پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

انتصاب سرپرست حجاج ايراني

حضرت آيةالله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي طي حكمي حجةالاسلام والمسلمين شيخ محمد محمدي ري‌ شهري را‌ به‌ سمت‌ نماينده خود و سرپرست حجاج‌ ايراني‌ منصوب كردند.
متن كامل حكم مقام معظم رهبري به اين شرح است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم‌
جناب‌ حجة‌الاسلام‌ والمسلمين‌ آقاي‌ حاج‌ شيخ‌ محمد محمدي‌ ري‌شهري ‌دام‌بقائه‌
بر آشنايان‌ معارف‌ اسلامي‌ پوشيده‌ نيست‌ كه‌ فريضه‌ي‌ حج‌ بيت‌الله‌ از جمله‌ي ‌تكاليف‌ نادري‌ است‌ كه‌ در آن‌ ابعاد متعدد و متنوع‌ مربوط به‌ زندگي‌ فردي‌ وسلوك‌ جمعي‌، به‌ شكلي‌ باشكوه‌ و داراي‌ تأثير عميق‌ در تن‌ و جان‌ و انديشه‌ ونيز در منش‌ و روش‌ آدمي‌ گنجانيده‌ شده‌ و درست‌ گزاردن‌ آن‌ مي‌تواند او را به ‌توفيقات‌ بزرگي‌ در همه‌ي‌ عرصه‌هاي‌ مادي‌ و معنوي‌ نايل‌ سازد.
در اين‌فريضه‌ي‌ بزرگ‌، سير آفاق‌ با سير انفس‌، ذكر و خشوع‌ و انابه‌ و استغفار با سعي ‌و حركت‌ و وقوف‌ و برائت‌، اتحاد و رفق‌ و تراحم‌ مؤمنان‌ با هشدار و بيزاري‌ وپرهيز از كافران‌، «از سراب‌ خود رو برتافتن‌» با «در اقيانوس‌ جمع‌ فرو رفتن‌»،«درد خود را با طبيب‌القلوب‌ گفتن‌» با «طبيبانه‌ از درد مسلمين‌ جهان‌ پرسيدن» وخلاصه، سياست‌ با ديانت‌ و دنيا با آخرت‌، همسنگ‌ و همعنان‌ گرديده‌اند. اين‌تنوع‌ و پيچيدگي‌ همواره‌ ايجاب‌ كرده‌ است‌ كه‌ به‌ منظور هرچه‌ بهتر و كاملتر برگزار شدن‌ حج‌، همه ‌ساله‌ هدايت‌ و زعامتي‌، خيل‌ حاجيان‌ بيت‌الله‌ را سرپرستي‌ كند و به‌ آنان‌ در سيراب‌ گشتن‌ از اين‌ سرچشمه‌ي‌ فيض‌ الهي‌ ياري‌ رساند.
اكنون‌ كه‌ حجاج‌ ايراني‌ به‌ فضل‌ و توفيق‌ الهي‌ و تحت‌ عنايت‌ و به‌ بركت‌ دعاي‌ حضرت‌ ولي‌الله‌الاعظم‌ روحي‌فداه‌ بار ديگر با رفع‌ موانع‌ توفيق‌ آن‌يافته‌ است‌ كه‌ در اين‌ ميعاد عام‌ مسلمين‌ شركت‌ كرده‌ لواي‌ حج‌ ابراهيمي‌ را برافرازد، جناب‌عالي‌ را كه‌ از چهره‌هاي‌ سرافراز جمهوري‌ اسلامي‌ و داراي‌ مواقف‌ افتخار آميز در طول‌ ساليان‌ گذشته‌ و همواره‌ كارگزاري‌ امين‌ و شجاع‌ و كارآمد براي‌ انقلاب‌ و پيشواي‌ عظيم‌ راحل‌ آن‌ بوده‌ايد به‌ سمت‌ نماينده‌‌ خود و سرپرست‌ حجاج‌ محترم‌ ايران‌ منصوب‌ مي‌كنم‌.
انتظار مي‌رود كه‌ حجاج‌ محترم ‌با راهنمايي‌ و ارشاد جناب‌عالي‌ فرصت‌ يابند به‌ بركت‌ مناسك‌ و شعاير حج‌، دلهاي‌ خود را در زلال‌ ذكر خدا تزكيه‌ و تطهير كرده‌، در كنار آن‌ با شاهده‌ي ‌شكوه‌ جماعت‌ مسلمين‌ كه‌ از اقطار ميهن‌ بزرگ‌ اسلامي‌ به‌ طواف‌ كعبه ‌آمده‌اند، فكر و ذهن‌ خود را به‌ عظمت‌ اسلام‌ و مسلمين‌ متوجه‌ سازند و قدرتي‌ را كه‌ خداوند در يد واحده‌‌ امت‌ اسلامي‌ به‌ وديعه‌ نهاده‌ به‌ چشم ‌ببينند.
غفلت‌ مسلمانان‌ از اين‌ نيروي‌ لايزال‌ همواره‌ موجب‌ آن‌ شده‌ است‌كه‌ دشمنان‌ اسلام‌ و غارتگران‌ ثروتهاي‌ مسلمين‌ بتوانند حيله‌گرانه‌ بر سرنوشت‌ ملتهاي‌ اسلامي‌ تسلط يابند و در اين‌ مقطع‌ زمان كه ‌، دست‌ پليد اردوگاه‌ كفر و استكبار و در رأس‌ آن‌ رژيم‌ جبار و عنود امريكا در سرزمين هاي‌ اسلامي‌ با همين ‌وسيله‌ به‌ هر تصرف‌ دلخواه‌ خود دست‌ زده‌ در جان‌ و مال‌ مسلمين‌ دست‌ تطاول‌ گشوده‌ است‌.
در حج‌ بايد تا سرحد توان‌ و امكان‌، پيوند برادري‌ با مسلمين‌ ديگر كشورها استحكام‌ يابد و ضمن‌ استفسار از مسايل‌ و حوادث‌ آنان‌، حقايق‌ مسلم ‌سياسي‌ كه‌ امروز در فضاي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ بر اكثر يا همه‌ي‌ مردم‌ آشكار است ‌به‌ آنان‌ انتقال‌ يابد و آيه‌ي‌ كريمه‌‌ «ليشهدوا منافع‌ لهم‌» تحقق‌ پذيرد.
مسلمين‌ به‌ اتحاد كلمه‌ ترغيب‌ و از كيد دشمنان‌ برحذر داشته‌ شوند و تجارب‌ ملت‌ انقلابي‌ و فداكار ما براي‌ آنان‌ تشريح‌ گردد.
لازم‌ است‌ همه‌ي‌ دستورهاي‌ حضرت‌ امام‌ خميني‌ قدس‌الله‌نفسه‌الزكيه‌ را به‌ نمايندگانشان‌ در احكام‌ صادره ‌سرپرستي‌ در سالهاي‌ گذشته‌ در مدنظر داشته‌ و دقيقا آنها را به‌ اجرا درآوريد; و بر مسؤولان‌ حج‌ اعم‌ از مديران‌ دولتي‌ و روحانيون‌ محترم‌ و رؤساي‌ كاروانها وهمه‌ي‌ حجاج‌ محترم‌ لازم‌ است‌ كه‌ از راهنماييها و دستورات‌ جناب‌ عالي‌ پيروي ‌كنند.
با دعا براي‌ تعالي‌ درجات‌ روح‌ مطهر امام‌ عزيزمان‌ و ارواح‌ طيبه‌ي ‌شهداي‌ مظلوم‌ حج‌ و ديگر شهيدان‌ راه‌ حق‌، شما را به‌ خدا مي‌سپارم‌ و توفيق‌شما و ديگر حجاج‌ محترم‌ را از خداوند مسألت‌ مي‌كنم‌.
والسلام‌ عليكم‌ ورحمه‌الله‌
يازدهم‌ شوال‌ 1411
06/02/1370
علي‌ حسيني‌خامنه‌اي‌
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /