پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

پيام به مناسبت برگزارى اجلاس سراسرى نماز

حضرت آيت ا...خامنه اى رهبر معظم انقلاب اسلامى به مناسبت برگزارى اجلاس سراسرى نماز پيامى صادر فرمودند.
متن اين پيام كه صبح امروز توسط حجت الاسلام والمسلمين قرائتى، قرائت شد به شرح زير است:
بسم الله الرحمن الرحيم
اگر چه درباره ى نماز سخنان گزيده و پرمغز از ائمه معصومين عليهم السلام و نيز از متفكران و صاحب نظران دينى، دلهاى هدايت پژوه را روشن ساخته و به حقيقت و حكمتِ اين فريضه ى بزرگ الهى آشنا كرده است، با اين همه بايد گفت جايگاه بلند پايه نماز هنوز براى بسيارى از مردم حتى آنان كه نماز را فريضه مى دانند و به جاى مى آورند، به درستى شناخته نيست.بى شك آگاهان جوامع اسلامى در اين باب وظيفه اى سنگين بر عهده دارند و جاى آن است كه همه ى روشهاى تبيين و روشنگرى براى اداى حق معرفت نماز به كار گرفته شود.
بايد گفت كه نماز معبر اصلى براى سلوك انسان در راهى است كه اديان الهى در برابر آدمى نهاده اند تا بتواند از آن به هدف و غايت اصلى حيات يعنى رستگارى و خوشبختى دنيا و آخرت دست يابد. نماز اولين قدم سلوك الى الله است؛ ولى ظرفيت اين عامل الهى به اندازه ايست كه در اوج كمال بشرى نيز مى تواند بال پرواز انسان عرشى شود، تا آنجا كه برترين انسان تاريخ يعنى پيامبر گرامى اسلامى مى فرمايد: "نماز نور چشم من است" و در هنگام فرارسيدن وقت نماز از مؤذن خود مى خواهد كه با سردادن بانگ اذان، جان او را كامياب و سرشار از راحت و امنيت سازد. شايد بتوان گفت كه هيچ عامل عبادى ديگرى اينگونه در همه ى مراحل تكامل معنوى انسان براى او كارگشا و نيرو بخش و پيشبرنده نيست.
نماز از آنجا كه اولا سلامت و تعالى اخلاقى و معنوى به افراد جامعه مى بخشد و ثانيا از آن رو كه باشكل و محتواى ويژه خود نمازگزار را به انضباط مى كشاند و از بيهودگى و ولنگارى نجات مى دهد، به حق بايد يكى از عوامل مهم انضباط و انتظام اجتماعى شناخته شود. اگر نماز با حضور و از سرِ شوق و در هنگام فضيلت در ميان مردمى رواج پيدا كند، اينها دستاوردهاى قطعى آن مردم خواهد بود، بديهى است كه نماز از سر كسالت و بى حضور و يا خودنمايانه، هيچ يك از اين فوائد را نخواهد داشت.
اكنون كه بحمدالله به همت شما كمربستگان امر نماز حركت تازه اى در جهت كشانده شدن دلها به نماز به راه افتاده است، لازم است كه از ظرفيت عظيم اين عطيه ى الهى بيشترين بهره برده شود. جوانان با مضامين و معارف گنجانيده در نماز به درستى آشنا شوند. جا و فضا براى نمازگزاران در همه ى مكانهايى كه مردمى در آن گرد مى آيند، به شكل شايسته و جذاب آماده گردد. هر برنامه ى مزاحم با نماز در اول وقت از سوى دستگاههاى مؤثر مانند مراكز رسانه و فرهنگى و مركز جابجايى مسافران و مراكز كسب و كار برطرف گردد. آهنگ اذان و لزوما با صداى خوش در همه ى اوقات نماز در همه جاى كشور به گوش رسد. ائمه ى جماعت و كسانى كه در عمل، خود مقتداى ديگرانند، در تحصيل شرايط نمازِ مقبول مجاهدت بليغ كنند. و مانند اصحاب معروف ائمه عليهم السلام در كيفيت و كميت نمازهاى فريضه و نافله سرمشق ديگران باشند و خلاصه نماز را كه دهها سال پيش از انقلاب در كشور ما مورد بى مهرى و تهاجم تبليغات گوناگون قرار گرفته بود، در كيفيتى شايسته همگانى كنند.
فضل و توفيق و هدايت الهى و دعاى حضرت ولى الله الاعظم ارواحنا فداه را براى شما و همه ى نمازگزاران مسألت مى كنم.
سيد على خامنه اى
18/6/78
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /