پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار اعضاي‌ مجمع‌ عمومي‌ كنفرانس‌ جهاني‌ اهل‌ بيت‌ (ع‌)

در خجسته‌ سالروز ميلاد پربركت‌ منجي‌ عالم‌ بشريت‌ حضرت‌ بقيه‌الله‌، حجت‌بن‌الحسن‌ المهدي‌ امام‌ زمان‌(عج‌) صبح‌ امروز اعضاي‌ مجمع‌ عمومي‌ كنفرانس‌ جهاني‌ اهل‌ بيت‌ (ع‌) از ايران‌ و 64 كشور خارجي‌ در حسينيه‌ امام‌ خميني‌ با حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ ولي‌ امر مسلمين‌ ديدار كردند.
در اين‌ ديدار مقام‌ معظم‌ رهبري‌ طي‌ سخناني‌ ميلاد فرخنده‌ حضرت‌ صاحب‌الزمان‌ (عج‌) را به‌ مستضعفين‌ جهان‌، ملت‌هاي‌ تحت‌ ستم‌ و پيروان‌ مكتب‌ اهل‌ بيت‌(ع‌) در سراسر جهان‌ تبريك‌ گفتند و از انتظار فرج‌ به‌ عنوان‌ با فضيلت‌ترين‌ اعمال‌ ياد كردند.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ انتظار ظهور تنها منجي‌ عالم‌ بشريت‌، امام‌ عصر را، از پر معناترين‌ و عاليترين‌ مفاهيم‌ عقيدتي‌ شيعه‌ توصيف‌ كردند و فرمودند: انتظار فرج‌ و اعتقاد به‌ مهدويت‌ علاوه‌ برابعاد منطقي‌، فكري‌ و استدلالي‌ بسيار بارز آن‌، داراي‌ جنبه‌هاي‌ عاطفي‌، معنوي‌ و ايماني‌ عميق‌ و بسيار مهمي‌ است‌ و اميد ناشي‌ از ايمان‌ و اعتقاد به‌ وجود منجي‌، همواره‌ مايه‌ عظيم‌ حركت‌هاي‌ بزرگ‌ در جوامع‌ اسلامي‌ و شيعي‌ شده‌ است‌.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ پذيرش‌ سلطه‌ ظالمانه‌ قدرت‌ها و تسليم‌ در برابر وضع‌ موجود را ثمره‌ نااميدي‌ از پديد آمدن‌ فرج‌ و ظهور منجي‌ دانستند و فرمودند: نفس‌ انتظار و اميد، به‌ انسان‌ جرأت‌ اقدام‌ و حركت‌ و نيرو مي‌بخشد و شيعيان‌ و پيروان‌ آنحضرت‌ بايد كسب‌ آمادگي‌ معنوي‌، روحي‌ و ايماني‌ را جزو وظايف‌ خود بدانند و سرمايه‌ عظيم‌ اميد، ايمان‌ و نورانيت‌ را در خود ايجاد كنند تا در حركت‌ جهاني‌ امام‌ زمان‌(عج‌) در رديف‌ نزديكان‌، خواص‌، ياران‌ و همكاران‌ آنحضرت‌ قرار گيرند.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ ضرورت‌ اختصاص‌ يك‌ فصل‌ مهم‌ به‌ مسئله‌ ظهور منجي‌ عالم‌ بشريت‌ در مجامع‌ شيعي‌ و معتقدين‌ به‌ اهل‌ بيت‌(ع‌) را مورد تأكيد قرار دادند و فرمودند: دشمنان‌ تفكر و اعتقاد به‌ مهدويت‌ كه‌ اين‌ انديشه‌ را به‌ زيان‌ خود مي‌دانند همواره‌ تلاش‌ كرده‌اند تا آن‌ را از اذهان‌ مردم‌ بزدايند و يا مفاهيم‌ اعتقاد به‌ مهدويت‌ را تحريف‌ كنند لذا امروز در نقطه‌ مقابل‌ اين‌ تلاش‌ دشمنان‌ بايد در جهت‌ اعتقاد و عمل‌ و تبليغ‌ و تبيين‌ حقيقت‌ مهدويت‌ حركت‌ كنيم‌.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ در بخش‌ ديگري‌ از سخنانشان‌ به‌ اهميت‌ وظايف‌ و مسئوليت‌هاي‌ مجمع‌ جهاني‌ اهل‌ بيت‌ (ع‌) در مسائل‌ مربوط به‌ جوامع‌ اسلامي‌ اشاره‌ كردند و فرمودند: در مجموعه‌ ميراث‌ شيعي‌، ثروت‌ عظيمي‌ از معارف‌ اسلامي‌ و آنچه‌ كه‌ براي‌ مسلمانان‌ و بشريت‌ لازم‌ است‌ وجود دارد كه‌ براي‌ خارج‌ كردن‌ تفكر شيعي‌ از مظلوميت‌ بايد در زمينه‌ بهره‌برداري‌ از اين‌ ميراث‌ ارزشمند تلاش‌هاي‌ لازم‌ بعمل‌ آيد.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ تشكيل‌ اولين‌ نظام‌ سياسي‌ مقتدر اسلامي‌، به‌ همت‌ پيروان‌ اهل‌ بيت‌(ع‌) در ايران‌ را موجب‌ افتخار تمامي‌ فرق‌ و مذاهب‌ اسلامي‌ دانستند و فرمودند: پيروان‌ اهل‌ بيت‌(ع‌) پرچم‌ اسلام‌ و قرآن‌ را در اين‌ نقطه‌ از جهان‌ به‌ اهتزاز در آوردند و در ادامه‌ تلاش‌ها و مجاهدت‌هاي‌ مظلومانه‌ اهل‌ بيت‌ عصمت‌ و طهارت‌ (ع‌)، اسلام‌ را در بخشي‌ از جهان‌ از مظلوميت‌ و غربت‌ خارج‌ كردند و امروز نظام‌ اسلامي‌، پشتوانه‌ سياسي‌ عظيمي‌ در خدمت‌ اسلام‌ و مسلمانان‌ است‌.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ هدف‌ از ايجاد همكاري‌ و هماهنگي‌ ميان‌ پيروان‌ مذهب‌ اهل‌ بيت‌ (ع‌) را مقدمه‌اي‌ براي‌ وحدت‌ كل‌ جهان‌ اسلام‌ توصيف‌ كردند و فرمودند: دشمنان‌ شيعه‌ و سني‌ سالهاي‌ متمادي‌ تلاش‌ كرده‌اند تا بين‌ فرق‌ اسلامي‌ و بيش‌ از همه‌ ميان‌ شيعه‌ و سني‌ اختلاف‌، جنگ‌، درگيري‌ و تنازع‌ بوجود آوردند. تا از رهگذر آن‌ بتوانند جوامع‌ اسلامي‌ را تضعيف‌ كنند. اما در مقابل‌ تلاش‌ دشمنان‌، امروز جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ براساس‌ تعاليم‌ قرآن‌ و اهل‌ بيت‌(ع‌) برادري‌ ميان‌ فرق‌ مختلف‌ اسلامي‌ را به‌ عنوان‌ يك‌ فكر و خط مشي‌ عملي‌ دنبال‌ مي‌كند.
ولي‌ امر مسلمين‌ از اختلاف‌ بين‌ شيعه‌ و سني‌ بعنوان‌ يك‌ هدف‌ عمده‌ آمريكا و سلطه‌هاي‌ جهاني‌ و حكومت‌هاي‌ دست‌نشانده‌ آنها ياد كردند و فرمودند: اجتماع‌ پيروان‌ اهل‌ بيت‌(ع‌) در ايران‌ اسلامي‌ حركتي‌ در جهت‌ وحدت‌ پيروان‌ قرآن‌ كريم‌ و مقدمه‌اي‌ براي‌ وحدت‌ جهان‌ اسلام‌ و ايجاد تفاهم‌ ميان‌ تمام‌ مذاهب‌ اسلامي‌ است‌ و ملت‌ بزرگ‌ ايران‌ شكرگزار خداوند است‌ كه‌ عزت‌، قدرت‌ و توانايي‌ خود را در سطح‌ جهان‌ در خدمت‌ اسلام‌ و قرآن‌ قرار داده‌ است‌.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ حساسيت‌ نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ را نسبت‌ به‌ مسائل‌ ملتهاي‌ مسلمان‌ خاطرنشان‌ كردند و فرمودند: ملت‌ مسلمان‌ ايران‌، مسائل‌ ملتهاي‌ مسلمان‌ را از مسائل‌ خود جدا نمي‌داند و در عين‌ پرهيز از دخالت‌ در امور كشورهاي‌ ديگر با دقت‌ به‌ مسائل‌ جهان‌ اسلام‌ توجه‌ دارد و به‌ آن‌ اهميت‌ مي‌دهد و مسائل‌ كشمير و افغانستان‌ و مسائل‌ ملتهاي‌ مظلوم‌ و شجاع‌ فلسطين‌ و لبنان‌ را جزو مسائل‌ خود مي‌داند و براي‌ حل‌ آنها در عرصه‌هاي‌ سياسي‌ و بين‌الملل‌ تلاش‌ مي‌كند.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ ضمن‌ ابراز تأثر و تأسف‌ عميق‌ از برادركشي‌ در افغانستان‌، سران‌ احزاب‌ و گروههاي‌ مسلح‌ را در اين‌ كشور مورد سؤال‌ قرار دادند و فرمودند: كساني‌ كه‌ در افغانستان‌ در رأس‌ امور هستند چه‌ عذري‌ در برابر ملت‌ مسلمان‌ افغان‌ و چه‌ پاسخي‌ براي‌ امت‌ اسلامي‌ دارند. آنها ضربه‌اي‌ را كه‌ كمونيست‌ها نتوانستند به‌ ملت‌ افغانستان‌ بزنند، به‌ مردم‌ خود وارد مي‌كنند. آنها بايد بدانند كه‌ امت‌ اسلامي‌، كساني‌ را كه‌ به‌ سبب‌ مسائل‌ گروهي‌، حزبي‌ و شخصي‌، يك‌ ملت‌ را در معرض‌ اين‌ همه‌ ويراني‌ها و كشتار قرار داده‌اند بازخواست‌ و مواخذه‌ مي‌كنند.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ توجه‌ اعضاي‌ مجمع‌ عمومي‌ كنفرانس‌ جهاني‌ اهل‌ بيت‌(ع‌) را به‌ خصوصيات‌ معنوي‌، عرفاني‌ و روحي‌ شيعه‌ و مناجات‌، تضرع‌، عبادت‌ و محو شدن‌ در راه‌ اراده‌ پروردگار جلب‌ كردند و ضمن‌ تأكيد بر جهاد در راه‌ خدا بعنوان‌ يكي‌ از ويژگيهاي‌ اهل‌ بيت‌ عصمت‌ و طهارت‌(ع‌) فرمودند: ظلم‌ستيزي‌ و جهاد با دشمنان‌ و احسان‌ و رحمت‌ و عطوفت‌ به‌ آحاد مسلمين‌ و انسانها ويژگي‌ برجسته‌ شيعه‌ است‌. جهاد تلاشي‌ است‌ كه‌ در مقابله‌ با دشمن‌ صورت‌ مي‌گيرد. لذا نوشتن‌ كتاب‌ و كسب‌ معرفت‌ و انجام‌ عبادت‌ اگر در مقابله‌ با دشمن‌ باشد، جهاد محسوب‌ مي‌شود. شيعه‌ با هيچ‌ انساني‌ خصومت‌ ندارد مگر آنكه‌ تلاش‌ او در جهت‌ كفر و ناحق‌ باشد. بنابراين‌ رحمت‌ و محبت‌ به‌ انسانها و عطوفت‌ به‌ آحاد بشر از خصوصيات‌ بارز شيعه‌ است‌ كه‌ اين‌ مهم‌ بايد در رفتار و تعاليم‌ و در همه‌ جوامع‌ شيعي‌ محسوس‌ باشد.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ در پايان‌ سخنانشان‌ ضرورت‌ همراهي‌ و هماهنگي‌ شيعيان‌ را با يكديگر مورد تأكيد قرار دادند و اظهار اميدواري‌ كردند كه‌ نشست‌ مجمع‌ عمومي‌ كنفرانس‌ جهاني‌ اهل‌ بيت‌ عليهم‌ السلام‌ منشاء بركات‌ زيادي‌ براي‌ دنياي‌ اسلام‌ و مكتب‌ تشيع‌ باشد.
پيش‌ از بيانات‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌ حجت‌الاسلام‌ و المسلمين‌ محمدعلي‌ تسخيري‌ دبيركل‌ مجمع‌ جهاني‌ اهل‌ بيت‌ عليهم‌ السلام‌ طي‌ سخنان‌ كوتاهي‌ ولادت‌ حضرت‌ مهدي‌ موعود (عج‌) را به‌ محضر ولي‌ امر مسلمين‌ تبريك‌ گفت‌ و اهميت‌ برگزاري‌ نشست‌ مجمع‌ عمومي‌ كنفرانس‌ جهاني‌ اهل‌ بيت‌ (ع‌) را در راه‌ تحكيم‌ وحدت‌ جهان‌ اسلام‌ مورد تأكيد قرار داد.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /