پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار نخست‌ وزير مالزي‌ و هيأت‌ عاليرتبه‌ي‌ همراه‌ وي‌

حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌ پيش‌ از ظهر امروز آقاي‌ ماهاتيربن‌ محمد نخست‌ وزير مالزي‌ و هيأت‌ عاليرتبه‌ي‌ همراه‌ وي‌ را بحضور پذيرفتند و طي‌ آن‌ ضرورت‌ تفاهم‌، همكاري‌ و روابط نزديك‌ ميان‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ را مورد تأكيد قرار دادند.
در اين‌ ديدار كه‌ آقاي‌ دكتر حبيبي‌ معاون‌ اول‌ رئيس‌ جمهور و آقاي‌ ولايتي‌ وزير امور خارجه‌ نيز حضور داشتند، مقام‌ معظم‌ رهبري‌ با تأكيد بر اهميت‌ توسعه‌ ارتباطات‌ و مناسبات‌ ميان‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ فرمودند: مناطق‌ اسلامي‌ از امكانات‌ عظيمي‌ در زمينه‌ي‌ انرژي‌ و منابع‌ مهم‌ طبيعي‌ و جغرافيائي‌ برخوردارند و در حقيقت‌ كشورهاي‌ صنعتي‌ و پيشرفته‌ جهان‌ محتاج‌ مسلمانان‌ هستند لذا دنياي‌ اسلام‌ با تكيه‌ بر عوامل‌ قدرت‌آفرين‌ نظير همزيستي‌، وحدت‌، ارتباطات‌ دوستانه‌ و همفكري‌ با يكديگر مي‌تواند آنچه‌ را كه‌ حق‌ مسلمانان‌ است‌ تأمين‌ كند.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ حمايت‌ بي‌منطق‌ و نامحدود آمريكا از رژيم‌ صهيونيستي‌ را اقدامي‌ در جهت‌ تحقير كشورهاي‌ اسلامي‌ توصيف‌ كردند و فرمودند: اسرائيل‌ بعنوان‌ يك‌ مجموعه‌ جعلي‌، بي‌ريشه‌ و فاقد سابقه‌ و تاريخ‌، تحت‌ حمايت‌ بدون‌ قيد و شرط آمريكا و همپيمانانش‌ صاحبان‌ اصلي‌ فلسطين‌ را تحت‌ انواع‌ فشارها و شكنجه‌ها قرار داده‌ است‌ و حتي‌ به‌ فلسطينيان‌ اجازه‌ داده‌ نمي‌شود كه‌ حق‌ خود را بيان‌ كنند. در چنين‌ شرايطي‌ آمريكائي‌ها و همفكران‌ آنها، جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ را به‌ سبب‌ مخالفت‌ صريح‌ با مذاكرات‌ سازش‌ ميان‌ رژيم‌ صهيونيستي‌ و اعراب‌ مورد اعتراض‌ قرار مي‌دهند. ما اعتقاد داريم‌ پايه‌ اين‌ مذاكرات‌ كه‌ صاحبان‌ حق‌ يعني‌ مردم‌ فلسطين‌ از آن‌ بكلي‌ بركنار هستند، ظالمانه‌ است‌ و ما با نظر منفي‌ آن‌ را ارزيابي‌ مي‌كنيم‌.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ با اشاره‌ به‌ اينكه‌ اسلام‌ دين‌ همزيستي‌، ارتباط و دوستي‌ است‌ فرمودند: مسلمانان‌ مي‌توانند با پيروان‌ اديان‌ مختلف‌ در همه‌ جهان‌ در صلح‌ و آرامش‌ زندگي‌ كنند. اما غربي‌ها كه‌ مدعي‌ دموكراسي‌ و آزادي‌ هستند برفرهنگ‌ و فهم‌ خود از زندگي‌ به‌ شدت‌ تعصب‌ مي‌ورزند و بر اجراي‌ آن‌ در تمامي‌ جهان‌ اصرار دارند. تاريخ‌ نشان‌ مي‌دهد كه‌ آنها حتي‌ ميان‌ خود به‌ سختي‌ مي‌توانند همزيستي‌ داشته‌ باشند زيرا هر گاه‌ اروپا خود را از تهديد يك‌ قدرت‌ خارجي‌ در امان‌ دانسته‌ در درون‌ خويش‌ به‌ درگيري‌ و خونريزي‌ پرداخته‌ است‌ و اقوام‌ اروپائي‌ همواره‌ با يكديگر در اختلاف‌ بسر برده‌اند.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌، اسلام‌ را عامل‌ همبستگي‌، تفاهم‌، همكاري‌ و زندگي‌ مشترك‌ ميان‌ ملتهاي‌ مسلمان‌، با فرهنگ‌، تاريخ‌، سنن‌ و آداب‌ متفاوت‌ توصيف‌ كردند و فرمودند: دشمنان‌ اسلام‌ براي‌ ايجاد اختلاف‌ ميان‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ پول‌ زيادي‌ را هزينه‌ مي‌كنند و تفاهم‌ ميان‌ دولتهاي‌ مسلمان‌ را مغاير با منافع‌ خود مي‌دانند لذا رهبران‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ بايد با هوشياري‌ با تحريكات‌ دشمنان‌ مقابله‌ كنند و مانع‌ از بروز مشكلات‌ ناشي‌ از اختلافات‌ فرقه‌اي‌ ميان‌ مسلمانان‌ شوند.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ از دولت‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ بعنوان‌ دولتي‌ فعال‌، توانمند و پرتحرك‌ نام‌ بردند و در پايان‌ سخنانشان‌ ابراز اميدواري‌ كردند كه‌ دو كشور اسلامي‌ ايران‌ و مالزي‌ بتوانند در زمينه‌هاي‌ مختلف‌ اقتصادي‌، تجاري‌ و سياسي‌ با يكديگر همكاري‌ نزديكي‌ داشته‌ باشند.
برپايه‌ همين‌ گزراش‌ در اين‌ ديدار آقاي‌ ماهاتيربن‌ محمد نخست‌وزير مالزي‌ نيز طي‌ سخناني‌ به‌ علاقه‌ دو كشور در جهت‌ گسترش‌ روابط اقتصادي‌ و تجاري‌ اشاره‌ كرد و گفت‌: ما براي‌ كاهش‌ وابستگي‌ خود از كشورهاي‌ پيشرفته‌ غرب‌ و شمال‌، نيازمند برخوردار بودن‌ از اقتصادي‌ قوي‌ و دولتي‌ نيرومند هستيم‌ و با اين‌ هدف‌ آماده‌ايم‌ به‌ سرعت‌ روابط خود را با ايران‌ اسلامي‌ توسعه‌ دهيم‌. وي‌ در پايان‌ سخنانش‌ بر اراده‌ي‌ دولت‌ متبوع‌ خود براي‌ توسعه‌ اقتصادي‌ مالزي‌ همزمان‌ با اجراي‌ تعاليم‌ عاليه‌ اسلام‌ در آن‌ كشور تأكيد كرد.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /