پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دریافت:

احکام عزاداری و مداحی

 • احکام عزاداری
 • احکام مداحی
 • خیرات و نذورات
 • ادعیه و زیارات
 • مقاتل و وقایع تاریخی
 • احکام مناسبتها و اماکن مقدسه
  چاپ  ;  PDF

   

  ایّام فاطمیّه

  س227. چه روزهایی مناسب است به عنوان ایام فاطمیه (سلام الله علیها) رعایت شود؟

  ج. مناسب است علاوه بر روز شهادت (13 جمادی الاول و 3 جمادی الثانی) چند روز از ایام متصل به آن را به حسب عرف منطقه به عنوان ایام حزن و عزای صدیقه کبری (سلام الله علیها) مراعات کنند.

   

  س228. آیا برپایی مراسم عزاداری در ایّام فاطمیّه در مناطقی که برادران اهل سنت هم در آنجا زندگی می کنند، منافات با وحدت میان مسلمین دارد؟

  ج. نفس برپایی مراسم و ذکر فضائل حضرت صدیقه­ ی طاهره سلام الله علیها منافاتی با وحدت ندارد و باید از توهین به مقدسات برادران اهل سنت اجتناب شود.

   

  محرّم و صفر

  س229. روزه گرفتن در روز تاسوعا و عاشورا چه حکمی دارد؟

  ج. روزه روز عاشورا مکروه است و روزه تمام روزهای سال، غیر از روزهای حرام و مکروه، مستحب است و روزه گرفتن در روز تاسوعا مستحب است.

   

  س230. در بعضی مناطق مردم در فصل تابستان با این اعتقاد که قضیه کربلا در فصل تابستان بوده و همچنین برای درک بیشتر گرما و عطش و گرسنگی حضرت سیّد الشّهدا (علیه السلام) و اصحاب باوفایش در این فصل و در گرمای هوا عزاداری می کنند، آیا این نوع اعتقاد و عزاداری صحیح است؟

  ج. برگزاری مراسم در تابستان اشکال ندارد ولی اعمال روز عاشورا باید در دهم محرم باشد.

   

  عید الزّهراء (سلام الله علیها)

  س231. چند سالی است بعضی از مردم و هیأتهای مذهبی نهم ربیع الاوّل را بعنوان عید الزهرا جشن می گیرند و بعضاً در این مراسمات به مقدسات دیگر مذاهب توهین می کنند، آیا برپایی و شرکت در این گونه مراسمات جایز است؟

  ج. هرگونه گفتار یا کردار و رفتاری که در زمان حاضر سوژه و بهانه به دست دشمن بدهد و یا موجب اختلاف و تفرقه بین مسلمین شود جایز نیست.

   

  س232. برخی افراد در روز جشن نهم ربیع الاول هر کاری که دلشان بخواهد انجام می دهند و برای توجیه کارهایشان به حدیث «رفع القلم»[1] استناد می کنند، آیا انجام هر کاری در این روز شرعاً جایز است؟

  ج. بین این روز و روزهای دیگر نسبت به تکالیف شرعی تفاوتی نیست.

   

  س233. با توجه به اینکه محبت و ارادت نسبت به اهل بیت (علیهم السلام) و پیروان ایشان و بغض و دشمنی نسبت به دشمنان آنها، از فروع دین است، آیا برخورد و مقابله با برخی مراسمات مثل جشن نهم ربیع الاول که ممکن است خلاف وحدت اسلامی باشد و دستاویز و بهانه­ای برای دشمنان اسلام شود، اشکال دارد؟

  ج. اگر مراسم به گونه­ ای باشد که موجب تفرقه میان مسلمانان می­شود یا حدود شرعی در آن مراعات نمی­گردد، باید با آن برخورد و مقابله شود.

   

  اماکن مقدسه

  س234. آیا برای حسینیه­ احکام مسجد جاری می شود؟ یعنی کسانی که عذر شرعی دارند می توانند وارد حسینیه شوند؟

  ج. حسینیه حکم مسجد را ندارد و کسی که عذر شرعی دارد می تواند وارد آنجا شود.

   

  س235. آیا حرم امام زادگان حکم مسجد را دارند؟

  ج. حرم امام زادگان حکم مسجد را ندارند.

   

  س236. گاهی برخی افراد در هنگام ورود دسته های عزاداری به مسجد یا حسینیه با کفش وارد می شوند، چنین عملی شرعاً چه حکمی دارد؟

  ج. فی نفسه اشکال ندارد.

   


  [1] . اعتقاد دارند در این روز قلم تکلیف از شیعیان برداشته شده و آنان در این ایام هیچ‌گونه تکلیفی ندارند و هر کاری که بخواهند می‌توانند انجام دهند و از گناهان آنان بواسطه خشنودی ائمه معصومین (صلوات ‌الله علیهم ‌اجمعین) بویژه شادی قلب حضرت زهرا (سلام ‌الله‌ علیها) صرف نظر می‌شود.

   

کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
 • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
 • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
 • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
 • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
 • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /