پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

اعطاي نشان فتح به 210 تن از فرماندهان برجسته ارتش و سپاه

در آستانه آغاز دوازدهمين سال پيروزي انقلاب اسلامي ايران و به ميمنت ايام مباركه دهه فجر، 210 تن از فرماندهان و نيروهاي برجسته و فداكار ارتش و سپاه كه در دو عمليات پيروزمند كربلاي پنج و كربلاي هفت نقش مؤثر و مهمي را بر عهده داشتند به افتخار دريافت نشان فتح از دست حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي و فرمانده كل قوا نائل شدند.
به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي طي مراسم ويژه اي كه به همين مناسبت صبح امروز در حسينيۀ امام خميني رضوان الله تعالي برگزار شد پس از نواخته شدن سرود جمهوري اسلامي ايران و تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد، دكتر فيروز آبادي رئيس ستاد فرماندهي كل قوا گزارش كوتاهي از چگونگي اجراي دو عمليات غرور آفرين كربلاي پنج و كربلاي هفت و دستاورد هاي بزرگ اين دو عمليات را به استحضار مقام معظم رهبري رساند. پس از آن ده تن از فرماندهان رده بالاي ارتش و سپاه نشان درجه يك فتح را از دست فرمانده كل قوا دريافت كردند و سپس حضرت آيت الله خامنه اي نشان هاي درجه يك تا سه فتح را به 200 تن از فرماندهان و نيروهاي پرتلاش اين دو سازمان از جمله تعدادي از بستگان شهداي دو عمليات مذكور اعطاء فرمودند.
آنگاه رهبر انقلاب اسلامي طي بيانات مبسوطي فرمودند: خاطرۀ رشادت ها و فداكاري رزم آوران اسلام طي هشت سال دفاع مقدس به ويژه ياد نيروهاي جهادگر گمنام جنگ تحميلي را گرامي داشتند و با بيان اين مطلب كه در اين روزها در سراسر جامعه، ذهن و دل ملت ما، خاطرۀ فراموش نشدني فتح تاريخي ملت ايران و فجر عظيم تاريخ اسلام مشهود و برجسته مي باشد. علاوه بر آن امروز در اين مراسم خاطره ي دو فتح بزرگ و دو جهاد پيروز كربلاي پنج و كربلاي هفت در ذهن ملت ما زنده مي شود.
اگرچه در اين مراسم گروهي از فرماندهان و برجستگان اين دو عمليات مورد تقدير قرار گرفته و نشان فتح دريافت داشتند ولي بي شك بودند كساني كه در اين عمليات جان خويش و زندگي و تمامي همت و نيروي خود را به پاي انقلاب اسلامي و ملت مسلمان ايران نثار كردند.
چه بسيار بودند بسجيان و پاسداران و سربازان و جهادگران و ديگر نيروهايي كه در اين دو عمليات و ديگر عمليات دشوار و پرافتخار جنگ تحميلي تلاش و فداكاري كردند، برخي به فيض عظماي شهادت رسيدند و بسياري كه ماندند كه شايد نام آنها را ندانيم ولي ياد و خاطرۀ آنها در ذهن تاريخ ملت ما براي هميشه زنده و جاويد خواهدماند و بهتر از آن قدر و منزلت والاي آنان است كه در نزد قدوسيان و ملكوتيان و كرام الكاتبين تا ابد محفوظ و جاودانه خواهد ماند.
سپس فرماندۀ كل قوا خطاب به نيروهاي مسلح فرمودند: عضويت در نيروهاي مسلح يك ملت انقلابي و مسلمان افتخار بزرگي محسوب مي شود و كساني كه عضو نيروهاي مسلح هستند بايد احساس سربلندي و افتخار كنند. بايد به فداكاري در راه آرمان و اهداف بلند ملت و كشور خويش افتخار كنند وامكان فداكاري به آمادگي جسمي و روحي بستگي دارد و نيروهاي مسلح بايد جسم و روح خود را هميشه آماده نگاه دارند. ايشان آمادگي و قدرت نيروهاي مسلح و ملت در دفاع از خود را موجب رفع تهديدهاي خارجي و سركوب وسوسۀ تجاوز و آتش افروزي دشمنان و بدخواهان دانستند و افزودند: ملت ما بسيار نيرومند و داراي قدرتي پايان ناپذير دردفاع از خود است لذا قدرت اين ملت بايد در نيروهاي مسلح ما تجلي پيداكند و از لحاظ دانش رزمي، تجهيزات و هر آنچه كه در امكان دفاع تأثير دارد در حدي باشند كه شايسته ملت است. فرماندۀ كل قوا استحكام، توانائي و روحيه نيروهاي مسلح را ناشي از قدرت بي انتهاي ملت بزرگ مسلمان ايران خواندند و افزودند: سازماندهي نيروهاي رزمي جمهوري اسلامي ايران بايد حاكي از قدرت ملت باشد. امروز ارتش قدرتمند و سپاه نيرومند ما بايد خود را بيش از گذشته قوي كنند و امكانات كشور نيز در درجه اول متعلق به آنهاست. وجود اين دو سازمان رزمي براي حفظ كشور و انقلاب لازم است، بنا بر اين بايد در محدودۀ وظايف مشخص خود با يكديگر همكاري مجدانه اي داشته باشند. حضرت آيت الله خامنه اي از نيروهاي مسلح به عنوان امانت مردم در دست فرماندهي كل قوا نام بردند و ضمن تأكيد بر لزوم دفاع و حفاظت از اين امانت و ظايف خطير و مهم ارتش و سپاه در انجام مسؤوليت هاي خود را به فرماندهان اين دو سازمان رزمي گوشزد كردند. فرمانده كل قوا ضرورت استفاده از تجربيات بسيار مهم جنگي در طول هشت سال دفاع مقدس را مورد تأكيد قرار دادند و خطاب به حاضرين اظهار داشتند: شما شب ها و ساعاتي را گذرانديد كه در سراسر دنيا خواب را از چشم دشمنانتان به خاطر وحشت و دغدغه و دوستانتان به خاطر شادي و هيجان گرفت و تا زماني كه دشمن از خود انصاف نشان ندهد و پشيماني از تجاوز در او مشهود نشده باشد بايد او را دشمن بدانيم و از او برحذرباشيم. رهبر انقلاب اسلامي تهاجم رژيم صدام به مرزهاي كشورمان كه در سخت ترين شرايط زندگي ملت پرافتخار ايران صورت گرفت را دليلي بر دشمني رژيم عراق با ملت ونظام جمهوري اسلامي ايران و عداوت با سلامت و صلح منطقه دانستند و در پايان سخنانشان با بيان اين مطلب كه تجاوز صدام به ايران ناشي از شيطنت، شرارت و تحريك حس جاه طلبي او توسط استكبار جهاني و مرتجعين موذي منطقه بوده است فرمودند: قواي مسلح ما بايد بيداري و هوشياري خود را در عمل نشان دهند و اين چيزي است كه ملت مي خواهد و من به عنوان فرمانده كل قوا آنرا از نيروهاي رزمي انتظار دارم تمامي عناصر فعال در نيروهاي مسلح بايد نقش خود را در حفظ آمادگي و افزايش قدرت و توان دفاعي كشور ايفا كنند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /