پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

بيانات مقام معظم رهبرى در پايگاه دريايى نوشهر

بسم اللَّه الرّحمن الرّحيم
خدا را بر اين توفيقات پياپى شاكر، و از صميم قلب سپاسگزاريم. ابتدا به فارغ التّحصيلانى كه در اين دوره، از اين مركز دانشگاهى علمى و نظامى، فارغ التّحصيل شدند؛ همچنين برادرانى كه از مركز علوم دريايى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى فارغ التّحصيل شدند، و نيز كسانى كه امروز سردوشى گرفتند، تبريك عرض مى كنم. ان شاءاللَّه همه تان موفّق باشيد.
يك چيز زيبا در اين ميدان مشاهده مى شود و آن، تركيب ارتشى و سپاهى است. من بايد از مسؤولانى كه اين تركيب مطلوب و توأم با مصلحت و از لحاظ معنوى بسيار جالب را به وجود آوردند و در راه آن تلاش كردند، صميمانه تشكّر كنم. البته نيروى دريايى ارتش و نيروى دريايى سپاه، هر كدام مسؤوليت جداگانه اى دارند و هيچ كدام جاى ديگرى را پر نمى كند. هر دو بايد باشند؛ اما در كنار هم و در رابطه اى صميمانه. امروز بحمداللَّه نشانه هاى خوبى از اين امر مشاهده مى شود و اين نشانه ها بايد روزبه روز هم بيشتر شود. آنچه من به هر دو نيرو و هر دو سازمان ارتش و سپاه، كلّاً توصيه مى كنم، اين است كه هركدام سعى كنند خود را براى مأموريتهايى كه امروز انقلاب و كشورشان بر دوش آنها گذاشته است، آماده كنند. برخلاف تبليغات خصمانه و غرض آلودى كه در درجه اوّل، صهيونيستهاى خائف و نامطمئن، كه احساس مى كنند هستى و موجوديّتشان در دل اقيانوس عظيم اسلامى كه هر لحظه توفانى تر مى شود، در خطر است، و در درجه دوم، ازطرف پشتيبانان جهانى شان ودررأس آنهاشيطان بزرگ يعنى امريكا مى شود؛ ما نه در دريا و نه در خشكى، قصد درآويختن با هيچ كس را، ابتدائاً نداريم.
تبليغات مى كنند كه ايران درصدد نظاميگرى است. يا گاهى مى گويند ايران منطقه را ناامن مى كند. حرفهايى كه هر انسان عاقل و انديشمندى به آن لبخند تمسخر آميز مى زند. منطقه را كسانى ناامن كرده اند - و باز هم مى كنند - كه سالهاى متمادى مورد حمايت همين امريكاييها و همپيمانانشان بودند. منطقه را امريكاييها و متّفقينشان ناامن كرده اند. ما منطقه خليج فارس و خاورميانه و همه دنيا را، امن و امان و برخوردار از صلح و دوستىِ ملتها با يكديگر مى خواهيم. ما منافعى در جنگ افروزى نداريم. منفعت ما در آرامش است. اين را خودِ آنها هم مى دانند. در باطن مى دانند، امّا در تبليغاتشان، نعل وارونه مى زنند. پس ما طرفدار صلحيم؛ ما در فكر درآويختن با اين و آن نيستيم؛ اما يك ملت زنده، بايد هر لحظه بتواند از خود و منافع مشروعش دفاع كند.
امروز يكى از مناطقى كه اين دفاع مقدّس و بزرگ و منطقى، در آن زمينه پيدا مى كند، منطقه درياست و شما - چه سپاهى و چه ارتشى - هركدام بايد همه آمادگيهاى لازم - آمادگى علمى، عملى، فرماندهى و مديريّتى؛ آمادگى تجهيزاتى و پشتيبانى و آمادگى انضباطى - را براى خودتان فراهم كنيد. هرجا هستيد، انتظار ملت ايران و انتظار من - به عنوان خدمتگزار شما و ديگران - همين است. من به مراكز علمى، نظامى علاقه مندم، كه تركيبى است از دانش، كه خود هنر بزرگ انسانى است و انضباط نظامى، كه هنر بزرگ ديگرى است. اين جا هم يكى از همان مراكزعلمى، نظامى است.
اما مركز علمى، نظامى بايد از همه جهت، درخشان و پاك باشد. من بار چندمى است كه به اين مركز مى آيم و مايلم اين بار اين مركز را از همه جهات، بهتر از دفعات ديگر ببينم. البته گزارشها اين را نشان مى دهد و قراين هم آن را تأييد مى كند. شما جوانانى كه در اين مركز هستيد - چه خودتان، چه اساتيدتان و چه فرماندهانتان - بايد بدانيد كه اين مركز، يك ساحت پاكيزه است و بايد آن را، چه به لحاظ اخلاقى و چه به لحاظ عملى و دينى، پاكيزه نگه داريد. شما كه در اين استان مبارزخيز، استان جهاد،استان شهادت، استان اخلاص و در اين شهر زندگى مى كنيد، بايدبراى مردم اين شهرو مردم اين استان، نمونه هاى تقوا و پرهيزگارى باشيد. هم ارتشيها و هم سپاهيها - هر دو - مشمول اين سخنانند.
اميدوارم كه روزبه روز وضع شما بهتر و پيشرفتتان بيشتر و درخشانتر و چشمگيرتر شود. لازم است اين را هم تأكيد كنم كه در نگهدارى ابزار و وسايل در سطح نيرو و استفاده كامل و بهينه از آنها، بايد تلاش كنيد. سازندگى و نوآورى و تعمير و نگهدارى، جزو وظايف حتمى و مهمِّ شماست.
ان شاءاللَّه موفّق باشيد. من باز هم، از خداى متعال، براى شما درخواست توفيق و كمك و هدايت و فضل و رحمتش را مى كنم. ان شاءاللَّه مشمول تفضّلات ولىّ عصر ارواحناله الفدا باشيد و كارى كنيد كه دعاى آن بزرگوار شامل حال شما شود.
والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته.