پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار مردم شهر مقدس مشهد

حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌ عصر روز گذشته‌ پس‌ از ورود به‌ شهر مقدس‌ مشهد در اجتماع‌ جمع‌ زيادي‌ از مردم‌ اين‌ شهر و زائران‌ مزار شريف‌ حضرت‌ علي‌بن‌موسي‌الرضا(ع‌) كه‌ در صحن‌ مطهر امام‌ خميني‌ رضوان‌ الله‌ تعالي‌ عليه‌ برگزار شد، در سخنان‌ مهمي‌ علل‌ خصومت‌ دشمنان‌ اسلام‌ را با جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ تشريح‌ كردند و طي‌ آن‌ ضرورت‌ حفظ هوشياري‌ و اتحاد مردم‌ ايران‌ را در برابر كيد و توطئه‌ قدرتهاي‌ استكباري‌ مورد تأكيد قرار دادند.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ با استناد به‌ آيات‌ قرآني‌ فرمودند: در قرآن‌ كريم‌ كه‌ براي‌ مسلمانان‌ كتاب‌ زندگي‌، حكومت‌، سياست‌ و عرفان‌ محسوب‌ مي‌شود بارها ماجراي‌ شيطان‌ تكرار شده‌ است‌ و هدف‌ خداوند از اين‌ مساله‌ دقيق‌ رواني‌، هشدار به‌ انسانها در مورد مواجه‌ بودن‌ با شيطان‌ در مسير حركت‌ زندگي‌ است‌ زيرا انسان‌ هرگز بدون‌ دشمن‌ نيست‌ و جامعه‌ اسلامي‌ در راه‌ تكامل‌ خود هيچگاه‌ نبايد از شيطان‌ بعنوان‌ دشمن‌ در كمين‌ نشسته‌ و قواي‌ شرآفرين‌ غافل‌ بماند.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌، انقلاب‌ اسلامي‌ را حركتي‌ عظيم‌، مردمي‌ و دشمن‌ستيز توصيف‌ كردند و در توضيح‌ پيرامون‌ دشمن‌ساز بودن‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ فرمودند: مستكبران‌ و دشمنان‌ به‌ كمين‌ نشسته‌ از اينكه‌ ملت‌ ايران‌ دست‌ آنها را از سرزمين‌ خود كوتاه‌ كرده‌ است‌ خشميگين‌ و عصباني‌ هستند. ابرقدرتها مي‌خواهند ما مصالح‌ ملي‌ خود را قرباني‌ منافع‌ آنها كنيم‌، مستشاران‌ آمريكايي‌ را بر ارتش‌ و نيروهاي‌ مسلح‌ كشور مسلط كرده‌ و نفت‌ را كه‌ سرمايه‌ اساسي‌ كشور ماست‌ به‌ رايگان‌ در اختيار مصرف‌ كنندگان‌ و صنايع‌ غرب‌ قرار دهيم‌ و اگر چنين‌ شود جمهوري‌ اسلامي‌ دشمن‌ نخواهد داشت‌ اما وجدان‌ بشري‌ و عقل‌ سالم‌ هيچگاه‌ به‌ يك‌ ملت‌ اجازه‌ نمي‌دهد كه‌ منافع‌، سرنوشت‌، آزادي‌، استقلال‌، نفت‌، منابع‌ زيرزميني‌، حكومت‌ و همه‌ چيز خود را به‌ اين‌ بهانه‌ كه‌ دشمني‌ ايجاد نشود در اختيار چپاولگران‌ مهاجم‌ قرار دهد.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ دشمني‌ آمريكا و قدرتهاي‌ بزرگ‌ و استكباري‌ را با امام‌ راحل‌، جوانان‌ رزمنده‌ و برخوردار از احساسات‌ انقلابي‌ امري‌ طبيعي‌ خواندند و فرمودند: ما دشمن‌تراشي‌ نكرده‌ايم‌ بلكه‌ حق‌ خود را خواسته‌ايم‌. ملت‌ ايران‌ اراده‌ كرده‌ است‌ بر خانه‌، سرزمين‌، منافع‌، ثروت‌، منابع‌ ملي‌، زندگي‌ و سرنوشت‌ خود مسلط باشد و اين‌ امر لازمه‌ يك‌ ملت‌ زنده‌ و پابرجاست‌. انقلاب‌ ايران‌ به‌ سبب‌ كوتاه‌ كردن‌ دست‌ غارتگران‌ بين‌المللي‌ و ترجيح‌ منافع‌ و مصالح‌ ملت‌ ايران‌ برخواست‌ بيگانگان‌ دشمن‌ساز است‌. جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ در برابر مطامع‌ آمريكا، اروپا، قدرتهاي‌ سلطه‌گر و صاحبان‌ كمپاني‌هاي‌ بزرگ‌ چند مليتي‌، قهرمانانه‌ ايستاده‌ است‌ و به‌ هيچكس‌ اجازه‌ زورگويي‌، دخالت‌ و نفوذ در ايران‌ اسلامي‌ را نخواهد داد.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ در بخش‌ ديگري‌ از بياناتشان‌ معامله‌ و مذاكره‌ اعراب‌ با رژيم‌ صهيونيستي‌ را صددرصد به‌ زيان‌ ملت‌ فلسطين‌ دانستند و فرمودند: مذاكرات‌ سازش‌ كه‌ امروز درباره‌ فلسطين‌ جريان‌ دارد به‌ معناي‌ آن‌ است‌ كه‌ فلسطيني‌ها از اين‌ پس‌ هيچ‌ حقي‌ را در مورد خانه‌ و زاده‌گاه‌ خود نداشته‌ باشند. فلسطيني‌ها صاحب‌ خانه‌هايي‌ هستند كه‌ با زور، دغل‌كاري‌، تزوير و استفاده‌ از قدرت‌ جهاني‌ و پشتيباني‌ قدرتهاي‌ بزرگ‌ از خانه‌ و كاشانه‌ خود بيرون‌ رانده‌ شده‌اند اما امروز جوانان‌ و كودكان‌ فلسطيني‌ با الهام‌ از بيداري‌ عمومي‌ مسلمانان‌ و درس‌ گرفتن‌ از انقلاب‌ كبير اسلامي‌ در ايران‌ راه‌ مبارزه‌ را با استفاده‌ از سنگ‌ دنبال‌ مي‌كنند. اين‌ مبارزه‌ هميشه‌ با سنگ‌ نخواهد بود و آينده‌، روزه‌ سياه‌ صهيونيستها را نويد مي‌دهد.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ به‌ استفاده‌ ابرقدرتها از حربه‌هاي‌ تهديد، فريب‌ و تطميع‌ براي‌ انجام‌ مذاكره‌ و سازش‌ ميان‌ اعراب‌ و رژيم‌ صهيونيستي‌ اشاره‌ كردند و ضمن‌ سرزنش‌ رژيم‌هاي‌ عربي‌ مذاكره‌ كننده‌ با رژيم‌ صهيونيستي‌ فرمودند: هدف‌ از اين‌ مذاكرات‌ به‌ رسميت‌ شناخته‌ شدن‌ رژيم‌ اشغالگر قدس‌ است‌ زيرا از نظر قدرتهاي‌ استكباري‌ چنين‌ وضعيتي‌ به‌ معناي‌ پايان‌ مبارزه‌ فلسطيني‌هاست‌. دولتهاي‌ عربي‌ ممكن‌ است‌ تحت‌ فشار تهديد، رشوه‌، بيدار نبودن‌ وجدانشان‌ و يا برخوردار نبودن‌ از پشتوانه‌ مقابله‌ با آمريكا، تن‌ به‌ انجام‌ چنين‌ مذاكراتي‌ داده‌ باشند. اما سؤال‌ اين‌ است‌ كه‌ چرا مخالفت‌ جمهوري‌ اسلامي‌ و ملت‌ مسلمان‌ ايران‌ با اين‌ مذاكرات‌ تا اين‌ حد غرب‌ را حساس‌ كرده‌ است‌ .به‌ گونه‌اي‌ كه‌ دولتهاي‌ غربي‌ در محافل‌ سياسي‌ پيوسته‌ ما را از ابراز مخالفت‌ سازش‌ برحذر مي‌دارد.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ با تأكيد بر هوشياري‌ و بيداري‌ نظام‌ اسلامي‌ در برابر كيد دشمنان‌ اسلام‌ فرمودند: ملت‌ آزاد و دولت‌ مستقل‌ ايران‌ اسلامي‌ بدون‌ لشگركشي‌ و اعزام‌ نيرو به‌ فلسطين‌ در برابر مذاكرات‌ سازش‌ با رژيم‌ صهيونيستي‌ فقط اعلام‌ موضع‌ كرده‌ است‌ و اين‌ امر دشمنان‌ را به‌ صف‌ مقابله‌ با جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ كشانده‌ است‌. آنها مي‌خواهند ما در برابر يك‌ ظلم‌ بزرگ‌ سكوت‌ كنيم‌ اما يك‌ نظام‌ اسلامي‌ مستقل‌ و آزاد و يك‌ ملت‌ مبارز كه‌ از هيچ‌ قدرتي‌ نمي‌هراسد با الهام‌ از قرآن‌ كريم‌ در برابر دشمنان‌ خود هوشيار و بيدار است‌ و از آنان‌ غفلت‌ نخواهد كرد.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ تلاش‌ قدرتهاي‌ استكباري‌ را براي‌ وارد آوردن‌ ضربه‌هاي‌ سياسي‌، امنيتي‌، اقتصادي‌ و فرهنگي‌ بر جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ يادآور شدند و فرمودند: هوشياري‌، اتحاد و عمل‌ صحيح‌ به‌ وظيفه‌، مكر شيطان‌ را ضعيف‌ مي‌كند و ملت‌ بزرگ‌ و مقاوم‌ ايران‌ طي‌ چهارده‌سال‌ گذشته‌ به‌ رغم‌ تلاش‌ شيطان‌ توانسته‌ است‌ بارها بيني‌ او را بر خاك‌ ذلت‌ بمالد و او را در ضعف‌ و ترس‌ نگهدارد. تا هر گاه‌ كه‌ متحد و حاضر در صحنه‌ و مرتبط با خداوند متعال‌ بوده‌ و آمر به‌ معروف‌ و ناهي‌ از منكر باشيم‌ و تازماني‌ كه‌ بركات‌ ماه‌ رمضان‌، حج‌ خانه‌ خدا، مسجد و نمازهاي‌ جماعت‌، جوانان‌ بسيجي‌، مؤمن‌ و مبارز در راه‌ خدا و رهنمودهاي‌ امام‌ بزرگوارانمان‌ استمرار داشته‌ باشد، ملت‌ ما از دشمنان‌ و قدرتهاي‌ بزرگ‌ و كوچك‌ هرگز باك‌ نخواهد داشت‌.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ در پايان‌ سخنانشان‌ شجاعت‌، دشمن‌شناسي‌ و قدرداني‌ مسئولين‌ كشور را نسبت‌ به‌ آحاد مردم‌ و نعمتهاي‌ الهي‌ مورد تأكيد قرار دادند و اهداف‌ والاي‌ انقلاب‌ اسلامي‌ را در سايه‌ وحدت‌ و همدلي‌ مردم‌ و مسئولين‌ و استفاده‌ از رهنمودهاي‌ الهي‌ و قرآن‌ عزيز قابل‌ تأمين‌ و تحقق‌ دانستند.
بر پايه‌ همين‌ گزارش‌ پيش‌ از بيانات‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌،حجه‌الاسلام‌ والمسلمين‌ واعظ طبسي‌ نماينده‌ ولي‌ فقيه‌ و توليت‌ آستان‌ قدس‌ رضوي‌ در سخنان‌ كوتاهي‌ مقدم‌ رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ را به‌ شهر مقدس‌ مشهد گرامي‌ داشت‌ و پيوند و ارتباط عميق‌ عاطفي‌، فكري‌ و اعتقادي‌ ميان‌ مردم‌ و امامت‌ جامعه‌ اسلامي‌ را عامل‌ اساسي‌ در تحقق‌ اهداف‌ انقلاب‌ اسلامي‌ توصيف‌ كرد.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /