پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

پيام به مناسبت برپايى همايش بزرگ دانشگاهيان كشور

حضرت آيت الله خامنه اى رهبر معظم انقلاب اسلامى به مناسبت برپايى همايش بزرگ دانشگاهيان كشور در حرم مطهر حضرت امام خمينى (ره) پيامى صادر فرمودند.
متن اين پيام كه صبح امروز توسط حجت الاسلام والمسلمين قمى نماينده ولى فقيه در دانشگاهها قرائت گرديد به شرح زير است:
بسم الله الرحمن الرحيم
گردهمايى ويژه ى دانشگاهيان و دانشجويان در تجليل از رهبر كبير انقلاب، حركتى پرمعنى و نشانه ى پيوندى استوار ميان جامعه ى دانشگاهى كشور با آرمانها و درسهاى آن معلم خردمند و آن روح قدسى زمان است. اين رابطه، يكسويه نيست. امام نيز از آغاز نهضت اسلامى و بويژه از آغاز دوران پيروزى، به دانشگاه و دانشجو به چشم ركنى مهم براى بناى آينده ى انقلاب و كشور مى نگريست و اهتمامى كه از ايمان و عشق و حكمت، منشاء گرفته بود، بدان مى گماشت. در نظر امام، دانشگاه نه تنها مركزى براى فراگرفتن دانش، كه عرصه يى براى پرورش اصيل ترين نيروهاى اداره ى كشور بود و دانشجو نه فقط جوانى طالب علم، كه مظهر شور و نشاط و خلاقيت و آرمانگرايى .
نقش آفرينى دانشجو و دانشگاه، چه در دوران مبارزات اسلامى و چه در مقابله با فتنه گروهكها پس از پيروزى انقلاب، و سپس در سالهاى دفاع مقدس، درستى نگاه امام راحل به دانشگاهيان را به اثبات رسانيد و همتى را كه آن حكيم فرزانه بر بناى دانشگاه مستقل، مبتكر، پيشرو و پايبند به ارزشهاى اسلام و انقلاب، گماشته بود، موجه ساخت.
كسانى كه پيش از دميدن جمهورى اسلامى، پنجاه سال سياستگذارى و سرپرستى دانشگاه كشور را بر عهده داشتند، در جهتگيريهاى خود نقطه ى مقابل راهى را كه انقلاب در برابر دانشگاه گذاشت، دنبال مى كردند. دانشگاه مطلوب آنان دانشگاهى بود كه نه تنها در علم، بلكه در فكر و فرهنگ و نيز در آرزوها و پسندها، وابسته و دست آموز و پيرو غرب باشد. تأثيرپذيرى و تبعيت بى چون و چرا از فرضيه ها و نظريه هاى رائج در غرب، آنهم نه فقط در علم و فن آورى، بلكه حتى در اخلاق و سياست و هنر و رفتار و آداب زندگى، شاخصه ى اصلى دانشگاهى بود كه نظام وابسته و فاسد پهلوى مى پسنديد و آن را برنامه ريزى و اجرا مى كرد، و دانشگاه در برنامه كلان آن رژيم، بايد جلودار حركت ايران به سمت سلب هويت اسلامى و ملى خويش مى شد.
بى شك بخش مهمى از گناه عقب ماندگى علمى كشور در دوران بيش از پنجاه سال حكومت رژيم فاسد همچون سهم بزرگى از بى لياقتى كارگزاران آن رژيم كه در سايه چنين تفكرى پرورش يافته بودند، بر دوش كسانى است كه دانشگاه كشور را آنگونه مى خواستند و براى آن برنامه ريزى مى كردند.
انقلاب اسلامى، جهتگيرى دانشگاه را يكسره دگرگون كرد و خودباورى و ابتكار و استقلال، و پايبندى به ارزشهاى اسلامى، و جهاد علمى، و آزادى از اسارت و تبعيت، را جهت اصلى آن قرار داد.
امروز رسالت اول دانشگاهيان، حفظ اين جهتگيرى و تلاش براى شكوفاشدن استعداد علمى و فكرى نسل جوان بالنده ى كشور است.
نظام اسلامى نشان داده است كه ملت ايران، داراى ظرفيت عظيمى براى پيشرفت در همه عرصه هاى زندگى است. گام بلند انقلاب، در اين راه طولانى، قطع وابستگى و تبعيت است.
محيط علمى بايد در عين آن كه بالاترين بهره ى ممكن را از دانش پيشرفته ى جهان مى برد، متكى به خود ومبتكر و خلاق و كاوشگر باشد.
نظام سلطه ى جهانى هميشه كوشيده است كه بوسيله ى عوامل تبليغى خود، احساس حقارت و ناتوانى و نياز را در ملتهايى كه از قافله ى علم و فن آورى عقب مانده اند، تقويت كند و آنان را هميشه نيازمند خود نگاه دارد.
تأكيد مكرر امام راحل بر اسلامى شدن دانشگاه، براى اين بود كه نسل جوان تحصيلكرده ى كشور از اين احساس ناتوانى و نياز نجات يابد و به نجات كشور از تبعات وابستگى دوران گذشته همت گمارد.
جامعه ى دانشگاهى كشور اعم از دانشجو و استاد و مديران، امروز وظيفه ى بزرگى بر دوش دارند. انقلاب توانسته است اعتماد به نفس را در نسل جوان زنده كند. حفظ و تقويت اين احساس مبارك، همان وظيفه ى بزرگ و تاريخى است.
در عرصه ى دانش و تحقيق: ده برابر شدن كميت دانشجويى، پيدايش و گسترش رشته هاى متعدد علمى و تحقيقى، فراگير شدن تحصيلات عالى، بروز استعدادهاى درخشان در ميدان ابتكار و اختراع از ثمرات همان خودباورى و اعتماد به نفس است كه انقلاب اسلامى به جامعه ى دانشگاهى بخشيد. در عرصه هاى فرهنگى و دينى و سياسى نيز حضور دانشجويان و دانشگاهيان در فرصتهاى خدمت به نظام اسلامى و جانفشانى در ميدان دفاع و سازندگى و پايبندى به آرمانهاى اسلامى و روح صفا و تعبد در قشر عظيمى از دانشجويان و اساتيد، از آثار همان جهتگيرى انقلابى و محصول درس جاودان امام بزرگوار است.
ساده انگارى است اگر اميد و طمع دشمن بر رجعت دانشگاه به آن گذشته آفت زا، ناديده گرفته شود. امروز آماج بسيارى از تبليغات خصمانه ى دشمنان، در درجه اول، دانشجويان و دانشگاهيانند. امروز در حالى كه نسل جوان روشنفكر در بسيارى از كشورهاى اسلامى، مجذوب امام و انقلاب و اسلام ناب محمدى صلى اللَّه عليه وآله است، طراحان تبليغاتى نظام سلطه ى جهانى، در صدد آنند كه نسل جوان و نوخاسته كشور و انقلاب را با آرمانهاى انقلاب، بيگانه و از ريشه ى خود جدا كنند. دستهاى طرار و مغزهاى مكار و دلارهاى بيشمار در تلاشى بيهوده، نسل جوان انقلاب را هدف گرفته اند . آنان از بيدارى جوانان و قدرت تحليلى كه در پرتو انقلاب به آنان داده شده ، غافل اند. با اين حال جوانان دانشور، طلبه و دانشجو، و اساتيد متعهد، دانشگاهى و روحانى، بايد مسؤوليت سنگين روشنگرى و جهاد فكرى و علمى را بيش از پيش بر دوش خود احساس كنند و در ميدان علم و دين و آرمانگرايى به مسابقه يى الهى كه پاداش آن بهشت دنيوى و اخروى است، بپردازند.
توفيقات الهى و رضايت و دعاى حضرت ولى الله اعظم ارواحنا فداه و خشنودى روح مطهر امام راحل عزيز را براى همه ى شما مسألت مى كنم.
سيد على خامنه اى
12/3/78
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /