پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

پاسخ به سؤالات حجةالاسلام ری شهری

حضرت آیةالله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به سؤالات حجةالاسلام والمسلمین محمدی ری شهری نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در خصوص بعضی از مسائل زائران بیت الله الحرام در مکه و مدینه، هر گونه عملی را که موجب وهن مذهب یا ایجاد تفرقه بین مسلمین باشد را حرام دانستند و مؤمنین و حجاج بیت الله الحرام را به اجتناب از آنها توصیه فرمودند.
متن نامه حجةالاسلام والمسلمین محمد محمدی ری شهری و پاسخ مقام معظم رهبری به این شرح است:

محضر مبارک رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیةالله خامنه ای مدظله
با عنایت به توصیه های مؤکد امام راحل رضوان الله تعالی علیه و حضرتعالی در زمینه حفظ اتحاد و دعوت مسلمین جهان به وحدت کلمه و اجتناب از اعمال اختلاف انگیز بخصوص در ایام حج خواهشمند است نظر مبارک را در خصوص مسایل ذیل مرقوم فرمائید:
1 - اقامه نماز جماعت در هتل ها و مسافرخانه های مکه و مدینه با عنایت به اینکه این اقدام اصولاً مخالفت عملی با جماعت مسلمین محسوب میشود، آیا شرعاً جایز است؟
2 - گاهی مشاهده می شود که بعضی از حجاج هنگام برپایی نماز جماعت در مسجد الحرام و مسجد النبی صلی الله علیه و آله و سایر مساجد مکه و مدینه، از شرکت در نماز جماعت خودداری کرده و از مسجد خارج می شوند و یا در کناری ایستاده و تماشا میکنند، این عمل چه حکمی دارد؟
3 - همراه بردن مهر، بادبزن، حصیر و امثال آن در مساجد مکه و مدینه برای سجده بر آن با عنایت به این که این عمل موجب انگشت نما شدن و احیاناً اهانت به شیعه میگردد، چه حکمی دارد؟
4 -برخی از حجاج با این ادعا که رؤیت هلال نزد آنها ثابت نیست در وقوفین و اعمال روز عید خلاف جماعت مسلمانان عمل میکنند، نظر مبارک در این خصوص چیست؟
5 - باعنایت به اینکه طبق تحقیقات انجام شده مسلخ جدید خارج از منی قرار دارد ذبح درغیر مسلخ هم از طرف حکومت ممنوع است، ذبح در غیر مسلخ با عنایت به خطرات احتمالی و یا تأخیر ذبح از روز عید چه حکمی دارد؟
6 - حکم بوسیدن پنجره مرقد مطهر حضرت رسول صلی الله علیه و آله، برداشتن خاک از قبور ائمعه، بقیع علیهم السلام به عنوان تبرک و نماز خواندن در قبرستان بقیع یا کنار دیوار آن با توجه به ممانعت مأمورین سعودی و با عنایت به این که این اعمال معمولاً موجب اهانت به شیعه میگردد، چیست؟
7 - خواندن ادعیه، زیارات و مرثیه هایی که در اجتماع مسلمین موجب وهن مذهب و تفرقه است چه صورتی دارد؟

متن پاسخ حضرت آیةالله خامنه ای رهبرمعظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
کارهای مذکور درسؤالات فوق در صورتیکه موجب وهن مذهب یا ایجاد تفرقه بین مسلیمن شود و هر عمل دیگری که این تبعات را داشته باشد حرام است و مؤمنین باید از آن اجتناب کنند، و شرکت در نمازهای جماعت و تبعیت از تشخیص مسلمین در هلال ذیحجه الحرام و ذبح درمسلخ جدید و امثال آن مجزی و مبری ذمه است.
سیدعلی خامنه ای
18 ذیقعده 1412قمری

کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /