پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

رهبر معظم انقلاب اسلامی:

تحقق آرزوهای بزرگ، سخت، اما شدنی است و باید با همت و اراده و تلاش همگانی به آنها برسیم

حضرت آیت ا... خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین روز سال جدید در اجتماع عظیم زائران حرم رضوی و مردم مشهد در بیانات بسیار مهمی ، ضمن تشریح " زمینه ها و ضرورتهای پیشرفت و عدالت " و بررسی ابعاد مختلف اصلاح الگوی مصرف ، به تبیین موضوع انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و همچنین مسئله ایران وامریکا پرداختند و تاکید کردند : ملت بزرگ و عزیز ایران با توجه به آمادگی ها و زمینه های مثبت موجود ، دهه چهارم انقلاب را به گامی بلند و جهشی قابل توجه در روند تحقق آرمان اصیل " پیشرفت و عدالت " تبدیل خواهد کرد .
در این دیدار پرشور که در صحن جامع رضوی برگزار شد رهبر انقلاب اسلامی با تبریک عید سعید نوروز و سال جدید به آحاد مردم ، افزودند : حضور میلیونها جوان " دانا، پرنشاط و تحصیل کرده " ، تجربیات بسیار ذیقیمت" نخبگان ، مسئولان و مدیران" در روبرو شدن با مسایل سه دهه اخیر که منجر به تصمیمات مهمی همچون اجرای اصل 44 قانون اساسی ، تلاش برای هدفمند کردن یارانه ها وسفر مسئولان به استانها ومناطق دور ونزدیک کشورشده است و نیزآماده شدن زیر ساختهای اساسی در زمینه های گوناگون "علمی ، شبکه های ارتباطاتی و مواصلاتی " از جمله عواملی است که آمادگیهای بسیار وسیعی ،برای حرکت پر شتاب ترکشور بوجود آورده تا دهه چهارم که از امسال آغاز شده درپرتو برنامه ریزی و کار و تلاش مجدانه ، حقیقتاً به دهه پیشرفت و عدالت تبدیل شود .
حضرت آیت ا... خامنه ای با تاکید بر لزوم همراه بودن عدالت با پیشرفت ،کاهش فاصله های طبقاتی ، برابری در استفاده از امکانات و فرصتها و کاهش فاصله برخورداری مناطق مختلف کشوررا از جمله شاخص های حقیقی عدالت دانستند و افزودند : تحقق این آرزوهای بزرگ ، سخت ، اما شدنی است و باید با همت و اراده و تلاش همگانی به آنها برسیم .
ایشان در تشریح مصداقهای عدالت به، مبارزه جدی ، مستمر و پیگیر با فساد اقتصادی واجتماعی اشاره کردند و ، تحقق پیشرفت و عدالت را نیازمند وجود مدیرانی مومن ، شجاع ، با تدبیر ، مخلص ودارای عزم راسخ دانستند
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تاکیدی که در پیام نوروزی بر لزوم اصلاح الگوی مصرف داشته اند ، افزودند : این حرکت ، گامی اساسی در روند پیشرفت و عدالت است چرا که بیماری اسراف ، از لحاظ اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی ، آسیبها و مشکلات گوناگونی بوجود آورده و آینده کشور را تهدید می کند .
ایشان ، صرفه جویی را درست مصرف کردن و مصرف کارآمد و ثمر بخش خواندند و افزودند : باید اعتراف کنیم که عادتها ، سنتها و روشهای غلط ، زیاده روی در مصرف را بدنیال اورده و نسبت میان تولید و مصرف را ، به ضرر تولید برهم زده است ، به گونه ای که یک سوم نان تولیدی و حداقل یک پنجم آب مصرفی،که با آن همه مشکلات و دشواریها تهیه می شود عملاً به هدر می رود ، متوسط مجموع انرژی مصرفی در ایران ، بیش از 2 برابر متوسط جهانی شده و شاخص شدت انرژی در کشور ما یعنی نسبت انرژی مصرف شده به کالای تولید شده ، متاسفانه 8 برابر کشورهای پیشرفته است .
رهبر انقلاب ، اصلاح الگوی مصرف وپرهیز از اسراف را مسئله ای دینی وعقلی بر شمردند ودر بحث
اسراف در سطح ملی و درسطوح مسئولیتی به شبکه های فرسوده انتقال آب و برق ، مصارف بی رویه در سازمانها ،سفرهای بیهوده و نگاه تجملی مسئولان اشاره کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی این بخش از سخنان تاکید کردند : مقابله با اسراف و صرفه جویی صحیح ، با حرف امکان پذیر نیست و قوای مقننه و مجریه موظفند با قانونگذاری صحیح و اجرا و پیگیری قاطعانه ، الگوی مصرف را از " تولید تا مصرف و باز یافت " اصلاح کنند
بخش دیگری از سخنان مهم حضرت آیت ا... خامنه ای در اجتماع عظیم زائران حرم رضوی به موضوع دهمین انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داشت .
ایشان ، انتخابات را یکی از پایه های نظام اسلامی برشمردند و افزودند مردمسالاری دینی با حرف ایجاد نمی شود بلکه نیازمند شرکت و حضور و اراده ملت و ارتباط " فکری ، عقلانی و عاطفی مردم " با تحولات کشور است و تحقق این مسئله جز با انتخابات صحیح ، همگانی و مشارکت وسیع مردم ممکن نیست .
رهبر انقلاب اسلامی افزودند : انتخابات سرمایه گذاری عظیم و سپرده گذاری ملت برای اداره صحیح کشور و دستیابی به آینده ای روشن است ، و هر رأیی که به صندوق ریخته می شود اهمیت دارد وبه این سرمایه گذاری ملی می افزاید .
حضرت ایت ا..خامنه ای در بحث انتخابات نکاتی را نیز به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کردند
ایشان خطاب به نامزدهای فعلی واتی انتخابات افزودند : توجه کنید که انتخابات فقط ابزاری برای در دست گرفتن قدرت نیست بلکه وسیله ای است برای ارتقای توان کشور ، افزایش اقتدار ملی و آبرومند کردن ملت ، بنابراین در تبلیغات و رفتار خود به این مسائل اهمیت دهید و مبادا کسی در فعالیت انتخاباتی خود به گونه ای حرف بزند و رفتار کند که دشمن را به طمع بیاندازد .
رقابت و نقد منصفانه از دیگر نکاتی بود که رهبر انقلاب به نامزدهای دهمین انتخابات ریاست جمهوری توصیه کردند و افزودند : هر یک از شما حتماً حرفی دارید و طبعاً حرف فرد مقابل را رد می کنید اما دراین روند از جاده انصاف خارج نشوید وبه کتمان حقایق نپردازید.
حضرت آیت ا... خامنه ای همچنین با اشاره به باز بودن میدان حضور درعرصه انتخابات ریاست جمهوری برای همه ،خاطر نشان کردند نامزدها خود را به مردم عرضه کنند تا مردم با هوشیاری هر گونه که تشخیص می دهند عمل کنند.
ایشان با انتقاد از برخی که بیهوده تلاش می کنند از هم اکنون انتخابات 22 خرداد ریاست جمهوری را در ذهن مردم خدشه دار کنند افزودند : تاکنون حدود 30 انتخابات در کشور برگزار شده و مسئولان وقت رسماً سلامت و صحت انتخابات را تضمین کرده اند و به همین علت مردم تحت تاثیر حرفهایی که تلاش می کنند انتخابات ریاست جمهوری را از هم اکنون متزلزل وخدشه دار جلوه دهند قرار نمی گیرند .
آیت الله خامنه ای افزودند : بنده نیز به مسئولان تاکید می کنم که حتماً انتخابات را سالم و با امانت داری کامل برگزار کنند و بگونه ای عمل شود که دست نامزدها باز باشد و مردم نیز با حضور پر شور خود ، هر که را خواستند آزادانه انتخاب کنند.
رهبر انقلاب اسلامی درباره موضع رهبری در انتخابات خاطر نشان کردند همیشه گمانه زنی ها و شایعاتی در این زمینه بوده و خواهد بود اما بنده یک رأی دارم که در صندوق می اندازم و به هیچ کس هم نمی گویم که به چه کسی رأی بدهد یا ندهد ، چرا که تشخیص این مسئله برعهده خود مردم است .
ایشان افزودند : گاهی که از دولت دفاع و حمایت می کنم برخی معنایی ناصحیح برای این مسئله جعل می کنند در حالیکه من براساس وظیفه همیشه از دولتهاوخدمتگزاران کشور حمایت کرده ام بخصوص هنگامی که می بینم دولتی بیشتر به محرومان رسیدگی می کند و در مقابل ظلم و استکبار می ایستد و مورد تهاجم غیر منصفانه نیزقرار می گیرد ،اما این سخنان و رفتار بنده ربطی به انتخابات ندارد و اعلام موضع انتخاباتی نیست .
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان در اجتماع عظیم زائران حرم رضوی به موضوع ایران و آمریکا پرداختند.
ایشان مواجهه و نوع تعامل با دولت ایالات متحده امریکا را از اول انقلاب آزمونی بزرگ برای ملت ایران و جمهوری اسلامی خواندند و با اشاره به بدرفتاری و دشمنی مستمر دولتمردان آمریکایی چه جمهوریخواه و چه دمکرات با انقلاب اسلامی و ملت ایران افزودند : تحریک مخالفین و کمک به حرکتهای تجزیه طلبانه و تروریستی نخستین کار آمریکاییها در خصومت با جمهوری اسلامی بود که این سیاست هنوز هم بر اساس اطلاعات کاملاً موثق ،با ارتباط عناصر آمریکایی با عناصر شرور مناطق مرزی ایران و پاکستان ادامه دارد .
حضرت آیت ا... خامنه ای تصرف ومسدود کردن میلیاردها دلاردارایی و اجناس و اموال ملت ایران ، چراغ سبز به صدام برای حمله به ایران و حمایت همه جانبه از رژیم بعثی در طول 8 سال جنگ تحمیلی که منجر به شهادت حدود 300 هزار نفر از جوانان این سرزمین شد ،و فاجعه آفرینی در حمله موشکی به هواپیمای مسافربری ایران در سال آخر جنگ تحمیلی و قتل عام حدود سیصد زن و مرد و کودک را ازدیگر اقدامات خصمانه دولت آمریکا در قبال ملت ایران برشمردند و افزودند آیا ملت ایران می تواند این مسائل را فراموش کند ؟.
ایشان با اشاره به سی سال تحریم ملت ایران ،حمایت واشنگتن از تروریستهای جنایتکاری که تعداد زیادی را در ایران ترور کرده اند، تشنج آفرینی در منطقه ، حمایت بی قید و شرط از جنایتکاران صهیونیست و تهدید مکرر ایران به حمله نظامی را از جمله نشانه های خصومت بی وقفه امریکا با ملت ایران دانستند و افزودند : مسئولان آمریکایی در سی سال گدشته ، بارها و بارها به ملت و مسئولان ایرانی اهانت کرده اند و حتی برخی از آنها خواستار ریشه کن کردن این ملت بزرگ و با شرافت شده اند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به روی کار آمدن رئیس جمهور و دولت جدید در آمریکا افزودند : آنها می گویند بسوی ایران دست دراز کرده ایم و ما می گوییم اگر امریکادرزیر دستکش مخملی ،دستی چدنی را پنهان کرده باشداین اقدام هیچ معناو ارزشی ندارد.
حضرت آیت ا... خامنه ای با اشاره به اقدام مسئولان آمریکا در تبریک عید نوروز به مردم ایران افزودند : حتی در همین پیام تبریک نیز ملت ایران طرفدار تروریست و دنبال سلاح هسته ای خوانده شده است آیا این تبریک است یا دنباله همان اتهامات ؟
رهبر انقلاب اسلامی افزودند : نمی دانیم چه کسی واقعا در امریکا تصمیم گیر است ، رئیس جمهور یا کنگره و یا عناصر پشت پرده ، اما در هر حال تاکید می کنیم که ملت ایران درباره مسائل مربوط به خود اهل محاسبه و منطق است و احساساتی نمی شود .
ایشان با اشاره به موضوع مذاکره و شعار رئیس جمهور جدید آمریکا یعنی تغییر افزودند : اگر واقعا چیزی جز بخش اندکی از ادبیات شما تغییر کرده است نشان دهید .آیا دشمنی شما با ملت ایران پایان یافته ؟، داراییهای ایران را آزاد کرده اید ؟ ، تحریمها را برداشته اید ؟، از لجن پراکنی و تبلیغات سوء دست برداشته اید ؟ ، دفاع بی قید و شرط ار رژیم صهیونیستی را پایان داده اید ؟.
حضرت ایت ا... خامنه ای تاکید کردند :تغییر نباید لفاظی و با نیت ناسالم باشد و اگر می خواهید ضمن حفظ همان اهداف قبلی ، فقط سیاستها و تاکتیکهارا عوض کنید این یک خدعه است نه تغییر و اگر تغییر واقعی مورد نظر شماست باید در عمل مشاهده شود وبه هر حال همه مسئولان آمریکایی و دیگران بدانند که ملت ایران را نمی شود فریب داد یا ترساند .
ایشا ن با اشاره به ناچاری مقامات آمریکایی برای ایجاد تغییر در این کشور خاطر نشان کردند
: اگر تغییر نکنید مطمئن باشید سنتهای الهی و ملتها، شما را تغییر خواهند داد.
رهبر انقلاب اسلامی ، با توصیه به مقامات امریکایی برای تحقیق وتامل در چرایی منفور بودن این کشور در افکار عمومی جهان ،ادامه سیاستهای مستکبرانه ، تلاش برای تحمیل اراده خود بر ملتها و برخورد دوگانه با مسائل مختلف را از جمله علل این واقعیت دانستند و خطاب به مسئولان آمریکایی افزودند : از این واقعیات عبرت بگیرید ، برای خیر و صلاح خودتان و کشورتان از اینگونه سیاستها و رفتار دست بردارید که در این صورت چهره شما در افکار عمومی بتدریج تغییر خواهد کرد.
ایشان افزودند : در حرفهای من به دقت تامل کنید البته آنها را به صهیونیستها ندهید که برایتان ترجمه کنند بلکه با انسانهای صالح مشورت کنید .
حضرت ایت ا..خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان افزودند : حرف ما این است که تا وقتی دولت آمریکا روشها ، سیاستها ،اقدامات و جهت گیریهای خصمانه سی سال گذشته را دنبال می کند ملت ما نیزهمان ملت سی سال گذشته است که روز بروز قوی تر ،ابدیده تر وبا تجربه تر شده است . رهبر انقلاب افزودند : ملت ما از اینکه با زبان تهدید و تطمیع با او صحبت کنند بدش می آید البته ما سابقه ای از رئیس جمهور و دولت جدید امریکا نداریم بنا براین بر اساس عملکرد آنها قضاوت می کنیم .
حضرت ایت ا... خامنه ای در پایان سخنانشان با ابراز تأسف و تالم عمیق از درگذشت همسر گرامی امام خمینی (ره) و تسلیت رحلت این بانوی مکرمه به ملت ایران و بازماندگان بیت شریف امام افزودند : این شخصیت برجسته ، در همه آزمایشهای دشوار با صبر و استقامت در کنار امام قرار داشت و از خداوند متعال مسئلت می کنیم امام راحل ، همسر معظمشان و فرزندانشان رابا اولیای الهی محشور فرماید وملت ما را همیشه قدر دان امام بزرگوار قرار دهد.
درا ین دیدار پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی آیت ا... واعظ طبسی نماینده ولی فقیه در خراسان و تولیت استان قدس رضوی در سخنانی با تبریک عید نوروز نامگذاری سال جدید را به نام سال اصلاح الگوی مصرف فرصت مناسبی برای شتاب بخشیدن به حرکت مدبرانه در مسیر تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله برشمرد

کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /