پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار زنان‌ مسلمان‌ و انقلابي‌،به مناسبت هفته بزرگداشت زن

به‌ مناسبت‌ هفته‌ بزرگداشت‌ زن‌ صبح‌ امروز جمع‌ زيادي‌ از زنان‌ مسلمان‌ و انقلابي‌ ايران‌ در حسينيه‌ امام‌ خميني‌(رض‌) با حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌ ديدار كردند.
در اين‌ ديدار كه‌ با ابراز احساسات‌ پرشور و شعارهايي‌ در تبعيت‌ و پيروي‌ از مقام‌ معظم‌ رهبري‌ توأم‌ بود حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ طي‌ سخناني‌ ضمن‌ ابراز مراتب‌ تكريم‌ و احترام‌ قلبي‌ خود نسبت‌ به‌ مقام‌ شامخ‌ پيروان‌ راستين‌ حضرت‌ فاطمه‌ زهرا (س‌)، ويژگي‌هاي‌ زنان‌ ممتاز جامعه‌ اسلامي‌ را از ديدگاه‌ اسلام‌ تشريح‌ كردند.
رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌ سخنان‌ و خطبه‌هاي‌ صديقه‌ طاهره‌(س‌) را برخاسته‌ از ايمان‌ و انديشه‌ برجسته‌، بلند و كم‌نظير انساني‌ ايشان‌ دانستند و فرمودند: زنان‌ مسلمان‌ در زندگي‌ شخصي‌، اجتماعي‌ و خانوادگي‌ خود بايد زندگي‌ فاطمه‌ زهرا (س‌) را از جهت‌ خردمندي‌، فرزانگي‌ و عقل‌ و معرفت‌ الگو و سرمشق‌ خود قرار دهند و از بعد عبادت‌، مجاهدت‌، حضور در صحنه‌ تصميم‌گيري‌هاي‌ عظيم‌ اجتماعي‌، خانه‌داري‌، همسرداري‌ و تربيت‌ فرزندان‌ صالح‌ از زهراي‌ اطهر(س‌) پيروي‌ كنند زيرا زندگي‌ آن‌ بانوي‌ بزرگ‌ اسلام‌ نشان‌ مي‌دهد كه‌ زن‌ مسلمان‌ براي‌ ورود در صحنه‌ سياست‌ و ميدان‌ كار و تلاش‌ و نيز ايفاي‌ نقش‌ فعال‌ در جامعه‌ همراه‌ با تحصيل‌، عبادت‌، همسرداري‌ و تربيت‌ فرزندان‌ مي‌تواند پيرو فاطمه‌ زهرا(س‌) باشد و دخت‌ گرامي‌ پيامبر عظيم‌ الشأن‌ الهي‌ را الگوي‌ خود قرار دهد.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ تبعيت‌ زنان‌ امروز جامعه‌ اسلامي‌ ايران‌ از حضرت‌ فاطمه‌ زهرا(س‌) را به‌ لحاظ كمي‌ و كيفي‌ بينظير توصيف‌ كردند و ضمن‌ ابراز احترام‌ و تكريم‌ قلبي‌ به‌ آنان‌ فرمودند: اينجانب‌ در مقابل‌ عظمت‌، ايثار و فداكاري‌ همسران‌ جانبازان‌ و همچنين‌ همسران‌ اسراء و آزادگان‌ و رزمندگان‌ اسلام‌ به‌ لحاظ اسوه‌ بودن‌ در صبر و استقامت‌ و حفظ و حراست‌ از حريم‌ امن‌ خانه‌ و خانواده‌ و نيز در برابر همسران‌ و مادران‌ فداكاري‌ كه‌ فرزندان‌ و همسران‌ خود را تجهيز كرده‌ و به‌ ميدان‌ شهادت‌ فرستادند احساس‌ تواضع‌ مي‌كنم‌. زنان‌ مسلماني‌ كه‌ امروز در نظام‌ اسلامي‌ با جديت‌، دلسوزي‌ و همراه‌ با عفت‌ و عصمت‌ درس‌ مي‌خوانند، طبابت‌ مي‌كنند و يا در محيطهاي‌ اجتماعي‌، علمي‌ و سياسي‌ فعال‌ هستند، پيروان‌ فاطمه‌ زهرا(س‌) محسوب‌ مي‌شوند و اينجانب‌ با همه‌ وجود براي‌ چنين‌ زناني‌ احترام‌ و تكريم‌ قائل‌ هستم‌.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ حركت‌ روزافزون‌ جامعه‌ بانوان‌ ايران‌ اسلامي‌ را به‌ سمت‌ علم‌ و تقواي‌ بيشتر و حضور فعالتر در ميدانهاي‌ سياسي‌، اجتماعي‌ و خدماتي‌ خاطرنشان‌ ساختند و اين‌ واقعيت‌ پربركت‌ را از جمله‌ ثمرات‌ انقلاب‌ اسلامي‌ براي‌ زنان‌ مسلمان‌ ايران‌ توصيف‌ كردند.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ در بخش‌ ديگري‌ از سخنانشان‌ زنان‌ مسلمان‌ ايران‌ را به‌ اجتناب‌ و دوري‌ جستن‌ از زخارف‌ زندگي‌ نظير مد، آرايش‌هاي‌ بيش‌ از اندازه‌ و رقابت‌هاي‌ غيراخلاقي‌ در وسايل‌ زندگي‌ سفارش‌ كردند و فرمودند: منزلت‌ زن‌ مسلمان‌ بالاتر از غرق‌ شدن‌ و پرداختن‌ به‌ امور بي‌ارزش‌ است‌. لذا زنان‌ مسلمان‌ و انقلابي‌ بايد مراقب‌ دستهاي‌ پنهان‌ و پليد شيطانها و دشمنان‌ باشند.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ ضرورت‌ حذف‌ سخت‌گيري‌هاي‌ بي‌مورد را در ازدواج‌ جوانان‌ ياد آور شدند و توجه‌ زنان‌ و دختران‌ مسلمان‌ را به‌ حقيقت‌ زندگي‌ فاطمه‌ زهرا(س‌) و عوامل‌ واقعي‌ و مؤثر در استحكام‌ پيوند و ازدواج‌ جلب‌ كردند.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ سپس‌ به‌ بيان‌ مشكلات‌ پايان‌ناپذير و لاعلاج‌ زنان‌ جهان‌ در محيط خانواده‌ و جامعه‌ پرداختند و فرمودند: در غرب‌ بنياد خانواده‌ متزلزل‌ است‌ و روابط سرد، ميان‌ زن‌ و شوهر حكمفرماست‌ و از سوي‌ ديگر در سطح‌ جامعه‌ غربي‌ نيز زن‌ نه‌ به‌ عنوان‌ يك‌ شخصيت‌ مستقل‌ بلكه‌ به‌ عنوان‌ وسيله‌اي‌ براي‌ التذاذ مردان‌ مطرح‌ است‌ و روال‌ كلي‌ براين‌ است‌ كه‌ زن‌ در اين‌ جوامع‌ از هيچ‌ تكريم‌ ويژه‌اي‌ برخوردار نيست‌ و عرف‌ فرهنگ‌ غرب‌ چنين‌ چيزي‌ را اقتضاء مي‌كند.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ رفتار خشونت‌آميز مردان‌ را با زنان‌ نشانه‌ وحشيگري‌، كوردلي‌ و دوري‌ از فرهنگ‌ اسلامي‌ توصيف‌ كردند و ضمن‌ تأكيد بر محكوميت‌ آن‌ از ديدگاه‌ اسلام‌ فرمودند: در جامعه‌ اسلامي‌ زن‌ مسلمان‌ داراي‌ حرمت‌ و شخصيتي‌ ويژه‌ است‌ كه‌ حجاب‌ و پوشش‌ زن‌ مظهر حرمت‌ و شخصيت‌ وي‌ بشمار مي‌رود. حجاب‌ نشانه‌ تكريم‌ زن‌ است‌ و اسلام‌ حرمت‌ و تكريم‌ را براي‌ تمام‌ زناني‌ كه‌ در وراي‌ حجاب‌ قرار مي‌گيرند قائل‌ مي‌شود.
حضرت‌ آيت‌ خامنه‌اي‌ در بخش‌ ديگري‌ از بياناتشان‌ فرمودند: اگر ما بتوانيم‌ با همت‌ زنان‌ فرزانه‌ و فداكار ايران‌ و با روشن‌بيني‌ مسئولان‌ كشور در قواي‌ مجريه‌، مقننه‌ و قضاييه‌ آنچه‌ را كه‌ امروز زنان‌ ما در جامعه‌ نوپاي‌ اسلامي‌ بدست‌ آورده‌اند تكميل‌ كنيم‌ و زنان‌ جهان‌ مي‌توانند آن‌ را الگويي‌ شايسته‌ براي‌ خود قرار دهند.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ سپس‌ به‌ بيان‌ ويژگيهاي‌ زن‌ ممتاز در جامعه‌ اسلامي‌ پرداختند و فرمودند: در نظام‌ اسلامي‌ زنان‌ بايد از درك‌ سياسي‌ برخوردار باشند، فن‌ خانه‌داري‌ و همسرداري‌ را بدانند و در صحنه‌ فعاليت‌هاي‌ اجتماعي‌، سياسي‌، علمي‌ و خدمات‌، مظهر عصمت‌، طهارت‌ و مناعت‌ باشند و به‌ اين‌ مهم‌ توجه‌ كنند كه‌ حجاب‌ شرط اول‌ است‌. زيرا بدون‌ حجاب‌، زن‌ فراغت‌ لازم‌ را براي‌ دستيابي‌ به‌ مراتب‌ بالا بدست‌ نخواهد آورد.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ انتقاد دنياي‌ غرب‌ از رعايت‌ حجاب‌ در جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ را نشاني‌ از گمراهي‌ غرب‌ و تناقض‌ شديد فرهنگ‌ غربي‌ توصيف‌ كردند و فرمودند: رعايت‌ حجاب‌ در فرهنگ‌ غربي‌ خلاف‌ حقوق‌ بشر بشمار مي‌رود ولي‌ ساقط كردن‌ يك‌ هواپيماي‌ مسافري‌ با صدها سرنشين‌ خلاف‌ حقوق‌ بشر نيست‌ و به‌ آن‌ اشكالي‌ وارد نمي‌شود و عامل‌ اين‌ جنايت‌ نيز پاداش‌ مي‌گيرد. در بوسني‌ و هرزگوين‌ صربها و كرواتها قتل‌ و غارت‌ و ويراني‌ را به‌ اوج‌ مي‌رسانند اما در فرهنگ‌ غرب‌ به‌ آن‌ اشكال‌ گرفته‌ نمي‌شود اما هنگامي‌ كه‌ در ايران‌ يك‌ مجرم‌ جنايتكار و يا يك‌ قاچاقچي‌ كه‌ هزاران‌ نفر را به‌ مواد مرگبار معتاد كرده‌ است‌ محاكمه‌ و به‌ اعدام‌ محكوم‌ مي‌شود فرياد اعتراض‌ غربي‌ها و عناصر به‌ ظاهر متمدن‌ بلند مي‌شود و مي‌گويند اين‌ كار خلاف‌ حقوق‌ بشر است‌.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ در تبيين‌ تناقض‌ موجود در فرهنگ‌ غرب‌ به‌ انتشار كتاب‌ موهن‌ و كفرآميز آيات‌ شيطاني‌ با هدف‌ اهانت‌ به‌ اسلام‌ و پيامبر عظيم‌الشأن‌ به‌ وسيله‌ فردي‌ شيطان‌ صفت‌ و با حمايت‌ غرب‌ از وي‌ انجام‌ گرفت‌ كه‌ اين‌ امر نفرت‌ مسلمانان‌ جهان‌ را در پي‌ داشت‌ و حضرت‌ امام‌ خميني‌(ره‌) نيز حكم‌ الهي‌ مجازات‌ اعدام‌ را براي‌ نويسنده‌ مرتدي‌ كه‌ احساسات‌ يك‌ ميليارد مسلمان‌ را جريحه‌دار كرده‌ است‌ صادر كردند. و اين‌ در حالي‌ است‌ كه‌ فرهنگ‌ غرب‌ آن‌ را خلاف‌ حقوق‌ بشر مي‌داند.
رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ ملاقات‌ رئيس‌ جمهور امريكا را با سلمان‌ رشدي‌ مرتد كه‌ در كاخ‌ سفيد امريكا انجام‌ شد اهانتي‌ آشكار به‌ يك‌ ميليارد مسلمان‌ جهان‌ دانستند و فرمودند: غربي‌ها اهانت‌ به‌ يك‌ ميليارد مسلمان‌ را عملي‌ زشت‌ و بدو خلاف‌ نزاكت‌ و جوانمردي‌ در نظر نمي‌گيرند و از آغاز تلاش‌ كرده‌اند تا بوسيله‌ سلمان‌ رشدي‌ به‌ اسلام‌، مسلمانان‌ و پيامبر عزيز ما اهانت‌ كنند و اين‌ امر نشان‌ مي‌دهد كه‌ معيار سردمداران‌ استكبار جهاني‌ در زمينه‌ حقوق‌ بشر تا چه‌ ميزان‌ با حق‌ و انصاف‌ تفاوت‌ دارد.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ روش‌ غرب‌ را در مورد زنان‌ نادرست‌، پست‌ كننده‌ و مبتني‌ بر حكومت‌ جنگل‌، وحشي‌گري‌، شهوت‌راني‌ و تحقيرزن‌ توصيف‌ كردند و فرمودند: روش‌ اسلام‌ و نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ نسبت‌ به‌ زن‌ محترمانه‌، تكريم‌آميز، مصلحت‌انديشانه‌، عاقلانه‌ و به‌ نفع‌ بشريت‌ است‌ و آنچه‌ كه‌ غربي‌ها در مورد زن‌ اعمال‌ مي‌كنند ناقض‌ حقوق‌ انساني‌ زن‌ است‌. غربي‌ها با هوچيگري‌ و جنجال‌ تلاش‌ مي‌كنند ما را از ادامه‌ راه‌ برحق‌ خود باز دارند اما زنان‌ مسلمان‌ و با ايمان‌ و انقلابي‌ ايران‌ با عمل‌ به‌ احكام‌ اسلام‌ و وظايف‌ اسلامي‌ خود بر دهان‌ تبليغاتچي‌هاي‌ استكبار خواهند كوبيد.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ در پايان‌ سخنانشان‌ از نظام‌ و دولت‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ به‌ عنوان‌ نظام‌ و دولتي‌ موفق‌، آبرومند و امتحان‌ داده‌ ياد كردند و فرمودند: رئيس‌ جمهور ما شخصيتي‌ محبوب‌، برجسته‌ و امتحان‌ داده‌ در راه‌ اسلام‌ است‌، مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ مجلسي‌ ممتاز محسوب‌ مي‌شود و قوه‌ قضائيه‌ نيز به‌ عنوان‌ دستگاهي‌ مستقل‌ بر طبق‌ احكام‌ اسلام‌ قضاوت‌ مي‌كند لذا ما براي‌ ادامه‌ راه‌ اسلام‌ با برخورداري‌ از حمايت‌ ملت‌ بزرگ‌ ايران‌ هيچ‌ چيز كم‌ نداريم‌.
بنابرهمين‌ گزارش‌ در اين‌ ديدار اعضاي‌ شوراي‌ هماهنگي‌ زنان‌، خواهران‌ جامعه‌ زينب‌(س‌)، خواهران‌ طلبه‌ ايراني‌ و غيرايراني‌ جامعه‌ الزهراي‌ قم‌، گروهي‌ از خانواده‌هاي‌ شهداي‌ تهران‌، گروهي‌ از خواهران‌ دانش‌آموز و دانشجوي‌ شاهد، اعضاي‌ ستاد برگزاري‌ هفته‌ زن‌ تهران‌، خواهران‌ استانداري‌ تهران‌، گروهي‌ از خواهران‌ بسيجي‌ از شهرهاي‌ تبريز، كاشان‌، ساوه‌، ورامين‌، تهران‌، نائين‌، مشهد و كرمان‌، گروهي‌ از همسران‌ جانبازان‌ همدان‌، گروهي‌ از مربيان‌ و خواهران‌ دانش‌آموز مناطق‌ آموزش‌ و پرورش‌ تهران‌ و شهرري‌، گروهي‌ از خواهران‌ دانشجوي‌ مراكز تربيت‌ معلم‌ سراسر كشور و جمعي‌ از خواهران‌ عقيدتي‌ سياسي‌ نيروي‌ هوايي‌ ارتش‌ حضور داشتند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /