پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار بانوان پزشك كشور

حضرت آيةالله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي صبح امروز در ديدار با 60 تن از خواهران پزشك كشورمان با ايشان با اشاره به جايگاه ارزشمند زن در نظام جمهوري اسلامي ايران بر نقش زنان ايران به ويژه آنان كه در زمينه هاي علمي در چارچوب ارزش هاي اسلامي به ويژه حجاب حركت مي كنند در تفهيم امکان كسب علم به دور از بي بند و باري تأكيد نمودند.
رهبر انقلاب اسلامي صبح امروز در اين ديدار فرمودند: زنان ايران به ويژه آنان كه در زمينه هاي علمي در چارچوب ارزشهاي اسلامي به ويژه حجاب حركت مي كنند بايد به زنان دنيا تفهيم كنند كه دست يابي به مدارج عالي علمي به معناي پشت كردن به مفاهيم و ارزش هاي والاي ديني و روي آوردن به مظاهر فريبنده ي تمدن غربي نيست و با رعايت كامل موازين ديني مي توان كسب علم كرد و از بي بند و باري رهايي جست.
حضرت آيةالله خامنه اي با اشاره به اينكه امروز در دنياي غرب مفاهيم ارزشمند انساني در مورد زن تحت الشعاع مسائل تبليغاتي، سياسي و اقتصادي قرار دارد،‌ فرمودند: اسلام مي خواهد رشد فكري. سياسي و علمي زنان به حد اعلاء برسد و وجودشان براي جامعه حداكثر استفاده را داشته باشد.
ولي امر مسلمين با تأكيد بر اينكه امروز علي رغم جنجال هاي تبليغاتي در غرب مبني بر روشن شدن جايگاه زن، برداشت غلطي از سوي آنان وجود دارد، فرمودند: كشورهاي غربي چون ديرتر از ساير ملل نسبت به مقام زن آگاهي پيدا كرده اند از اين رو مي خواهند با جنجال هاي تبليغاتي، اين عقب ماندگي خود را به نحوي جبران كنند اما برداشت هاي كنوني آنان از مقام زن به دليل اينكه به جنبه هاي انساني و معنوي زنان توجه نمي شود غلط و نادرست مي باشد.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: ما بر اساس تعاليم عاليه اسلام در خصوص مسأله زنان معتقديم كه در هر جامعه ي سالم بشري زنان قادرند در حد خود در زمينه ي پيشرفت هاي علمي، اجتماعي، سياسي و مسأله ي سازندگي تلاش كنند و مسؤوليتي را به عهده بگيرند و بايد در اين زمينه فرصت هاي لازم را كسب نمايند.
مقام معظم رهبري با اشاره به اينكه در مكتب مقدس اسلام زنان و مردان هر دو از نيرو و استعداد دست يافتن به كمالات و ارزش ها برخوردار هستند و هدف از آفرينش انسان رسيدن به كمال و بهره برداري از بيشترين فضائلي است كه يك انسان مي تواند به آن آراسته گردد، اظهار داشتند: نشانه ي بارز اين آفرينش، حضرت فاطمه ي زهرا (س) مي باشند كه در بلند قله ي بشريت قرار گرفته است. حضرت فاطمه ي زهرا سلام الله عليها به عنوان يك بانوي بزرگ اين فرصت و قدرت را يافت تا خود را به بلندترين مرتبه ي كمال انساني به اوج نقطه ي آن برساند.
حضرت آيةالله خامنه اي در زمينه اهميت مسأله حجاب به برداشت هاي انحرافي و غلط از آن اشاره كردند و فرمودند: حجاب، مزاحم و مانع فعاليت هاي سياسي، علمي و اجتماعي زنان نيست و دليل عيني آن شخص شما هستيد. شايد عده اي تعجب كنند كه خانمي در سطح بالاي علمي و در جايگاه با ارزش كارهاي تخصصي وجود داشته و در عين حال خود را با تعاليم اسلامي به ويژه حجاب منطبق كرده باشد.
ولي امر مسلمين اضافه كردند: گذشته از برخوردهاي نادرست كساني كه حجاب را مسخره مي كردند، كساني هم كه اهل منطق و فكر بودند باور نمي كردند كه خانمي مقيد به مسائل اسلامي باشد و بتواند مدارج عالي علمي و عملي را طي كند.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: انقلاب اسلامي ما اين تصورات باطل را در هم فرو ريخت و ما شاهد بوديم كه زنان ما در جريان انقلاب اسلامي سربازان خط مقدم انقلاب بودند و حضور آنان موجب شد ستون فقرات دشمن را بشكند. در ميدان هاي سياسي كشور ما، خانم هائي هستند كه با قدرت تحليل مسائل پيچيده ي سياسي، آماده ي پذيرش مسؤوليت در نظام هستند كه اين روند رو به گسترش است و در زمينه هاي علمي به ويژه پزشكي نيز وجود خانم ها بايد رو به گسترش باشد.
مقام معظم رهبري اظهار داشتند: ما كه بر اساس آئين اسلام در ارتباط و برخوردهاي اجتماعي ميان زنان و مردان معتقد به حفظ موازين شرعي و قانوني هستيم نمي توانيم در مسأله پزشكي بي تفاوت باشيم. ما بايد به تعداد پزشكان مرد در كشور، پزشك زن داشته باشيم و كاري كنيم كه بيماران زن نه تنها در بيماري هاي ويژه زنان بلكه در تمام نيازهاي پزشكي به طبيبان زن مراجعه كرده و معالجه شوند و لذا زنانيكه توانائي كسب دانش پزشكي را دارند بر آنان فريضه است كه در رشته پزشكي به تحصيل بپردازند.
ولي امر مسلمين با تأكيد بر اينكه دين اسلام اركان لازم براي بناي يك جامعه ي سالم و پيشرفته را در اختيار دارد خطاب به خواهران پزشك حاضر فرمودند: شما هر چه بيشتر بتوانيد دانشجويان دختر تربيت كرده و پرورش دهيد، انقلاب را به اهدافش نزديك تر ساخته ايد.
رهبر انقلاب اسلامي در پايان سخنان خود اظهار داشتند: خانم هاي عالم و متخصص كه حظٌ وافري از اعتقاد و عمل ديني برده اند، مظهري از مظاهر ارزشمند و والاي اسلامِ زندگي ساز هستند و وجود چنين زنان متعهد و متخصصي مايه افتخار مي باشند. زنان مسلمان بايد در تمام شئونات زندگي فردي و اجتماعي، حضرت فاطمه ي زهرا سلام الله عليها را الگو قرار داده و پيروان راستين آن حضرت باشند.
بنا برهمين گزارش قبل از سخنان مقام معظم رهبري خانم دكتر لباف در گزارش كوتاهي ضمن معرفي حاضران به عنوان گروهي از خواهران مسلمان متخصص و انقلابي كشور، ولادت حضرت زهرا (س) را به مقام معظم رهبر انقلاب اسلامي تبريك گفت و اظهار داشت: عصري كه در پيش روي ماست، عصر خداجوئي است و ما به عنوان زناني كه حضرت زهرا(س) را الگوي خود قرار داده ايم، مي خواهيم در حد توان، پيام اين بزرگوار را به بشريت عرضه كنيم و نشان دهيم كه در نظام جمهوري اسلامي ايران، زنان در بالاترين حد علم و تخصص مي توانند خدمت كنند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /