پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار خواهران‌ متخصص‌ جراح‌ و پزشك‌ كشور

حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ پيش‌ از ظهر امروز در ديدار گروهي‌ از خواهران‌ متخصص‌ جراح‌ و پزشك‌ كشور با ايشان‌ تأكيد كردند كه‌ زنان‌ مي‌توانند در سايه‌ تربيت‌ اسلامي‌ به‌ بالاترين‌ درجات‌ كمال‌ علمي‌ و معنوي‌ دست‌ يابند.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ حضور روزافزون‌ زنان‌ مسلمان‌ و مؤمن‌ در كسوت‌ تخصص‌ و استادي‌ را مايه‌ مباهات‌ و افتخار نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ دانستند و فرمودند: در محيط اسلامي‌ و نظام‌ اسلامي‌ ما فساد، مدگرايي‌، خودنمايي‌، خودآرايي‌ و جلوه‌گري‌هاي‌ غلط و مضر نسبت‌ به‌ گذشته‌ اندك‌ است‌ و در مقابل‌ آن‌ فضاي‌ سالمي‌ براي‌ رشد استعدادهاي‌ زنان‌ بوجود آمده‌ است‌. امروز محيط جامعه‌، دانشگاهها و مجامع‌ هنري‌ براي‌ دختران‌ جوان‌ ما محيط امني‌ محسوب‌ مي‌شود و زنان‌ مسلمان‌ و متدين‌ فرصت‌ يافته‌اند تا استعدادهاي‌ خود را در رشته‌هاي‌ مختلف‌ بروز دهند و به‌ مدارج‌ بالاي‌ علمي‌ و هنري‌ دست‌ يابند.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ از وجود زنان‌ مسلمان‌ و متخصص‌ در جامعه‌ اسلامي‌ به‌ عنوان‌ حجت‌ خدا و اسلام‌ براي‌ زنان‌ ايران‌ و جهان‌ اسلام‌ نام‌ بردند و فرمودند: انجام‌ يك‌ تحول‌ در تمامي‌ رشته‌هاي‌ علمي‌ جامعه‌ ما ضروري‌ است‌ و زنان‌ بايد در هر رشته‌اي‌ كه‌ استعداد آن‌ را دارند و با ساختمان‌ وجودي‌ آنان‌ نيز تناسب‌ دارد وارد شوند. نيمي‌ از استعدادهاي‌ كشور مربوط به‌ زنان‌ است‌ و آنان‌ بايد ميدانهايي‌ را كه‌ در آن‌ براي‌ زن‌ محدويت‌ طبيعي‌ و فطري‌ وجود ندارد پر كنند.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ جايگاه‌ رفيع‌ حضرت‌ فاطمه‌ (س‌) را نشان‌ دهنده‌ جهان‌بيني‌ اسلام‌ در مورد زن‌ توصيف‌ كردند و فرمودند: خانه‌داري‌ و اداره‌ كردن‌ همسر و فرزندان‌ طبيعي‌ترين‌، فطري‌ترين‌ و مطلوب‌ترين‌ كار براي‌ زنان‌ است‌ اما اين‌ امر هرگز توانايي‌ زنان‌ را در ميدان‌هاي‌ علمي‌، عملي‌ و معنوي‌ نفي‌ نمي‌كند. وجود حضرت‌ زهرا(س‌) با آن‌ حكمت‌، گويندگي‌، قدرت‌ تحليل‌ سياسي‌ و اجتماعي‌ و آينده‌نگري‌ و نيز قدرت‌ برخورد با عظيم‌ترين‌ مسائل‌ زمان‌ خود نشان‌ دهنده‌ اين‌ واقعيت‌ است‌ كه‌ يك‌ زن‌ مسلمان‌ مي‌تواند در سنين‌ جواني‌ هم‌ به‌ مقامات‌ عالي‌ معنوي‌، عرفاني‌ دست‌ يابد.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ متمركز كردن‌ احساسات‌ و غرائز جامعه‌ به‌ مسائل‌ ويژه‌ زنان‌ را يكي‌ از مشخصه‌هاي‌ فرهنگ‌ غرب‌ برشمردند و فرمودند: واقعيت‌ آن‌ است‌ كه‌ امروز در فرهنگ‌ غربي‌ بخش‌ عمده‌اي‌ از وقت‌ زنان‌ و مردان‌ براي‌ جلب‌ توجه‌ همگان‌ به‌ مسائل‌ مربوط به‌ زنان‌ هرز مي‌رود و اين‌ مسئله‌، عمدي‌ و حساب‌ شده‌ است‌. لذا در نظامي‌ كه‌ چنين‌ هدايت‌ غلط، خباثت‌آميز و خطرناكي‌ رواج‌ دارد زنان‌ نمي‌توانند تمامي‌ استعدادهاي‌ خود را بروز دهند و محيط عمومي‌ جامعه‌ شماري‌ از زنان‌ را به‌ انزوا مي‌كشاند.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ به‌ ناامني‌ محيطهاي‌ مختلف‌ براي‌ زنان‌ مسلمان‌ و با ايمان‌ در دوران‌ حاكميت‌ طاغوت‌ اشاره‌ كردند و فرمودند: به‌ لحاظ ناامن‌ بودن‌ محيطهاي‌ دانشگاهي‌، مجامع‌ و كنفرانس‌هاي‌ علمي‌ و محيطهاي‌ هنري‌، تربيتي‌ و ورزشي‌ در دوران‌ حاكميت‌ طاغوت‌ بخش‌ مهمي‌ از زنان‌ جامعه‌ ما فرصت‌ بروز استعدادهاي‌ خود را نيافتند و جامعه‌ از استعدادهاي‌ آنان‌ در زمينه‌هاي‌ علمي‌، هنري‌، تحقيقاتي‌ و پزشكي‌، سخنوري‌ و نويسندگي‌ محروم‌ ماند.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ ضرورت‌ حضور زنان‌ مسلمان‌ و متخصص‌ در ميدانهاي‌ تصميم‌گيري‌ را مورد تأكيد قرار دادند و فرمودند: جامعه‌ ما در رشته‌هاي‌ مختلف‌ پزشكي‌ نيازمند پزشك‌ زن‌ به‌ تعداد پزشكان‌ مردم‌ است‌ و بايد شمار پزشكان‌ زن‌ در كشور به‌ حدي‌ برسد كه‌ زنان‌ ايران‌ براي‌ درمان‌ بيماري‌هاي‌ خود بتوانند فقط به‌ پزشكان‌ زن‌ مراجعه‌ كنند.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ در پايان‌ سخنانشان‌ پايبندي‌ زنان‌ دانشمند و فاضل‌ به‌ اسلام‌ و موازين‌ اسلامي‌ را يك‌ ارزش‌ و تعليم‌ عملي‌ براي‌ زنان‌ و دختران‌ جامعه‌ ذكر كردند و تلاش‌ پزشكان‌ زن‌ را براي‌ بي‌ نياز كردن‌ زنان‌ از مراجعه‌ به‌ پزشكان‌ مرد حسنه‌اي‌ بزرگ‌ خواندند.
پيش‌ از سخنان‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌ يكي‌ از خواهران‌ پزشك‌ گزارشي‌ از روند تربيت‌ خواهران‌ متخصص‌ جراحي‌ زنان‌ و مامائي‌ در دانشگاههاي‌ مختلف‌ كشور را به‌ استحضار رساند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /