پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب به مناسبت عيد فطر

بسم اللَّه الرّحمن الرّحيم

اين عيد بزرگ اسلامى را به همه ى امت بزرگ اسلامى، همه ى مسلمانان عالم در هر نقطه و به ملت عزيز و مؤمن و بزرگوار ايران و به شما حضار محترم و ميهمانان عزيز تبريك عرض ميكنم و از خداوند متعال مسئلت ميكنيم كه عيد فطر را براى امت اسلامى حقيقتاً يك عيد قرار بدهد و امت اسلامى را به آينده ى درخشانى كه به حق در انتظار آن است، و وعده ى الهى است، هر چه نزديكتر بفرمايد.

بسيارى از شما و آحاد مردم كشورمان و مسلمانان عالم در ماه رمضان از سفره ى ضيافت الهى حداكثر استفاده را بردند. باب توبه، باب استغفار، باب ذكر و توجه و تضرع و انس با خداى متعال در اين ماه باز بود. دهان روزه و نفس خويشتندار كمك بزرگى بود براى بندگان خدا كه بتوانند از نعم معنوى الهى در اين ماه استفاده كنند. اين ضيافت الهى است كه در آن، دلهاى مردم مسلمان، لذت ذكر و مناجات را ميچشند، به فطرت الهى خود نزديك ميشوند، اراده ى خود را تقويت ميكنند و ذخيره ى تقوا را كه توشه ى حقيقى انسان است، براى خودشان فراهم ميكنند.

و من عرض ميكنم كه امروز بيش از هميشه امت اسلام به اين ذخيره نيازمند است. روزى بود كه امت اسلام اميدى به آينده نداشت؛ متفكران جهان اسلام مى نشستند و براى روز سياه مسلمانان مرثيه سرائى ميكردند. آثار ادبى مسلمانان برجسته و پيشرو امثال سيد جمال الدين و ديگران را در صد سال گذشته ببينيد؛ نخبگانى از دنياى اسلام كه دلهايشان بيدار شده بود، وضع مسلمانها را ميديدند و حقيقتاً براى مسلمانها مرثيه سرائى ميكردند. حقيقتاً افق روشنى در دنياى اسلام ديده نميشد؛ مستكبران تازه نفس وارد سرزمينهاى اسلامى شده بودند، زمام حكومتهاى اسلامى را در دست داشتند و از غفلت و خواب ما ملتهاى مسلمان حداكثر سوء استفاده را كردند و روزبه روز آفاق را در مقابل چشم امت اسلامى تيره تر كردند. روزگارى اينجور بر امت اسلامى گذشت.

امروز روزگار ديگرى است. آن افقهاى تاريك در مقابل چشم امت اسلامى تبديل به افقهاى روشن شده است. در هر نقطه اى از نقاط عالم كه مسلمانانى در آنجا زندگى ميكنند - چه به عنوان يك ملت و چه به عنوان اقليتها در ميان ملتهاى ديگر - به آينده با چشم اميد نگاه ميكنند؛ احساس ميكنند كه ميتوانند حركت كنند. دشمنان دنياى اسلام يعنى همان مستكبران، يعنى دنياطلبان، يعنى استعمارگران، يعنى آن كسانى كه با شعارهاى براق و فريبنده وارد كشورهاى اسلامى شدند و سياه ترين روزگار را براى كشورهاى اسلامى فراهم كردند، با وجود اينكه از لحاظ پيشرفتهاى مادى، پيشرفتهاى فنى، سلاحهاى مخرب، وسائل ارتباط جمعى، امكانات تبليغاتى نسبت به آن روزگارها خيلى جلوترند؛ اما در مقابل حركت اين اقيانوس خروشان امت اسلامى احساس ضعف ميكنند؛ احساس شكست ميكنند؛ واقعيت دنياى اسلام، امروز اين است. اگر كسى بر خلاف اين گمان كند و تصور كند، بداند كه بر خلاف واضحات فكر ميكند.

امروز دنياى اسلام افق روشنى در مقابل خود مشاهده ميكند. دشمنان بزرگ و مستكبران گردن كلفت عالم كه همه ى دنيا در اختيار آنها هست، امروز در مقابل خيزش امتهاى مسلمان و بيدارى ملتهاى مسلمان احساس ناتوانى ميكنند؛ راه بر روى آنها بسته است و اين نشان دهنده ى وعده ى الهى است كه فرمود: «و لينصرنّ اللَّه من ينصره انّ اللَّه لقوىّ عزيز».(1) و فرمود: «و نريد ان نمنّ على الّذين استضعفوا فى الأرض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثين».(2) اينها وعده ى الهى است. و فرمود: «و اللَّه غالب على أمره».(3) اين وعده هاى الهى به بركت بيدارى و حركت مسلمانها بتدريج خود را نشان ميدهد.

يك جهاد بزرگ در مقابل ملت مسلمان است. اين جهاد لزوماً جهاد نظامى نيست؛ جهاد سياسى است، جهاد فكرى است، جهاد علمى است، جهاد اجتماعى است، جهاد اخلاقى است. و امت بزرگ اسلام بتدريج با ابعاد گوناگون اين جهاد آشنا شده است و آشنا ميشود. امروز شما نگاه كنيد به صحنه ى منطقه ى بسيار حساس خاورميانه، همين پيشرفت امت اسلامى را مى بينيد.

مسئله ى فلسطين كه يك مسئله ى غم انگيز براى دنياى اسلام بود، امروز با اينكه وحشيگرى صهيونيستها نسبت به فلسطينيان چند برابر شده است، در عين حال اميد را شما در ناصيه ى ملت فلسطين مشاهده ميكنيد.

امروز خود اشغالگران فلسطين از ادامه ى راه خودشان احساس و اظهار يأس ميكنند؛ خودشان اعتراف ميكنند كه به بن بست رسيده اند. رژيم ايالات متحده ى آمريكا كه بعد از پايان روزگار و انهدام شوروى سابق احساس ميكرد كه كدخداى دهكده ى جهانى است و آقا و سرور بى منازع دنياست، شما ملاحظه كنيد در مناطق مختلف دچار بن بست، دچار اشكالهاى اساسى و گره هاى بازنشدنى است. به بهانه ى مبارزه ى با تروريسم وارد اين منطقه ى حساس شدند؛ آن در افغانستان، آن در عراق، آن در لبنان، آن در فلسطين. در همه ى مناطق كه شما ملاحظه كنيد، نقشه هاى آمريكا يكى پس از ديگرى نقشه هاى باطل از آب درآمده است و هيچگونه اميدى به پيشرفت اين نقشه ها نيست؛ خودشان هم اميد ندارند و اين را بر زبان هم مى آوردند؛ ذكر هم ميكنند.

پارسال در همين روز عيد فطر بود كه من در نماز عيد فطر به ملت مسلمان عرض كردم كه اين كنفرانسى كه اينها ميخواهند تشكيل بدهند كه به آن كنفرانس پائيزى ميگفتند - كه برنامه ها و نقشه هائى داشتند براى تسلط هرچه بيشتر بر منطقه - شكست خواهد خورد و امروز مى بينيد اثرى از آثار آن كنفرانس و آنچه كه نشستند و گفتند و برخاستند، در صحنه ى فلسطين و لبنان و منطقه ى حساس خاورميانه وجود ندارد. اين نشان دهنده ى اين است كه آن دستگاهِ مواجهه ى با اسلام و مقابله ى با امت اسلامى كه قصدش سلطه ى هرچه بيشتر بر اين منطقه ى حساس بود، احساس ميكند كه قدرت پيشروى ندارد. البته ما نميخواهيم خودمان را به خوشبينى هاى افراطى دلخوش كنيم. واقعيات سخت و دشوار و تلخ در مقابل چشم همه هست، همه آنها را مى بينند؛ اما مسئله اين است كه قدرت استكبارى در مقابل اراده ى ملتها نتوانسته است كارى از پيش ببرد، بعد از اين هم نخواهد توانست كارى از پيش ببرد؛ در عراق پا در گل، در افغانستان دچار مشكلات فراوان، حالا امروز به پاكستان هم دست اندازى ميكنند. ميشنويد، مى بينيد دخالتهاى ظالمانه ى آنها را در اين منطقه ى شرقىِ كشور ما؛ ليكن اينجا هم ناكام خواهند ماند؛ همچنانى كه در جاهاى ديگر ناكام ماندند؛ چون ملتها بيدارند، با حقوق اسلامى خودشان آشنا هستند، اراده ى ايستادگى در ميان ملتها وجود دارد و ان شاءاللَّه روزبه روز اين اراده بايد تقويت بشود.

در چنين شرائطى، آنچه كه امت اسلامى بيش از هميشه به آن احتياج دارد، همين توجه به پروردگار، كمك خواستن از ذات اقدس الهى، متصل كردن دل به آن منبع قدرت لايتناهاست. دلى كه با قدرت لايتناهاى الهى آشنا شد، در مقابل تهديدها و رعد و برقهاى دشمنان از جا در نميرود، مرعوب نميشود، احساس ضعف نميكند، نوميد از آينده نميشود. و اين راه، راه تجربه شده اى است. جمهورى اسلامى سى سال در مقابل دشمنى ها و كارشكنى ها و خباثتهاى دستگاه استكبار با قدرت ايستاد و ملت مسلمان ايران، با همه ى همتشان، با همه ى اراده شان، در عرصه هاى مختلف ايستادند و بحمداللَّه روزبه روز پيش رفتند و اين پيشرفت به اذن الهى، به حول و قوه ى الهى روزبه روز بيشتر خواهد شد و همه ى دنياى اسلام ان شاءاللَّه روز عزت و شكوه اسلامى را خواهند ديد.

هدايتهاى الهى را قدر بدانيم، تفضلات الهى را قدر بدانيم، روز عيد فطر را قدر بدانيم، اين اجتماع عظيم مردم را كه دست به دعا برميدارند، رو به قبله ميكنند، در روز معينى با خدا دلهايشان را متصل ميكنند و انس مى يابند، قدر بدانيم. اتحاد خودمان را حفظ كنيم، همت و اراده ى خودمان را حفظ كنيم و روزبه روز اميدمان را به آينده بيشتر كنيم.

اميدواريم ان شاءاللَّه دعاى حضرت بقيةاللَّه (ارواحنا فداه) شامل حال شما مردم مسلمان در كشور عزيز ما و در كشورهاى ديگر باشد و ان شاءاللَّه فرداى دنياى اسلام از امروز و ديروزِ آن بمراتب بهتر باشد.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته

1) حج: 40
2) قصص: 5
3) يوسف: 21