پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار رئيس جمهور سريلانكا

حضرت آيت اللَّه خامنه اى رهبر معظم انقلاب اسلامى عصر امروز در ديدار خانم چاندريكا باندرانايكه رئيس جمهور سريلانكا و هيأت همراه با اشاره به روابط خوب دو كشور و زمينه هاى موجود براى گسترش روابط در ابعاد مختلف خاطرنشان كردند: بايد از ظرفيت هاى مختلف موجود براى همكارى دو كشور بيش از پيش استفاده شود.
ايشان وضعيت مسلمانان در سريلانكا و همزيستى اديان مختلف در اين كشور را خوب ارزيابى و اظهار اميدوارى كردند برخى مشكلات موجود در سريلانكا از جمله مسئله تاميل ها به حل و فصل نهائى برسد.
مقام معظم رهبرى همچنين با اشاره به نزديكى ديدگاه دو كشور در خصوص مسائل سياسى و بين المللى از جمله اوضاع فلسطين و عراق تأكيد كردند: ما با هر گونه توسل به زور در مسائل بين المللى مخالفيم و از وضعيت تأسف بار ملتهاى فلسطين و عراق و كشتار اين مردم بشدت نگرانيم.
حضرت آيت اللَّه خامنه اى، مسئله عراق را پيچيده و بخشى از يك نقشه بزرگتر آمريكا در منطقه دانستند و افزودند، آمريكا فعلاً در اين مرحله از اجراى نقشه خود دچار اشتباه و گرفتار شده به گونه اى كه باقى ماندن در عراق و يا خروج از اين كشور، براى آمريكا زيانبار است.
ايشان با اشاره به كشتار مردم بيگناه فلوجه و ادعاى دروغين آمريكا مبنى بر مبارزه با تروريسم خاطرنشان كردند: نتيجه قهرى اقدامات جنايت كارانه و خشونت بار آمريكا در عراق، سوق دادن مردم اين كشور به مقاومت بيشتر در مقابل نظاميان آمريكائى است.
در اين ديدار كه آقاى خاتمى رئيس جمهور نيز حضور داشت، خانم باندرانايكه با اظهار خرسندى از سفر به ايران و يادآورى سابقه ديرينه روابط دو كشور ايران و سريلانكا، گزارش كوتاهى از مذاكرات انجام گرفته ارائه كرد و با اشاره به اوضاع داخلى سريلانكا افزود: در سريلانكا اديان و قوميت هاى مختلف از جمله مسلمانان در كمال همزيستى با يكديگر زندگى مى كنند و مسلمانان در دولت و مراكز مهم حضور دارند.
وى همچنين با اشاره به مسائل و مشكلات بين المللى از جمله اوضاع فلسطين و عراق گفت: دولت سريلانكا همواره معتقد بوده كه مشكلات بين المللى بايد بصورت عادلانه و از طريق گفتگو حل و فصل شوند و خشونت نمى تواند راه حل دائمى مشكلات باشد.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /