پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

استفتائات جدید (فروردین ماه)

 
به زبان آوردن نیت نماز
سؤال1: نیت نمازهای روزانه و نماز مستحبی آیا باید به زبان آورده شود یا اگر در قلب بگوید (مثلا چهار رکعت نماز ظهر می‌خوانم قربة إلی الله)، کافی است؟
جواب: به زبان آوردن نیت (مانند اینکه بگوید: چهار رکعت نماز ظهر می‌خوانم قربة إلی الله) و نیز گذراندن آن از ذهن و دل، لازم نیست، همین اندازه که برای اطاعت از فرمان الهی، انجام عملی را قصد کند، کفایت می کند؛ (بلکه احتیاط مستحب است که نیت نماز را به زبان نگوید).
 
دیۀ آسیب زدن در ورزش
سؤال2: در بازی هایی مثل فوتبال، برخورد بازیکنان به یکدیگر تقریبا اجتناب ناپذیر است و در بسیاری از این برخورد‌های ناخواسته، به بدن دیگری آسیب هایی مانند قرمز یا کبود شدن و حتی بدتر از اینها وارد می شود؛ وقتی بازیکنان خود با دانستن این مسئله، به بازی تن می‌دهند، آیا باز هم در صورت آسیب دیدن، دیه بر عهدۀ دیگری است؟
جواب: در موارد طبیعی و در حد متعارف، دیه ندارد ولی در موارد خطای عمدی، دیه دارد.
 
هزینه های غیر ضروری در ادارات دولتی
سؤال3: اگر در یکی از ادارات دولتی یا سازمان های عمومی با هدف به اتمام رساندن بودجه در ماه های آخر سال، مخارج زائد و غیر لازمی (از قبیل تعویض و نوسازی وسائل اداری قابل استفاده مانند رایانه، میز و صندلی و یا رنگ آمیزی ساختمان و یا برگزاری گردهمایی و همایش های پر هزینه و کم فائده) صورت گیرد، آیا این کار شرعا جایز است؟ و در صورت عدم جواز آیا موجب ضمان است؟
جواب: در فرض سؤال، این کار شرعا جایز نیست و از جهت اتلاف بیت المال موجب ضمان است.
 
نیت نماز غفیله و نافله مغرب در یک نماز
سؤال4: آیا تداخل نماز غفیله در نافله مغرب (نیت هر دو در یک نماز)، صحیح است؟
جواب: بله، صحیح است.
 
فراموشی نذر
سؤال5: اگر شخصی که نذر کرده، روز معینی را روزه بگیرد، نذر خود را فراموش کند اما آن روز را بدون نیتِ نذر، روزه بگیرد، آیا وفای به نذر صورت گرفته است؟
جواب: عمل به نذر، تحقق یافته است.
 
شک در قرائت
سؤال6: اگر هنگام قرائت آیه‌ای در نماز، شک کنم که آیه یا آیات قبل را خوانده‌ام یا خیر یا وقتی انتهای آیه را می‌خوانم، شک کنم ابتدای آن را خوانده ام یا خیر، تکلیف چیست؟
جواب: به چنین شک هایی اعتنا نکنید.
 
خواندن ترجمۀ آیه سجده دار
سؤال7: اگر ترجمۀ آیه ای را که سجدۀ واجب دارد بخوانیم، سجده واجب می شود؟
جواب: سجده، واجب نمی شود.
 
شرط پس گرفتن قرض به نرخ روز طلا
سؤال8: برای خرید خانه نیازمند به قرض گرفتن از شخصی شدم و ایشان به شرطی پول، قرض می دهد که آن را به قیمت سکۀ روز باز پس گیرد؛ آیا این کار از نظر شرعی جایز است؟
جواب: اگر پولی قرض بگیرید، تنها ضامن پرداخت پول با محاسبه تنزل ارزش آن هستید و نمی توان پول را به قیمت سکه، قرض داد و معادل قیمت روز سکۀ طلا پس گرفت؛ بله می توانید به وکالت از قرض دهنده برای او سکه خریداری کنید و آنگاه همان سکه را به خودتان قرض داده و معادل آن را هنگام سررسید پس بدهید
 
ضمان خسارت به اموال مسجد
سؤال9: گاهی اوقات در مسجد، مُهر از دستمان می‌افتد و می‌شکند یا هنگام شستشوی وسائلی مانند ظروف، خسارتی به آن وارد می شود؛ آیا در این صورت ضامن هستیم؟
جواب: اگر در حفظ آن کوتاهی نکرده باشید، ضامن نیستید.
 
جا گرفتن در مسجد
سؤال10: کسی که در صف نماز جماعت، سجاده می‌گذارد و مثلا برای وضو گرفتن می رود، آیا حق او نسبت به آن مکان، تا شروع نماز است یا تا وقتی که امام جماعت به رکوع می‌رود؟
جواب: حق او تا زمان شروع نماز جماعت، باقی است.

 

کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /