پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار مسؤولان نظام در نخستين روز از سال نو و در آستانه ي ماه مبارك رمضان

در نخستين روز از سال نو و در آستانه ي ماه مبارك رمضان حضرت آيةالله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز مقامات و مسئولان كشوري و لشكري را در حسينيه امام خميني رضوان الله تعالي عليه بحضور پذيرفتند و طي آن حجةالاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور از طرف حاضرين فرا رسيدن عيد سعيد نوروز را به محضرايشان تبريك گفت.
در اين ديدار ولي امر مسلمين جهان حضرت آيةالله خامنه اي عيدنوروز را به ملت بزرگ ايران و مسلمانان بپاخاسته جهان بويژه مردم مسلمان آذربايجان شوروي تبريك گفتند و آرزو كردند كه اين بهار نو براي ملت فداكار، با اخلاص وقهرمان ايران سرآغاز پيشرفت، خوشبختي و بركات روز افزون الهي باشد.
رهبر انقلاب اسلامي با استناد به روايات مختلف به بيان معنا و مفهوم نوروز از ديدگاه اسلام پرداختند و فرمودند: آن روزي كه رسول اكرم (ص) ، اميرالمؤمنين را به خلافت منصوب كردند و نيز روز هبوط آدم، نوروز بوده است. نوروز به معناي روزي نو در تاريخ وزندگي بشر است كه با تلاش و كوشش خود آن را نو ميكند. روز 22 بهمن كه ملت ايران به كمك خدا حادثه ي عظيمي را محقق ساخت و نيز روزي كه امام امت قاطعانه مشت به دهان مستكبر و قلدر دنيا يعني آمريكا كوبيد براي ما نوروز است.
ولي امر مسلمين از ماه مبارك رمضان بعنوان بهار خودسازي و نوسازي انسان و انس با خدا ياد كردند و با اشاره به همزماني آن با بهار طبيعت فرمودند: به جهت تأمين رابطه ي با خدا در وجودمقدس امام راحل عظيم الشأن امت اسلام بود كه دلش به معرفت و هدايت خدا منور شد واشاره ي آن بزرگوار براي اين ملت و عشاق ببه اسلام عزيز همواره راهگشا و راهنمابود. ورود عيب و انحرافها در انقلابها، حكومتها و رياست ها از غافل ماندن آنها بهارتباط و اتصال قلب با خدا ناشي ميشود . هر جا كه ما اين جنبه را تأمين كرديم پيشرفتيم، موفق شديم و خوب عمل كرديم. همه چيز ما در گرو حفظ اين رابطه ي معنوي والهي است كه موجب ميشود از دشمنان نهراسيم، اختلاف سليقه ها و نظرها را ناديده بگيريم، حقيقت را براي هواهاي نفساني زير پا نگذاريم، مصلحت را فداي غرض شخصي نكنيم، دلهايمان را از محبت به مؤمنين و پويندگان راه خدا پر كنيم و از پيمودن اين راه پشيمان، خسته و ملول نشويم.
حضرت آيةالله خامنه اي راه حق و باطل را به دوراه موازي، در كنار هم و در جهت مخالف يكديگر تشبيه كردند و فرمودند: يك راه آناست كه طي كنندگان آن به سمت علو، تعالي، نور، توحيد، نزاهت اخلاقي و طهارت جان حركت مي كنند و از همان جائي فاصله ميگيرند كه پويندگان راه ديگر، طرف آن در حال سقوط هستند و به شيطان و دوزخ نزديك ميشوند و هر كس اراده كند با برداشتن تنها يك گام ميتواند وارد راه خدا و مسيري شود كه اهل آن به سمت سعادت ابدي، ملأ اعلي وجايگاه صديقين پيشروي ميكنند. رهبر انقلاب اسلامي نوروز را در ذات وجود و حركت انسان دانستند و در بخش ديگري از بياناتشان با اشاره به اينكه ملت ايران پرچمدارآزادي و ايستادگي در برابر تحميل قدرتهاي ظالم و مستكبر جهاني است فرمودند: «امروز چشمان مردم جهان متوجه اين ملت است و ميليونها دل در هواي اين ملت الگو شده واهداف او مي طپند. عمل و رفتار اين ملت و قاطعيت و هدايت قوي آن امام ملكوتي ورهبر بي نظير بود كه راه را باز كرد، به ملت ها شجاعت داد، استكبار را كوچك كرد وبه او احساس حقارت داد.»
ولي امر مسلمين باور ملتها از قدرت ذاتي خود را يادآور شدند و افزودند: «امروز ملت ها به قدرت ذاتي خود پي برده و با درس گرفتن از ملت بزرگ ايران به وظايف و حقوق خود آشنا شده اند. اگرچه قدرت ظاهري استكبار درميدان سياست و اقتصاد بسيار زياد است اما به همين نسبت آسيب پذيرتر و در واقع ازقدرت ملتها خائف تر و ترسان تر شده است. حضرت آيةالله خامنه اي وظايف سنگين ملت انقلابي ايران و مسئولين كشور را خاطر نشان ساختند و ضمن تأكيد بر لزوم مراقبت و عدم غفلت در به انجام رسانيدن اين مسئوليت فرمودند: «حتي براي يك لحظه نبايد سردي، يأس و افسردگي را در خودمان و در هيچكس ديگري تحمل كنيم. همه چيز نشان دهنده اميد است و بايد با اميد به پيش برويم. وضعيت امروز ما با امكاناتي كه در اختيارداريم بسيار خوب است.»
ايشان از رئيس جمهور به عنوان يك شخصيت عالم، فقيه،مبارز، محبوب و مورد تأييد و محبت دائمي امام ياد كردند و با اشاره به برخورداري دولت وي از همكاران مجرب، كارآمد و آگاه فرمودند: «دولت با برنامه محكم و اميدبخش خود از حمايت عمومي مردم برخوردار است و مجلس نيز بيدار، آگاه، مسئوليت شناس،مستقل و مبري از تأثير توطئه هاي جهاني است. ما با اين وضعيت فوق العاده ارزندهاي كه در اختيار داريم بايد براي خدا عمل كنيم و تكليفمان را انجام دهيم.» رهبرانقلاب اسلامي در پايان سخنانشان با بيان اين مطلب كه ملت رشيد و مجرب ايران باپشت سرگذاشتن يك راه طولاني اكنون آگاهي هاي مضاعفي پيدا كرده است تأكيد كردند كه اين ملت، دوستان و دشمنان خود را در صحنه بين المللي بيش از پيش بازشناخته است وهرگز فريب تهديد، تحبيب و تطميع دشمنان جسيم و بزرگ خود را نخواهد خورد. اين گزارش حاكيست پيش از بيانات مقام معظم رهبري حجةالاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني طي سخنان كوتاهي برخورداري امت اسلام از رهبري داهيانه حضرت آيةالله خامنه اي بعنوان يكي از مخلص ترين شاگردان حضرت امام را موجب اطمينان قلب، تسلي خاطر وامكان پذير ساختن تحمل فقدان امام عظيم الشأن دانست و اظهار داشت: امروز مسيرحركت بگونه اي است كه امام امت مايل بودند و راهنمايي كردند و به حمدالله مردم مابصورت يكپارچه در سايه ولايت فقيه و تعليمات قرآن كريم وظائف خود را تحت حكومتي كه امام زمان صاحب آن هستند انجام ميدهند. رئيس جمهور به تصويب برنامه و بودجه سال جاري در مجلس شوراي اسلامي اشاره كرد و با بيان آماده بودن شرائط جهاني براي حركت عظيم اسلامي گفت: كليه مسئولين اجرائي كشور عزم خود را جزم كرده اند تا راه كمال را طي كرده و اهداف و آرمانها را تحقق بخشند.
بنا برهمين گزارش در اين ديدار سران سه قوه، (رئيس جمهور، رئيس قوه قضائيه و رئيس مجلس شوراي اسلامي)،حجة‌السلام و المسلمين حاج سيد احمد خميني، اعضاي شوراي نگهبان. اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، مسئولان قوه قضائيه بهمراه مشاورين ومعاونين رئيس قوه قضائيه، معاون اول رئيس جمهور و معاونين و مشاورين رئيس جمهور،وزراء، معاونين وزارتخانه ها و رؤساي سازمانهاي وابسته، استانداران سراسر كشور،اعضاي شورايعالي انقلاب فرهنگي، رؤسا و معاونين ستاد فرماندهي كل قوا، بنياد شهيدانقلاب اسلامي، كميته امداد امام خميني، ستاد برگزاري نماز جمعه، سازمان حج و اوقاف و امور خيريه، بنياد مسكن، نهضت سواد آموزي، اطاق بازرگاني، فرماندهان انقلاب اسلامي، بنياد جانبازان و مستضعفان، سازمان بازرسي كل كشور، هيئت هاي 7نفره واگذاري زمين، سازمان تبليغات اسلامي، دفتر تبليغات اسلامي قم، دبيرخانه مركزي ائمه جمعه. بنياد 15 خرداد و شهرداري تهران، فرماندهان و معاونين نيروهاي سه گانه ارتش، ائمه جمعه و نمايندگان ولي فقيه در مراكز استانها، نمايندگان ولي فقيه در دانشگاهها، رؤسا و معاونين روزنامه هاي كثير الانتشار و صدا و سيما وخبرگزاري جمهوري اسلامي، جامعه وعاظ تهران بهمراه حجةالاسلام والمسلمين فلسفي،جامعه ي مدرسين حوزه علميه قم، روحانيت و روحانيون مبارز تهران و نمايندگان ولي فقيه و مسئولين عقيدتي سياسي نيروهاي مسلح و جمعي از كاركنان دفتر حضرت امام ونهاد رياست جمهوري حضور داشتند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /