانه‌ مي‌شود، و ثالثاً اسرائيل‌ در راه‌ توسعه‌ي‌ سرزمينهاي‌ اشغالي‌ و آرزوي‌ «از نيل‌ تا فرات‌» يك ‌سنگر مهم‌ ديگر را فتح‌ مي‌كند.
دشمن‌ درصدد است‌ فلسطين‌ را يكباره‌ از پيكرد نياي‌ اسلام‌ جدا كند و شجره‌ي‌ ملعونه‌ي‌ صهيونيسم‌ را در خانه‌ي‌ مسلمين‌ ماندگار سازد. امريكا درصدد است‌ با تثبيت‌ رژيم‌ اشغالگر، همه‌ي‌ سررشته‌هاي ‌زندگي‌ در اين‌ منطقه‌ي‌ حساس‌ را به‌ دست‌ گيرد و خود را از نگراني‌ خيزش ‌اسلامي‌ در خاورميانه‌ و آفريقا نجات‌ دهد. دشمنان‌ اسلام‌ مي‌خواهند همه‌ي‌كينه‌ي‌ ديرين‌ خود با اسلام‌ و شكستهايي‌ را كه‌ در سالهاي‌ اخير بر اثر بيداري‌ مسلمين‌ تحمل‌ كرده‌اند، در اين‌جا جبران‌ كنند. اين‌ حادثه‌ با هيچيك‌ از توطئه‌هاي‌ چند سال‌ اخير درباره‌ي‌ خاورميانه‌ قابل‌ مقايسه‌ نيست، اين‌جا سخن ‌از غصب‌ يك‌ كشور و دربه‌دري‌ مستمر و ابدي‌ يك‌ ملت‌ و جداسازي‌ نهايي‌ پاره‌ي‌تن‌ جهان‌ اسلام‌ و مركز جغرافيايي‌ وطن‌ بزرگ‌ اسلامي‌ و قبله‌ي‌ اولاي‌ مسلمين‌ است‌.
در اين‌ لحظه‌ي‌ خطير، مسلمين‌ جهان‌ بايد احساس‌ تكليف‌ كنند، بايد وظيفه‌يي‌ را كه‌ مسلماني‌، بر دوش‌ آنان‌ نهاده‌ درك‌ كنند، از سويي‌ تكليف ‌حفاظت‌ از سرزمينهاي‌ اسلامي‌ است‌ كه‌ از ضروريات‌ فقه‌ مسلمين‌ است‌; و از سوي‌ ديگر پاسخ‌ به‌ استغاثه‌ي‌ ملتي‌ مظلوم‌ ... كه‌ پيامبر(ص‌) فرموده‌ است‌: هركس‌ نداي‌ استغاثه‌ي‌ مسلمي‌ را بشنود و پاسخ‌ نگويد مسلمان‌ نيست ... و امروز نه‌ يك‌ فرد، كه‌ يك‌ ملت‌ صدا به‌ استغاثه‌ برداشته‌ است‌.
امروز دولتهاي‌مسلمان‌ بايد احساس‌ تكليف‌ كنند. قدرت‌ دولتهاي‌ مسلمان‌، اگر متفق‌ و هم صدا باشند، از قدرت‌ امريكا بيشتر است‌. امريكا به‌ اين‌ منطقه‌ محتاج تر است‌، تا اين‌ منطقه‌ به‌ امريكا. دولتها بايد بدانند كه‌ خواست‌ ملتهاي‌ مسلمان‌ آن ‌است‌ كه‌ همه‌ي‌ آنها با هم‌ به‌ خواست‌ مستكبرانه‌ي‌ امريكا و اسرائيل،‌ پاسخ‌«نه‌» بگويند. اين‌ مطمئن‌ترين‌ اقدام‌ براي‌ حفظ خود دولتها و حفظ شرف‌ و عزت ‌كشورهاي‌ اسلامي‌ است‌. بايد از تهديد و تطميع‌ امريكا و فشار تبليغاتي ‌مطبوعات‌ صهيونيستي‌ نهراسند و به‌ نداي‌ وظيفه‌ي‌ اسلامي‌ و ملي‌ خود پاسخ ‌گويند.
ملتهاي‌ مسلمان‌ بدانند كه‌ آنان‌ نيز به‌ اندازه‌ي‌ دولتها نزد خدا ونزد تاريخ‌ مسؤولند. شما مي‌توانيد دولتها را به‌ مقاومت‌ در برابر فشارهاي ‌استكباري‌ وادار و آنان‌ را در اين‌ راه‌ كمك‌ كنيد. و مي‌توانيد براي‌ دولتهايي‌ كه‌ به‌ اين‌ وظيفه‌ي‌ حتمي‌ پشت‌ پا مي‌زنند خطري‌ بزرگ‌ بيافرينيد.
شما علماي‌ اسلام‌ و نويسندگان‌ و روشنفكران‌ و دانشجويان‌ كشورهاي‌اسلامي‌ وظايف‌ فوري‌تري‌ داريد. شما مي‌توانيد ملتها را از عظمت‌ مصيبتي‌ كه ‌امريكا و اسرائيل‌ براي‌ جهان‌ اسلام‌ تدارك‌ مي‌بينند آگاه‌ كنيد و نيروي‌عظيم‌ ملي‌ را براي‌ مقابله‌ با آن‌ بسيج‌ نماييد. دولتهايي‌ كه‌ خود را براي ‌همراهي‌ با اين‌ خيانت‌ آماده‌ مي‌كنند بايد خطر خشم‌ ملتهاي‌ خود را دريابند.
محور اين‌ مبارزه‌ي‌ حساس‌ و خطير، ملت‌ مظلوم‌ و شجاع‌ فلسطين‌ است ‌كه‌ مصايب‌ را با همه‌ي‌ وجود درك‌ كرده‌ و اكنون‌ به‌ بركت‌ تمسك‌ به‌ اسلام‌،با مبارزه‌ي‌ جانانه‌ي‌ خود در داخل‌ وطن‌ غصب ‌شده‌، خطري‌ عظيم‌ براي‌ دشمن ‌آفريده‌ است‌. توطئه‌ي‌ بزرگ‌ استكباري‌ بر آن‌ است‌ كه‌ اين‌ مبارزه‌ را خاموش‌كند. اما به‌ حول‌ و قوه‌ي‌ الهي‌ و به‌ همت‌ فلسطينيان‌ شجاع‌ و به‌ كمك‌ ملتها و دولتهاي‌ مسلمان‌، اين‌ شعله‌ بايد روزبه‌روز برافروخته‌تر گردد، تا همه‌ي‌بناي‌ پوشالي‌ دشمن‌ را در كام‌ خود فرو برد; و اين‌ خواهد شد و نصرت‌ الهي‌ برآنان‌ نازل‌ خواهد گشت‌. "ولينصرن‌ الله‌ من‌ ينصره‌ ان‌ الله‌ لقوي‌عزيز".
دشمن‌ بداند كه‌ هيچ‌ تهديد و هيچ‌ ترفندي‌ از قبيل‌ شركت‌ دادنِ ‌فلسطينيان‌ پشت ‌كرده‌ به‌ آرمان‌ فلسطين‌ در كنفرانس‌ امريكايي‌، نخواهد توانست‌ نفوس‌ مؤمنه‌يي‌ را كه‌ جهاد در راه‌ نجات‌ فلسطين‌ را تكليف‌ اسلامي‌ خود مي‌دانند، از اين‌ مبارزه‌ي‌ برحق‌ رويگردان‌ كند، و علي‌رغم‌ خواست‌ امريكا و دستياران‌ و وابستگانش‌، جهاد ملت‌ فلسطين‌ ادامه‌ خواهد يافت‌ و اين‌ شعله‌ي‌ مقدس‌ با خيانت‌ سياستمداران‌ وابسته‌ي‌ فلسطيني‌ و عرب‌، خاموش‌ نخواهد شد.
مهمترين‌ علاج‌ توطئه‌ي‌ امريكا، در داخل‌ سرزمينهاي‌ اشغالي‌ و در دستان‌ نيرومند مبارزان‌ فلسطيني‌ است‌، ليكن‌ همه‌ي‌ مسلمين‌ موظفند در اين‌ جهاد شركت‌ جسته‌ و كمكهاي‌ مالي‌ و سياسي‌ و اطلاعاتي‌ و نظامي‌ و تجهيزاتي‌ را به‌ سوي ‌آنان‌ سرازير كنند، ملت‌ فلسطين‌ بايد احساس‌ تنهايي‌ نكند. صهيونيستها و كساني‌كه‌ شكنجه‌ و كشتار مبارزان‌ فلسطيني‌ منتسب‌ به‌ آنهاست‌، بايد در هيچ‌ جاي‌ جهان‌ احساس‌ امنيت‌ نكنند. صندوقهاي‌ پشتيباني‌ و هسته‌هاي‌ كمك‌ به‌ فلسطينيان‌ مبارز بايد در همه‌ جاي‌ عالم‌ و از سوي‌ دولتها و ملتها تشكيل‌ شود. تحريم‌ اقتصادي‌ دولت‌ غاصب‌ و به‌ رسميت‌ نشناختن‌ آن‌، وظيفه‌ي‌ همه‌ي‌ دولتهاي‌مسلمان‌ است‌ و ملتها بايد در برابر اين‌ مسأله‌ حساسيت‌ نشان‌ دهند ... و با اين‌ وسايل‌ و با همه‌ي‌ وسايل‌ ممكن‌ بايد با توطئه‌ي‌ جاري‌ مقابله‌، و از تأثيرآن‌ ممانعت‌ به‌ عمل‌ آيد. به‌ هر تقدير مسأله‌ي‌ فلسطين‌ يك‌ راه‌ حل‌ بيشتر ندارد و آن‌، تشكيل‌ دولتي‌ فلسطيني‌ در تمامي‌ سرزمين‌ فلسطين‌ است‌.
هدايت‌ وكمك‌ الهي‌ را براي‌ همه‌ي‌ دولتها و ملتهاي‌ مسلمان‌ مسألت‌ مي‌كنم‌ و دوام‌ اميد و پيروزي‌ آنان‌ را خواهانم‌.
والسلام‌ علي‌ عبادالله‌ الصالحين.‌
علي‌الحسيني‌ الخامنه‌ئي‌
بيست‌وپنجم‌ مهرماه‌ يكهزاروسيصدوهفتاد
مصادف‌ با هشتم‌ ربيع‌الثاني‌ 1412
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /