پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار مردم بم در مصلاى شهر

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحيم
ما براى عرض تسلّا به برادران و خواهران شهر بم، به اين شهر سفر كرديم. من روزهاى اوّلِ اين حادثه‌ى تلخ هم توفيق پيدا كردم به مردم عزيز و مصيبت‌ديده‌ى بم از نزديك تسليت بگويم؛ اما حقيقتش با اين‌كه آن روزها آمدم و سفارشهاى لازم شد، دلم آرام نگرفت؛ چون مصيبت مردم بم، مصيبت همه‌ى ماست و داغ و دردى كه بر اين مردم وارد شده است، در حقيقت بر همه‌ى كسانى كه احساس اسلامى و انسانى دارند، وارد شده است.
طرف ديگر قضيه، وظايف ماست. هر كدامِ ما وظيفه‌اى داريم؛ مردم هم وظيفه دارند، مسؤولان كشور هم وظيفه دارند، مسؤولان استان هم وظيفه دارند. اين وظيفه‌ها، وظيفه‌هاى سنگين الهى و انسانى و ملى است؛ به اين زودى هم تمام نخواهد شد. هنوز خيلى كار لازم است تا بم، شهر شايسته‌ى مردم بم شود. البته چيزهايى قابل جبران است، اما چيزهايى هم به هيچ‌وجه قابل جبران نيست. من به شما برادران و خواهران عزيز بمى عرض مى‌كنم: چيزهايى كه قابل جبران است، هم مسؤولان بايد سعى كنند، هم خودتان با همّت و تلاش، آنها را جبران كنيد. اما چيزهايى را كه قابل جبران نيست، پاى خدا حساب كنيد: «و بشّر الصّابرين الّذين اذا اصابتهم مصيبة قالوا انّا للَّه و انّا اليه راجعون». براى انسان، هيچ پناهگاهى بهتر از اين وجود ندارد. اگر تكيه‌گاهِ توكّل به خدا و واگذارى كار به خدا نباشد، بار سنگين مصيبتها پشت انسان را خم مى‌كند. اين قضيه بُعد ديگرى هم دارد. من بارها به دوستانى كه دچار مصيبتهايى شده‌اند، اين را عرض كرده‌ام؛ به شما هم عرض مى‌كنم: اين مصيبتها گاهى براى انسان، بلاست؛ گاهى براى انسان، نعمت است. اگر مصيبتها ما را بيدار نكند، بلكه تنبل كند، بلاى مضاعف است؛ اما اگر مصيبتها ما را به خود بياورد و ضعفها و كم‌كاريها و غفلتهاى ما را به ما نشان دهد و ما همّت كنيم و اين رخنه‌ها را ترميم نماييم، اين بلا براى ما به نعمت تبديل مى‌شود.
عزيزان من! هم براى مسؤولان و هم براى شما مردم مصيبت ديده، اين يك معيار و ميزانِ بسيار مهمّ است. كارى كنيد كه با همّت و تلاش و پشتكار، همين بلا و مصيبت و داغ و درد، براى شما به يك نعمت الهى تبديل شود. مخصوصاً شما جوانان بدانيد كه اين كاملاً ممكن است. گذشتِ روزگار روى غمهاى ديرين، لايه‌اى از فراموشى قرار مى‌دهد. اگر توانسته باشيم خود را با گذشت روزگار پيش ببريم، از اين پيشرفت و كار بهره خواهيم برد. اگر خداى نكرده پيشرفت نكرده باشيم و عزم و توكّل و همّت و محكم‌كارى و اتّحاد و همبستگىِ خود را زياد نكنيم، روز پشيمانى است. مرز ميان مرگ و زندگى، يك لحظه است؛ پير و جوان هم ندارد؛ گاهى جوانها مى‌روند، اما پيرها مى‌مانند. همه بايد فرصتى را كه نامش عمر است، غنيمت بشمريم؛ براى اين‌كه به وظايف بزرگ و سنگين خود در اين فرصت، هرچه مى‌توانيم، بيشتر عمل كنيم. اين مصيبتها بايد ما را به خدا نزديك و عزم و قوّت اراده را در ما بيش از پيش كند.
من امروز يك مقدار در شهر گشتم و نقاط مختلف را به چشم ديدم. قبلاً از مسؤولان و از كسانى كه سفارش شده بود بيايند اوضاع را از نزديك ببينند، گزارشهايى گرفته بودم؛ اما دوست مى‌داشتم از نزديك ببينم، كه امروز اين توفيق دست داد و از نزديك وضعيت را ديدم. خيلى كارهاى خوبى شده، خيلى كارهاى خوبى هم نشده است. اقدامات مفيدى انجام گرفته است؛ بعضى اقدامات هم كه بايد انجام گيرد، صورت نگرفته است. در اين مرحله همه وظيفه داريم با يك نظم درست و سازماندهىِ صحيح، براى آسايش و تأمين نيازهاى مردم هرچه مى‌توانيم، اقدام كنيم. تا الان آنچه مسؤولان انجام داده‌اند، بسيار باارزش است. كارهاى بزرگى شده است، ليكن نيازها بيش از اينهاست و كمبودها هنوز زياد است. در اين مرحله، وظيفه، رفع اين كمبودهاست. در مرحله‌ى بعد - همان‌طور كه قبلاً هم عرض كرديم و مسؤولان كشورى و استانى هم گفته‌اند - ان‌شاءاللَّه بايد بم از ميان اين ويرانه‌ها با عزّت و افتخار و استحكام سر بلند كند. اينها به همّت شما و همّت مسؤولان بسته است و همين كار هم خواهد شد.
البته من به شما مردم سفارش مى‌كنم؛ به كسانى هم كه در اين مجلس نيستند، از قول من بگوييد هرچه مى‌توانند، با مسؤولانى كه مى‌خواهند به آنها خدمت برسانند، همكارى و همدلى كنند، تا هم مسؤولان بتوانند حرفهاى شما را بشنوند و از آنها مطّلع شوند و هم شما بتوانيد به آنها كمك كنيد تا وظايفشان را خوب انجام دهند. همراهى و همدلى و همكارى بين مردم و مسؤولان نعمت بسيار بزرگى است. اين مخصوص جاهايى است كه مردم و مسؤولان كشور يك هدف را دنبال مى‌كنند. در نظام اسلامى اين‌گونه است. اميدواريم خداوند اين همدلى و علاقه و اعتماد به يكديگر را در بين شما و مسؤولان روزبه‌روز بيشتر كند. من اين‌جا باز با مسؤولان جلسه خواهم داشت و آنچه را كه لازم است، به دوستان سفارش مى‌كنم. البته در تهران هم سفارشهاى زيادى شده و براى اين كار برنامه‌ريزى هم شده است. اميدواريم ان‌شاءاللَّه همه بتوانند به آنچه بر عهده‌شان هست، عمل كنند.
روز جمعه بيش از اين مزاحم شما برادران و خواهران نشويم. خداوند ان‌شاءاللَّه شما را موفّق و مؤيّد بدارد. از خداى متعال مى‌خواهيم روزبه‌روز بر توفيقات خود نسبت به شما و مسؤولان اين شهر و اين استان بيفزايد تا بتوانيم آينده‌ى بسيار خوبى را در بم مشاهده كنيم. والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته