پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار روحانيون در آستانه ماه مبارك رمضان

حضرت آيةالله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي صبح امروز در ديداري كه جمعي از روحانيون، ائمه جماعات و وعاظ نقاط مختلف كشور در آستانه ي ماه مبارك رمضان باايشان داشتند به بيان خدمات روحانيت اسلام در جهت پيشبرد اهداف پيامبران، حفظ معارف و فقه اسلامي و نيز احياي تفكر اسلامي پرداختند و آنان را به هدايت مردم درجهت عمق بخشيدن به تحول دروني و تقويت ايمان و تقواي ملت مسلمان ايران در طول ماه مبارك رمضان توصيه كردند.
مقام معظم رهبري در اين ديدار به نقش روحانيت در خدمت به اسلام اشاره كردند و فرمودند: روحانيون و علماي دين در طول قرنهاي متمادي تحريف را از ساحت احكام الهي دور كردند، شعله ي ايمان را در دل مردم بر افروختند و آنان را با قرآن كريم و تعاليم اهل بيت عصمت و طهارت (ع) آشنا ساختند. آنها بودند كه با ستمگران به مبارزه برخاستند، پناه مظلومان و مستضعفان شدند و براي گسترش معارف اسلامي در سراسر سرزمينهاي اسلامي بي وقفه تلاش و مجاهدت كردند.
علماي اسلام همواره زندگي خود را به سيره ي انبياء و اولياء گذراندند و پيوسته به احياي تفكراسلامي پرداختند.
حضرت آيةالله خامنه اي حضور روحانيون و علماي دين در صفوف مقدم نهضت هاي موفق در كشورهاي اسلامي را يادآور شدند و با ذكر نقش آنان در كوتاه كردندست استعمار از سر ملتهاي مسلمان و مقابله با فرهنگ هاي متجاوز و منحط فرمودند:علماي اسلام بويژه عالمان شيعه به بركت فرهنگ انقلابي تشيع، حركت عمومي خود را برمقابله با استبداد، استعمار و ظلم متمركز ساختند و در نتيجه ي استمرار اين مجاهدتها نهضت عظيم اسلامي در ايران به پيروزي رسيد و بدنبال آن احساسات، شعور وهدايت اسلامي در ميان ملتهاي مسلمان بوجود آمد و بطور روز افزون رشد پيداكرد.
رهبر انقلاب اسلامي از تأسيس نظام اسلامي در ايران بعنوان حادثه اي بي نظيردرطول تاريخ ياد كردند و خطاب به روحانيون فرمودند: گنجينه و ذخيره ي بزرگي ازحيثيت و اعتبار را كه بر اثر تلاش و مجاهدت هزار ساله ي علماي اسلام بوجود آمدهاست نبايد با غفلت ها، بي توجهي ها و انحراف از خط معمول روحانيت خدشه دار كرد بلكه بايد آن را با تداوم گذشت و فداكاري، درخشنده و مضاعف ساخت.
مقام معظم رهبري استمرار هدايت مردم از راه ايجاد تحول عميق دروني، روشن كردن اذهان، خلوص اعمال و تبديل آنان به يك مؤمن واقعي با اخلاق حقيقي اسلامي را به‌عنوان وظيفه ي اصلي علما و فضلاي اسلام مورد تأكيد قرار دادند و افزودند: اگر مردم از دگرگوني عميق برخوردار شده و اخلاق اسلامي و قرآني بر آنان حاكم شود تمام وعده هاي قرآن درباره ي اين ملت تحقق خواهد يافت و ما خواستار ادامه ي اين راه تا رسيدن به اهداف نهايي آن هستيم. ما بايد امروز از همان راه و روشي كه انبياء و بزرگان اسلام درگذشته براي ايجاد و تقويت ايمان در مردم بكار مي بردند، استفاده كنيم. زيرا امروزبه بركت جهاد عمومي مردم هدايت آنان امكان پذير و عملي تر است.
حضرت آيةالله خامنه اي به رايج بودن قرآن كريم در متن جامعه و انس نسبي مردم با آيات الهي اشاره كردند و فرمودند: در كنار حركت آگاهي بخشي سياسي و اجتماعي در مردم و دادن بينش سياسي به آنان لازم است با استفاده از فرصت ماه مبارك رمضان روح معنويت رادر مردم بيدار كرد و براي اين منظور بايد از خود شروع كنيم زيرا سخن روحاني وعالم اسلامي هنگامي نافذ خواهد بود كه او در عمل و در سايه ي پارسايي، بي اعتنايي خود را به زخارف دنيا و هر آنچه كه بر دلهاي دنيا مداران حاكم است، نشان بدهد.
رهبر انقلاب اسلامي نياز ملتها را به آشنايي با معارف و احكام اسلامي برايرهايي از زير بار قدرتهاي ظالم خاطر نشان ساختند و فرمودند: امروز دنياي اسلام باتمام وجود به تلاش روحانيون، علماء، گويندگان، وعاظ و طلاب علوم ديني نيازمنداست. زيرا دنيا بدست سياستمداران و قدرتمنداني اداره ميشود كه بي رحمي را بافريب، تبليغات دروغ، ادعاي طرفداري از حقوق بشر و در مواردي ادعاي معنويت توأم كرده اند. راه عزت و نجات راهي است كه قرآن نشان ميدهد و تنها بيداري اسلامي استكه ميتواند ملتها را از ستم قدرتها نجات بخشد.
حضرت آيةالله خامنه اي در بخشديگري از بياناتشان به شرايط سختي كه سالها بر ملت مظلوم و مسلمان عراق تحميل شده است اشاره كردند و فرمودند: امروز مدعيان طرفداري از حقوق بشر در برابر فشاري كه بر ملت عراق وارد ميشود سكوت كرده اند و اين سكوت نشانه اي از بي اعتنايي آنها به حقوق ملتها و انسانهاست كه از روح زورمداري و استثمارگري آنها ناشي ميشود. راهنجات ملت عراق در فداكاري بر اساس دستورات اسلام و حركت به سمت حاكميت اين دين مبين است و اسلام تنها وسيله اي است كه ملت عراق با تمسك به آن ميتواند به مقاومت بپردازد و خود را نجات دهد.
رهبر انقلاب اسلامي تأسف و اندوه عميق ايران اسلامي نسبت به رفتار حكومت عراق با مردم مسلمان اين كشور را ياد آور شدند و در پايان سخنانشان فرمودند: ارتشي كه امروز در مقابل مردم عراق قرار دارد جزيي از ملت آن كشور بشمار ميرود لذا تيراندازي به سوي مردم بر ارتش عراق حرام است. ملت مظلوم عراق امتحان بزرگي را ميگذراند و بايد براي مقابله در برابر متجاوزان، مقاومت ملت ايران را سرمشق خود قرار دهد.
اين گزارش حاكيست پيش از بيانات مقام معظم رهبري حجةالاسلام والمسلمين فلسفي در باب بركات ماه مبارك رمضان و نقش هدايتگر وعاظ وائمه جماعات در اين ايام سخنان كوتاهي را ايراد كرد.
بنا بر همين گزارش در اينديدار ائمه جماعات مشهد، ائمه جماعات و جمعي از روحانيون و طلاب قم، طلاب خارجي مقيم قم، جامعه ي وعاظ تهران. جامعه روحانيت مبارز تهران،‌ مجمع روحانيون مبارزتهران، ائمه جماعات مساجد تهران بهمراه اعضاي مركز رسيدگي به امور مساجد ، روحانيون دفاتر و مناطق سازمان تبليغات اسلامي و دفاتر اين سازمان مستقر دروزارتخانه ها و سازمانهاي دولتي، روحانيون و طلاب مدرسه علميه جانبازان قم،روحانيون و اعضاي دفتر تبليغات اسلامي قم، روحانيون و جمعي از اعضاي دفتر شورايمديريت حوزه علميه قم، روحانيون دفاتر نمايندگي ولي فقيه در جهاد سازندگي،روحانيون سازمانهاي عقيدتي سياسي نيروهاي نظامي و انتظامي، روحانيون و مسئولين دفاتر نمايندگي ولي فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، جمعي از اعضاي دادگاه ويژه روحانيت و رؤساي سازمانهاي قضايي نيروهاي مسلح و ائمه جماعات و روحانيون غرب كشور حضور داشتند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /