پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار مسئولان نظام

همزمان با خجسته روز عيد سعيد غدير مسئولان و كارگزاران نظام جمهوري اسلامي درحسينيه ي امام خميني رضوان الله تعالي عليه با حضرت آيةالله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار كردند و طي آن آقاي هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور اين عيد بزرگ را به محضر ايشان تبريك گفت.
در اين ديدار مقام معظم رهبري متقابلاً عيد خجسته غدير را به عموم مسلمانان، مستضعفان و عدالت خواهان جهان و آحاد ملت مسلمان و انقلابي ايران تبريك گفتند و طي سخناني به بيان فضائل برجسته ي حضرت علي بن ابيطالب(ع) پرداختند و انتصاب آن حضرت در غدير خم بعنوان ولي امر مسلمانان را مقطع تعيين كننده ي معيارها و ارزشهاي حاكميت اسلامي دانستند.
رهبر انقلاب اسلامي ازحضرت اميرالمؤمنين علي(ع) به عنوان انساني كامل و برخوردار از حد اعلاي تقوا، فداكار در راه دين، بي رغبت نسبت به مطامع دنيوي و آزموده شده در ميدانهاي علم و دانش وقضاوت ياد كردند و فرمودند: مطرح شدن علي بن ابي طالب(ع) به عنوان حاكم و ولي اسلامي در غدير خم، درسي فراموش نشدني براي تمامي مسلمانان است كه شايستگي حكومت بر امت اسلامي از آن كسي است كه نزديك به اين نمونه و الگو يعني برخوردار ازفهم و عمل و جهاد اسلامي و انفاق و گذشت و تواضع و فروتني در مقابل بندگان خدا باشد.
حضرت آيةالله خامنه اي قوام جامعه ي اسلامي و الگو و نمونه شدن آن را در سايه ي اقامه قسط و عدل ممكن دانستند و افزودند: استقرار عدل الهي و اسلامي در خلافت و حكومت اميرالمؤمنين علي(ع) در اولويت اول قرار داشت و انتصاب آن حضرت به حكومت و ولايت امري مسلمين از سوي پيامبر اكرم(ص) در حقيقت بيان كننده ي اهميت اقامه عدل در جامعه اسلامي است. حضرت علي(ع) به عنوان دست پرورده، شاگر، مطيع و مجري فرمان پيامبر بزرگوار اسلام، بيشترين اهتمام خود را بر استقرار عدل در جامعه ي اسلامي متمركز كرد. زيرا آن را مايه ي حيات اسلام مي دانست.
رهبر انقلاب اسلامي از فقدان عدالت به عنوان مشكل امروز بشريت نام بردند و با اشاره به نحوه ي استقرار عدالت درجامعه‌ي اسلامي فرمودند: امروز كساني كه با بيت المال مسلمين سر و كار دارند بايد از اسراف و نيز خرج كردن بيت المال در مصارف غير عمومي خودداري كنند. اسراف و بكار گرفتن بيت المال در مصارف شخصي و دوستان و نزديكان تخلف از عدل و قرار واقعي در امر بيت المال است.
رهبر انقلاب اسلامي لزوم خودداري از ايجاد دستگاههاي زائد و كاغذ پراكني هاي بيهوده و تضييع كننده وقت را خاطر نشان ساختند و با تأكيد بر ضرورت امانتداري مسئولان در حفظ و حراست از بيت المال مسلمين فرمودند: بطور بديهي بشر معمولي قادر به اقامه ي عدل اميرالمؤمنين(ع) و مشي كردن زندگي آن حضرت نيست. اما تلاشها بايد در جهت نزديك شدن به آن نمونه كامل باشد، چه در غير اينصورت اگر حركت ما در مسير دور شدن از آن نمونه كامل باشد، انحراف و خطا خواهد بود.
حضرت آيةالله خامنه اي مخالفت و دشمني ابرقدرتها با جمهوري اسلامي و ملت مسلمان ايران را ناشي از عدالتخواهي ايران اسلامي دانستند و فرمودند: امروز جامعه ي اسلامي ما خواهان اقامه ي عدالت بين همه‌ي ملتها و انسانها بدون ملاحظه ي نژاد، رنگ و مذهب آنان است. اما ابرقدرتها كه موجوديت خود را بر زورگويي، زياده طلبي و تصرف محيطزندگي ملت ها بنا كرده اند، نمي توانند تحقق چنين خواسته اي را تحمل كنند. بنابراين براي در انزوا قرار دادن جمهوري اسلامي ايران و ضربه زدن به آن، تمامي توان و قدرت خود را در زمينه هاي تبليغاتي، سياسي و اقتصادي بكار گرفته اند و اين مسأله هراس آنان را از عدالت اسلامي كه ملت بزرگ ايران منادي آن است، نشان ميدهد.
رهبر انقلاب اسلامي عدالتخواهي ملتها و اميد و دلگرمي آنان به فداكاري، صبر و وفاداري، و عشق ملت بزرگ ايران به اسلام، قرآن و مقام ولايت عظما را ياد آور شدند و فرمودند: ايستادگي ملت مسلمان ما در برابر ظلم و جور قدرتهاي سلطه گر، ملتهاي مستضعف را نيز وارد ميدان مقابله با استكبار كرده است و امروز ملتها دريافته اند كه ايستادگي و پايداري بر معيارها و ارزشهايي كه غدير سمبل و رمز واقعي آن است تنها راه مطمئن براي غلبه بر ظلم، تعدي، تجاوز و نامردمي استكبار است.
حضرت آيةالله خامنه اي در پايان سخنانشان رفاه، سعادت و امنيت واقعي براي يك ملت را درسايه ي ايمان به خدا و حاكميت ارزشهاي الهي، قابل تأمين خواندند و فرمودند: امروز ملت ما عزيز، سربلند و مستقل است و تحت نفوذ هيچ سياست بيگانه اي قرار ندارد و نيروهاي كارآمد براي پيشرفت كشور آماده كار و تلاش و برنامه ريزي هستند.
بنابرهمين گزارش پيش از بيانات حضرت آيةالله خامنه اي ، حجةالاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور طي سخنان كوتاهي از واقعه ي عظيم غدير خم به عنوان يكي از مهمترين تدابير الهي براي اداره ي جامعه به شيوه ي انساني و آسماني ياد كرد وگفت: شرايط ولي امر و مدير اصلي جامعه در مكتب ولايت بهترين وسيله ي صميميت ميان مسئولان و مردم و آرام كننده دلهاي مؤمنان است. فقاهت، عدالت، تقوا، آگاهي به شرايط زمان، شجاعت، مديريت و تدبير، ارزشهاي والاي رهبر و مايه‌ي آرامش و اطمينان خاطر امت است و با چنين سرمايه ي ممتازي، ما قادر به عبور از سخت ترين شرايط كشور يعني دوران بازسازي همانند دوران جنگ و قبل از آن خواهيم بود. رئيس جمهور صميميت، وحدت و هماهنگي ميان رهبر، مسئولان و مردم را مرهون اصل بزرگ ولايت فقيه ذكر كرد و گفت: رهبري انقلاب اسلامي الهام گرفته از فرمان الهي و حركت پيامبر عظيم الشأن اسلام در غدير خم است و تثبيت اين مسأله را بايد بزرگترين خدمت حضرت امام خميني رضوان الله تعالي عليه به تاريخ اسلام دانست.
اين گزارش حاكيست در اين ديدار همچنين رئيس مجلس شوراي اسلامي، حجةالاسلام والمسلمين حاج سيد احمد خميني، اعضاي شوراي نگهبان، مجمع تشخيص مصلحت نظام، جامعه مدرسين حوزه علميه قم، جامعه روحانيت و مجمع روحانيون مبارز تهران، هيئت، دولت و مسئولين دستگاههاي اجرايي و قضايي، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، فرماندهان عاليرتبه نظامي و انتظامي، نمايندگان ولي فقيه در ارگانها و نهادهاي انقلابي ، ائمه جمعه مراكز استانها، استانداران سراسر كشور ، جمعي از مديران رسانه هاي گروهي و كاروان بسيجيان، جانبازان، خانواده‌ي شهدا و آزادگان شهرستانهاي گناوه، ريگ و ديلم از استان بوشهر حضور داشتند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /