پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سخنراني در جمع مردم مشهد

حضرت آيةالله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي كه از صبح ديروز جهت زيارت مرقد مطهر حضرت علي بن موسي الرضا(ع) وارد شهر مقدس مشهد شده اند عصر امروز پنجشنبه با شركت در اجتماع بزرگ مردم اين شهر و زائران بارگاه پر نور و پر بركت ثامن الائمه(ع) كه در صحن امام خميني برگزار شد طي بياناتي از حيات طيبه الهي و اسلامي به عنوان يك هدف اصلي و عمده نظام جمهوري اسلامي ايران ياد كردند و توأم شدن ايمان اسلامي مردم و اجراي احكام، قوانين و مقررات الهي را براي رسيدن به اين هدف لازم و كافي دانستند.
پيش از سخنان حضرت آيةالله خامنه اي مشتاقان ديدار با مقام معظم رهبري، احساسات پرشور و علاقه وافر خود را نسبت به ايشان ابراز داشتند.
رهبر انقلاب اسلامي در بياناتشان ابتدا مراتب قدرداني خود از مردم به خاطر كمك به آوارگان عراقي و حضور گسترده در تظاهرات و راهپيمائيهاي روز جهاني قدس كه موجب اميدواري و شادي مبارزين فلسطيني شد را ابراز داشتند و سپس به تشريح معنا و مفهوم حيات طيبه الهي و اسلامي از ديدگاه قرآن كريم پرداختند.
حضرت آيةالله خامنه اي استفاده از ابزارهاي معنوي و مادي براي وصول به قرب الهي و تخلق به اخلاق اسلامي را ضروري خواندند و افزودند: اهدافي كه نظام اسلامي در پي آن است بالاتر از اهداف مادي است. اسلام به تأمين زندگي مادي، رفاه و امنيت انسانها اهميت مي دهد اما اضافه بر آن تلاش ميكند تا روح و دل انسانها از صفا و نورانيت و برادري و فداكاري نسبت به منوعان خود و عبوديت و بندگي و اخلاص نسبت به خداي متعال برخوردار باشد. اما در تمدن مادي غرب چنين چيزي هرگز وجود نداشته است و سردمداران اين تمدن با تمامي پيشرفتهاي علمي و ثروتهاي مادي كه از كشورهاي جهان سوم به غارت برده اند در ادعاي خود مبني بر ريشه كن كردن فقر دروغ گفته اند و رفاه، آسايش و زندگي مرفهي كه آنان عنوان ميكنند تنها به يك طبقه خاص اختصاص دارد.
مقام معظم رهبري تربيت انسانهاي تكامل يافته كه به عروج رسيده اند را موجب ريشه كن شدن جنگها، ظلمها، پليدي ها و نابرابريها دانستند و در تبيين حيات طيبه الهي فرمودند: حيات طيبه براي يك ملت به معناي تلاش و زندگي او در راه تقويت صنعت، بازرگاني، كشاورزي، قدرت علمي و تكنيكي در كنار آن آشنائي فزاينده با خدا و افزودن بر ايمان اسلامي است اين هدفي است كه نظام اسلامي براي رسيدن به آن تلاش ميكند و پيامبران الهي و مصلحان جهان آن را اعلام كرده اند.
ايشان در ادامه سخنانشان به بيان دلايل دشمني استكبار جهاني با اسلام و جمهوري اسلامي ايران پرداختند و فرمودند: دنيا هنوز با غارتگريها و تاخت و تاز قدرتهاي جهاني و در رأس آنها آمريكا روبروست. استكبار جهاني به خوبي واقف است كه اگر انديشه، تمدن و نظام اسلامي وارد صحنه شود ديگر اثري از آنان بجاي نخواهد ماند، لذا به مقابله با اسلام و جمهوري اسلامي ايران پرداخته و تاكنون به شكلهاي مختلف عليه آن كارشكني كرده اند.
رهبر انقلاب اسلامي اظهارات اخير رئيس جمهور آمريكا كه براي بهبود روابط با جمهوري اسلامي ايران ابراز تمايل كرده است را مورد استيضاح قرار دادند و فرمودند: آنها با نظامي مي خواهند روابط حسنه داشته باشند كه از ارزشها و اهداف اسلامي در آن خبري نباشد و در آن صورت جمهوري اسلامي نيز يك اسم دروغ خواهد بود. آنها با نظامي كه ارزشهاي اسلامي را به عنوان حياتي ترين خواسته هاي خود مطرح ميكند هرگز روابط عادي نخواهند داشت.
حضرت آيةالله خامنه اي به وحشت روز افزون قدرتهاي جهاني از جمهوري اسلامي ايران اشاره كردند و با تصريح اين نكته كه هراس آنها از نظام اسلامي ايران بيان كننده پيشرفتها و موفقيت هاي آنان است افزودند: امروز دشمنان ايران اسلامي در برابر عظمت ملت بزرگ ما انگشت حيرت به دندان ميگزند. انقلاب اسلامي ايران عليرغم وسوسه خناسان و اشكال تراشي عناصر بدكينه و بي انصاف تاكنون پيشرفتهاي زيادي بدست آورده و با قدرت به پيش خواهد رفت و بدون ترديد وعده الهي تحقق خواهد يافت.
مقام معظم رهبري الگو شدن انقلاب اسلامي را علت اساسي دشمني استكبار با ملت ايران ذكر كردند و افزودند: پيروزي از آنِ پرچم اسلام و نام خدا است و سلاحهاي آمريكا و زورمندان دنياي سياست و اقتصاد قادر به مقابله با اسلام نخواهند بود. جوانان اين ملت در دفاع جانانه خود از انقلاب و كشورشان طي هشت سال جنگ تحميلي دنيا را به حيرت انداختند و قطعيت پيروزي اسلام را به اثبات رساندند.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش پاياني سخنانشان ادعاي دخالت مسئولان جمهوري اسلامي ايران در امور داخلي عراق را تكذيب كردند و افزودند: با ارائه كمكهاي انسان دوستانه خود به مقتضاي برادري اسلامي به وظيفه و تكليف خود عمل مي كنيم. نصيحت مابه زور مداران و دشمنانمان اين است كه از سرنوشت صدام حسين در آزمايشگاه تاريخ درس عبرت بگيرند. صدام عليرغم كشتار مردم عراق و ويران كردن شهرها و اعتاب مقدسه كه قبله گاه ميليون ها انسان است سرانجام نابود ميشود و اين سرنوشتي است كه آمريكا نيز به آن دچار خواهد شد.
حضرت آيةالله خامنه اي در پايان سخنانشان ملت بزرگ و عظيمالشأن ايران را به تحكيم وحدت و افزودن بر روحيه ايمان، صداقت و عطوفت ميان يكديگر توصيه كردند.
بر پايه همين گزارش پيش از بيانات مقام معظم رهبري، حجةالاسلام والمسلمين واعظ طبسي نماينده ولي فقيه و توليت آستان قدس رضوي طي سخنان كوتاهي حضور رهبر انقلاب اسلامي در مشهد را گرامي داشت و مراتب وفاداري، اخلاص و آمادگي مردم مسلمان و هميشه در صحنه خراسان نسبت به حضرت آيةالله خامنه اي در اجراي رهنمودها و اوامر حياتبخش معظم له و حمايت از دولت جمهوري اسلامي ايران را ابراز داشت.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /