پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سخنراني در جمع زائران و مردم مشهد مقدس

حضرت آيةالله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي عصر امروز طي سخناني در اجتماع مردم مشهد مقدس و زائران حضرت ثامن الحجج علي بن موسي الرضا(ع) ضمن تبريك عيد سعيد فطرحضور گسترده ي مردم در انتخابات را موجب تثبيت و تحكيم نظام جمهوري اسلامي و نشاندهنده ي يك دمكراسي روشن و سالم دانستند و تلاش دستگاههاي استكباري براي تضعيف چهره ي مردمي نظام از طريق ايجاد نا اميدي و به دنبال آن كاهش حضور مردم در پاي صندوقهاي رأي را خاطر نشان ساختند.
مقام معظم رهبري در اين اجتماع كه در صحن امام خميني(رض) ترتيب يافته بود هدف تفسيرها و تحليل هاي راديوهاي بيگانه درباره ي انتخابات را ضربه زدن به نظام جمهوري اسلامي توصيف كردند و فرمودند: مجلس قوي و مردمي با 270 نماينده ي سالم و صالح پشتوانه ي نظام خواهد بود زيرا از چنين مجلسي است كه قوانين در جهت مصالح مردم و نظام تصويب مي شود. آمريكا و استكبار به شدت تلاش ميكنند تا هر چه بتوانند از شمار رأي دهندگان بكاهند و براي اين منظور واضح ترين دروغ ها را در راديوهاي وابسته به خود مطرح ميكنند.
حضرت آيةالله خامنه اي انتخابات را مظهر حضور مردم در صحنه ي كشور خواندند و با بيان ترفندهاي تبليغات جهاني براي كاستن از اهميت و ارزش انتخابات فرمودند: آمريكا تلاش خود را با استفاده از امكانات تبليغاتي - سياسي، اقتصادي و نظامي براي تضعيف چهره مردمي نظام بكار گرفته است اما اسلام عزيز همچنانكه توانست نظام جمهوري اسلامي را به رغم خواست ابرقدرتها پايه ريزي كند باز هم نظام اسلامي و ملت مسلمان ايران را در اهداف خود به پيش خواهد برد.
رهبر انقلاب اسلامي مردم مسلمان ايران را به حفظ سنگر مهم جمهوري اسلامي توصيه كردند و ضمن تأكيد بر لزوم هوشياري مردم، كارگزاران كشور، جناحها و گروه هاي مختلف در برابر سوء استفاده هاي دشمن فرمودند: اختلافات سياسي، اختلاف نظرها و مبارزات سالم انتخاباتي مانعي ايجاد نخواهد كرد اما مخدوش كردن چهره ي كشور و رقباي انتخاباتي و ايجاد سؤال و ابهام در اذهان عمومي اشكال دارد و بايد وحدت و يكپارچگي به عنوان مبناي كار مورد توجه جدي قرار گيرد.
مقام معظم رهبري حضور گسترده مردم در راهپيمايي هاي 22 بهمن و روز جهاني قدس را آزمايش مهمي در مأيوس كردن دشمن دانستند و با اشاره به نزديك بودن انتخابات مجلس چهارم فرمودند: عده اي دلشان با اسلام و حكومت اسلامي چركين است و در انتخابات شركت نخواهند كرد و آنها در محاسبات ما جائي ندارند. اين گروه فرياد مي زنند كه انتخابات آزاد نيست، زيرا آزادي انتخابات را در اين ميدانند كه به كساني اجازه ي ورود به مجلس داده شود كه مي خواهند مملكت را دو دستي به دشمن تسليم و تقديم كنند اما به نظر ما انتخابات آزاد زماني است كه مردم با آرامش خيال به فرد شناخته شده و مورد اعتماد خود رأي ميدهند و او را به مجلس مي فرستند.
حضرت آيةالله خامنه اي اعتماد و اطمينان كامل خود را نسبت به دستگاههاي مباشرِ كار انتخابات از جمله شوراي نگهبان و وزارت كشور ابراز داشتند و ضمن تأكيد بر لزوم حفظ حرمت و حيثيت نامزدهايي كه صلاحيتشان براي نمايندگي مجلس رد شده است فرمودند: شوراي نگهبان برطبق ضوابط و قوانين صلاحيت برخي از داوطلباني كه واجد شرايط نمايندگي نبودند را رد كرده است و اين مسئله به هيچ وجه به معناي ناباب بودن عموم آنها نيست و هيچكس حق ندارد آنها را به خيانت، داشتن پرونده هاي سنگين، ارتكاب جنايت و يا اعمال خلاف متهم كند.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان به بيان مواضع دروني و عواملِ خارجي مؤثر در عدم تكامل انسانها پرداختند و از خود خواهي، خود بيني ، خودپرستي، تن پروري، بي عملي و شهوت راني به عنوان موانع خطرناك دروني در راه تكامل انسان ها نام بردند.
حضرت آيةالله خامنه اي همچنين حكومت هاي ظالم و ديكتاتور و برخوردار از امكانات و تجهيزات پيشرفته ي مادي و نيز نظام هاي غلط اجتماعي را مانع مهم در راه كمال انسانها توصيف كردند و فرمودند: آنچه كه كشورهاي پيشرفته از آن برخور دارند مايه ي قدرت آنهاست اما موجب كمال آنان نيست و دليل انظلمي است كه امروز قدرتهاي استكباري با استفاده از موشك هاي قاره پيما، كلاهكهاي اتمي، زرادخانه هاي پيشرفته، انرژي اتمي، تكنولوژي فضائي و وسايل ارتباطي بر ميليون ها انسان در جهان تحميل كرده اند لذا كمال انساني را بايد در خيرخواهي، معرفت، خداشناسي و خداپرستي همراه با احساس تكليف و مسئوليت و انجام وظيفه براي كسب رضاي الهي جستجو كرد.
مقام معظم رهبري از آمريكا به عنوان يك ابرقدرت تربيت نشده ياد كردند و فرمودند: هنگامي كه قدرت، سياست، پول، تبليغات، تجهيزات و مطبوعات در اختيار قدرت هاي تربيت نشده قرار داشته باشد نتيجه ي آن به استقرار ناوگان آمريكا در خليج فارس و بمباران و تهديد كشورها مي انجامد. آنچه كه كشورهايي نظير آمريكا از آن برخور دارند قدرت و سلاح است اما كمال محسوب نميشود. لذا اين فكر غلطي است كه ما بايد تلاش كنيم تا به جائي برسيم كه كشورهاي غربي رسيده اند.
رهبر انقلاب اسلامي در تشريح معيارهاي جامعه ي مورد نظر انبياء الهي فرمودند: هدف پيامبران الهي ايجاد جامعه اي با احساسات و عواطف صحيح و سالم بوده است كه در آن انسانها دچار غفلت و غرق در ماديات و خودخواهي و خودپرستي نباشند و اعضاي آن درست فكر و عمل كنند و داراي رحم و مروت و احساس مسئوليت در محضر الهي باشند اما در راه اين هدف مرحله اي مبني بر تشكيل نظام و جامعه ي اسلامي وجوددارد كه در آن حكومت، تحميلي، فاسد و ضدمردمي نخواهد بود.
حضرت آيةالله خامنه اي با اشاره به برخورداري ملت ايران از بينش و درك بالاي سياسي فرمودند: ملت ما با رشد و دركِ سياسي سطح بالاي خود امروز ترفندهاي گوناگون آمريكا را در سطح جهان به خوبي ميفهمد و وصف آرائي ها و توطئه هاي آمريكا عليه مسلمانان در هر نقطه اي كهنشاني از اسلام باشد را مي شناسد.
امروز زنان و مردان ما در روستاها و شهرهاي دورافتاده مفاهيم سياسي را كه زماني مخصوص روشنفكرها بود بخوبي درك ميكنند و ميدانند كه ابرقدرت خود كامه و ظالم آمريكا، با استفاده از سياست، تبليغات، سلاح، زور، كودتاي نظامي و بمباران، ملت ها را تحت فشار قرار داده است تا از اين راه منافع خود را تأمين كند. آمريكا خود را مالك درياهاي آزاد و فضاي كشورها ميداند و هر جا منافعش ايجاب كند يكي را محكوم كرده ديگيري را تروريست و يا مخالفِ حقوق بشر معرفي ميكند و اين مطلب را امروز ملت مسلمان ايران بخوبي درك كرده و توطئه هاي آمريكا را مي شناسد.
مقام معظم رهبري با اشاره به اين مطلب كه استكبار پايبندي ايماني ملت هاي مسلمان به اسلام و قرآن را بنياد گرايي نام نهاده است فرمودند: بافروپاشي شوروي سابق، آمريكائي ها دستپاچه شده و تلاش كردند تا بلكه ملت هاي آذربايجان. تركمنستان، ازبكستان و تاجيكستان را از اسلام و ارتباط با ايران اسلامي باز دارند اما اين ملتها مسلمانند و به رغم گذشت 70 سال دين زدايي، عشق به اسلام در دل آنها همچنان مي طپد و اين مسئله، نفوذ اسلام را نشان مي دهد.
بر پايه همين گزارش پيش از بيانات مقام معظم رهبري، حجةالاسلام والمسلمين واعظ طبرسي نماينده ولي فقيه و توليت آستان قدس رضوي طي سخنان كوتاهي مقدم رهبر انقلاب به مشهد مقدس را گرامي داشت و گفت:‌ مردم خطه ي خراسان همپاي ديگر مردم ايران همواره و هوشمندانه مسائل انقلاب و كشور را دنبال ميكنند و تلاش خود را براي ايفاي نقشي فعال در حل مشكلات و تنگناهاي اقتصادي نظام جمهوري اسلامي بكار گرفته اند. ملت ماهمواره گوش بفرمان ولي امر امت اسلام است و اجراي رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب را وظيفه‌ي خود ميداند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /