پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

بازديد از پنجمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران

حضرت آيةالله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي صبح امروز از پنجمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران بازديد كردند. مقام معظم رهبري در اين بازديد كه بيش از پنج ساعت بطول انجاميد در بيش از 150 غرفه كتاب ناشران داخلي، 84 غرفه كتاب ناشران مسلمان از كشورهاي عربستان، يمن، مصر، سودان، تونس، تركيه، لبنان، اردن، قطر، سوريه و كويت حضور يافتند و از نزديك آخرين كتاب هاي عرضه شده به بازار علم و دانش و فرهنگ ايران و جهان را مورد توجه قرار دادند.
در طول اين بازديد حجةالاسلام والمسلمين خاتمي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و مسئول نمايشگاه بين المللي كتاب درمورد جزئيات برپايي اين نمايشگاه و كتاب هاي عرضه شده توضيحاتي دادند.
حضرت آيةالله خامنه اي در بازديد از اين نماشگاه همچنين با ناشران ايراني و خارجي گفتگو كردند و مسائل و مشكلات چاپ و نشر كتاب را از آنان جويا شدند.
رهبر انقلاب اسلامي همچنين غرفه هاي خدمات نشر و نيز غرفه هاي كتاب جمهوري هاي مسلمان نشين آسياي ميانه را كه براي اولين بار در نمايشگاه بين المللي كتاب تهران شركت كرده اند مورد بازديد قرار دادند.
مقام معظم رهبري در پايان بازديد خود از پنجمين نمايشگاه بين المللي كتاب در يك مصاحبه راديو و تلوزيوني شركت كردند كه متن اين مصاحبه به اين شرح است:

حضرت آيةالله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پاسخ به اين سؤال خبرنگار ما كه نمايشگاه كتاب امسال را در مقايسه با سال گذشته چگونه ارزيابي مي فرمائيد، گفتند: نمايشگاه كتاب امسال خيلي خوب و به نظر اينجانب از سال گذشته بهتر و جامع تر بود و از نظم و ترتيب خوبي هم برخوردار بود.
مقام معظم رهبري ضمن تشكر از مسئولين وزارت ارشاد اسلامي و دست اندركاران برگزار كننده پنجمين نمايشگاه كتاب خطاب به مردم عزيز كشورمان به ويژه اقشاري كه با كتاب بيشتر سر و كار دارند فرمودند: همه بايد با اينگونه نمايشگاه ها ارتباط بيشتري برقرار كنند زيرا كه هم فرصت خوبي براي ناشران است كه بتوانند نشريات جديد خود را در معرض ديد علاقمندان بسيار كتاب قرار دهند و هم فرصت بسيار مناسبي است كه كتابخوانان از تازه ترين آثار و نشريات مطلع شوند و از آنها استفاده كنند.
حضرت آيةالله خامنه اين مايشگاه بين المللي كتاب را يك يادآوري براي نسل اهل كتاب و كتابخوانها دانستند كه هر چه بيشتر با كتاب اَنس بگيرند و به كتاب روي آورند. ايشان افزودند: مردم بايد بيش از آنچه كه امروز با كتاب انس دارند، انس داشته باشند. كتاب خواندن براي يك ملت يك فريضه و يك واجب است. و مردمي كه اهل كتاب خواندن باشند، معلومات، ذكاوت و هوشياري آنان با مردمي كه با كتاب انس ندارند، تفاوت بسياري دارد.
رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه خوشبختانه اكثر نشرياتي كه در كشور چاپ ميشوند مفيد و قابل استفاده عموم هستند ولي در موارد اندكي هم مشاهده مي شود كه كتابهاي بي فايده و حتي مضري هم به چاپ رسيده است، گفتند:‌ نشريات و مطبوعات ما اكثراً از جهات علمي، فرهنگي، معارف گوناگون اسلامي و ديني و ادبي و هنري مفيد و قابل استفاده هستند و مردم ما از معارف اين كتابها بي نياز نيستند و بايد آنها را مطالعه كرده و از آنها استفاده كنند.
حضرت آيةالله خامنه اي خطاب به همه ي اقشار مردم به ويژه طلاب، جوانان، دانشجويان و معلمين عشق به كتاب و انس با كتاب را يادآور شدند و فرمودند: يكي از عللي كه اينجانب معمولاً در نمايشگاه كتاب شركت ميكنم اين است كه اهميت بسيار با ارزش اين نمايشگاه و اين كار بزرگ را براي افرادي كه بيشتر فرصت مطالعه دارند، جلب نمايم و آنها را به انس هر چه بيشتر با كتاب ترغيب نمايم.
مقام معظم رهبري در بخش ديگري از مصاحبه ي خود در پاسخ به اين سؤال كه پيام حضرتعالي به مردم در خصوص دومين مرحله از چهارمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در تهران و نيمي از شهرهاي كشور چيست، فرمودند: مردم عزيزما نبايد شركت در اين مرحله از انتخابات را هم مانند همان اهميتي بدانند كه در مرحله اول انتخابات دانستند. و فردا در حوزه ها و شهرهايي كه انتخابات به مرحله دوم كشيده شده است با همان قاطعيت دوره اول شركت كنند و قضيه را كم اهميت ندانند.
رهبر انقلاب اسلامي ضمن چشمگير دانستن شركت مردم در دور اول انتخابات مجلس فرمودند: دشمن در هر فرصتي در صدد است تا شركت مردم در انتخابات را كم رنگ جلوه دهد ولي تبليغات دشمن كوچكتر از آن است كه بتواند بر حقايق چنين عظيمي سرپوش گذارد. لكن بايستي به هر نحو شده امكان سوء استفاده تبليغاتي را هم از دشمنان نظام گرفت. دشمنان ما مي خواهند كه ما در انتخابات شركت نكنيم و اين انتخابات و شركت مردم چشمگير نباشد و وانمود كنند كه ملت رغبتي به انتخابات و امور مجلس و مسائل اساسي نظام ندارد، ولي مردم بايد با حضور خود اين تبليغات دشمنان را تخطئه كنند و در هر جائي كه هستند به همان تعداد مورد نياز نماينده آن حوزه به افرادصالح رأي دهند.
مقام معظم رهبري انتخاب يك نماينده صالح را در درجه اول در تدين يك نماينده دانستند و فرمودند: براي يك نماينده آگاهي سياسي، جرأت و جسارت در برخورد با مسائل، آگاهي از مسائل كشور و جهان لازم است ولي ركن اصلي براي يك نماينده تدين است. زيرا كه اعتقاد او به اسلام و اصول و پايه هاي ديني و عامل بودن به آنها، خاطر همه را جمع خواهد كرد كه او هيچگاه خيانت، كار خلاف شرع، سستي و يا كوتاهي نخواهد كرد. نماينده متدين از تريبون مجلس براي گفتن سخن ناحق استفاده نخواهد كرد و مسائل انقلاب و كشور را بر مسائل شخصي و يا احياناً گروهي مقدم خواهد داشت . از اين روست كه اگر مردم بتوانند در انتخاب خود اصل تدين را تأمين كنند، قطعاً جهات ديگر قابل تأمين تر خواهد بود.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /