پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

دیدار صمیمانه كارگردانان سینما - هنر مهم و بسیار برجسته سینما یك نیاز و ضرورت برای كشور

دهها نفر از كارگردانان سینما، عصر امروز در نشستی صمیمانه با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مسائل مختلف سینمایی، هنری، فرهنگی و اجتماعی با ایشان گفتگو كردند.
در ابتدای این دیدار كه 3 ساعت بطول انجامید 16 نفر از كارگردانان سینما آقایان و خانم‌ها: مسعود جعفری جوزانی – تهمینه میلانی – شهریار بَحرانی – محمدرضا اصلانی – جواد اردكانی – فریدون جیرانی – محمد دُرمنش – رسول صدر عاملی – جواد شمقدری – مجید مجیدی – حسین فرخی – ابراهیم حاتمی كیا – محمدعلی نجفی – كیانوش عیاری – محمد نوری زاد و علیرضا رئیسیان به تشریح دیدگاهها و مسائل مورد نظر خود پرداختند.

مهمترین مسائلی كه كارگردانان سینما در این نشست مطرح كردند عبارتند از:
- ضرورت عزم ملی برای شكل گیری سینمای ملی و دستیابی به ساختار بومی در صنعت فیلم‌سازی
- لزوم تمركز تصمیم گیری در روند ساخت محصولات هنری از جمله فیلم های سینمایی
- افزایش ارتباط، تبادل نظر و گفتگوی مسئولان با كارگردانان و هنرمندان سینما
- توجه بیشتر به ارزشهای معنوی و فرهنگی در عرصه سینما
- توجه ویژه به موضوع «خانواده» در فیلم‌ها
- محصور نكردن سینمای معناگرا در مفاهیم محدود و خاص
- پرهیز از تقلید از فیلم های غربی و هندی
- لزوم شناخته شدن سینما به عنوان یك صنعت و اختصاص تسهیلات لازم به صنعت سینما
- انتقاد از برخی دیدگاهها كه نوعی احساس كمبود امنیت كامل را در پرداختن به برخی سوژه‌ها در اصحاب سینما به وجود می آورد
- پیشنهاد تشكیل یك مجمع فكری برای تولید فكر و ایده های كارگشا و ساختاری در عرصه هنر سینما
- استفاده از ساز و كارهای كارآمد و نو در ساختار مدیریت فرهنگی جامعه
- فراهم كردن زمینه لازم برای پرداخت آسیب شناسانه، منتقدانه و كارگشای اصحاب سینما به معضلات جدی جامعه
- انتقاد از ارتباط ضعیف عرصه ادبیات داستانی با سینما
- لزوم توجه اهالی سینما به مسائل اساسی و دستاوردهای انقلاب
- انتقاد از تأثیرپذیری برخی از اهالی سینما از خواسته های مسؤولان جشنواره های غربی
- دفاع از حضور در جشنواره های خارجی
- لزوم سیاستگزاری صحیح درباره حضور سینمای ایران در جشنواره های جهانی
- افزایش سالن‌های سینما
- میدان دادن به كارگردانان و هنرمندان جوان
- مقابله با برخی باندهای پنهان در صنعت سینما
- ضرورت شكل گیری صنوف سینمایی
- انتقاد از ضعف‌های مدیریتی در هدایت محتوایی «سینما» در پرداختن به مسائل و مشكلات اساسی جامعه
- انتقاد از نوعی بی برنامگی دستگاههای هنری - فرهنگی
و لزوم نگاه دراز مدت در برنامه ریزی برای ارتقای كیفی سینما

در این دیدار پس از سخنان كارگردانان مختلف سینما، حضرت آیت الله خامنه ای با ابراز خرسندی از دیدار با جمعی از اصحاب سینما، هدف از این نشست را آشنایی بیشتر با دیدگاههای كارگردانان و تكریم «هنر سینما و هنرمندان سینما» برشمردند و افزودند: اعتلای سینمای كشور، نیازی محسوس است و همه باید این حقیقت را دریابند كه هنر مهم و بسیار برجسته سینما برای كشور، یك نیاز و ضرورت محسوب می شود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی، سینما را هنری برتر، پیچیده، پیشرفته و متعالی خواندند و خاطرنشان كردند: اهمیت فراوان این هنر، و كارآمدی و تأثیرگذاری عمیق آن، مسؤولیت سینماگران و تمامی دستگاهها و رده های مدیریتی مؤثر در این هنر را كاملاً سنگین می كند.
ایشان در تشریح مسؤولیت سنگین اصحاب سینما خاطرنشان كردند: كلید پیشرفت كشور به میزان زیادی دست سینماگران است چرا كه دست اندركاران هنر فاخر سینما با توجه به تأثیرگذاری و جهت دهی این هنر می توانند با تولیدات خود روح امید، شوقِ پیشرفت، انگیزه كار و تلاش – اعتماد به نفس و اعتقاد به ارزش‌های اسلامی و ملی را در جامعه ترویج كنند و سهم بزرگ خود را در پیشرفت و تعالی كشور ایفا نمایند و یا اینكه با فیلم‌های خود، نسلی ناامید، پشیمان، متكی به بیگانه و تحقیر شده را پرورش دهند.
حضرت آیت الله خامنه ای انتقاد مسؤولانه و نشان دادن دلسوزانه نقاط ضعف و منفی در فیلم‌های سینمایی را كاملاً پذیرفتنی خواندند و افزودند: اینگونه انتقادهای مسؤولانه، تلخی گوارایی دارد بشرط اینكه این جهت گیریِ دلسوزانه، در كیفیت فیلم نیز محسوس باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر لزوم تقویت ارزشهای دینی و ملی در آثار سینمایی و توجه اصحاب سینما به برجستگی‌ها و زیبایی های تلاش ملت ایران در 27 سال گذشته بویژه دوران دفاع مقدس افزودند: در زمینه دفاع مقدس حرف برای گفتن و سوژه برای به تصویر كشیدن بسیار زیاد است كه باید این نكات برجسته استخراج و با زبان هنر و سینما برای نسل امروز روایت شود.
ایشان احساس مسؤولیت دینی و انسانی را دو عامل مهم برای ارائه تصویری واقعی از جامعه و كشور برشمردند و خاطرنشان كردند: اگر یك كارگردان با نیت خدایی فیلمی را ارائه دهد كه موجب تقویت ایمان، افزایش انضباط اجتماعی و احساس مسؤولیت شود اجر الهی را نیز كسب خواهد كرد.
ایشان اختلاف نظر در میان كارگردانان را كه در نشست امروز نیز كاملاً مشخص بود، نشانه ای از فضای باز موجود در عرصه سینما دانستند و خاطرنشان كردند: بروز خطا در جهت گیری یك فیلم، متأثر از علل و عوامل مختلفی است و نباید همه را به پای كارگردان سینما نوشت.
حضرت آیت الله خامنه ای، فیلم را تجلی معرفت درونی كارگردان و عوامل دست اندركار ساخت فیلم دانستند و افزودند: باید دید آیا دستگاههای ذیربط زمینه انتقال مفاهیم خوب، صحیح و متعالی را به كارگردانان سینما فراهم كرده اند كه از فیلم آنان انتظار انعكاس این مفاهیم را داشته باشند كه متأسفانه باید گفت در این زمینه كم‌كاری شده است.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین درخصوص جشنواره های بین المللی و حضور در آنها خاطرنشان كردند: مصالح فرهنگی كشور ملاك حضور در جشنواره‌ها است و برای حضور یا عدم حضور در این جشنواره ها باید مصالح فرهنگی را در نظر گرفت.
در این دیدار همچنین آقای صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی وفاداری به ایران را ویژگی بارز كارگردانان سینمایی كشور دانست و با اشاره به تلاش‌های دولت برای حمایت از سینما و تقویت زیرساخت‌های آن گفت: از جمله برنامه‌های وزارت ارشاد توجه به اقتصاد سینما در كنار سایر ابعاد و تقویت ادبیات داستانی بعنوان پایه و اساس فیلم نامه ها است بگونه ای كه سینمای ایران در پایان چشم انداز بیست ساله، جایگاه ویژه خود را بدست آورد.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /