پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار رئيس و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي - تبيين شرايط استثنايي كشور

حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي امروز در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، در سخنان مهمي ضمن تبيين شرايط استثنايي كنوني كشور از لحاظ شاخص‌هاي اميدآفرين و نقاط قوت نظام جمهوري اسلامي همچون حضور مبتكرانه نظام در عرصه‌هاي بين‌المللي و انفعال دشمنان، غلبه گفتمان اصولگرايي و احياي ارزشها و شعارهاي انقلاب اسلامي، انسجام كم‌نظير كنوني در كشور، بروز موفقيت‌هاي بزرگ علمي استعدادهاي جوان كشور و گسترش عمق راهبردي نظام اسلامي در ميان مسلمانان جهان، به اقدامات مأيوسانه دشمنان براي تحت‌الشعاع قرار دادن شرايط كنوني نظام اسلامي از جمله تلاش براي ايجاد برخي تحريكات و تشنج‌هاي قومي و مذهبي اشاره و مطالبي را درخصوص تعامل قواي سه گانه و لزوم حفظ منش مستقل مجلس در عين رعايت برخي ملاحظات سه قوه در همكاري با يكديگر بيان كردند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار شرايط كنوني كشور را از لحاظ شاخص‌هاي اساسي اميدآفرين، كم نظير و همچون شرايط اوايل انقلاب اسلامي ارزيابي كردند و افزودند: امروز همانند سالهاي اول انقلاب، جمهوري اسلامي ايران در ميدان هماورديهاي سياسي صاحب ابتكار است و رقباي او و قدرتها در موضع انفعال هستند.
ايشان وجود چند نقطه قوت و شاخص اساسي را علت شرايط استثنايي كنوني كشور دانستند و تأكيد كردند: يكي از اين شاخص‌ها، غلبه گفتمان اصولگرايي است و اين برخلاف روند مورد انتظار از همه انقلابهاست زيرا در طول زمان فرسودگي چارچوبها و ضعف مواضع انتظار مي‌رود اما مردم ايران و زبدگان ملت با نشان دادن باطن و هويت خود،‌به ارزشها و شعارهاي اصيل انقلاب اسلامي رأي دادند و دشمنان كه در برهه‌اي از زمان به دليل برخي سخنان و رفتارها اميدوار شده بودند در موضع انفعال قرار گرفتند.
رهبر انقلاب اسلامي، تلاش مجدانه و موفق علمي جوانان ايران و موفقيت‌هاي بزرگ علمي آنان را از ديگر شاخص‌هاي اميدآفرين در مقطع كنوني برشمردند و ضمن قدرداني از تلاشهاي بسيار خوب دولت قبلي در زمينه مسائل علمي، خاطرنشان كردند: از ديگر شاخص‌ها، انسجام و وحدت كنوني در كشور و در ميان قواي سه گانه است زيرا از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي، امام (ره) و بزرگان همواره بر حفظ وحدت تأكيد مي‌كردند اما متأسفانه در مقطعي برروي حاكميت دوگانه در كشور كار شد و دشمنان نيز با انواع شيوه‌ها آن را ترويج كردند اما آنچه اكنون بروز يافته، انسجام ملت و دولت و همه مسؤولان است.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در همين خصوص، سفرهاي استاني رئيس جمهور را بسيار مهم ارزيابي و تصريح كردند: در هيچ جاي دنيا چنين صحنه‌هايي وجود ندارد كه يك رئيس جمهور در شهرهاي كوچك و بزرگ مورد استقبال اين چنين جمعيت عظيمي قرار گيرد و اين نمونه بارز انسجام ميان ملت و مسؤولان است.
ايشان گسترش عمق راهبردي نظام اسلامي در جهان اسلام و استقبال روز افزون ملتهاي مسلمان را از انقلاب اسلامي كه همواره در سفرهاي مقامات بلندپايه جمهوري اسلامي به كشورهاي اسلامي بروز يافته است به عنوان يكي ديگر از نقاط قوت نظام در شرايط كنوني خواندند و خاطرنشان كردند: نامه رئيس جمهور محترم به رئيس جمهور آمريكا نيز ابتكار خيلي خوبي بود زيرا در عرصه مسائل جهاني، ابتكار، جرأت و وارد ميدان شدن و ديگران و رقبا را به دنبال خود كشيدن، حرف اول را مي زند.
رهبر انقلاب اسلامي، مصوبه مجلس شوراي اسلامي را درخصوص لزوم توقف تعليق داوطلبانه فعاليتهاي هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران در صورت گزارش و يا ارجاع پرونده به شوراي امنيت نيز يكي از بهترين مصوبه‌هاي مجلس در طول برپايي نظام جمهوري اسلامي دانستند و درباره مسائل مربوط به انرژي هسته‌اي تأكيد كردند: دانشمندان جوان ايراني با موفقيت بزرگ خود در دانش هسته‌اي در واقع آينده بلندمدت انرژي ملت ايران را تضمين كردند و اين سررشته را نبايد به هيچ قيمتي از دست داد زيرا هرگونه عقب نشيني از اين ميدان صددرصد ضرر است.
ايشان با اشاره به فشارهاي قدرتها و دشمنان نظام اسلامي افزودند: براي مقابله با اين فشارها، ضمن مقاومت بايد مقاوم سازي دلها و فكرها نيز انجام گيرد و بافت عمومي كشور مقاوم‌سازي شود.
حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به شيوه‌هاي مختلف دشمنان براي فشار به نظام و مردم، اظهارات مقامات آمريكايي و انگليسي را مبني بر اينكه با ملت ا يران هيچ مشكلي ندارند نوعي از اين شيوه‌ها و دروغ خواندند و تأكيد كردند: همه مشكل آنان با ملت ايران است زيرا دولت و مسؤولان برآمده از رأي مردم هستند و همين مردم پشت سر نظام ايستاده‌اند و از آن دفاع مي كنند.
مقام معظم رهبري تلاش براي تشنج‌آفريني و تحريكات قومي و مذهبي را شيوه ديگر دشمنان و آخرين تير تركش آنان بر ضد نظام و مردم دانستند و افزودند: دشمنان اين ملت به صراحت اعلام كردند، مبالغي را براي مقابله با ملت ايران اختصاص داده‌اند اما مانند هميشه با تحليل غلط در منطقه‌اي گام گذاشتند كه محور و صاحب انقلاب است بنابراين اين حركت نيز به طور قطع با شكست مواجه خواهد شد.
ايشان با اشاره به سابقه برجسته آذربايجان در مشروطيت، قضاياي انقلاب و حوادث سالهاي بعد از انقلاب تصريح كردند: دشمنان، آذربايجان را نمي شناسند، زيرا آذربايجاني در دفاع جانانه از انقلاب اسلامي و تماميت ارضي و استقلال كشور همواره بي‌نظير بوده است.
حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به حوادث اوايل انقلاب در تبريز و جمله معروف امام (ره) كه فرمودند "نگران نباشيد مردم تبريز جواب آنها را خواهند داد" تأكيد كردند: امروز نيز مردم آذربايجان و عناصر بيدار و انقلابي اين خطه، پاسخ دشمن را به بهترين وجه خواهند داد و همانگونه كه در شعارهاي خود مي گويند "آذربايجان جانباز از انقلاب جدا نخواهد شد".
ايشان، وضع كنوني امريكا در منطقه به ويژه عراق، فلسطين،‌لبنان و سوريه و شكست طرح خاورميانه بزرگ با محوريت رژيم صهيونيستي، و تشكيل خاورميانه‌اي با محوريت جمهوري اسلامي ايران را در كنار نقاط قوت و ثبات و استقرار كنوني نظام اسلامي،‌نشان دهنده برهه‌اي بسيار حساس از لحاظ بروز نقاط قوت خواندند و با تأكيد بر لزوم ادامه راه صحيح و از دست ندادن پرچم اصولگرايي خاطرنشان كردند: در اين مسير نبايد مغرور و يا دچار غفلت شد زيرا خداوند با هيچ ملتي خويشاوندي ندارد و انسانهاي مغرور و غافل را مجازات خواهد كرد.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود، ضمن قدرداني از زحمات رئيس و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، سه قوه را اعضاي يك مجموعه دانستند و با تأكيد بر لزوم همكاري و كمك بيش از پيش قواي سه گانه به ويژه دولت و مجلس افزودند: مجلس شوراي اسلامي ضمن حفظ مواضع مستقل خود بايد ملاحظات را نيز در نظر بگيرد و دولت نيز بايد به وظايف خود در قبال مجلس عمل كند و در مجموع مردم از تعامل قوا، احساس هماهنگي و همگرايي كنند.
ايشان با قدرداني از شيوه مجلس در پرهيز از بحثهاي جنجالي و اختلاف برانگيز خاطرنشان كردند: نمايندگان مجلس بايد به گونه‌اي عمل كنند كه از عملكرد آنان همان شعارهايي كه مردم براي آنها رأي دادند، تداعي شود.
حضرت آيت الله خامنه‌اي همچنين حضور فعال و كامل نمايندگان در مباحث مجلس و كميسيونها و رأي‌گيريها و مشورت با كارشناسان را از فرايض و كارهاي اصلي برشمردند و بر لزوم در نظر گرفتن اولويتها و مسائل ضروري مردم، در بررسي طرحها و لوايح تأكيد كردند.
ايشان با تأكيد بر اينكه مسؤولان از جمله نمايندگان مجلس بايد متوجه شرايط و جايگاه خود و تأثير هرگونه گفتار و عملشان در جامعه باشند خاطرنشان كردند: مسؤولان و نمايندگان بايد با استعانت از خداوند و حفظ تقوا مراقب باشند تا گرفتار وسوسه‌ها و اغراض دنيوي نشوند و اينگونه مسائل بر موضع‌گيريهاي آنان سايه نيفكند و همواره رضايت الهي را در نظر داشته باشند.
در اين ديدار پيش از سخنان مقام معظم رهبري، آقاي حداد عادل رئيس مجلس شوراي اسلامي، در سخناني از مجلس به عنوان تبلور نهضت مشروطيت ياد كرد و با اشاره به جايگاه مجلس در نظام اسلامي به عنوان مظهر حاكميت مردمي، گفت: نمايندگان مجلس ضمن اداي دقيق وظيفه نظارتي خود، پشتيباني از دولت را در سرلوحه كار خود قرار داده، ضمن آنكه با نقد منصفانه و رأي كارشناسانه استقلال خود را حفظ كرده‌اند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تصويب لايحه بودجه سال 85 به عنوان يكي از مهمترين فعاليتهاي مجلس در سال گذشته،‌افزود: تصويب لايحه اوراق بازار بهادار جمهوري اسلامي، تصويب لايحه جامع خدمات رساني به ايثارگران، تصويب طرح الزام دولت به متوقف كردن تعليق داوطلبانه فعاليتهاي هسته‌اي و تصويب طرح ساماندهي مد و لباس از جمله مصوبات مجلس بوده است.
وي همچنين به عملكرد ديوان محاسبات براي تطبيق عملكرد دستگاهها با بودجه و نيز مركز پژوهشهاي مجلس براي ارائه ديدگاههاي كارشناسانه به نمايندگان اشاره كرد.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /