پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار علماء، روحانيون و طلاب

حضرت آيةالله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز در ديدار علماء، روحانيان، ائمه جماعات و وعاظ استان تهران با ايشان طي سخنان مهمي با استناد به درسهايي از واقعه ي عاشورا بر ضرورت شناخت دشمن اصلي و وظايف اساسي و مهم مسلمين در برخورد با آن تأكيد كردند و از سلطه فرهنگي، نظامي، سياسي و اقتصادي كفر و استكبار بعنوان بزرگترين خطر تهديد كننده ي اسلام و مسلمين نام بردند.
مقام معظم رهبري با تأكيد بر اهميت برخورداري مسلمين از شناخت صحيح و واقعي نسبت به تكاليف و وظايف اساسي خود در مقاطع مختلف فرمودند: حسين بن علي(ع) با قيام خود به مسلمانان فهماند كه در چنان شرايطي مبارزه با اصل قدرت طاغوتي و اقدام براي نجات انسانها از سلطه ي شيطاني و اهريمني او، واجب ترين كارهاست و وظايف مهم ديگر بايد فداي اين وظيفه مهم تر شود. در هر زمان دشمن خاصي، جهان اسلام و مسلمين را تهديد ميكند و بدون ترديد اگر در شناخت دشمن اشتباه شود خسارتهاي جبران ناپذيري بر مسلمانان تحميل خواهد شد و ما امروز مصمم هستيم هوشياري، توجه ، دشمن شناسي و تكليف شناسي را در حد اعلاي آن براي جهانِ اسلام به ويژه ملت مسلمان ايران تدارك ببينيم.
حضرت آيةالله خامنه اي لزوم پرهيز از اشتباه در شناخت دشمنِ واقعي و اصلي را مورد تأكيد قرار دادند و فرمودند: تشكيل حكومت اسلامي و برافراشته شدن پرچم اسلام در ايران، واقعه ي بي سابقه اي در تاريخ اسلام است. لذا ما حق نداريم در شناخت دشمن و آگاهي نسبت به تهاجم او دچار اشتباه شويم. جهت حركت جامعه اسلامي ما بايد همان جهت ضد استكباري و ضد سلطه ي جهاني كه امروز بر همه ي جهان اسلام پنجه افكنده است باشد. زيرا سلطه جهاني كفر و استكبار دشمن اساسي، خطر بنيان كن و بزرگترين تهديد كننده ي اسلام و مسلمين است.
رهبر انقلاب اسلامي از دولت جبار و متجاوز آمريكا بعنوان سردمدار استكبار جهاني ياد كردند و فرمودند: آمريكا و قدرتهاي كوچك و بزرگ هم پيمان او به دليل خصومت ديرينه و اصطكاك منافع خود با اسلام و يا هراس از آن، دشمن ايران اسلامي هستند و اينكه آنان از دشمني با جمهوري اسلامي ايران دست بر داشته اند، تصور اشتباهي است.
مقام معظم رهبري به كشتار مسلمانان بوسني هرزگوين در قلب اروپا اشاره كردند و فرمودند: سياست اروپا در برابر قتل عام مسلمانان بوسني هرزگوين نشان ميدهد كه آنان قصد دارند مسلمانان را در آن منطقه بكلي از بين ببرند و از تشكيل يك كشور مسلمان در قلب اروپا جلوگيري كنند و اين خطر وجود دارد كه درآينده هر مجموعه اي از مسلمانان در داخل اروپا در معرض اينگونه فشارها قرار گيرند. ما به شدت نگران سرنوشت ملت مسلمانان و برادر خود در بوسني هرزگوين هستيم و حمايتها و پشتيباني هاي همه جانبه اي را از مردم مسلمان اين كشور بعمل آورده ايم.اما اين حمايتها را كافي نمي دانيم و جهان اسلام براي دفاع از اين ملت مظلوم بايد وارد عمل شود.
حضرت آيةالله خامنه اي از فشار قدرتهاي بزرگ بر جمهوري اسلامي ايران به عنوان بالاترين مظهر دشمني آنان با اسلام نام بردند و افزودند: اسلام انقلابي و مسلمانان برخوردار از آگاهي و بيداري كه در راه ايجاد دنيايي بر اساس معيارهاي صحيح از هيچ مانعي نمي هراسند، هدف حداكثر بغض اسكتبار جهاني قرار دارند. امروز دشمنان اسلام، تهاجم كم سابقه اي را در زمينه هاي فرهنگي، اقتصادي، سياسي و تبليغاتي عليه ما تدارك ديده اند. لذا جامعه ي اسلامي بايد بصورتي زنده و پرتحرك، هوشيار، آسيب ناپذير و پراميد به مقاومت خود ادامه دهد.
رهبر انقلاب اسلامي دربخش ديگري از بياناتشان عمل به تكليف شرعي امر به معروف و نهي از منكر را موجب قوام حكومت اسلامي دانستند و فرمودند: آگاهي و شناخت آحاد يك ملت نسبت به معروف و منكر به معناي وجود نظارت، حضور و همكاري عمومي در جامعه اسلامي است. امر به معروف و نهي از منكر يك واجب بزرگ الهي براي عموم مسلمانان است و قشرهاي مختلف بايد جايگاه خود را در مورد آن پيدا كنند و در صحنه حضور هميشگي داشته باشند.
مقام معظم رهبري از تخلف ها و جرائمي كه پايه هاي نظام اسلامي را سست ميكند، به عنوان بزرگترين تخلف ها نام بردند و فرمودند: مأيوس كردن دلهاي اميدوار، كج نشان دادن راه راست، گمراه كردن انسانهاي مؤمن و با اخلاص، سوء استفاده از اوضاع در جامعه ي اسلامي، كمك به دشمنان از طريق مخالفت با احكام و مقررات اسلامي و تلاش براي ايجاد بي تفاوتي به فساد كشاندن نسل مؤمن، از جمله منكرات جامعه ي ما هستند و بايد درمحيط هاي مختلف نهي از منكرات اخلاقي، سياسي و اقتصادي ترويج شود.
حضرت آيةالله خامنه اي در پايان سخنانشان آمادگي براي انجام تكليف الهي را يك ارزش انقلابي خواندند و افزودند: در نظام اسلامي افراد برخوردار از روحيه حزب اللهي بر كساني كه فاقد چنين روحيه اي هستند ترجيح دارند. مديران، استادان و صاحب منصبان، فرماندهان، هنرمندان و نويسندگان ما بايد حزب اللهي باشند و در محيط هاي مختلف، عناصر حزب اللهي بايد حضور برجسته اي داشته باشند و اين ارزش بايد به طور عملي در دستگاههاي اجرايي و قضايي مورد توجه قرار گيرد. زيرا دستگاه اداري سالم زماني كارآيي بيشتري خواهد داشت كه در آن عناصر مهم، صالح و به معناي واقعي حزب اللهي وجود داشته باشد.
بر پايه همين گزارش در اين ديدار كه آيةالله مهدوي كني، ائمه جماعات تهران، قم، شهر ري و كرج به همراه اعضاي مركز رسيدگي به امور مساجد، مبلغين و روحانيون سازمان تبليغات اسلامي، روحانيون دفاتر نمايندگي ولي فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، اعضاء جامعه ي روحانيت و مجمع روحانيون مبارز تهران حضورداشتند، حجةالاسلام والمسلمين فلسفي طي سخنان كوتاهي به بيان نقش و تأثير امر به معروف و نهي از منكر در حفظ سلامت جامعه اسلامي پرداخت و طي آن گفت: در پرتو اسلام بقاي استقلال، آزادي و قطع دست سلطه گران مستكبر تضمين شده خواهد بود و ما بايد همواره چهره ي اسلام را در اين مملكت زنده نگه داريم. وي در سخنان خود همچنين تأكيد كرد كه روحانيت در اجراي رهنمودهاي حيات بخش مقام معظم رهبري درزمينه ي امر به معروف و نهي از منكر همچون گذشته پيشتاز خواهد بود.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /