پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار اقشار مختلف مردم

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي امروز در ديدار گروههاي مختلفي از اقشار مردم مسلمان كشورمان، با ايشان، حادثه زلزله اخير در استانهاي شمال و شمال غرب كشور را يك امتحان بزرگ الهي توصيف كردند و فرمودند: ملت ما در طول 11 سال گذشته از تمامي حوادث طبيعي و غير طبيعي سربلند بيرون آمدند و حضور قاطع و همگاني آنان در صحنه كمك رساني به مصيبت زدگان اين زلزله اعجاب جهانيان را برانگيخته است.
در اين ديدار كه در آستانه ي سالگرد هفتم تيرماه فاجعه ي افنجار دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي و سالگرد فاجعه ي خونين مكه معظمه در حسينيه امام خميني رضوان الله تعالي عليه برگزار شد، رهبر معظم انقلاب اسلامي ضمن اشاره به مصيبت هاي بزرگي چون فاجعه ي هفتم تير و فقدان شهداي عاليقدري نظير شهيد مظلوم آيت الله دكتر بهشتي و همچنين فاجعه ي جمعه ي خونين مكه مكرمه اظهار داشتند: خاطره ي مصيبت بزرگ زلزله كه امتحان دشوار الهي براي ملت ما بود و داغ قربانيان و نفوس طيبه اي كه در اين حادثه از بين رفتند و ويراني خانمان برانداز آن هيچگاه از ياد ملت ما زدوده نخواهد شد.اينگونه حوادث، حوادثي هستند كه عواطف انساني را متأثر مي كند، دلها را مي سوزاند و احساسات را جريحه دار مي كند.
حضرت آيت الله خامنه اي با بيان اينكه انسانها در فهم اين حوادث با هم متفاوت هستند، فرمودند: بر خلاف تلخي و مصيبت بار بودن اينگونه حوادث برخي از افراد رموز و اسرار آن را مي فهمند و از آن درس مي گيرند و براي آنها حكم يك داروي تلخ را دارد و گروهي اين حادثه و امتحان الهي را درست درك نمي كنند و از آن عبرت نگرفته و براي آنان اين گونه حوادث حكم زهر و سم را دارد. مقام معظم رهبري با استناد به آيات الهي و به برخورد اسلام با اين گونه حوادث اشاره كردند و فرمودند: از ديدگاه اسلام بروز اين گونه حوادث انسانها را به مقام قرب الهي رسانده و دلهاي آنان را متوجه پروردگار مي سازد. مصائب دنيا در حكم بارهاي سنگيني است كه بر دوش انسانها قرار مي گيرد و اگر آنان توانستند اين بار را از طريق مسير صعب العبور و ناهموار به مقصد برسانند به مقامات عاليه راه يافته و در جايگاه شايسته و مناسب خود قرار خواهند گرفت. رهبر معظم انقلاب اسلامي اظهار داشتند: اگر مردم با تعاون. همكاري و دلسوزي از هر طريق به كمك هموطنان خود بشتابند كه البته تاكنون نيز بدين گونه بوده است، و با سرعت و نظم اين مصيبت را بر مصيبت ديدگان هموار كنند، در اين آزمايش الهي سربلند خواهند بود.
ايشان با تأكيد بر پايداري مردم مسلمان ايران در حوادث تلخي چون هفتم تير و فاجعه ي خونين مكه مكرمه اظهار داشتند:مردم ما در حادثه ي هفتم تير با جرأت، آگاهي و شجاعت دشمن را رسوا كردند و موجب استحكام هر چه بيشتر پايه هاي نظام شدند.
ولي امر مسلمين با اشاره به ابعاد عظيم فاجعه ي زلزله فرمودند: حركت مردم و حضور قاطع آنان در صفوف همكاري و كمك به مصيبت زدگان يك درس بزرگ براي ملتهاي ديگر و نشان دهنده ي عظمت مردم ماست. نيروهايي كه زماني در ميدان جنگ بسيج مي شدند امروز در سطح وسيع به ياري همنوعان زلزله زده ي خود شتافتند.
حضرت آيت الله خامنه اي ضمن تشكر صميمانه از كمكهاي بي دريغ مردم به هموطنان زلزله زده اظهار داشتند: مردم كشورهاي مسلمان و كشورهاي مختلف جهان با احساس مسئوليت به كمك مردم ايران شتافتند و اين بخاطر احترامي است كه ملت ايران در دل مردم جهان بوجود آورده است. ايشان افزودند: هنگامي كه ملت بزرگ شجاع و قهرمان ما با يك حادثه تلخ و ناگوار اين گونه روبرو مي شود دنيا تكان مي خورد و اعجاب جهانيان را بر مي انگيزد و ملتها و دولتها به صحنه ي مددكاري وارد مي شوند و من ازهمه ي آنان تشكر مي كنم. مقام معظم رهبري ضمن تشكر از دولت، هلال احمر، نيروهاي مسلح و دستگاههاي مختلف كه با سرعت عمل به ياري مردم آسيب ديده از زلزله شتافتند،بر آمادگي همه جانبه ي ملت مسلمان ايران در اين خصوص تأكيد كردند و فرمودند: اين ملت پرچم عظيمي را در دست دارد كه با اهتزاز آن مسلمانان اقصي نقاط جهان بيدار شده اند و اسلام جاي خود را در دنيا باز كرده است. امروز با همت ملت انقلابي ايران مساجد در كشورهاي مختلف محل تجمع جوانان مسلمان و كانون جنبش هاست. و اين حركت جهاني بوسيله ي امت قهرمان و رهبري امام عظيم الشأن بوجود آمده است.
رهبر معظم انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه امروز هر كس با اسلام مخالف باشد بايد از بين برود فرمودند: استكبار آمريكا و صهيونيست چه بخواهند و چه نخواهند اسلام امروز دوباره بيدار شده و قهرمان بزرگ قرنها از نو به ميدان آمده است.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اينكه به خاك و خون كشيده شدن زائران خانه ي خدا در حريم امن الهي و بازداشتن عاشقان خدا از برگزاري حج بوسيله ي دشمنان اسلام و ايادي و مزدورانشان سرانجام به عظمت اسلام خواهد انجاميد، فرمودند: هر چند جاي مردم ما در مراسم حج خالي است اما ياد آنان در مناسك حج غايب نيست و مسلمانان جهان آنچه را كه چند سال قبل از مردم ما آموختند امروز تكرار مي كنند و به مظلوميت و حقانيت ما پي خواهند برد.
ولي امر مسلمين سپس ضمن عرض تسليت به هموطنان زلزله زده و آرزوي صبر و تحمل براي آنان از مردم و دولت خواستند با برنامه ريزي و سازماندهي به امداد و كمك رساني به مصيبت ديدگان زلزله به نحو احسن استمرار بخشند و از قوه ي قضائيه خواستند افرادي را كه در مناطق زلزله زده با شيطنت و خباثت در صدد راهزني، دزدي و تضعيف روحيه ي مردم هستند و قصد دارند از مصيبت ديگران براي خود طرفي ببندند شناسايي و مجازات كنند.
بر اساس اين گزارش پيش از بيانات مقام معظم رهبري حاضرين با سردادن شعار ولي امر مسلمين تسليت تسليت، فاجعه ي دلخراش زلزله و سالگرد فاجعه جمعه ي خونين مكه و هفتم تيرماه را به رهبر انقلاب اسلامي تسليت گفتند. سپس حجت الاسلام خاتمي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي طي سخنان كوتاهي به نمايندگي از سوي حاضرين ضمن عرض تسليت بمناسبت حادثه ي دلخراش زلزله شمال و شمال غرب كشور گفت:امسال سومين سالي است كه حجاج ما بخاطر اسلام خواهي و مخالفت با سلطه ي ابرقدرتها بر كعبه از انجام مناسك حج محرومند. وي افزود: امروز جنايت كشتار حجاج در حرم امن الهي نياز به قضاوت تاريخ ندارد زيرا همه ي مسلمانان چهره جنايتكاران را شناخته اند. وي گفت: صف بندي آشتي ناپذير اسلام ناب محمدي(ص) سه سال پيش با اسلام آمريكائي آشكار شد و انسانهاي آزاده به جرم برائت از مشركين و استكبار جهاني به خاك و خون كشيده شدند. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پايان سخنان خود گفت: امروز انقلاب اسلامي به رهبري حضرت آيت الله خامنه اي با همه ي وجود از اصول و ارزشهاي اسلام ناب محمدي(ص) دفاع مي كنند.
اين گزارش حاكيست در اين ديدار حجت الاسلام والمسلمين كروبي رئيس مجلس شوراي اسلامي و سرپرست بنياد شهيد انقلاب اسلامي،خانواده هاي معظم شهدا. اسرا، مفقودين و اقشار مختلف مردم شهرهاي اسدآباد همدان،گناباد، راميان، شرق تهران و جمعي از نمايندگان اين شهرها در مجلس شوراي اسلامي،خانواده ي معظم شهداي انفجار دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي و اعضاي ستاد برگزاري مراسم هفتم تير، حجت الاسلام والمسلمين امام جماراني نماينده ولي فقيه در سازمان حج و اوقاف و امور خيريه بهمراه خانواده ي معظم شهداي فاجعه ي مكه مكرمه و شركت كنندگان در سمينار هفته حج و هفته ي برائت از مشركين و جمعي از ائمه جمعه و علماي اهل تسنن و تشيع، آيت الله جنتي نماينده ولي فقيه و سرپرست سازمان تبليغات اسلامي و كاركنان و مسئولين اين سازمان، رئيس ديوان عالي كشور و جمعي از مسئولين و كاركنان قوه ي قضائيه، خانواده معظم شهدا و نمازگزاران مساجد ابوذر و بني هاشمي و كارخانه فخر ايران، طلاب مدرسه ي معصوميه ي قم و خواهران دانشجوي مركز تربيت معلم شهيدبهشتي نيشابور حضور داشتند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /