پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار علماء، روحانيون، مسؤولان و اقشار مختلف مردم

در سالروز قيام خونين 15خرداد عليه رژيم ستمشاهي و نيز ولادت با سعادت هشتمين پيشواي شيعيان جهان علي بن موسي الرضا(ع) جمع زيادي از علماء، روحانيون، مسئولان و اقشار مختلف مردم مسلمان و هميشه در صحنه استان خراسان كه جهت زيارت مرقد مطهرحضرت امام خميني رضوان الله تعالي عليه و شركت در مراسم سالگرد ارتحال مقتداي محرومان و مستضعفان جهان به تهران آمده اند صبح امروز در حسينيه امام خميني(ره) با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار كردند.
در اين ديدار كه با ابراز احساسات شورانگيز ديدار كنندگان نسبت به مقام معظم رهبري و تأكيد آنها بر اطاعت و پيروي از ولي امر مسلمين توأم بود حضرت آيت الله خامنه اي تحليل جامعي از تلاش استكبار جهاني براي تضعيف روحيه ي مسلمانان جهان ارائه كردند و طي آن با اشاره به حكم الهي حضرت امام خميني قدس سره در مورد نويسنده مرتد كتاب موهن آيات شيطاني، حكم اعدام سلمان رشدي را يك امر قطعي اسلامي خواندند و ضرورت اجراي آن را يادآور شدند.
رهبر انقلاب اسلامي به تشريح اهداف موذيانه قدرتهاي استكباري جهان براي جلوگيري از تأثير مثبت انقلاب و نظام جمهوري اسلامي ايران در تقويت روحيه ي مسلمانان جهان پرداختند و فرمودند: جمعيت يك ميليارد نفري مسلمانان مي تواند با اراده ي خود در يك پنجم حوادث جهان اثر بگذارد. لذا مشكل بزرگ آمريكا، ارتجاع و سردمداران سياست هاي خبيث استعماري اين بوده است كه اجازه ندهند انقلاب اسلامي روحيه ي مسلمانان را در دنيا تقويت كند زيرا تأثير روحيه در پيروزي و يا شكست بيش از ساير عوامل است. اسلام دين سياست و زندگي است و بر حضور معتقدين خود در صحنه سياست و كشورداري و تصميم گيري تأكيد مي كند.
حضرت آيت الله خامنه اي دخالت جمعيت عظيم مسلمانان در امور زندگي اجتماعي خود را موجب وارد آمدن خسارات سنگيني بر ابرقدرتهاي غارتگر خواندند و با اشاره به توطئه ها و تلاشهاي صدو پنجاه ساله ي سياسي، فرهنگي و نظامي استعمارگران براي جلوگيري از حضور عظيم مسلمانان در صحنه ي سياست جهاني فرمودند : استعمار انگليس و فرانسه پس از جنگ بين الملل اول در كشورهاي اسلامي حضور يافتند و هر جا كه توانستند يك مهره ي دست نشانده و تسليم و فاسدي را از طرف خود بر امور مسلمانان گماشتند، تا از اتحاد، تقويت روحيه، فعاليت و دخالت ملتهاي مسلمان در صحنه ي سياست ممانعت بعمل آورند و براي رسيدن به اين هدف شوم، ديگر دولتهاي استعمارگر نظير آمريكا و نيز ابزارهايي مثل پول، اسلحه و علم و دانش خود را بكار گرفتند.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از بياناتشان پيروزي انقلاب عظيم اسلامي را موجب ترس و وحشت استكبار جهاني و بر هم ريختن توطئه ها و نقشه هاي آنان دانستند و افزودند: در بحبوحه ي تلاشهاي استعماري و اوج پيروزي قدرتهاي جهاني، ناگهان در يك نقطه ي بسيار حساس جهان انقلاب عظيمي با هدايت رهبري فوق العاده، در ميان احساسات و عواطف مخلصانه و صادقانه ي يك ملت قهرمان كه اسلام بكلي آنان را منقلب كرده است، به پيروزي رسيد و دشمنان ديرينه ي اسلام را وحشت زده كرد.انقلاب تحت رهبري امام عظيم الشأن كه بزرگترين عطيه ي الهي براي مسلمين بود به سرعت حركت خود را آغاز كرد و اولين اثر آن اين بود كه بناي 150 سال تلاش استعمار در سطح عالم براي خرد كردن روحيه ي مسلمانان را با خاك يكسان كرد.
ولي امر مسلمين با تأكيد بر اين مطلب كه انقلاب اسلامي هويت واقعي مسلمانان جهان را به آنان بازگردانده است، فرمودند: حركت انقلابي ملت مسلمان ايران ضربه ي خود را به ابرقدرتها وارد كرده و آن احساس هويت اسلامي مسلمانان درسطح عالم است. حضور دهها هزار تن از مسلمانان انگليس در خيابانها براي بيان سخن حق خود و نيز تأكيد دختران مسلمان بر حفظ حجاب اسلامي در اروپا، گوياي همين ادعاست. و اين انقلاب، جنگ، مقاومت، روحيه ي پولادين، سخن حق و مشت گره كرده ي ملت بزرگ و پرافتخار ايران بود كه مسلمانان جهان را زنده كرد.
رهبر انقلاب اسلامي به دستپاچگي استكبار در برابر ملت ايران اشاره كردند و با بيان توطئه ايجاد جنجال برسر حكم امام خميني رضوان الله عليه در مورد نويسنده ي مرتد كتاب موهن آيات شيطاني فرمودند: عكس العمل و ضربه ي متقابل امام آنقدر قوي بود كه روحيه ي استكبار را شديداً تضعيف كرد و جنجال آفريني ها، تهمتها و فشارهايي كه دستگاههاي استكباري وارد كردند، از همين امر ناشي مي شود. آنها تلاش كردند تا شايد بتوانند در اين حكم استوار الهي خدشه اي وارد كنند اما نتوانستند و از اين پس هم نخواهند توانست.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: حكم امام در مورد سلمان رشدي بر آيات الهي متكي است و همانند آيات الهي مستحكم و غير قابل خدشه است، اين مسأله راه حل ساده اي دارد و گره اي نيست كه باز نشود. سلمان رشدي يك مجرم است و حكم الهي بايد در باره ي او به اجرا درآيد. اين مجرم را بايد بدست مسلمانان انگليسي بدهند تا حكم الهي در مورد او اجرا شود. سلمان رشدي موجودي است كه بر حسب آيات الهي و احكام قطعي اسلامي به مجازات محكوم شده و اين حكم بايد در مورد او اجرا شود.
رهبر انقلاب اسلامي توجه آحاد ملت بزرگ ايران را به لزوم حركت در جهت تقويت روحيه ي مسلمانان جهان جلب كردند و با بيان اين مطلب كه رئيس جمهور اسلامي ايران در تمام دوران انقلاب از نهايت اعتماد و اطمينان حضرت امام برخوردار بوده است فرمودند:
لازم است مردم پشت سر دولت، اصل مهم سازندگي را دنبال كنند و كارگران و كاركنان و كشاورزان بهمراه كساني كه قدرت تمكن مالي دارند با رعايت مركزيت دولت به خدمات عمراني كشور بپردازند.حضرت آيت الله خامنه اي با بيان اين مطلب كه راه و اهداف انقلاب همانند گذشته ادامه خط امام يعني طرفداري از فقرا و ضعفا، عدالت اجتماعي، وحدت ملت، مقابله و معارضه با استكبار جهاني و وابستگان آنها و نيزحمايت از روحانيت متعهد و مبارز و جوانان با اخلاص و پرشور است، از 15 خرداد بعنوان روزي كه مقاومت ملت ايران بخاطر عشق به امام در آن روز پايه ريزي شد نام بردند و لزوم زنده نگه داشتن خاطره ي مبارزات مردم در 15 خرداد را مورد تأكيد قرار دادند.
بنا بر همين گزارش پيش از بيانات مقام معظم رهبر انقلاب اسلامي،حجت الاسلام والمسلمين واعظ طبسي نماينده ولي فقيه و توليت آستان قدس رضوي ضمن عرض تسليت بمناسبت سالگرد رحلت امام راحل و عظيم الشأن امت اسلامي و بزرگداشت حادثه ي خاطره انگيز قيام 15 خرداد، سالروز ولادت با سعادت هشتمين اختر تابناك آسمان ولايت و امامت حضرت علي بن موسي الرضا(ع) را تبريك گفت و اظهار داشت:
ما با همه ي وجود خود را متعهد و متعبد به اوامر مطاع رهبري و مقام ولايت مطلقه فقيه مي دانيم و وفاداري به امام امت و استمرار خط امام و امامت را در وفاداري و پايبندي به رهنمودهاي حضرت آيت الله خامنه اي مقام معظم رهبر انقلاب اسلامي مي دانيم.
حجت الاسلام والمسلمين طبسي در پايان سخنان خود به معرفي حاضرين پرداخت.
اين گزارش حاكيست در اين ديدار مدرسين حوزه علميه، علما و ائمه جماعات و روحانيت مشهد، قائم مقام، مسئولين و كاركنان و خدام آستان قدس رضوي، استاندار، معاونين، جمعي از مسئولين ،فرمانداران، شهرداران و كاركنان استانداري خراسان،جمعي از اقشار مردم از شهرهاي استان خراسان، جمعي از جانبازان جنگ تحميلي بهمراه خانواده هاي معظم شهداي مشهد، اعضاي جامعه ي انجمن هاي اسلامي اصناف مشهد و خواهران مكتب نرجس و حضرت رقيه(س) مشهد حضور داشتند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /