پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار ائمه‌ جمعه‌ در نهمين‌ گردهمايي‌ سراسري

حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌ صبح‌ امروز طي‌ سخناني‌ كه‌ در نهمين‌ گردهمايي‌ ائمه‌ جمعه‌ سراسر كشور ايراد فرمودند از نماز جمعه‌ بعنوان‌ وسيله‌اي‌ براي‌ تربيت‌ اسلامي‌ و كانوني‌ براي‌ روشنگري‌ آحاد مردم‌ و گسترش‌ روح‌ تقوي‌ در جامعه‌ ياد كردند و نقش‌ ائمه‌ جمعه‌ را در تحكيم‌ وحدت‌ كلمه‌ ميان‌ مردم‌ و تقويت‌ كفر به‌ طاغوت‌ و ايمان‌ به‌ خدا در دل‌ آحاد مردم‌ مورد تأكيد قرار دادند.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ در بياناتشان‌ با تأكيد بر اهميت‌ نماز جمعه‌ و نقش‌ عبادي‌ و سياسي‌ آن‌ در مسير حركت‌ جامعه‌ فرمودند: توصيه‌ به‌ تقوا و تربيت‌ به‌ آداب‌ شرعي‌ اصل‌ ستون‌ فقرات‌ نماز عظيم‌ الشأن‌ جمعه‌ است‌ و به‌ بركت‌ انقلاب‌ اسلامي‌، مردم‌ مسلمان‌ ايران‌ از اين‌ نعمت‌ و عبادت‌ بسيار بزرگ‌ به‌ سبب‌ جنبه‌هاي‌ معنوي‌، تربيتي‌ و انسان‌سازي‌ و نيز بعد سياسي‌ و آگاهي‌ بخش‌ آن‌ برخوردار شده‌اند.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ به‌ مخالفت‌ دشمنان‌ اسلام‌ و مسلمين‌ با تمامي‌ پديده‌ها در نظام‌ اسلامي‌ از جمله‌ نماز جمعه‌ اشاره‌ كردند و با بيان‌ نقش‌ نماز جمعه‌ در پاسخگويي‌ به‌ سؤالات‌ و استفهامات‌ مردم‌ فرمودند: نماز جمعه‌ يك‌ كانون‌ اجتماع‌ مؤثر در فكر، ممشاي‌ سياسي‌، عواطف‌ و محبت‌ مردم‌ و در حركت‌ عمومي‌ كشور است‌ لذا ترديدي‌ نيست‌ كه‌ دشمنان‌ اسلام‌ از پديده‌اي‌ با چنين‌ ويژگي‌هاي‌ مهم‌ غافل‌ نخواهند بود و به‌ شيوه‌هاي‌ مختلف‌ عليه‌ آن‌ كار مي‌كنند.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ نقش‌ محوري‌ نماز جمعه‌ را در تربيت‌ اسلامي‌ و بوجود آوردن‌ تمدني‌ نيرومند حائز اهميت‌ دانستند و افزودند: اين‌ تصور كه‌ جوانان‌ از دين‌ دورترند تصور اشتباهي‌ است‌. نسل‌ جوان‌ ما از لحاظ گرايش‌ به‌ دين‌ از بهترين‌ نسل‌هاست‌ و طمع‌ورزي‌ها و هواهاي‌ گوناگون‌ نفساني‌ كه‌ مخالف‌ دين‌ است‌ در حد ضعيف‌تري‌ در جوانان‌ وجود دارد و تجربه‌ ميدان‌ جنگ‌ بهترين‌ گواه‌ است‌. بنابراين‌ در نمازهاي‌ جمعه‌ بايد مطالب‌ قوي‌، منطقي‌، قانع‌ كننده‌ و متناسب‌ با سؤال‌ و استفسار روحي‌ و فكري‌ جوانان‌ ارائه‌ شود و با نياز آنها تناسب‌ داشته‌ باشد.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ در بخش‌ ديگري‌ از بياناتشان‌ به‌ وجود عناصر حفظ كننده‌ و ادامه‌ دهنده‌ حركت‌ اسلامي‌ در داخل‌ نظام‌ اشاره‌ كردند و فرمودند: اگر نظام‌ اسلامي‌ منطبق‌ بر احكام‌ قرآن‌ باشد از عوامل‌ بقاء و توسعه‌ در داخل‌ خود برخوردار خواهد بود و نماز جمعه‌ نيز از جمله‌ عوامل‌ حفظ كننده‌ و ادامه‌ دهنده‌ نظام‌ اسلامي‌ است‌ كه‌ در درون‌ نظام‌ قرار دارد و تا هنگامي‌ كه‌ ائمه‌ جمعه‌ و مردم‌ قدر نماز جمعه‌ را مي‌دانند هيچگاه‌ خوف‌ تزلزل‌ و اضطراب‌ در جامعه‌ اسلامي‌ وجود نخواهد داشت‌.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ در پايان‌ سخنانشان‌ ترس‌ از دشمن‌ را با فرمان‌ صريح‌ الهي‌ مغاير دانستند و ضرورت‌ استفاده‌ از سنگر نماز جمعه‌ در جهت‌ تقويت‌ ايمان‌ به‌ خدا و نيز نزديك‌ كردن‌ دلهاي‌ مردم‌ به‌ يكديگر را مورد تأكيد قرار دادند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /