پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

پيام به گردهمائي اعضاي هيئت هاي رسيدگي به تخلفات اداري سراسر كشور

پيام حضرت حجةالاسلام و المسلمين جناب آقاي سيدعلي خامنه اي رياست محترم جمهوري به گردهمائي اعضاي هيئت هاي رسيدگي به تخلفات اداري سراسر كشور
بسم الله الرحمن الرحيم
ما در برهه ي خاصي از تاريخ زندگي مي كنيم و در دوراني به سر مي بريم كه پيروزي انقلاب اسلامي ايران پويايي بي سابقه اي در تاريخ بشريت ايجاد كرده است.به راستي پيروزي انقلاب اسلامي را مي توان سرآغاز تغييرهاي رشيه اي در نظام اجتماعي و پيشرفت انسان بشمار آورد. پيروزي انقلاب اسلامي نه تنها كانون توجه جهانيان رااز اروپا و آمريكا به ايران، لبنان، فلسطين و افغانستان تغيير داد بلكه دگرگوني عميق در نحوه ي تفكر و وجدان آگاه بشريت پديد آورد كه مي تواند نتيجه ي تلفيق وهماهنگي دين، سنت و عرفان از يك طرف با فن، دانش و انديشه از طرف ديگر تلقي گردد. اين تلفيق نشان داد كه بشريت، بدون غفلت از پيشرفت فن و دانش، مي تواند با برنامه ريزي آن را هدايت كند.
سازمان اداري و به دنبال آن تمهيدات اجتماعي، پايه و اساس هر نوع اعمال قدرت و حاكميت ملت ها است. با توجه به جهان شمول و دائمي بودن احكام اسلامي، سازمان اداري و اجرائي حكومت اسلامي بايد برخوردار از ويژگي هاي مثبت و الهي حكومت ها و بري از خصوصيات منفي و شيطاني آنها در تمام زمان ها و مكان ها باشد.سازمان هائي كه بر اساس علم و فن اداره بنا شده است به ضرورت داراي ويژگي هائي نظير: تعطيل بردار نبودن كار اداري، پيشرفت امور بر طبق قوانين و مقررات اداري، مشخص بودن وظايف و تكاليف اشخاص، شكل گرفتن اقتدار و مسووليت افراد در قالب سلسله مراتب اداري، جدا بودن درآمد اداري و درآمد شخصي، وابسته ماندن مقامات و سمت هاي اداري به صلاحيت ها، مي باشد. اگر به اين ويژگي ها ارزش هايي مانند: تقوي، توكل به خدا، عدالت، امانتداري، مردم داري، دور انديشي، اعتماد به نفس، تكيه بر ابداع و ابتكار، سعه ي صدر، مسؤوليت پذيري و وظيفه شناسي نيز كه از ارزش هاي ناب اسلامي هستند، اضافه شود، سازمان اداري اي به وجود خواهد آمد كه شايسته و بايسته ي نظام اسلامي است. امروزبايد جلوه هاي درخشان تحول بزرگ كشور و مردم ما به وضوح در هر گوشه نظام اداري مشهود و عيان گردد و با بكار بستن امر به معروف و نهي از منكر شيوه ها و رفتارهاي درخور تحسين و تشويق رواج يابد و ضمنا با خطاكاران، سهل انگاران و اقدام كنندگان عليه منافع نظام جمهوري اسلامي و حقوق مردم صريح و قاطع برخورد شود. حساسيت و سنگيني مسؤوليت هيأت هاي رسيدگي به تخلفات اداري نيز در تشخيص درست همين موازين و اجراي دقيق آنها نهفته است.
اجراي دقيق قوانين و ضوابط اسلامي، مراعات عدالت، دوري ازاجتهاد شخصي و اعمال سليقه، اهميت دادن به آبرو و حيثيت افراد، در نظر گرفتن رضايخدا در تمام مراحل رسيدگي و اخذ تصميم و قبل از هر اقدام و صدور هر حكم از وظايفاصلي افراد و هيأتهاي رسيدگي به تخلفات اداري مي باشد.
ثمره ي انجام وظيفه قاطع شما حكم فرمايي نظم و صداقت در ادارات و تسري آن به جامعه است لذا يك بار ديگر توجه شما را به مسؤوليت خطيري كه بر عهده گرفته ايد جلب مي كنم و از خداوند بزرگ مي خواهم شما را در اجراي قانون جلوگيري از تخلفات اداري كه خدمتي بزرگ به ميهن اسلامي ما است ياري دهد و از او موفقيت همه ي شما شركت كنندگان در سمينار هيأت هاي رسيدگي به تخلفات اداري را مسألت دارم.
و السلام عليكم و رحمةالله و بركاته
سيدعلي خامنه اي
رييس جمهوري اسلامي ايران
8 خردادماه 1368
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /