پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار مسؤولان نظام

رؤساي قوه مجريه، مقننه و قضائيه همراه با مسئولان و مقامات عالي رتبه كشوري و لشگري پيش از ظهر امروز در حسينيه امام خميني رضوان الله تعالي عليه با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي ديدار كردند و مقام معظم رهبري طي سخنان مهمي كه خطاب به حاضران ايراد فرمودند ضرورت رعايت تقوي، طهارت، انس با خدا و تدبر در قرآن كريم را به عنوان لازمه حفظ نظام ديني و ارزشي مورد تأكيد قرار دادند و در باب مسائل مردم و حكومت، مباحث سياسي و تهاجم سازماندهي شده فرهنگي عليه ارزشهاي انقلاب اسلامي رهنمودهائي را به آنان ارائه كردند.
حضرت آيت الله خامنه اي دربياناتشان با استناد به آيات قرآن كريم فرمودند: بزرگترين عذاب خدا براي يك ملت و بدترين درد براي يك جامعه، غفلت از خدا به هنگام انجام فعاليتهاي روزمره سياسي،نظامي، اقتصادي و قضايي و قانونگذاري است.حركت و موفقيت نظام الهي فقط با تقوا امكان پذير است و تنها در اين صورت است كه جبهه حق مي تواند با جبهه باطل به مقابله برخيزد و به اهداف خود دست يابد. رهبر انقلاب اسلامي توجه حاضران را به لزوم هوشياري در برابر وسوسه هاي نفساني جلب كردند و با تأكيد بر اين نكته كه در نظام اسلامي هدف از مسئوليت پذيري خدمت به مردم بويژه مردم محروم و مستضعف جامعه است فرمودند: اسم ها، عناوين و القاب افتخار آفرين نيستند بلكه خدمتگزاري به مردم افتخار است و براساس همين اعتقاد بود كه امام امت (قدس سره الشريف) مي فرمودند به من خدمتگزار بگويند بهتر است تا رهبر. در نظر ما مردم عمدتاً همان طبقه محروم هستند كه بايد مورد توجه خاص قرار گيرند. سرمايه داران و مرفهين بي درد جامعه و آنهائي كه هشت سال جنگ تحميلي را اصلاً احساس نكردند و نفهميدند كه بر اين كشور چه گذشت، آنها مردمي نيستند كه هدف نظام و دولت اسلامي خدمت به آنان باشد. خدمت ما بايد متوجه كساني باشد كه جنگ، بمبارانها، محاصره اقتصادي، كم آبي، كبود برق و مشكلات ناشي از گراني را با همه وجود احساس كردند و به خاطر اهداف عالي اسلام و انقلاب پذيراي اين مشكلات شدند.
مقام معظم رهبري در بخش ديگري از بياناتشان لزوم اجتناب دستگاههاي مختلف نظام از اسراف، تجمل گرايي و تحميل مخارج و هزينه هاي اضافي بر بودجه دولت را بطور مؤكد به حاضران گوشزد كردند و افزدند: لذتها،بهره منديها و منافع مادي را تحقير كنيد و آنها را كوچك بشماريد. ما با تقوا، ورع و بي اعتنايي به دنيا در چشم مردم محبوب شديم و با حفظ اينهاست كه مي توان محبوب دلها باقي ماند. با بي اعتنايي به جاذبه هاي زندگي و بيان صادقانه و صحيح واقعيتهاست كه محبت و اعتماد مردم حاصل مي شود. ما همان طلبه، معلم و دانشجوي پيش از انقلاب هستيم و همانطور كه امام فرمودند: مردم ولي نعمت ما هستند و فلسفه ي وجودي ما جز خدمت به مردم چيز ديگري نيست.
مقام معظم رهبري از خدمت به مردم و جلب محبت و اعتماد آنان به عنوان دو وظيفه اساسي مسئولان و كارگزاران نظام در دستگاههاي مختلف كشور ياد كردند و افزودند: برنامه و راه درست و صحيحي كه خير عامه مردم در آن باشد ملاك دستگاههاي اجرائي، قانونگذاري و قضائي است. كارشناسان بايد وظايف خود را با پديد آوردن وضعيتي كه براي مردم مفيد و نافع باشد انجام دهند و اين اصل بايد براي آنها توجيه و تفهيم شود. هدف ما خارج ساختن محروم، از محروميت است و بايد در اين راه تمامي توان خود را بكار گيريم.
حضرت آيت الله خامنه اي به بيان شكلهاي مختلف حكومتي در دنيا پرداختند و فرمودند: برخي از نظامهاي دنيا بصورت ديكتاتوري و پليسي و با استفاده از زور و داغ و درفش اداره مي شوند كه سيستم هاي استبدادي سلطنتي و شبه سلطنتي و كمونيستي از آن جمله هستند و همچنين نظامهاي دموكراسي غربي حكومتهايي هستند كه با تزور و تبليغات اداره مي شوند. در چنين نظامهائي، دستگاههاي عظيم تبليغاتي تمام زندگي مردم را محاصره كرده و آنان در شرايطي قرار داده مي شوند كه قادر به درك حقايق و واقعيتها نيستند و هر جا كه حصار تزوير فرو مي ريزد، زور و استبداد نمايان مي شود. اما در نظام اسلامي اعتماد و محبت اساس رابطه مردم با مسئولان نظام محسوب مي شود و همين عاطفه و محبت مردم به مسئولان عامل اساسي در پشت سر گذاشتن بزرگترين بحرانها پس از انقلاب بوده است.رهبر انقلاب اسلامي در باب جلب اعتماد و علاقه مردم به حاضران تذكراتي دادند و افزودند: جناحهاي مختلف سياسي بايد با همفكري و تبادل نظر بر نقاط مشترك تكيه كنند و به يكديگر نزديك شوند. در محافل و تريبونهاي سياسي تظاهر به اختلاف بيش از اصل اختلاف موجود و شكاف واقعي است. لذا نيروها و جناحهاي دلسوز انقلاب و رسانه ها نبايد با اظهار نظرات نادرست، در مردم و مخاطبان عمومي جامعه، تشويش فكري بوجود آورند و به آمريكا و سرسپردگان او فرصت طمعكاري بدهند.
حضرت آيت الله خامنه اي به وجود يك تهاجم همه جانبه و سازماندهي شده عليه ارزشهاي فرهنگي انقلاب كه توسط عناصر فرصت طلب و در قالب كارهاي هنري و روشنكفري و با هدف در اختيارگرفتن پشت جبهه انقلاب صورت گرفته است اشاره كردند و در پايان سخنانشان فرمودند:روزنامه نگاران، راديو تلويزيون، دستگاههاي تبليغاتي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان تبليغات اسلامي و آموزش و پرورش بايد با اين توطئه مقابله كنند و همزمان با آن به انجام كار صحيح فرهنگي بپردازند. مطبوعات، گويندگان و وعاظ بايد در مورد بركتها، قدرت و ارزشهاي انقلاب و لزوم پايبندي به اين ارزشها بنويسند و سخن بگويند و مردم را از خطرات تهاجم دشمن حفظ كنند.
بر اساس همين گزارش پيش ازسخنان مقام معظم رهبري، حجت الاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني رئيس جمهوري طي سخنان كوتاهي ميلاد مبارك امام محمد باقر عليه السلام را به محضر رهبر انقلاب و ملت مسلمان ايران تبريك گفتند و افزودند: ما مرحله اساسي و مشكل پس از جنگ را پشت سر گذاشته ايم. گزارش اقتصادي بانك مركزي، درستي سياست ها و واقع بينانه بودن برنامه ها را نشان مي دهد. ما با اداره صحيح كشور و پرهيز از مشكل آفريني براي مردم مي توانيم پول، ابزار و نيروي كارآمد را كه سه نياز عمده محسوب مي شوند بدست آوريم و بواسطه حسن نيت شخصيت ها ي انقلاب ترديدي در امكان ادامه اين راه نداريم.رئيس جمهوري به ضديت مراكز تصميم گيري دنيا با منافع ملت مسلمان و انقلابي ايران اشاره كردند و با استثنائي خواندن موقعيت خاص ايران اسلامي در جهان سوم به لحاظ برخورداري از مجموعه امكانات طبيعي و داشتن يك ملت سرفراز، مقاوم و مبارز گفتند:با اتحاد، اتفاق و همدلي مي توانيم كشور را خوب بسازيم و از خود در منطقه و جهان اثر بگذاريم.
جامعه انقلابي ما، اكثريت مسئولان، مديران، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و شخصيت هاي علمي ما صادق هستند و در مسير دوست قرار دارند لذا ما راه متحد خود را در مسير امام و ارشادات رهبر عزيز انقلاب با موفقيت طي خواهيم كرد و به اهداف و آرزوهاي امام و امت جامعه عمل خواهيم پوشاند.
اين گزارش حاكيست در اين ديدار رئيس جمهور، آيت الله مشكيني رئيس مجلس خبرگان، رئيس مجلس شوراي اسلامي،رئيس قوه قضائيه. حجةالاسلام والمسلمين حاج سيد احمد خميني، اعضاي شوراي نگهبان،اعضاء مجمع تشخيص مصلحت، جامعه مدرسين حوزه علميه قم، جامعه روحانيت و مجمع روحانيون مبارز تهران، اعضاي دولت و مسئولين اجرائي، قضائي، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، فرماندهان عالي رتبه نظامي و انتظامي، نمايندگان ولي فقيه در ارگانها و نهادهاي انقلابي و ائمه جمعه مراكز استانها و استانداران سراسر كشور، مديران صدا و سيما، خبرگزاري جمهوري اسلامي و جرائد كثيرالانتشار كشور حضور داشتند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /