پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار شوراي فرهنگي اجتماعي زنان

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي پيش از ظهر امروز در ديدار اعضاي شوراي فرهنگي ـ اجتماعي زنان و جمعي از زنان پزشك متخصص و دانشگاهي با ايشان كه به مناسبت هفته ي زن و فرا رسيدن ميلاد پر بركت بانوي بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) انجام شد، طي سخناني نگرش نادرست جهان امروز به هويت و شخصيت واقعي زن و مرد و چگونگي روابط و همزيستي ميان آنان را عامل اصلي بوجود آمدن بحران خانواده توصيف كردند و تحقير و اهانت به شخصيت حقيقي زن در فرهنگ اروپايي و آمريكايي را دليلي بر ابتذال دنياي به اصطلاح متمدن غرب دانستند.
مقام معظم رهبري در اين ديدار خجسته ميلاد پربركت دخت گرامي پيامبر عظيم الشأن اسلام، حضرت زهرا(س) را به امت اسلام، بويژه زنان مسلمان جهان تبريك گفتند و در سخناني كه پيرامون موقيعت كنوني زن در جهان امروز ايراد داشتند فرمودند: وجود مسئله اي به نام مسئله‌ي زن درجوامع مختلف بشري نشاندهنده ي وجود نوعي كج روي، كوته نظري و بدفهمي نسبت به مسائل انساني است. در دنياي امروز به رغم انجام اقدامات وسيع فرهنگي، بشريت هنوز نتوانسته است در مورد زن و به تبع آن در باره مرد به راه درست و روشني دست يا بد.لذا تندرويها، كج فهمي ها، تعدي ها، ظلم ها و نارسائي هاي رواني و همچنين مشكلات مربوط به ارتباط زن و مرد، از جمله مسائلي هستند كه بشريت همچنان به آنها مبتلاست.
رهبر انقلاب اسلامي با بيان اين مطلب كه تمدن غرب بر ويرانه هاي تمدن امپراطوري روم بنا شده است فرمودند: طي ساليان متمادي بسياري از حقوق مسلم زنان در فرهنگ اروپايي و آمريكايي ناديده گرفته شد و همزمان با آن ارتباط بي مهار جنسي با عنوان ارزش دادن به زن مورد تأكيد قرار گرفت. اصول و ارزش هاي امپراطوري روم مبنا و معيار فرهنگ و تمدن امروز غرب است و ما آن را به دليل تحقير فراوان زن محكوم مي كنيم. غرب با هدف اشباع يكي از پست ترين خصلتها و غرايز مادي بشري به زن مقام مي دهد و به او احترام ميكند و اين بزرگترين توهين و تحقير به زن محسوب مي شود.
حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه ي بياناتشان با تأكيد بر لزوم بهره گرفتن جوامع بشري از پيام وحي الهي در مورد زن فرمودند: مشكل اساسي خانواده در جهان امروز از نگرش نادرست نسبت به مسئله زن، ارتباط زن و مرد و كيفيت دو جنس ناشي ميشود و براي حل آن، پيام وحي كه حاوي مسائل مهمي درباره ي مسئله ي زن و مرد استراه صحيح را نشان ميدهد. قرآن كريم تنها موعظه نمي كند بلكه براي معرفي زن نمونه هايي را ارائه مي كندو تربيت معنوي و رشد و بالندگي زن را با نمونه سازي به او مي آموزد.
مقام معظم رهبري در بيان شخصيت و مقام والاي زهراي اطهر(س) فرمودند:پيامبر عظيم الشأن اسلام با اين اعتقاد كه فاطمه زهرا(س) نمونه ي يك انسان كامل است بر دست او بوسه زد و اين امر نبايد يك مسئله ي عاطفي در نظر گرفته شود. نگرش اسلام به زن از باب تكامل معنوي و انساني اوست و در بررسي هاي مربوط به فرهنگ،مسائل اجتماعي و پرورش علمي زنان بايد بر اين اساس عمل شود.
حضرت آيت الله خامنه اي حجاب را يك ارزش اسلامي خواندند و با بيان ضرورت احياء مسائل ارزشي در جامعه ياسلامي ايران فرمودند: پايبندي بانوان به حجاب، آنان را در رسيدن به مدارج عالي معنوي كمك ميكند و از سقوط به پرتگاههايي كه در سر راه آنان قرار دارد مانع مي شود. هيچ بحثي در باره پوشش زن نبايد متأثر از هجوم تبليغاتي غرب باشد. البته حجاب زنان به چادر منحصر نمي شود اما چادر بهترين نوع حجاب و نشانه ي ملي ماست و هيچ منافاتي با فعاليتهاي زنان مسلمان در مسائل سياسي، اجتماعي و فرهنگي ندارد.
مقام معظم رهبري طرح پيشنهادي تشكيل دانشگاه ويژه زنان را متناسب با هدفهاي كلي و ارزشي حركت زن مسلمان در جامعه دانستند و با تأكيد بر لزوم سرآمد شدن زنان مسلمان در رشته هاي مختلف علمي فرمودند: زنان جامعه ي ما با توجه به حيثيت و ارزشهاي معنوي بايد در همه ي رشته هاي علوم به استعدادهاي عالي خود پاسخ دهند. آنها بايد درس بخوانند و با تلاش بي وقفه به مدارج عالي علم و دانش دست يازند. به ابتذال كشيده شدن زنان يكي از آفات دور ماندن از علم و دانش است.
رهبر انقلاب اسلامي شوراي فرهنگي - اجتماعي زنان را به تلاش و تحقيق در جهت گره گشايي از مشكلات ونابساماني هاي زنان بويژه در ارتباط با «خانواده» و همچنين ارائه ي طرحهاي بلندمدت براي حل آن توصيه كردند و فرمودند: خانواده يك نهاد طبيعي و اساسي انسان است و بايد مبناي طرحهاي مربوط به زنان قرار گيرد. كانون خانواده محل رشد وبالندگي عواطف و احساسات است و زنان با هر تخصص علمي بايد به عنوان محور اصلي خانواده و كدبانوي خانه نقش مهم خود را بخوبي ايفا كنند.
مقام معظم رهبري در بخش ديگري از سخنانشان فرمودند: با سواد كردن زنان و تشويق آنان به كتابخواني از جمله كارهاي بسيار اساسي و مهمي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد. كتاب به عنوان منبعي كه حاوي معارف بشري است اذهان زنان ما را براي خوب فهميدن، بهتر انديشيدن و درموضع صحيح تر قرار گرفتن آماده ميكند. راهنمايي و آشنا كردن زنان با روشهاي صحيح برخورد با همسر و فرزندان با استفاده از تجربيات پيشرفته ي بشري اهميت بسياري دارد و شوراي فرهنگي ـ اجتماعي زنان بايد در اين باره برنامه ريزي كنند.
حضرت آيت الله خامنه اي به ظرفيت بالاي گذشت، فداكاري، صبر و ايثار زنان مسلمان ايران بويژه مادران معظم شهدا و همچنين نقش تعيين كننده زنان در انقلاب و جنگ تحميلي اشاره كردند و در پايان سخنانشان ضمن هشدار به زنان در مورد خطرات ناشي از تجمل گرايي، لزوم پرهيز از افراط در تجمل و استفاده از زيور آلات و توجه بيش از پيش به درخشندگيها و زيبايي هاي واقعي و معنوي در زنان را گوشزد كردند.
بر پايه ي همين گزارش پيش از بيانات مقام معظم رهبري خانم شجاعي دبير شوراي فرهنگي ـ اجتماعي زنان ميلاد بانوي بزرگ اسلام صديقه ي كبري(س) را به رهبر انقلاب اسلامي تبريك گفت و گزارشي ازفعاليتهاي يكساله ي اين شورا در بررسي و حل مشكلات زنان مسلمان ايران را ارائه كرد.
در اين ديدار كه مسئولين برگزاري اولين كنگره ي حجاب اسلامي نيزحضور داشتند همچنين خانم دكتر لبّاف آمادگي زنان متخصص براي ايفاي نقش خود درفعاليتهاي سياسي، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي با درس گرفتن از دخت گرامي پيامبرعظيم الشأن اسلام را اعلام داشت.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /