پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سخنراني‌ در ديدار با گروههاي‌ مختلف‌ مردم‌ و ميهمانان‌ خارجي‌ شركت‌كننده‌ در مراسم‌ دهه‌ي‌ فجر

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم‌
اگر چه‌ زندگي‌ و وجود ما از ياد امام‌ راحل‌ عظيم‌ و رهبر الهي‌ و فراموش‌ نشدني‌ سرشار است‌، اما در چنين‌ ايامي‌ كه‌ خاطره‌ي‌ حيات‌ مجدد ملت‌ ايران‌ و تجديد حيات‌ طيبه‌ي‌ اسلامي‌، با همت‌ و اراده‌ي‌ نيرومند آن‌ شخصيت‌ عظيم‌ و بزرگ‌ توأم‌ مي‌باشد، ياد آن‌ بزرگوار زنده‌تر و برجسته‌تر از هميشه‌ است‌.
هدف‌ از همه‌ي‌ مبارزاتي‌ كه‌ ملت‌ ايران‌ به‌ رهبري‌ امام‌ بزرگوار انجام‌ داد تا انقلاب‌ به‌ پيروزي‌ رسيد و همه‌ي‌ تلاشهايي‌ كه‌ بعد از پيروزي‌ انقلاب‌ در اين‌ كشور انجام‌ شد، تشكيل‌ حيات‌ طيبه‌ي‌ اسلامي‌ بود. اسلام‌ براي‌ انسان‌، روش‌ زندگي‌ مناسب‌ و لايقي‌ قايل‌ است‌. اگر تنها اين‌ شرايط محقق‌ شد، انسان‌ مي‌تواند به‌ سعادت‌ و كمال‌ برسد. تلاش‌ همه‌ي‌ دلسوزان‌ بشر و راهنمايان‌ بزرگ‌ انسان‌ و انبياي‌ عظام‌ و اوليا و مجاهدان‌ في‌سبيل‌الله‌ در طول‌ تاريخ‌، اين‌ بوده‌ است‌ كه‌ اين‌ حيات‌ طيبه‌ را براي‌ بشر به‌ وجود آورند. از طرف‌ ديگر، سعي‌ همه‌ي‌ دشمنان‌ انسان‌ و شياطين‌ و طواغيت‌ آن‌ بوده‌ است‌ كه‌ بشر را از اين‌ حيات‌ طيبه‌ دور كنند. لذا عنصر ايمان‌ و دشمني‌ با شيطانها و طاغوتها، از اجزاي‌ اصلي‌ دعوت‌ همه‌ي‌ پيامبران‌ بوده‌ و عمل‌ پيامبر اسلام‌(صلي‌الله‌عليه‌واله‌وسلم‌) هم‌ بر اين‌ نكته‌ قرار داشته‌ است‌.
شما در تاريخ‌، داعيه‌ي‌ حقي‌ را هرگز نخواهيد توانست‌ پيدا كنيد كه‌ با شياطين‌ و طواغيت‌ مبارزه‌ نكرده‌ باشد و طواغيت‌ و شياطين‌ و زورگوها هم‌ با او خصمانه‌ و با بغض‌ و كينه‌ مواجه‌ نشده‌ باشند. امروز، تمام‌ تلاشهاي‌ استكبار جهاني‌ بر اين‌ متمركز است‌ كه‌ هر صدايي‌ عليه‌ نظام‌ حاكم‌ جهاني‌ بلند شود، اين‌ صدا را خاموش‌ و خفه‌ كند. از وقتي‌ كه‌ انقلاب‌ اسلامي‌ به‌ پيروزي‌ رسيد، صداي‌ اسلام‌ قويترين‌ و مطمئنترين‌ فريادي‌ بود كه‌ عليه‌ نظم‌ ظالمانه‌ي‌ حاكميت‌ استكبار جهاني‌ بلند شده‌ است‌. به‌ همين‌ جهت‌، امروز بيشترين‌ همت‌ دشمنان‌ و طواغيت‌، خاموش‌ كردن‌ صداي‌ اسلام‌ است‌.
در اين‌ يازده‌ سالي‌ كه‌ از پيروزي‌ انقلاب‌ مي‌گذرد، آن‌ قدري‌ كه‌ دستگاههاي‌ استكبار و متوليان‌ نظم‌ حاكم‌ جهاني‌ ـ چه‌ دستگاههاي‌ تبليغاتي‌ و فرهنگي‌ و چه‌ دستگاههاي‌ سياسي‌ و نظامي‌ و اقتصادي‌ ـ عليه‌ دعوت‌ اسلامي‌ و بخصوص‌ مركز دعوت‌ انقلابي‌ اسلام‌ ـ يعني‌ ايران‌ اسلامي‌ ـ تلاش‌ و فعاليت‌ كرده‌اند، عليه‌ هيچ‌ حادثه‌ و پديده‌ي‌ ديگري‌ اين‌ قدر تلاش‌ نشده‌ است‌.
خوب‌ است‌ كه‌ ما امروز در سالگرد پيروزي‌ انقلاب‌ و ورود امام‌(ره‌)، در يك‌ جمله‌ي‌ كوتاه‌ روشن‌ كنيم‌ كه‌ هدف‌ ما چيست‌ و مواجهه‌ي‌ دشمن‌ با ما، از قبل‌ چه‌ مسأله‌يي‌ است‌ و همين‌طور روشن‌ كنيم‌ كه‌ اين‌ عرصه‌ي‌ مبارزه‌ و اين‌ صحنه‌ي‌ درگيري‌، تا كجا امتداد دارد و به‌ كجا خواهد رسيد؟
من‌ مي‌گويم‌ در مواجهه‌ي‌ قدرتهاي‌ مسلط عالم‌ با انقلاب‌ و نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌، مسأله‌، اسلام‌ خالص‌ و پيراسته‌ از تحريفهاي‌ ايادي‌ استكبار جهاني‌ است‌. براي‌ ما و دشمنانمان‌، مسأله‌، اسلام‌ است‌. ما به‌خاطر اسلام‌ با استكبار مواجهيم‌. استكبار جهاني‌، كه‌ در رأس‌ آن‌ امريكا و در ذيلش‌ همه‌ي‌ دستگاههاي‌ شيطاني‌ مسلط عالم‌ يا حتي‌ دستگاههاي‌ غيرمسلط ـ كه‌ براي‌ منافع‌ استكبار كار مي‌كنند ـ قرار دارد، هدفش‌ از مواجهه‌ي‌ با ايران‌ اسلامي‌، فقط اسلام‌ است‌ و بس‌. هيچ‌ مسأله‌ي‌ ديگري‌ در ميان‌ نيست‌.
ما به‌خاطر تحقق‌ حيات‌ طيبه‌ي‌ اسلامي‌، نه‌ فقط براي‌ خودمان‌، بلكه‌ براي‌ بشريت‌ مبارزه‌ مي‌كنيم‌. معناي‌ اين‌ حرف‌، اين‌ نيست‌ كه‌ ما مي‌خواهيم‌ لشكركشي‌ كنيم‌ تا ببينيم‌ ايادي‌ استكبار در كجا حيات‌ طيبه‌ي‌ بشري‌ را نقض‌ كرده‌اند و با آنها بجنگيم‌! اين‌ جنگ‌، از اين‌ مقوله‌ نيست‌. سعي‌ ما در پايگاه‌ اسلام‌ اين‌ است‌ كه‌ ثابت‌ كنيم‌ بشريت‌ در زير سايه‌ي‌ سنگين‌ و خبيث‌ حاكميت‌ كنوني‌ استكبار بر عالم‌، رنج‌ مي‌كشد و روزبه‌روز به‌ بدبختي‌ نزديكتر مي‌شود و اسلام‌ مي‌تواند بشر را نجات‌ بدهد. ما ثابت‌ كرده‌ايم‌ و ثابت‌ خواهيم‌ كرد كه‌ اسلام‌ مي‌تواند با قدرتهاي‌ بزرگ‌ عالم‌ مواجه‌ شود و نظم‌ ظالمانه‌ي‌ دنيا را به‌هم‌ بزند. استكبار هم‌ روي‌ همين‌ نكته‌ حساسيت‌ دارد.
هر ملت‌ و دعوت‌ و نظامي‌ كه‌ فرهنگ‌ سلطه‌ي‌ جهاني‌ را قبول‌ كند، استكبار با او مي‌تواند بسازد و با او بحثي‌ ندارد. هر فرهنگ‌ و ملت‌ و نظامي‌ كه‌ فرهنگ‌ سلطه‌ ـ يعني‌ حاكميت‌ خداوندان‌ زر و زور و امپراتورهاي‌ قدرت‌ جهاني‌ ـ را رد بكند، او در نظر و چشم‌ آنها مبغوض‌ است‌. امروز، اسلام‌ و ما اين‌ نظام‌ سلطه‌ را در دنيا رد مي‌كنيم‌ و او را محكوم‌ مي‌سازيم‌ و مسؤول‌ بدبختي‌ ملتها و انسانها در سراسر عالم‌ مي‌شماريم‌.
ما از تهمتهايي‌ كه‌ دستگاههاي‌ تبليغاتي‌ وابسته‌ي‌ به‌ غرب‌، متوجه‌ انقلاب‌ و كشور و ملت‌ ما مي‌كنند، سراسيمه‌ نشده‌ايم‌ و نخواهيم‌ شد. از اول‌ پيروزي‌ انقلاب‌، مرتجعترين‌ مرتجعان‌ عالم‌، ملت‌ و انقلاب‌ ما را ـ كه‌ مترقيترين‌ حركت‌ پيشرو زمان‌ خودش‌ را انجام‌ داده‌ بود ـ به‌ مرتجع‌ بودن‌ متهم‌ كردند!! كه‌ بايد بگويم‌ اين‌ اتهام‌، ما را سراسيمه‌ و دستپاچه‌ نمي‌كند.
در زمينه‌ي‌ سياسي‌ نيز انواع‌ و اقسام‌ تهمتهايي‌ را كه‌ مي‌دانند براي‌ ملت‌ و نظام‌ اسلامي‌ در ايران‌ نامطلوب‌ و زشت‌ است‌، متوجه‌ انقلاب‌ و ملت‌ و دولت‌ و كشور ما كردند. خود آنها هم‌ مي‌دانند كه‌ اين‌ تهمتها خلاف‌ واقع‌ است‌; اما براي‌ اين‌ كه‌ حيثيت‌ اين‌ انقلاب‌ را در منظر ميليونها مسلمان‌ و حتي‌ غيرمسلمان‌ ـ كه‌ در دنيا به‌ اين‌ انقلاب‌ چشم‌ دوخته‌اند و به‌ آن‌ اميدوار شده‌اند ـ ساقط كنند، اين‌ اتهامات‌ را شايع‌ مي‌كنند و در رسانه‌هاي‌ گروهي‌ مطرح‌ مي‌سازند.
مسأله‌ي‌ اصلي‌ اين‌جاست‌ كه‌ در مصاف‌ ميان‌ اسلام‌ و دستگاههاي‌ قدرت‌ شيطاني‌، آن‌كه‌ پيروز است‌، اسلام‌ است‌ و ما اين‌ را امروز مشاهده‌ مي‌كنيم‌. علي‌رغم‌ اين‌كه‌ با انواع‌ تبليغات‌ دروغ‌، سعي‌ كردند دعوت‌ اسلامي‌ در ايران‌ را زشت‌ جلوه‌ بدهند و آن‌را به‌ مسايل‌ فرقه‌يي‌ و طايفه‌يي‌ و نژادي‌ مربوط بكنند و بين‌ مسلمانان‌ اختلاف‌ بيندازند و جامعه‌ي‌ ايران‌ اسلامي‌ را از لحاظ عاطفي‌ از مسلمانان‌ ديگر جدا كنند، اما شما امروز مشاهده‌ مي‌كنيد كه‌ در اطراف‌ عالم‌، ندا و دعوت‌ اسلام‌ و شوق‌ به‌ اين‌ دين‌، دنيا را پركرده‌ است‌. اين‌، پيشرفت‌ اسلام‌ است‌. استكبار جهاني‌ نمي‌تواند ادعا كند كه‌ در مقابل‌ اسلام‌ قادر به‌ اعمال‌ قدرت‌ مي‌باشد. اين‌، نمونه‌ي‌ آن‌ است‌.
جنگ‌ تحميلي‌ را كه‌ به‌ راه‌ انداختند، نه‌ فقط نتوانستند جمهوري‌ اسلامي‌ و انقلاب‌ اسلامي‌ در ايران‌ را شكست‌ بدهند و با محاصره‌ي‌ اقتصادي‌ و تبليغاتي‌ و فرهنگي‌، نه‌ فقط نتوانستند به‌ اين‌ انقلاب‌ و نظام‌ ضربه‌ بزنند، بلكه‌ حتي‌ نتوانستند جلوي‌ ساطع‌ شدن‌ نور حقيقت‌ اين‌ انقلاب‌ را در سراسر عالم‌ بگيرند. ببينيد امروز در اروپا و در قلب‌ مدنيت‌ و فرهنگ‌ غربي‌ كه‌ اسلام‌ را خصم‌ خود مي‌داند و با اسلام‌ مبارزه‌ مي‌كند، دعوت‌ اسلامي‌ چه‌ شورونشاطي‌ به‌ وجود آورده‌ است‌. حقيقت‌ همين‌ است‌ و آينده‌ نيز محكوم‌ همان‌ حقيقتي‌ مي‌باشد كه‌ انبياي‌ عظام‌ خبر داده‌اند و اسلام‌ به‌ ما وعده‌ داده‌ است‌.
اسلام‌ بر تمام‌ مكايد دشمنانش‌ پيروز خواهد شد. اگر يك‌ روز در سراسر جهان‌ به‌ ما و يا به‌ ديگر انسانهاي‌ معمولي‌ مي‌گفتند كه‌ در قلب‌ اروپا كساني‌ به‌ شوق‌ اسلام‌خواهي‌ تشكل‌ پيدا خواهند كرد، باورش‌ مشكل‌ بود. اگر مي‌گفتند كه‌ امپراتوري‌ بنا شده‌ بر اساس‌ ماديگري‌ وضديت‌ با خدا، متلاشي‌ خواهد شد، باورش‌ مشكل‌ بود. اگر مي‌گفتند در كشورهاي‌ ارتجاعي‌ و علي‌الظاهر اسلامي‌ و علي‌الباطن‌ محكوم‌ قدرتهاي‌ وابسته‌ي‌ به‌ غرب‌ و دستگاههاي‌ ضد اسلامي‌، حركتهاي‌ اسلامي‌ مترقي‌ به‌وجود خواهد آمد، باورش‌ مشكل‌ بود. اگر مي‌گفتند در اقصا نقاط كشورهاي‌ اسلامي‌، مردم‌ مسلمان‌ با انگيزه‌هاي‌ ايماني‌ خودشان‌ حركت‌ و قيام‌ و فداكاري‌ خواهند كرد تا كلمه‌ي‌ اسلام‌ را بلند كنند، باورش‌ مشكل‌ بود; چون‌ دستگاه‌ حاكميت‌ استكبار جهاني‌ و سلطه‌ي‌ شيطاني‌، تمام‌ ترتيبات‌ را به‌ گونه‌يي‌ رديف‌ كرده‌ بود كه‌ معنويت‌ و دين‌ ـ و بخصوص‌ اسلام‌ ـ بكلي‌ از صحنه‌ خارج‌ بشود. اما معجزه‌ي‌ الهي‌ تحقق‌ پيدا كرد، اسلام‌ به‌ صحنه‌ آمد و مخالفان‌ خود را از صحنه‌ خارج‌ كرد و كماكان‌ خارج‌ مي‌كند.
امروز، از دوقطب‌ سياسي‌ و اقتصادي‌ عالم‌ ـ قطب‌ شرق‌ و قطب‌ غرب‌ ـ قطب‌ شرق‌ تقريبا متلاشي‌ شده‌ است‌ و چيزي‌ به‌ نام‌ بلوك‌ شرق‌، امروز ديگر در دنيا مطرح‌ نيست‌. كسي‌ اين‌ را باور نمي‌كرد. من‌ مي‌گويم‌ دايره‌ي‌ گسترش‌ و نفوذ اسلام‌، از اين‌ خيلي‌ پيشتر خواهد رفت‌ و بشريت‌ در آينده‌ي‌ نه‌ چندان‌ دور، شاهد خواهد بود كه‌ حاكميت‌ غرب‌ و فرهنگ‌ سلطه‌ و ضد ارزشهاي‌ حاكم‌ بر بشر متلاشي‌ خواهد شد و آن‌ چيزي‌ كه‌ امروز به‌ نام‌ بلوك‌ غرب‌ بر دنيا ظلم‌ و جفا مي‌كند، از بين‌ خواهد رفت‌ و اين‌ از بركات‌ اسلام‌ است‌.
در آينده‌يي‌ كه‌ خيلي‌ دور نخواهد بود، بشريت‌ شاهد خواهد بود كه‌ حكومت‌ غاصب‌ صهيونيستها، مجبور به‌ عقب‌نشيني‌ خواهد شد و ملت‌ مظلوم‌ فلسطين‌، به‌ حقوق‌ خود خواهند رسيد. اين‌، طبيعت‌ زمان‌ و روند كنوني‌ حقايق‌ در عالم‌ است‌ و مسلمانها بايد خودشان‌ را آماده‌ كنند.
مسلمانهاي‌ مؤمن‌ و معتقد بايد بدانند كه‌ امروز، روز اسلام‌ و روز نقش‌ و دور اصلي‌ اين‌ دين‌ است‌. اسلام‌ پيشرفت‌ خواهد كرد و ان‌شاءالله‌ در صحنه‌ي‌ ذهن‌ بشر و بر واقعيتهاي‌ زندگي‌ حاكم‌ خواهد شد. ما در نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌، به‌ تبعيت‌ از امام‌ فقيد بزرگوارمان‌ ـ آن‌ شخصيت‌ نمونه‌ي‌ امروز عالم‌ و كسي‌ كه‌ از نوع‌ اولياي‌ خدا و جزو سلسله‌ي‌ برگزيدگان‌ الهي‌ بود ـ راه‌ پاي‌فشردن‌ بر مواضع‌ اسلام‌ و مقابله‌ با طواغيت‌ را با قدرت‌ و قاطعيت‌ تعقيب‌ خواهيم‌ كرد و معتقديم‌ كه‌ آينده‌ در اختيار اسلام‌ و متعلق‌ به‌ اين‌ دين‌ است‌.
من‌ به‌ همه‌ي‌ شما برادران‌ و خواهران‌ عزيز كه‌ از نقاط مختلف‌ تشريف‌ آورده‌ايد، مخصوصا ميهمانان‌ دهه‌ي‌ فجر كه‌ از كشورهاي‌ ديگر تشريف‌ آورده‌اند، خيرمقدم‌ و خوش‌آمد عرض‌ مي‌كنم‌ و توفيقات‌ همه‌ي‌ شما را از خداوند متعال‌ خواستارم‌.
والسلام‌ عليكم‌ و رحمه‌الله‌ و بركاته‌