پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار اعضاي كنفرانس اسلامي فلسطين

مسئله فلسطين مهمترين و اصلي ترين مسئله جهان اسلام به شمار مي‌رود. هدف محور رژيم غاصب اسرائيل است و براي اين منظور مسلمانان جهان بعنوان يك تكليف شرعي بايد مبارزين مسلمان فلسطين را با امكانات سياسي،‌ تبليغاتي، اخلاقي و نظامي مورد حمايت وسيع و همه جانبه ي خود قراردهند.
اين مطلب را حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي و ولي امر مسلمين بعنوان حكم صريح و بلاشك اسلام مورد تاكيد قراردادند و جهاد براي بازپس گيري سرزمين اشغال شده فلسطين را واجب عيني و سازش در مسئله فلسطين را خيانت دانستند.
ولي امر مسلمين پيش از ظهر امروز در ديدارشخصيتهاي مبارز و انقلابي خارجي و داخلي شركت كننده در اولين كنفرانس اسلامي فلسطين طي بيانات مهمي كه خطاب به آنان ايراد فرمودند اهميت و حساسيت فوق العاده مسئله فلسطين را يادآورد شدند و افزودند: تحقيقاً امروز در زندگي مسلمين و درآفاق اسلامي هيچ مساله اي به اهميت مسئله ي فلسطين نيست. اين بزرگترين بلايي است كه در دورانهاي اخير بر آحاد مسلمين نازل شده است كه دشمنان جهاني اسلام بخشي ازخانه ي مسلمانان را سنگري براي مبارزه با خواسته ها،‌ حركتها و حمله به صفوف مسلمانان قرارداده اند . دفاع از قيام اسلامي فلسطين واجب عيني و واضح ترين مصاديق جهاد دفاعي است كه تمامي فقهاي اسلام بر آن تاكيد دارند.
رهبر انقلاب اسلامي اتحاد کشورهاي اسلامي و اتخاذ يك تصميم جدي از سوي آنان براي بازپس گيري فلسطين را مؤثر توصيف كردند و فرمودند: در مسئله فلسطين هدف محو اسرائيل است و ميان سرزمينهاي اشغال شده قبل و بعد از سال 1967 هيچ تفاوتي وجود ندارد. هر وجب از خاك فلسطين يك وجب از خانه ي مسلمين است و هر حاكميتي به جز حاكميت اسلام و مردم مسلمان فلسطين حكومتي غاصب محسوب مي شود. بحث شما ستيز با يهوديان نيست بلكه مسئله بر سر خانه ي غصب شده مسلمين است.
حضرت آيت الله خامنه اي از قيام اسلامي ملت فلسطين در سرزمين هاي اشغالي به عنوان يك نعمت بزرگ الهي كه فلسطين را نجات خواهد داد نام بردند و با اشاره به هراس حاميان و بوجودآورندگان رژيم اشغالگر قدس از اين قيام فرمودند: شكر اين نعمت الهي آ ن است كه مسلمانان در هر نقطه اي ازجهان بصورت وسيع و همه جانبه فلسطينياني را كه به نام اسلام مبارزه مي كنند مورد حمايت سياسي، تبليغاتي،‌ اخلاي و نظامي قراردهند و آن را تكليف شرعي خود بدانند.
ولي امر مسلمين اميد بستن به نجات فلسطين ازطريق آمريكا و هم پيمانان او را يك اشتباه تاسف انگيز خواندند و فرمودند: دوستي با كساني كه پشتيبان همه جانبه غاصبين فلسطين محسوب ميشوند مغاير دشمني با رژيم صهيونيستي است لذا تكيه برحاميان اين رژيم قطعاً انحراف و يك اشتباه بزرگ است. كساني كه صهيونيست ها و اسرائيل را تغذيه و يا او را به نحوي كمك مي كنند و يا با وي مذاكره ميكنند درجبهه ي اسرائيل قراردارند. مبارزه براي بازپس گيري سرزمين فلسطين بايد معناي حقيقي داشته باشد. مبارزه در نقطه مقابل سازش قراردارد و در مسئله فلسطين مبارزه يك وظيفه و سازش يك خيانت است.
رهبر مسلمانان جهان به غفلت مسلمانان در شناخت شيوه هاي تبليغاتي دشمن صهيونيستي و نيز عدم استفاده از بهترين شيوه ها براي بيان حقانيت مردم فلسطين اشاره كردند و افزودند:‌ روشنفكران،‌ نويسندگان، هنرمندان و دست اندركاران تبليغات در جهان اسلام بايد با احساس تكليف نسبت به مسئله فلسطين افكار عمومي دنيا را از ظلم بي نظيري كه امروز به ملت فلسطين مي شود آگاه سازند و براي اين منظور بايد تمامي ابعاد و شيوه هاي هنري مورد توجه قرارگيرد.
ايشان دربخش ديگري از بياناتشان با اشاره به خشم و كينه دشمنان اسلام از انقلاب اسلامي فرمودند: پس از آنكه انقلاب اسلامي قاطعيت و كارآيي اسلام را نشان داد. دشمنان ماجدي تر شدند و جبهه هاي جديدي را عليه اسلام بوجود آوردند كه نمونه هاي آن را از رفتاري كه در اروپا، آفريقا و حتي در كشورهاي اسلامي عليه افراد و گروههاي مسلمان براي مقابله با اسلام ناب صورت مي گيرد مي‌توان دريافت.
اكنون در همه نقاط دنيا حركات خصمانه ي جديدي عليه اسلام در جريان است لذا مسلمانان در دفاع ازاسلام بايد جدي تر باشند و خود را به معناي واقعي كلمه سرباز اسلام بدانند و به مقتضاي آن عمل كنند. مقام معظم رهبري به ماجراي مسجد« بابري »در هند اشاره كردند و با تصريح اين نكته كه دشمنان اسلام با ايجاد تحريك عليه مقدسات اسلامي قصد دارند زندگي را بر مسلمانان هندي تلخ كنند فرمودند: اقدامات هندوهاي متعصب بدون شك ناشي از تحريكات دشمنان اسلام است كه مي خواهند ماجرايي مانند مسجد« بابري» رابه مسئله روز مسلمانان تبديل كنند. البته مسلمين هند در اين مسئله محق هستند و مسلمانان جهان در پشت سر آنان قراردارند و از حق مسلمين هند دفاع مي كنند.
ولي امر مسلمين در پايان سخنانشان پيروزي كساني كه براي دفاع از اسلام بپا خاسته اند را قطعي دانستند و شركت كنندگان در اولين كنفرانس اسلامي فلسطين را به يافتن راههاي عملي براي نجات فلسطين و نيز عمل به تكليف الهي خود توصيه كردند.
برپايه همين گزارش پيش از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي آقاي دكتر ولايتي وزير امور خارجه كشورمان طي سخنان كوتاهي به بيان تلاشهاي به عمل آمده در جهت برگزاري كنفرانس اسلامي فلسطين پرداخت و آن را در نوع خود اولين كنفرانس بين المللي دانست كه جمهوري اسلامي ايران بعنوان پرچمدار مبارزه عليه رژيم اشغالگر قدس آن را برگزار مي كند.
اين گزارش همچنين حاكيست در اين ديدار حدود يكصد و پنجاه تن ازشخصيتهاي برجسته ي جهان اسلام از كشورهاي فلسطين، لبنان،‌ سوريه،‌ عراق، اردن،‌حجاز،‌ كويت، پاكستان، افغانستان و نيز چهره هاي مبارز و انقلابي از كشورهاي نروژ،‌ كانادا، مالزي،‌ كشمير و فيليپين حضور داشتند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /