پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

بيانات در ديدار مردم سقز

بسم اللَّه الرّحمن الّرحيم
والحمدللَّه ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام على سيّدنا و نبيّنا أبى القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطيبين و صحبه المنتجبين سيّما بقية اللَّه فى الأرضين
بسيار خرسندم كه در اين جمع متراكم، با شكوه و پر شور، امروز توفيق پيدا كردم كه حضور پيدا كنم. اگر چه من قبلاً به شهر زيباى شما مسافرتى نكرده بودم، اما راجع به سقز و مردم شجاع و دلاور آن و روحيه هاى برجسته و پر شور آن مطالب زيادى خوانده و شنيده و دانسته ام. مردم سقز در تجربه ى طولانى سى ساله ى انقلاب اسلامى، در حساس ترين نقاط و مراكز، امتحانهاى دشوارى را بخوبى از سر گذراندند و نمره ى قبولى گرفتند.
شايد بسيارى از مردم كشور ما و بسيارى از جوانان نسل امروز هم ندانند كه در جنگ تحميلى، در حساس ترين مراكز اين جنگ و دشوارترين مراحل آن، جوانان سقز در صفوف مقدم مشغول دفاع و مشغول مبارزه بودند. در جزيره ى مجنون، جوانان دلاور سقز و مريوان و بقيه ى نقاط كردستان در كنار ديگر رزمندگان در صفوف اول، مشغول مقاومت جانانه اى بودند كه هر كس از عمليات خيبر و عمليات بدر در سالهاى اول جنگ تحميلى مطلع باشد، ميداند كه اين چقدر اهميت دارد.
امروز در جمع شما برادران و خواهران عزيز سقزى، من لازم ميدانم از همه ى مردم اين شهر و شهرستان به خاطر اين مواضع روشن و افتخارآميز صميمانه تشكر كنم. و همين جا از فرصت استفاده كنم نسبت به مردم عزيز شهر بانه كه شخصاً توفيق پيدا نكرديم به آنجا و ديگر شهرستانهاى اين استان مسافرت كنيم و مردم آن شهرها را از نزديك ملاقات كنيم، سلام بفرستم و توفيقات الهى را براى همه ى آنها مسئلت ميكنم.
مسئله ى حساس و مهمى كه دشمنان نظام اسلامى و دشمنان اسلام در مقابل آن درماندند و نتوانستند براى آن پاسخى پيدا كنند و علاجى به دست بياورند، اين است كه در دنياى اسلام، در ميان اين جمعيت عظيم كشورهاى اسلامى، همه ى متفكران، همه ى انديشمندان، همه ى برجستگان دينى و دانشگاهى، نظام جمهورى اسلامى را يك پاسخ به دعوت اسلام و پرچم برافراشته ى اسلام را يك افتخار براى دنياى اسلام دانستند.
در آغاز پيروزى انقلاب، سياستگذاران و طراحان سياسى استكبار اميدوار بودند بتوانند با توجه به اختلاف مذهبى در دنياى اسلام، ميان نظام جمهورى اسلامى و ملتهاى مسلمان و كشورهاى مسلمان فاصله بيندازند. اين توطئه اگر چه نسبت به بعضى از دولتهاى وابسته ى به استكبار تا حدودى كارگر افتاد، اما نسبت به ملتها ابداً. متفكران دنياى اسلام از اينكه يك نظام سياسى بر اساس احكام قرآن و شريعت اسلامى، با استقلال و عزت كامل در اين نقطه از جغرافياى حساس خاورميانه شكل گرفته است، احساس افتخار كردند و اين را به خود ما در طول اين سالهاى گذشته، متفكران، صاحبان انديشه، علماى بزرگ، دانشگاهيان برجسته ى مؤمنى از كشورهاى عربى، از شمال آفريقا، از شبه قاره ى هند، از كشورهاى دوردست آسيا - كشورهاى مسلمان - تصريح كردند، به ما گفتند كه ما به وجود جمهورى اسلامى افتخار ميكنيم. اين در حالى است كه تفاوت مذهبى هم وجود داشت. دشمن اميد بسته بود به اينكه اين تفاوت مذهبى شكاف ايجاد كند، اما متفكران مسلمان، توده هاى مؤمن، با انديشه ى راسخ خود، با عزم راسخ خود، دشمن را مأيوس كردند.
عين همين اتفاق در داخل كشور خود ما افتاد برادران و خواهران عزيز! در همين منطقه ى كردستان. امروز هشتمين روزى است كه من در ميان مردم عزيز شهرهاى كردستان و طبقات مختلف در رفت و آمدم؛ با مجموعه هاى عظيم مردمى ملاقات كردم، با نخبگان و فرزانگان استان ملاقات داشته ام، با سران عشاير و متنفذان عشاير گوناگون كردى در سرتاسر كردستان و منطقه ى كردى ملاقات داشتيم، با جوانان دانشجو در جمعيت انبوهِ متراكم دانشگاه ملاقات داشتيم؛ در همه ى اين ديدارها، اصرار من بر اين بوده است كه در آن جمعهاى صميمى - بدون حجاب، بدون واسطه - سخن دل را از زبان مجموعه هاى عظيم مردمى و نيز از زبان فرزانگان و زبدگان و نخبگان بشنوم. آنچه من در اين ساعات متمادى و پى در پى در سراسر اين استان شنيدم، نداى عزتمند اسلامى و وفادارى به اسلام و به نظام اسلامى و حاكى از روحيه ى بسيار ارزشمند مردم اين استان است. درست آن چيزى كه دشمن عكس آن را ميخواست، در مواجهه ى رو به رو با مردم اين استان، عكس خواسته ى دشمن ثابت شد. اين براى من تازگى نداشت. من سالهاست كه با جوانان كرد، با رزمندگان كرد، با مردم كرد از نزديك آشنا بوده ام. صميميت مردم كرد را، محبت و وفادارى مردم كرد را، شجاعت و دلاورى مردم كرد را من از نزديك شناخته بودم، دانسته بودم؛ براى من تازگى نداشت. اما اين براى من مهم است كه على رغم خواست دشمنان ملت ايران و تبليغات آنها، در صفحه ى تلويزيون اين احساسات پاك و پرشور، اين وفادارى عميق، اين روشن بينى، اين آگاهى، اين يكپارچگى، هم به همه ى ملت ايران و هم به دوستان و دشمنان فرامرزى ما نشان داده بشود، و اين كار شد.
خدا را سپاسگزاريم كه مردم كرد و استان كردستان با عمل خود، با حركت خود، با حضور پر شرافت خود، به دشمنان ملت ايران نشان دادند كه ترفندهاى آنها در تكه تكه كردن ملت ايران و اقوام ايرانى، به وسيله ى مردم كرد خنثى شد؛ اين يك نكته ى بسيار اساسى است. من لازم ميدانم از همه ى گروه هاى مردمى در اين آخرين ساعاتى كه در اين استان هستم، صميمانه تشكر كنم، بگويم شما نقش خود را بخوبى ايفا كرديد. اين نمايش عظمت ملت ايران است. به عموم ملت ايران از اقوام گوناگون هم بگويم مبادا به اشتباه بيفتند، مبادا رفتار گروه هاى اندك شمار - كه پنجه به چهره ى انقلاب و جمهورى اسلامى ميزدند - به حساب اين مردم عزيز، اين جمعيت انبوه، اين دلهاى وفادار نوشته بشود. تعداد معدودى انسانهاى شرير يا فريب خورده كه در هر نقطه اى پيدا ميشوند - در كردستان و در غير كردستان - حساب اينها از حساب متن مردم عزيز اين استان بكلى جداست. همچنانى كه حساب ضد انقلابى كه در فلان استان ديگر كشور، در خراسان يا اصفهان يا فارس يا هر نقطه ى ديگر وجود دارد، به حساب مردم آن استان گذاشته نميشود. دشمن اين را ميخواست تلقين كند؛ اين را ميخواست به ملت ايران نشان بدهد. آنها ميخواستند اين جور وانمود كنند كه در اين استان امنيت نيست. ملت ايران مى بينند در مقابل چشمشان كه به بركت همت شما مردم و آگاهى شما مردم و فداكارى جوانان دلاور، امروز اين استان از امنيت كامل برخوردار است.
من در همين جا بايد ياد جوانان دلاور پيشمرگان مسلمان كرد را گرامى بدارم. اين مردان دلاور از جوان و پير كه از روزهاى اول و سالهاى اول پيروزى انقلاب، اينجا قيام كردند و در مقابل دشمن كه نظير فداكارى آنها را ما كمتر در هر نقطه ى ديگرى ديده ايم، ايستادند. دليلش را عرض بكنم؛ چون سخن به گزاف نميخواهيم بگوئيم. حقيقت قضيه اين است كه برادر بسيجى يا پاسدار در هر نقطه اى، در هر استانى، در چشم مردم با يك عظمتى مورد توجه قرار ميگيرد؛ مردم در سايه ى امنيت او احساس امنيت ميكنند. جوان پيشمرگ مسلمان كرد در اين نقطه و بخصوص در مناطق نزديك مرز، در حالى كه خود حافظ امنيت كوچه و بازار و شهر و بيابان بود، دشمنان از او انتقام ميگرفتند؛ گروه هاى مسلح مزدور دشمن به انتقام رشادتهاى اين جوانان، حتّى گاهى خانواده هاى آنها را از دم تيغ بيرحمانه ى جنايت خودشان گذراندند، اما اين مردان شجاع در مقابل اين مشكلات ايستادند، صبر كردند؛ لذاست كه من از صميم قلب معتقدم كه جوانان دلاور پيشمرگان مسلمان كرد، در شمار اول و در صف مقدم دلاوران اين كشور قرار دارند.
درباره ى امنيت عرض كردم، درباره ى آگاهى شما مردم گفتم؛ اينها حقايقى است. يعنى مردم استان كردستان و جوانان دلاور آن، خودشان زمينه هاى امنيت را در اين استان فراهم كردند، جوانان فداكار مناطق ديگر هم به كمك اينها آمدند و توانستند نقشه ى دشمنان را خنثى كنند؛ اين يك حقيقتى است. اما در عين حال من ميخواهم عرض كنم اين آگاهى را بايد مردم عزيز كرد حفظ كنند؛ هيچ غفلت نبايد كرد. اميرالمؤمنين در كتاب نهج البلاغه ميفرمايد: «من نام لم ينم عنه»؛ يعنى اگر شما غفلت كرديد، دشمن شما لزوماً غفلت نخواهد كرد؛ مراقب دشمن بايد بود. اين مخصوص اينجا هم نيست. اين توصيه ى ما به همه ى مردم كشور و همه ى قشرهاى فعال و آگاه و هوشيار كشور است: بايد آگاهى ها را حفظ كنيد. دشمن اگرچه كه امروز مثل روزهاى اول انقلاب نيست كه ديگر اميد داشته باشد به اينكه ميتواند ريشه ى اين انقلاب را بزند؛ نه، آن روز اميدوار بودند بتوانند انقلاب را، جمهورى اسلامى را نابود كنند، امروز مأيوسند؛ چنين اميدى امروز ندارند، مى بينند اين درخت تناور ريشه دوانده است؛ اما از كيد آنها غافل نبايد بود.
من به طور قاطع اين را ميگويم: متأسفانه در پشت مرزهاى غربى ما، آمريكائى ها مشغول توطئه اند، مشغول تروريست پرورى هستند. پول، سلاح، سازماندهى، تشكيلات به وسيله ى آمريكائى ها به طور مستقيم در پشت مرزهاى غربى كشور ما صرف ميشود براى موذيگرى كردن و پنجه انداختن و معارضه كردن با نظام جمهورى اسلامى؛ بايد بيدار باشيم.
ما اطلاع داريم - اينها تحليل نيست، اطلاع است - آمريكائى ها طرحهاى خطرناكى براى كردستان دارند؛ هدفشان دفاع از قوم كرد نيست؛ هدف پنجه انداختن و سلطه يافتن بر قوم كرد است؛ اين را ما از روى اطلاع ميدانيم؛ اينها تحليل نيست، اطلاع است. دوستان كرد ما در آن سوى مرزهاى غربى به ما اطلاع دادند و اطلاع ميدهند افسران آمريكائى پول ميبرند بالاى بلندى هاى «قنديل»، به قيمت خون جوانان كرد از آنها اطلاعات ميگيرند؛ پول ميدهند براى مزدورسازى. اين شأن جوان كرد نيست. به هرجا بتوانند دست ميزنند، دست مى اندازند، براى اينكه بتوانند پنجه ى ننگين و خونين خود را در پيكر مردم كرد فرو ببرند. ملت ما و كرد ايرانى، بحمداللَّه هشيار است و من اين را هم بگويم: جماعت كرد و قوم كرد حتّى در غير ايران هم غالباً خودشان را ايرانى ميدانند؛ به ايرانى بودن خودشان افتخار ميكنند. اگر كسانى از كردهاى بيرون ايران در خدمت هدفهاى آمريكا قرار ميگيرند، بدانند كه ممكن است در كوتاه مدت چيزى گيرشان بيايد، اما در بلندمدت نفرين و لعنت قوم كرد آنها را تعقيب خواهد كرد و رهايشان نخواهد كرد. اين هوشيارى ها را بايد حفظ كنيد. هشيارى فقط در اين زمينه نيست. در زمينه ى اختلافات درونى خودِ ما هم، همه بايد هوشيار باشند. من در سنندج هم در روز اول - سه شنبه ى گذشته - گفتم، اينجا هم باز تكرار ميكنم: مذاهب اسلامى بايد دست در دست هم، برادروار در جهت اهداف و آرمانهاى بلند اسلامى به كمك هم حركت كنند. دشمن اميد بسته است كه بتواند پيروان مذاهب گوناگون را مقابل هم قرار بدهد. هيچ كس نبايد تسليم اين نقشه ى خائنانه و خباثت آميز دشمن بشود. آنها ميخواهند شيعه در مقابل سنى، سنى در مقابل شيعه، دلها از هم چركين، نسبت به هم بدبين؛ آنها اين را ميخواهند. براى همين است كه من اعلام كردم، باز هم تأكيد ميكنم: خط قرمز از نظر نظام اسلامى و از نظر ما، عبارت است از اهانت به مقدسات يكديگر. آن كسانى كه نادانسته، از روى غفلت، گاهى از روى تعصبهاى كور و بيجا، چه سنى و چه شيعه، به مقدسات يكديگر توهين ميكنند، نميفهمند چه ميكنند. بهترين وسيله براى دشمن همينها هستند؛ بهترين ابزار در دست دشمن همينها هستند؛ اين خط قرمز است.
سنى و شيعه هر كدام مراسم مذهبى خودشان را، آداب خودشان را، عادات خودشان را، وظائف دينى خودشان را انجام ميدهند و بايد بدهند؛ اما خط قرمز اين است كه نبايد مطلقاً بين اينها به خاطر اهانت به مقدسات - چه آنچه كه از سوى بعضى از افراد شيعه از روى غفلت صادر ميشود، چه آنچه كه از روى غفلت از بعضى از افراد سنى مثل سلفى ها و امثال اينها صادر ميشود كه يكديگر را نفى ميكنند - چيزى بيان شود. اين همان چيزى است كه دشمن ميخواهد. اينجا هم بايد هوشيارى باشد.
من در اين چند روز - كه البته قبل از آن گزارشهاى زياد و اطلاعات زيادى در زمينه ى مسائل اين استان به دست آورده بودم - هم در ديدارها، با شنيدنها، با ديدنها، مطالب متعددى را از زبان انسانهاى دلسوز و علاقه مندان در مورد مسائل كردستان شنيديم يا در گزارشهاى مكتوب خوانديم يا به چشم بعضى چيزها را ديديم. نيازها در اينجا زياد است. در روز اول هم من گفتم، امروز هم به همين نتيجه ميرسم كه مهمترين نياز اين استان عبارت است از اشتغال كه با سرمايه گذارى هاى صنعتى و كشاورزى در اين استان بايستى تأمين بشود. آنچه كه ما به مردم استانهاى ديگر عرض ميكنيم، اين است كه اينجا، اين سرزمين ثروتمند و غنى، با اين مردم مؤمن و جدى، با اين همه جوان خوب، زمينه ى بسيار خوبى است براى سرمايه گذارى. اگر يك روزى فكر ميكردند در اينحا امنيت نيست، آن روز ديگر تمام شده است. امروز بحمداللَّه در اينجا امنيت مستقر است؛ امنيت خوبى اينجا وجود دارد؛ ميتوانند بيايند سرمايه گذارى كنند. دولت هم تسهيلات ميكند، تشويق ميكند.
در مورد مسائل اينجا و نيازهاى اينجا، مصوبات دو سفر استانى هيئت دولت به استان كردستان به اضافه ى آنچه كه در اين سفر به وسيله ى دست اندركاران سفر - دولتى و غير دولتى - مطالعه شد، بررسى شد، اگر ان شاءاللَّه همين مصوبات اجرائى بشود و همه تحقق پيدا كند، عمده ى مشكلات اين استان برطرف خواهد شد. توصيه ى ما به مسئولين اين است كه به طور جدى تحقق اين خواسته ها و مصوبات را دنبال كنند. بحمداللَّه استان از مديريت دولتى خوبى برخوردار است؛ مديريت استان، مديريت باكفايت و خوبى است. هم در اينجا بايستى اين مصوبات به طور جدى دنبال بشود، هم من از همينجا به مسئولين در مركز اين را اعلام ميكنم كه بايد به طور جدى سعى كنند همان مصوباتى را كه انجام گرفته است، به مقام تحقق و عمل برسانند.
آنچه كه به عنوان خواسته مطرح ميشود، غالباً مطالب معقول و قابل قبول و منطقى است. آنچه به عنوان خواسته هاى مربوط به اين استان از زبان نخبگان شنيديم، از زبان دانشجويان شنيديم، از نامه هاى فراوان مردمى كه در اين سفر دست ما رسيد، فهميده شد، آنچه به عنوان مطالبات مردمى مطرح است، غالباً مطالبات منطقى اى است؛ مطالبات درستى است و همان طور كه عرض كرديم، اگر مصوبات آن دو سفر - سفر دولت - و همچنين مصوبات اين سفر، به توفيق الهى اجرائى و عملياتى بشود، اغلب اين مطالبات برآورده خواهد شد. البته در بعضى از جاها انسان مشاهده ميكند كه سطح توقعات را به شكل نامعقولى بالا ميبرند؛ اين درست نيست. توقعات و مطالبات مطلوب، همان چيزى است كه در اظهارات مسئولين استان، ائمه ى محترم جمعه، در نامه هاى مردمى، در گفتار نخبگان كه با ما در ميان گذاشتند، ديده ميشود؛ اينها درست است. اما بعضى جاها انسان مى بيند فهرستى درست ميكنند از مطالبات نامعقول، غير عملى؛ اينها جز اينكه دستگاه قادر نباشد به تحقق آن و ذهن مردم را گمراه و اغواء كند، اثر ديگرى ندارد. توقعات معقول و منطقى همان چيزى است كه از زبان مردم انسان ميشنود، در نامه هاى مردمى انسان مى بيند، نخبگان هم همانها را تكرار كردند. خدا را سپاسگزارم؛ آنچه كه در اين سفر گفته شد خطاب به مسئولان و خطاب به آحاد مردم، چيزهائى است كه به اعتقاد ما از متن واقعيت برخاسته بود.
من ميگويم زبان كردى يك ثروت ملى است، استعدادهاى علمى و هنرىِ جوانان اينجا يك ثروت ملى است، استعداد ورزشى جوانان كردستان يك ثروت ملى است؛ از اين ثروتهاى ملى بايد استفاده بشود، بهره بردارى بشود، به فعليت برسد.
خدا را سپاسگزاريم كه مسئولين با دلسوزى، مسائل مردم استانهاى مختلف را دنبالگيرى ميكنند؛ من اين را مشاهده ميكنم، مى بينم. مسئولين دولتى چه در سفرهائى كه ميكنند - سفرهاى استانى - چه در تصميم گيرى هاى ديگر، من مى بينم از نزديك، با دلسوزى مسائل مردم را دنبال ميكنند. اميدواريم ان شاءاللَّه با همين روحيه، با همين دلسوزى مسائل كردستان دنبالگيرى بشود. ما هم البته از آنها پاسخگوئى خواهيم خواست و آنچه را كه قرار است انجام بگيرد، مطالبه ميكنيم و اميدوارم به فضل الهى آينده ى كردستان مانند آينده ى اين كشور عظيم، از امروز بسيار بهتر و سربلندتر و عزيزتر باشد. امروز بحمداللَّه با ديدار شما آخرين روز سفر ما به كردستان، روز بسيار شيرين و مطلوبى بود.
پروردگارا ! اين جوانان برومند و عزيز را براى كردستان، براى كشور عزيز ايران حفظ كن؛ توفيقات خودت را شامل حال آنان بگردان. پروردگارا ! گره ها را از كار مردم ما در همه ى نقاط كشور و در اين نقطه باز كن. پروردگارا ! روزبه روز عزت ملت ايران را در مقابل ملتهاى ديگر و در مقابل زورگويان و قلدران افزايش بده. پروردگارا ! ما را بندگان صالح و شايسته ى خودت قرار بده؛ آنچه گفتيم و آنچه شنيديم، به كرمت از ما قبول كن؛ و توفيق عمل به ما ارزانى بدار.
والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته