پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

رهبر انقلاب اسلامی در ديدار مسئولان و دست اندركاران حج:

استفاده از ظرفيت حج برای تقويت اتحاد اسلامی/ تشديد اختلافات شيعه و سنی به جامعه اسلامی تحميل می شود

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (دوشنبه) در ديدار مسئولان و دست اندركاران حج امسال، حج را يك واجب استثنايي دانستند و با تأكيد بر مسأله مهم وحدت در دنياي اسلام خاطرنشان كردند: در موسم حج، وحدت، عظمت و تكثر دنياي اسلام عينيت مي يابد كه بايد از اين ظرفيت به نحو شايسته اي استفاده كرد.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اينكه فريضه حج تركيبي از عناصر "عبادت"، "تضرع" و "حضور سياسي و اجتماعي" است، خاطر نشان كردند: تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، دغدغه حجاج ايراني صرفا معطوف به انجام صحيح اعمال حج بود در حاليكه اين اجتماع بزرگ و استثنايي دربر گيرنده شاخص هاي مهم ديگري نظير تكثر و عظمت و وحدت است كه مي تواند حركت جديدي در راستاي انسان سازي، جامعه سازي و اتحاد اسلامي را شكل بدهد و اين نگاه متعالي بايد به حجاج غير ايراني نيز منتقل شود.
"اهميت وحدت شيعه و سني" نكته ديگري بود كه رهبر انقلاب مورد تأكيد قرار دادند.
ايشان با بيان اينكه اختلاف ميان شيعه و سني مسئله ي جديدي نيست و از گذشته نيز وجود داشته است، افزودند: اما در سالهاي اخير اين اختلافات بطور غير طبيعي افزايش يافته است كه نشان ميدهد تشديد اختلافات، به جامعه اسلامي تزريق و تحميل مي شود.
حضرت آيت الله خامنه اي صرف تأكيد بر وحدت و تفاهم ميان شيعه و سني را كافي ندانستند و تصريح كردند: برخي از اين اختلافات ناشي از توهمات و شبهات است كه اين تصورات نادرست بايد اصلاح شود و در عين حال منشأ بخش ديگري از اختلافات، رفتارهاي غلط است كه بايد اين موارد نيز به طور دقيق شناسايي و حل شود.
"گشودن گره هاي ذهني سياسي حجاج" نكته سومي بود كه رهبر انقلاب اسلامي خطاب به دست اندركاران حج مورد تأكيد قرار دادند.
ايشان از ناآرامي ها در سوريه بعنوان نمونه يكي از اين گره هاي ذهني ياد كردند و با بيان اينكه منطق جمهوري اسلامي در قضيه سوريه كاملا روشن است، افزودند: واقعيت مسئله سوريه اين است كه جبهه استكبار قصد دارد حلقه ي وصل زنجيره مقاومت در منطقه را كه در همسايگي رژيم غاصب صهيونيستي قرار دارد، نابود كند.
حضرت آيت الله خامنه اي، راه حل بحران سوريه را جلوگيري از تزريق سلاح به داخل اين كشور خواندند و تصريح كردند: چنانچه در هر كشوري، مخالفان از خارج آن كشور به سلاح مجهز شوند، بطور طبيعي، نظام حاكم نيز با آنها برخورد خواهد كرد.
ايشان افزودند: اگر مخالفان در سوريه دست از سلاح بردارند امكان مطالبه از دولت براي شنيدن نظرات مخالفان و اجازه دادن به آنها براي بيان مواضع خود وجود خواهد داشت.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود با تشكر از خدمات ارائه شده به حجاج و همچنين تأكيد بر تقويت روزافزون همكاري ميان دست اندركاران حج، خاطر نشان كردند: به هيچ حدي از پيشرفت در ارائه خدمات رفاهي و تبليغي به حجاج قانع نباشيد.
در ابتداي اين ديدار حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسگر نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني در گزارشي مجموعه اقدامات بعثه ي مقام معظم رهبري در زمينه هاي فرهنگي، معنوي و بين المللي حج را بيان كرد.
در ادامه همچنين، حجت الاسلام و المسلمين سيداحمد موسوي رئيس سازمان حج و زيارت نيز گزارشي از عملكرد بخش اجرايي و عملياتي حج امسال و نحوه ي رسيدگي به كاروانهاي اعزامي ارائه كرد.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /