پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

بازديد از نمايشگاه كتاب

حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌ پيش‌ از ظهر روز سه‌شنبه‌ هفتمين‌ نمايشگاه‌ بين‌المللي‌ كتاب‌ را به‌ مدت‌ بيش‌ از 5 ساعت‌ مورد بازديد قرار دادند و طي‌ آن‌ از نزديك‌ با مسئولان‌ بيش‌ از سيصد مؤسسه‌ انتشاراتي‌ داخلي‌ و خارجي‌ گفتگو كردند.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ در اين‌ بازديد از زبان‌ ناشران‌ ايراني‌ با مسائل‌ و مشكلات‌ مربوط به‌ چاپ‌ و نشر كتاب‌ آشنا شدند و در هر غرفه‌ ناشرين‌، تازه‌ترين‌ كتابهاي‌ خود را به‌ معظم‌له‌ ارائه‌ كردند و به‌ سؤالات‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ در مورد موضوعات‌ و محتواي‌ كتابها، مؤلفين‌، مترجمين‌ و نحوه‌ انتشار آنها پاسخ‌ دادند.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ به‌ هنگام‌ گفتگو با ناشران‌ كتاب‌ و مسئولان‌ مؤسسات‌ انتشاراتي‌ با دقت‌ توضيحات‌ آنان‌ را مورد توجه‌ قرار دادند و براي‌ يكايك‌ ناشران‌ و دست‌اندركاران‌ امور انتشارات‌ آرزوي‌ توفيق‌ كردند.
رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌ همچنين‌ از غرفه‌ ويژه‌ بوسني‌ هرزگوين‌ تحت‌ عنوان‌ «چشمان‌ گوراژده‌» كه‌ در آن‌ تصاوير و پوسترهايي‌ در بيان‌ مظلوميت‌ مردم‌ مسلمان‌ و بي‌دفاع‌ اين‌ كشور به‌ نمايش‌ در آمده‌ است‌ را بازديد كردند و دو غرفه‌ «نظم‌ و نشر ادبيات‌ فارسي‌ طي‌ قرون‌ چهارم‌ تا چهاردهم‌ هجري‌ شمسي‌ و نيز مجموعه‌ ويژه‌ زبان‌ فارسي‌ ميراث‌ مشترك‌ ما» را مورد توجه‌ قرار دادند.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ همچنين‌ در ادامه‌ بازديد از هفتمين‌ نمايشگاه‌ بين‌المللي‌ كتاب‌ از غرفه‌هاي‌ ناشرين‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ ديدن‌ كردند و عناوين‌ تازه‌ترين‌ و مهمترين‌ كتابهاي‌ منتشره‌ در اين‌ كشورها به‌ استحضار ايشان‌ رسيد.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌ در پايان‌ بازديد از هفتمين‌ نمايشگاه‌ بين‌المللي‌ كتاب‌ طي‌ مصاحبه‌اي‌ بر لزوم‌ گسترش‌ كار نقدنويسي‌ در مورد كتابهاي‌ منتشره‌ تأكيد كردند و براي‌ اين‌ منظور نويسندگان‌ و صاحبان‌ فكر و انديشه‌ را به‌ نقد و بررسي‌ محتواي‌ كتابها فراخواندند.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ ضمن‌ تأكيد بر ضرورت‌ فعال‌ شدن‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌ در زمينه‌ نقد و بررسي‌ كتاب‌ فرمودند: امروز در ايران‌ اسلامي‌ با گسترش‌ مطالعات‌ و كتابخواني‌ ايجاب‌ مي‌كند كه‌ مسأله‌ نقد و بررسي‌ كتاب‌ نيز توسعه‌ يابد و اهل‌ نظر و علم‌ و فرهنگ‌ كتابها را با نقد مناسب‌ آن‌ به‌ مردم‌ معرفي‌ كنند.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ نسبت‌ به‌ فقدان‌ مطبوعات‌ مخصوص‌ نقد و بررسي‌ كتاب‌ متناسب‌ با كيفيت‌ و وسعت‌ مورد نياز امروز كشور ابراز تأسف‌ كردند و فرمودند: صاحبنظران‌ علم‌ و انديشه‌ بايد به‌ انتخاب‌ سلسله‌ كتابهايي‌، بصورت‌ منظم‌ در مورد آنها نقد بنويسند و آن‌ را در اختيار مردم‌ قرار دهند و از آنجا كه‌ انتشار گسترده‌ كتاب‌ سبب‌ حيرت‌ و سر در گمي‌ در انتخاب‌ آن‌ مي‌شود نقادي‌ كتاب‌ و انتشار مجلات‌ و مطبوعات‌ ويژه‌ اين‌ كار براي‌ هدايت‌ مردم‌ در انتخاب‌ كتاب‌ مورد نظر خود ضرورت‌ يافته‌ است‌.
رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌ در اين‌ مصاحبه‌ استقبال‌ عمومي‌ از هفتمين‌ نمايشگاه‌ بين‌المللي‌ كتاب‌ را بسيار پرشور، خوب‌ و كامل‌ توصيف‌ كردند و توليد كتاب‌ خوب‌ در عرصه‌هاي‌ مختلف‌ فكري‌ جامعه‌ را تكليف‌ دست‌اندركاران‌ امور فرهنگي‌ كشور دانستند.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ ضرورت‌ تبديل‌ كتابخواني‌ به‌ يك‌ سنت‌ رايج‌ در سطح‌ جامعه‌ مورد تأكيد قرار دادند و فرمودند: در جامعه‌ اسلامي‌ كتابخواني‌ بايد همگاني‌ و فراگير شود و كودكان‌، پدران‌ و مادران‌ در متن‌ خانواده‌ و جوانان‌ در صحنه‌هاي‌ مختلف‌ كتابخوان‌ باشند و اين‌ مسأله‌ نمي‌تواند مخصوص‌ يك‌ گروه‌ ويژه‌ باقي‌ بماند در جامعه‌ 60 ميليوني‌ ايران‌ بايد تيراژ هر كتاب‌ حداقل‌ تا سيصد هزار نسخه‌ افزايش‌ يابد و كتاب‌ به‌ اندازه‌ كافي‌ در دسترس‌ همگان‌ باشد.
حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ نمايشگاه‌ بين‌المللي‌ كتاب‌ را به‌ مثابه‌ يك‌ باشگاه‌ فرهنگي‌ عمومي‌ توصيف‌ كردند و از آن‌ به‌ عنوان‌ محلي‌ براي‌ جستجو و بازيابي‌ اهل‌ ادب‌، علم‌، فرهنگ‌، ذوق‌، شعر و نويسندگي‌ و كتابخواني‌ نام‌ بردند.
مقام‌ معظم‌ رهبري‌ در پايان‌ سخنانشان‌ از ناشران‌ و مسئولين‌ و دست‌اندركاران‌ برگزاري‌ هفتمين‌ نمايشگاه‌ بين‌المللي‌ كتاب‌ تقدير و تشكر كردند و برپايي‌ يك‌ نمايشگاه‌ دائمي‌ كتاب‌ را براي‌ عرصه‌ تازه‌هاي‌ كتاب‌ به‌ جامعه‌ و آحاد مردم‌ مفيد دانستند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /