پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

بيانات رهبر معظم انقلاب در جمع مسؤولين نظام در سالروز ميلاد پيامبر اعظم (ص)

بسم اللَّه الرّحمن الرّحيم

به همه ى شما حضار محترم تبريك عرض مى كنم؛ به خصوص به ميهمانان عزيزمان: سفراى كشورهاى اسلامى و ميهمانان هفته ى وحدت. همچنين به همه ى ملت عزيز ايران و امت بزرگ اسلامى و همه ى حق طلبان و آزادى خواهان عالم، ولادت نبى نور و رحمت و پرچمدار آزادى و عدالت را تبريك عرض مى كنيم.

اين روزها براى ما و امت اسلامى، روزهاى بزرگى است؛ هم ولادت رسول مكرم اسلام است، هم ولادت حضرت ابى عبداللَّه جعفربن محمدالصادق )عليهماالسّلام( است. و به مناسبت اين ولادت بزرگ - ميلاد پيامبر - جمهورى اسلامى اين هفته را هفته ى وحدت اعلام كرده است.

آنچه در رابطه ى نبى مكرم و امت اسلامى مورد توجه قرار مى گيرد، از جمله، مسأله ى سرنوشت امت اسلامى و حوادث و جرياناتى است كه بر اين امت بزرگ مى گذرد - »لقد جائكم رسول من انفسكم عزيز عليه ما عنتّم حريص عليكم بالمؤمنين رؤوف رحيم« - در همه ى ادوار تاريخ اين طور است. آنچه بر امت اسلامى مى گذرد، براى روح مطهر نبى مكرم حايز اهميت است؛ آن دو چشم بصير و بينا، نگران حال امت اسلامى است.

دورانهاى سختى را اين امت گذرانيده و فراز و نشيبهاى متعددى را در تاريخ ديده است و امروز به يك نقطه ى تعيين كننده رسيده است. اگر امروز امت اسلامى همت كند، مى تواند راهى را انتخاب كند كه قلم بطلانى بر عقب ماندگيها و مشكلات و سختيها و ذلتهاى دنياى اسلام بكشد. پيشواى اين حركت هم نخبگان جامعه اند؛ چه نخبگان سياسى، چه نخبگان علمى و فرهنگى - در حوزه ى دين، در حوزه ى دانشگاه - كه مى توانند انتخاب اين راه را به امت اسلامى توصيه كنند و نشان دهند.

راه ديگر اين است كه امت اسلامى در همان غفلتى كه دشمنان اسلام خواسته اند، بماند؛ در همان غفلت بمانيم و دچار اختلافات، تنگ نظريها، خودخواهيها و دنياطلبى و بى مسئوليتى نخبگان شويم؛ و اگر اين طور شود، مسير سعادت دنياى اسلامى حداقل ده ها سال ديگر از دسترس امت اسلامى دور خواهد ماند؛ خاصيت اين زمان ما اين طور است؛ روز انتخاب امت اسلامى است. درست است كه حركت در راه رشد و صواب، يك امر دفعى نيست - تدريجاً و در ميان مدت و بلندمدت نتيجه مى دهد - اما حركتِ ره نمايانه ى نخبگان و مسئولان، و تصميم گيرى آنها در همه ى دنياى اسلام، هر روز كه تأخير بيفتد، به ضرر امت اسلامى خواهد بود؛ همه بايد احساس مسئوليت بكنند. امروز روز اتحاد دنياى اسلام است. شما ببينيد براى به هم زدن همين اتحاد ضعيفِ كنونى، دشمن چقدر سرمايه گذارى مى كند. اوضاع عراق را نگاه كنيد؛ اوضاع ديگر مناطق اسلامى هم كم و بيش با همان توطئه ها دست به گريبان است، براى اينكه بين طوايف اسلامى، فِرَق اسلامى، اقوام اسلامى و ملتهاى اسلامى، به بهانه هاى مختلف اختلاف بيندازند: اينها، آنها را بكشند؛ آنها، اينها را بكشند؛ اينها، بُغضِ آنها را در دل بپرورانند؛ آنها، متقابلاً كينه ى اينها را به دل بگيرند؛ نتيجه اين بشود كه از دشمن اصلى دنياى اسلام، طراحان تسلط و سيطره بر اين منطقه از دنيا، غافل بمانند. اگر دنياى اسلام متحد باشد، نبايد امروز فلسطين تنها بماند؛ نبايد امروز دولت برخاسته ى از رأى ملت فلسطين زير فشار قرار بگيرد و به قطع كمكها، در صورتى كه از اصول خود منصرف نشود، تهديد بشود. دنياى اسلام بايستى با صداى واحد و با كلمه ى واحده، حمايت خودش را از ملت فلسطين و مسئولان فلسطينى اعلام كند و از پافشارى آنها بر اصولشان پشتيبانى كند. اگر اين بشود، آن كسانى كه خودشان بانى بدبختى ملت و كشور فلسطين هستند، ديگر نمى توانند اين طور در ميدان طلبگارانه حرف بزنند. اين همه فاجعه عليه ملت فلسطين انجام مى گيرد، آقايانِ اروپايى هاى بشردوست و طرفدار حقوق بشر )!( صمٌ بكم؛ گويى كرند، كورند و نمى بينند. آن وقت دولت فلسطينى به رأى و خواست مردم سر كار مى آيد، عليه اش حرف مى زنند و موضع گيرى مى كنند. اين، به خاطر تفرّق دنياى اسلام است؛ اين، به خاطر خودخواهيهاى نخبگان و سياستمداران دنياى اسلام است.

ما بايد بيدار شويم؛ ما بايد امروز بفهميم كه تصميم ما، سرنوشت تاريخى دنياى اسلام را تعيين مى كند. البته اين تصميم، فقط مربوط به شخص خود ما و امروزِ خود ما نيست. امروز هيچ راهى در مقابل امت اسلامى وجود ندارد، مگر اينكه به قدرت خود ايمان بياورد و از ادامه ى انظلام پرهيز كند و تصميم بگيرد زير بار زورگويى نرود. ما ملتهاى اسلامى را دعوت نمى كنيم به اينكه شمشير به دست بگيرند و با كشورهاى دنيا جنگ كنند؛ ما آنها را توصيه مى كنيم به اينكه حق خود، قدر خود، عزت خود، عزت ملتهاى خود، تاريخ و ميراث ارزشمند خود را بشناسند، قدر آن را بدانند و به آن تكيه كنند؛ اجازه ندهند كه دنياى كفر و استكبار - كه امروز در مشت صهيونيست هاست - آنها را تحقير كند؛ اين حرف ماست. »عزيز عليه ما عنتم«؛ سختى شما و سختى دنياى اسلام و ملت اسلامى، بر پيغمبر سخت است. »حريص عليكم«؛ مى خواهد شما هدايت شويد؛ مى خواهد شما سعادتمند شويد و مى خواهد شما از اين صراط مستقيم الهى - كه براى سعادت دنيا و آخرت، پيش پاى شما گذاشته است - استفاده كنيد و پيش برويد؛ پيغمبر اين را از ما مى خواهد.

ما عرض مى كنيم وجود مقدس نبى مكرم و رسول اعظم اسلام، مهمترين نقطه ى ايجاد وحدت است. قبلاً هم اين را عرض كرديم كه دنياى اسلامى مى تواند در اين نقطه به هم پيوند بخورد؛ اينجا، جايى است كه عواطف همه ى مسلمانها در آنجا متمركز مى شود؛ اين، كانون عشق و محبت و دنياى اسلام است. حالا شما ببينيد قلمهاى پول گرفته ى از صهيونيست ها، همين كانون را مورد توجه قرار مى دهند و به آن اهانت مى كنند؛ براى اينكه اهميت اهانت به امت اسلامى و تحقير دنياى اسلام، كم كم از بين برود. اين، نقطه ى اصلى است؛ سياستمداران، نخبگان علمى و فرهنگى، نويسندگان، شعرا و هنرمندان ما روى اين نقطه تكيه كنند و همه ى مسلمانها با اين شعار به هم نزديك شوند. موارد مورد اختلاف را در نظر نگيرند، يكديگر را متهم نكنند، يكديگر را تكفير نكنند و يكديگر را از حوزه ى دين خارج نكنند. دلها در سراسر امت اسلامى، به ياد پيامبر و به عشق پيغمبر طراوت پيدا مى كند؛ همه ى ما دلباخته و عاشق آن بزرگواريم.

اين هفته، حقيقتاً هفته ى وحدت است؛ اين ايّام حقيقتاً ايّام اتحاد مسلمانهاست. مسئولان سياسى، وظيفه شان سنگين است؛ مسئولان فرهنگى، نويسندگان و علما، بايد از طرح مسائل اختلاف آفرين و تفرقه افكن بپرهيزند؛ هم سنّى و هم شيعه، همه، بايد روى اين نقطه ى اتحاد تكيه كنند. و توقع از علما و زبدگان و نخبگان سياسى است كه خطورت زمان را بفهمند، اهميت اتحاد مسلمانان را بفهمند و توطئه ى دشمنان را براى شكستن اين اتحاد و همدلى بفهمند.

اين حرف و عرض ما به ملت خودمان و به دنياى اسلام است و از خداوند متعال مى خواهيم كه به شرف و عزت و آبروى پيغمبر در نزد خود او، ان شاءاللَّه دنياى اسلام را در اين راه موفق بدارد و فرداى امت اسلامى را بهتر از امروزش قرار دهد.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته